monter izolacji budowlanych 713[08] z1 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Danuta Gąsiorowska


Wykonywanie podstawowych robót zbrojarskich
i betoniarskich 713[08].Z1.02

Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

mgr inż. Darecka Halina

prof. dr hab. inż. Król Mieczysław

Opracowanie redakcyjne:

inż. Frankiewicz Danuta

Konsultacja:

inż. Frankiewicz Danuta

mgr inż. Sagan Teresa

Korekta:

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 713[08].Z1.02
„Wykonywanie podstawowych robót zbrojarskich i betoniarskich” zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu monter izolacji budowlanych.
























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

4

3. Cele kształcenia

5

4. Przykładowe scenariusze zajęć

6

5. Ćwiczenia

10

5.1. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas robót zbrojarskich

i betoniarskich

10

5.1.1. Ćwiczenia

10

5.2. Zastosowanie betonu i żelbetu w budownictwie

11

5.2.1. Ćwiczenia

11

5.3. Podstawowe prace betoniarskie i zbrojarskie

14

5.3.1. Ćwiczenia

14

5.4. Podstawowe narzędzia i sprzęt do robót betoniarskich i zbrojarskich

18

5.4.1. Ćwiczenia

18

5.5. Rozliczanie robót betoniarskich i zbrojarskich

20

5.5.1. Ćwiczenia

20

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
7. Literatura

23
32

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE


Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który pomoże w prowadzeniu zajęć

dydaktycznych w szkole zawodowej kształcącej w zawodzie montera izolacji budowlanych.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakimi powinien dysponować uczeń przed
przystąpieniem realizacji programu jednostki modułowej,

cele kształcenia (zestaw umiejętności) – jakie powinien opanować uczeń w wyniku
realizacji programu jednostki modułowej,

przykładowe scenariusze zajęć – propozycje prowadzenia zajęć dydaktycznych różnymi
metodami,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

przykładowe zestawy zadań testowych,

wykaz literatury, z jakiej mogą korzystać uczniowie podczas nauki.
Według założeń kształcenia modułowego, nauczyciel przede wszystkim ma kierować

procesem dydaktycznym, stwarzając uczniowi warunki do samodzielnego przyswajania
wiedzy oraz kształtowania umiejętności w sposób kontrolowany.

Zalecane jest, aby kształcenie było realizowane metodami aktywizującymi oraz

metodami praktycznymi.

W każdej z podanych metod nauczania istotną rolę odgrywa wykonywanie ćwiczeń,

mających na celu ukształtowanie nowych umiejętności i utrwalenie nabytych wcześniej.
Umieszczone w poradniku ćwiczenia należy traktować jako przykładowe. Nauczyciel może
tworzyć nowe ćwiczenia, dostosowane do możliwości i warunków lokalnych, jednakże
powinny one prowadzić do osiągnięcia wszystkich celów określonych w programie jednostki
modułowej.

Po wykonaniu zaplanowanych ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu

swoich postępów, odpowiadając na pytania podane w podrozdziale Sprawdzian postępów.
Według tego samego zestawu pytań nauczyciel dokonuje oceny osiągnięć ucznia. Uczeń
powinien samodzielnie przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi. W tym celu wstawia
X obok słowa:

TAK – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest twierdząca (operacja wykonana w sposób
prawidłowy)

NIE – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest przecząca (operacja wykonana w sposób
nieprawidłowy lub niepełny).
Podobne czynności wykonuje nauczyciel, obserwując zachowania ucznia i efekty jego

pracy. Po dokonaniu przeglądu odpowiedzi, ustala się pytania, na które uczeń nie potrafił
odpowiedzieć lub odpowiedział przecząco. Brak odpowiedzi lub zaznaczenie NIE wskazują
luki w wiedzy lub umiejętnościach. Zmusza to ucznia do ponownego zapoznania się
z potrzebnymi treściami, powtórzenia ćwiczenia lub jego części. Podczas oceny należy
przyjąć zasadę, że zadanie (ćwiczenie) będzie zaliczone tylko wtedy, kiedy będzie wykonane
zgodnie z przyjętymi standardami i kryteriami. Można stosować przyjęty w danej placówce
wewnętrzny system oceniania, można też potwierdzać umiejętności ucznia w skali
dwustopniowej: ćwiczenie (zadanie) zaliczone, ćwiczenie (zadanie) niezaliczone.

Na zakończenie realizacji programu jednostki modułowej nauczyciel przeprowadza

sprawdzian sumatywny, którego wynik określa poziom przyswojonych wiadomości
i ukształtowanych umiejętności. W tym celu nauczyciel może posłużyć się propozycjami
testów teoretycznych i praktycznych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:


stosować terminologię budowlaną,

określać przebieg robót budowlanych,

odróżniać technologie wykonania budynku i budowli,

rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane,

rozpoznawać spoiwa budowlane,

rozpoznawać kruszywa,

rozpoznawać materiały impregnacyjne i grzybobójcze,

rozróżniać zaprawy budowlane oraz określać ich skład ,

rozróżniać rodzaje betonów oraz określać skład,

rozróżniać rodzaje izolacji,

rozróżniać poszczególne elementy dokumentacji,

dobierać dokumentację techniczno – budowlaną do realizacji zadania,

stosować informacje zawarte w opisie technicznym,

odczytywać i interpretować rysunki budowlane,

posługiwać się dokumentacją budowlaną,

wykonywać szkice elementów budowlanych i obiektów,

wykonywać przedmiary i obmiary robót,

wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne,

organizować stanowiska składowania i magazynowania,

określać szacunkowo ilość magazynowanego i składowanego materiału,

dobierać sposób i środki transportu do rodzaju materiału,

transportować materiały budowlane,

stosować zasady ochrony środowiska naturalnego,

dobierać i zastosować odzież ochronną oraz środki ochrony osobistej, w zależności
od prowadzonych prac budowlanych,

dobierać narzędzia i sprzęt do robót ciesielskich,

dokonywać cięć i przycinania drewna na wymaganą długości i kształt,

wykonywać elementy deskowania,

wykonywać deskowanie prostego elementu,

wykonywać zabezpieczenie przed zmianą kształtu deskowania,

stosować procedury udzielania pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym,

przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, przewidywać i zapobiegać
zagrożeniom,

korzystać z różnych źródeł informacji,

oceniać własne możliwości w działaniach indywidualnych i zespołowych,

stosować zasady współpracy w grupie,

uczestniczyć w dyskusji, prezentacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:

zorganizować, użytkować i zlikwidować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami
technologicznymi,

zasadami

bezpieczeństwa

i

higieny

pracy

oraz

ochrony

przeciwpożarowej,

odczytać dokumentację w zakresie niezbędnym do wykonania robót,

posłużyć się sprzętem pomiarowym,

określić szacunkowo ilość materiału do wykonania robót i sporządzić zapotrzebowanie
materiałowe,

wybrać i ocenić zastosowanie materiałów do wykonania prac zbrojarskich
i betoniarskich,

przetransportować materiały (w poziomie i pionie) oraz dokonać składowania
na stanowisku pracy,

wykonać mieszankę betonową wg receptury,

dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania pracy oraz prawidłowo posłużyć się nimi,

dociąć zbrojenie na żądany wymiar,

dokonać profilowania stali zbrojeniowej na wymagany kształt,

wykonać montaż zbrojenia zgodnie z dokumentacją oraz ułożyć je w miejscu
wbudowania,

przygotować mieszankę betonową według receptury,

określić podstawowe cechy zaprawy i mieszanki betonowej,

dokonać ułożenia i zagęszczenia mieszanki betonowej w wykonywanym elemencie,

wykonać pielęgnowanie betonu,

przygotować i zastosować materiały pomocnicze,

ocenić jakość wykonanej pracy i usunąć usterki,

sporządzić rozliczenie materiałowe wykonanej pracy,

obliczyć wynagrodzenie za pracę i sporządzić kalkulacje oraz proste umowy
na wykonanie prac betoniarsko-zbrojarskich,

wykonać pracę, z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej i ochrony środowiska.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Monter izolacji budowlanych 713[08]

Moduł: Technologia robót pomocniczych 713[08].Z1
Jednostka modułowa:

Wykonywanie podstawowych robót zbrojarskich i betoniarskich
713[08].Z1.02

Temat: Podstawowe czynności w robotach zbrojarskich

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z czynnościami związanymi z przygotowaniem

i obróbką zbrojenia dla belki wolnopodpartej oraz z wykonaniem i ułożeniem szkieletu
zbrojenia w deskowaniu.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

oczyścić stal zbrojeniową,

prostować stal zbrojeniową,

ciąć stal zbrojeniową,

giąć stal zbrojeniową,

łączyć pręty w szkielety zbrojeniowe oraz układać je w formach,

odszukać potrzebne informacje na planszach i w literaturze,

współpracować w grupie.

Metody nauczania:

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna,

praca w grupie.

Czas:
3 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

rysunki robocze żelbetowej belki wolnopodpartej,

plansze poglądowe dotyczące stali zbrojeniowej,

próbki stali zbrojeniowej,

plansze poglądowe dotyczące prac związanych z przygotowaniem i obróbką zbrojenia,

modele zbrojenia,

narzędzia i sprzęt potrzebne do wykonania zadania,

instrukcje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,

literatura.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

Przebieg zajęć:

Wprowadzenie.

Określenie celów lekcji.

Podział uczniów na 5 zespołów 4÷6 osobowych (najlepiej tylu uczniów w zespole ile jest

zespołów), w celu opracowania następujących tematów:

Zespół I: Czyszczenie stali zbrojeniowej.

Zespół II: Prostowanie stali zbrojeniowej.

Zespół III: Cięcie stali zbrojeniowej.

Zespół IV: Gięcie stali zbrojeniowej.

Zespół V: Łączenie prętów w szkielety zbrojeniowe oraz układanie ich w formach.

Krok 1. Każda grupa opracowuje dany temat. Grupy mają za zadanie przedyskutować

i rozpracować swoją część wiedzy.

Krok 2. Eksperci rozdzielają się do nowych grup, w których:

uczą pozostałych swojej części materiału,

uczą się od innych ekspertów ich zagadnień.

Krok 3. Eksperci wracają do swoich grup i konfrontują przyswojoną całościową wiedzę.

Dyskusja – analiza wyników pracy w grupach. Uczniowie sprawdzają czy wszyscy
nauczyli się wszystkiego.

Zakończenie zajęć

Podsumowanie zajęć - ocena poziomu osiągnięć uczniów i ich aktywności.

Praca domowa

Opisz przygotowanie i sposób ułożenia szkieletu zbrojenia dla belki wspornikowej – na
podstawie rysunku roboczego otrzymanego od nauczyciela.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe

ankiety

ewaluacyjne

dotyczące

sposobu

prowadzenia

zajęć

i ukształtowanych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca …………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Monter izolacji budowlanych 713[08]

Moduł: Technologia robót pomocniczych 713[08].Z1
Jednostka modułowa: Wykonywanie podstawowych robót zbrojarskich i betoniarskich
713[08].Z1.02

Temat: Wykonywanie mieszanki betonowej metodą ręczną

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z zasadami ręcznego przygotowania mieszanki

betonowej

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

odczytać z norm podstawowe dane dotyczące betonu (klasy, wytrzymałość),

określić skład mieszanki betonowej i kolejność dozowania składników,

dozować składniki zgodnie ze sposobem przyjętym w recepturze roboczej,

przygotować ręcznie daną ilość mieszanki betonowej,

odszukać potrzebne informacje w katalogach,

współpracować w grupie.

Metody nauczania:

pogadanka,

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna,

praca w grupie.

Czas:
2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

normy dotyczące poszczególnych składników betonu,

plansze poglądowe dotyczące wykonywania mieszanki betonowej,

normy dotyczące betonu,

instrukcje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,

literatura.

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie.
2. Określenie celów lekcji.
3. Pogadanka na temat wykonywania mieszanki betonowej metodą ręczną

Nauczyciel powinien:

scharakteryzować rodzaje i właściwości betonów,

omówić skład mieszanki betonowej i kolejność dozowania składników,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

omówić metody dozowania składników,

omówić zasady bezpiecznego wykonywania mieszanki betonowej,

wskazać narzędzia i sprzęt używane do przygotowania mieszanki betonowej,

omówić sposób ręcznego przygotowania mieszanki,

wskazać zasady posługiwania się normami, katalogami, instrukcjami producentów.


4. Ćwiczenia – praca uczniów w grupach

uczniowie dzielą się na zespoły dwuosobowe,

zespół otrzymuje zadanie: przygotować mieszankę betonową metodą ręczną, w ilości
określonej przez nauczyciela.

uczniowie określają skład mieszanki betonowej i sposób dozowania składników,

uczniowie dozują składniki wskazanym sposobem zgodnie z recepturą roboczą,

uczniowie przygotowują ręcznie mieszankę betonową,

każdy zespół sporządza notatkę, opisując wykonane zadanie.


5. Dyskusja - analiza wyników pracy w grupach

każdy zespół prezentuje wyniki pracy,

uczniowie dyskutują nad prezentowanymi wynikami prac i oceniają ich
prawidłowość.

Zakończenie zajęć

Podsumowanie zajęć - ocena poziomu osiągnięć uczniów i ich aktywności.

Praca domowa

Opisz sposób wykonywania mieszanki betonowej przy użyciu betoniarki.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i ukształtowanych

umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. ĆWICZENIA

5.1. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas robót

zbrojarskich i betoniarskich

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Spośród przedstawionych przez nauczyciela środków ochrony indywidualnej, wybierz

środki stosowane przy ręcznym czyszczeniu stali zbrojeniowej.


Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) sprawdzić, czy jesteś odpowiednio przygotowany pod względem bezpieczeństwa pracy,
4) przejrzeć przedstawione środki ochrony indywidualnej,
5) określić zagrożenia, występujące przy ręcznym czyszczeniu stali,
6) wybrać odpowiednie środki ochrony indywidualnej,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania - uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

zestaw różnych środków ochrony indywidualnej,

instrukcja bezpieczeństwa i higieny pracy dotycząca robót betoniarskich i zbrojarskich.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5.2. Zastosowanie betonu i żelbetu w budownictwie

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1
Ustal:

zalety i wady zaprawy cementowej,

podstawowe zastosowanie zaprawy cementowej.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
2) ustalić cechy techniczne zaprawy cementowej,
3) ustalić zalety zaprawy cementowej,
4) ustalić wady zaprawy cementowej,
5) ustalić zastosowanie zaprawy,
6) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania - uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metoda projektów.

Środki dydaktyczne:

plansza poglądowa dotycząca zastosowania zapraw,

Polskie Normy dotyczące tematu ćwiczenia,

literatura.


Ćwiczenie 2

Na podstawie zastosowania podanego w charakterystykach technicznych (Załączniki

Nr 1, 2, 3, 4 i 5 do ćwiczenia) ustal:

rodzaj betonu,

cechy techniczne betonu.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Uczeń powinien:

1) przeczytać dokładnie wymienione charakterystyki,
2) ustalić kolejno rodzaje scharakteryzowanych betonów,
3) scharakteryzować betony pod względem technicznym,
4) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
5) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
6) zaprezentować efekty swojej pracy,
7) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania - uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

plansza poglądowa dotycząca zastosowania betonów,

Polskie Normy dotyczące tematu ćwiczenia,

literatura.


Załącznik nr 1

Charakterystyka techniczna betonu


Beton ten, przeznaczony jest do:

użytkowania w temperaturze powyżej 200º C,

do wykonywania elementów przewodów dymowych i spalinowych oraz do obudowy

kotłów przemysłowych i pieców,




Załącznik nr 2

Charakterystyka techniczna betonu


Beton ten, przeznaczony jest między innymi do wykonywania zbiorników na ciecze, nabrzeży
portowych, podpór mostowych.



Załącznik nr 3

Charakterystyka techniczna betonu


Beton ten, przeznaczony jest do wykonywania nawierzchni między innymi:

na mostach, placach, parkingach, peronach dworcowych, w hangarach, halach

przemysłowych, magazynach,

chodników, ścieżek rowerowych i spacerowych,

na skarpach zbiorników i kanałów wodnych oraz ściekowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13



Załącznik nr 4

Charakterystyka techniczna betonu


Beton ten, przeznaczony jest między innymi do wykonywania:

posadzek w halach przemysłowych,

nawierzchni dróg, lotnisk, peronów i ramp kolejowych, pochylni transportowych.




Załącznik nr 5

Charakterystyka techniczna betonu


Beton ten, przeznaczony jest między innymi do osłabiania promieniowania jonizującego
wysyłanego przez takie źródła promieniowania jak:

reaktory jądrowe,

urządzenia z izotopami promieniotwórczymi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.3. Podstawowe prace betoniarskie i zbrojarskie

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Zorganizuj stanowisko pracy do wykonywania robót zbrojarsko – betoniarskich.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia.

Uczeń powinien:

1) zaplanować przebieg wykonania zadania – ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
2) określić sposób składowania materiałów,
3) określić sposób ułożenia narzędzi,
4) wskazać potrzebną szerokość dojść i przejść,
5) wskazać miejsce i sposób składowania odpadów,
6) określić zasady bezpieczeństwa i ergonomii,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania - uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansze poglądowe dotyczące organizacji stanowisk pracy,

instrukcje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,

narzędzia i materiały potrzebne do wykonania robót.


Ćwiczenie 2

Przygotuj, na podstawie rysunku roboczego otrzymanego od nauczyciela, elementy

zbrojenia belki o przekroju 0,20 x 0,30 m o rozpiętości 3,00 m.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania zadania – ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) dokonać analizy rysunku roboczego zbrojenia belki,
4) określić rodzaje i długości prętów zbrojeniowych,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5) ustalić rodzaj stali zbrojeniowej prętów,
6) przygotować pręty zbrojeniowe do cięcia na poszczególne elementy,
7) uciąć pręty zbrojeniowe o ustalonych długościach,
8) posegregować pręty zbrojeniowe,
9) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
10) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania - uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metoda projektów,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

materiały potrzebne do wykonania mieszanki betonowej,

narzędzia i sprzęt do przygotowania mieszanki,

instrukcje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,

sprzęt do sprzątania.



Ćwiczenie 3

ykonaj, na podstawie rysunku roboczego otrzymanego od nauczyciela, zbrojenie belki

betonowej o przekroju 0,20 x 0,30 m o rozpiętości 3,00 m.
Uwaga:
Pręty stalowe do wykonania zbrojenia przygotowałeś realizując ćwiczenie nr 2.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania zadania – ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) sprawdzić wymiary przygotowanych prętów zbrojeniowych,
4) wygiąć strzemiona zgodnie z rysunkiem roboczym,
5) wykonać szkielet zbrojenia,
6) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania - uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

tekst przewodni,

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Środki dydaktyczne:

materiały potrzebne do wykonania zadania,

odpowiednie narzędzia i sprzęt,

instrukcje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,

literatura.


Ćwiczenie 4

Przygotuj sposobem ręcznym mieszankę betonową o konsystencji plastycznej

i proporcjach 1:2:4 przeznaczoną do wykonania belki o przekroju 0,20 x 0,30 m i rozpiętości
3,00m.
Proporcje składników mieszanki betonowej dozuj metodą objętościową.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania zadania – ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) zapoznać się z zasadą objętościowego dozowania składników betonu,
4) wyliczyć ilości poszczególnych składników mieszanki betonowej,
5) przygotować i odmierzyć składniki mieszanki betonowej,
6) przygotować potrzebne narzędzia i sprzęt,
7) wykonać mieszankę betonową o zadanej konsystencji,
8) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania - uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metoda projektów,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

rysunek roboczy zbrojenia belki,

stal zbrojeniowa,

narzędzia i sprzęt potrzebne do wykonania zadania,

instrukcje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,

literatura.


Ćwiczenie 5

Wykonaj betonowanie belki, do której przygotowałeś wcześniej:

deskowanie,

zbrojenie,

mieszankę betonową.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania zadania – ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przetransportować szkielet zbrojenia,
4) przetransportować mieszankę betonową na stanowisko pracy,
5) ułożyć szkielet zbrojenia belki w deskowaniu,
6) ułożyć i zagęścić mieszankę betonową w deskowaniu,
7) dokonać pielęgnacji świeżego betonu,
8) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać samooceny pracy.


Zalecane metody nauczania - uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

materiały potrzebne do wykonania belki,

narzędzia i sprzęt do ułożenia i zagęszczenia mieszanki,

materiały potrzebne do pielęgnacji betonu,

instrukcje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,

literatura,

sprzęt do sprzątania.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.4. Podstawowe narzędzia i sprzęt do robót betoniarskich

i zbrojarskich

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Ustal, jakie z wymienionych urządzeń spawalniczych przedstawia poniższe zdjęcie:

a) betoniarkę wolnospadową,
b) wibrator zanurzalny,
c) wibrator przyczepny.

Zdjęcie Urządzenie do urabiania betonu [www.vibra.com.pl]


Ustal również zastosowanie i zasadę działania tego urządzenia.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
2) dokonać analizy zdjęcia,
3) ustalić rodzaj urządzenia,
4) ustalić zasadę działania,
5) ustalić zastosowanie urządzenia,
6) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać samooceny pracy.


Zalecane metody nauczania - uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

1) plansza poglądowa dotycząca narzędzi i sprzętu potrzebnych do robót betoniarskich

i zbrojarskich,

2) literatura.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Ćwiczenie 2

Spośród przedstawionych przez nauczyciela narzędzi i sprzętu wybierz:

klucz zbrojarski,

dziobak stalowy klinowy.

Ustal – zastosowanie wybranych narzędzi, a zademonstruj sposób użycia klucza
zbrojarskiego i dziobola stalowego klinowego.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
2) przejrzeć przedstawione narzędzia,
3) wybrać zadane narzędzia,
4) uzasadnić swój wybór,
5) zademonstrować sposób użycia narzędzi – ustalić zastosowanie wybranych narzędzi,
6) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać samooceny pracy.


Zalecane metody nauczania - uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

1) zestaw narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich i zbrojarskich.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.5. Rozliczanie robót betoniarskich i zbrojarskich


5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Sporządź zapotrzebowanie materiałowe do wykonania mieszanki betonowej zadanej

w ćwiczeniu Nr 4 w rozdziale 4.3 .

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
2) obliczyć ilość poszczególnych składników mieszanki betonowej,
3) sporządzić zapotrzebowanie materiałowe,
4) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
5) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
6) zaprezentować efekty swojej pracy,
7) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania - uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

plansze poglądowe dotyczące składu mieszanek betonowych,

literatura.


Ćwiczenie 2

Sporządź rozliczenie materiałów zużytych do wykonania mieszanki betonowej

przeznaczonej do betonowania belki w ćwiczeniu 5 w rozdziale 4.3.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Aby wykonać ćwiczenie powinieneś:

1) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
2) ustalić normatywne zużycie mieszanki betonowej na podstawie Katalogu Nakładów

Rzeczowych nr 2-02 (tablica 0210 ),

3) ustalić objętość wykonanej mieszanki betonowej,
4) ustalić faktyczne zużycie mieszanki,
5) ustalić ewentualne różnice między normatywnym a faktycznym zużyciem mieszanki

betonowej,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

6) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania - uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

Katalog nakładów rzeczowych nr 2-02,

Polskie Normy dotyczące betonu,

literatura.

Ćwiczenie 3

Koszt całkowity belki żelbetonowej o wymiarach 0,20x0,30 m i rozpiętości 3,00 m,

wykonanej w ćwiczeniach 2, 3, 4 i 5 realizowanych w rozdziale 4.3. wyniósł 250,00 zł. Na
ten koszt składały się następujące koszty cząstkowe:

robocizny – 100,00 zł,

materiałów – 120,00 zł,

pracy sprzętu – 30,00 zł.

Oblicz orientacyjny koszt belki żelbetonowej o wymiarach 0,15x0,22 cm i rozpiętości 4,00 m.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Aby wykonać ćwiczenie powinieneś:

1) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
2) obliczyć ilości materiałów potrzebnych do wykonania belki,
3) obliczyć koszt materiałów,
4) obliczyć koszt robocizny,
5) obliczyć koszt pracy sprzętu,
6) obliczyć koszt belki żelbetonowej,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania - uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Środki dydaktyczne:

Katalog nakładów rzeczowych nr 2-02,

literatura.

Ćwiczenie 4

Sporządź umowę cywilno-prawną wykonania belki żelbetonowej o przekroju

0,20x0,30 m i rozpiętości 3,00 m.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia


Aby wykonać ćwiczenie powinieneś:

1) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
2) określić zawartość umowy na wykonanie robót budowlanych,
3) ustalić obowiązki zamawiającego i wykonawcy,
4) ustalić wszystkie konieczne terminy i procedury,
5) ustalić formę wynagrodzenia i sposób rozliczenia za wykonaną pracę,
6) sformułować treść zapisu,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy.

Zalecane metody nauczania - uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

Katalog nakładów rzeczowych nr 2-02,

literatura.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej

„Wykonywanie podstawowych

robót betoniarskich i zbrojarskich”

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 3, 4, 5, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 20, 21, 22 są z poziomu podstawowego,

zadania 2, 6, 7, 9, 15, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. b, 4. b, 5. c, 6. a, 7. b, 8. b, 9. d, 10. b, 11. b,
12. d, 13. c, 14. d, 15. a, 16. a, 17. a, 18. c, 19. b, 20. a, 21. c, 22.d

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1. Określić skład betonu

C

P

b

2. Rozróżnić stale zbrojeniowe

B

PP

c

3.

Wskazać powód wiązania i twardnienia
mieszanki betonowej

A

P

b

4.

Wskazać grubość warstwy mieszanki
betonowej w zależności od metody
zagęszczenia

A

P

b

5.

Rozróżnić narzędzia do zagęszczenia
mieszanki betonowej

B

P

c

6.

Rozpoznać prawdziwość określeń dotyczących
współpracy betonu i stali

B

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

7.

Rozpoznać symbol klasy wytrzymałości
cementu

C

PP

b

8.

Określić zastosowanie pomp hydraulicznych z
wysięgnikiem

A

P

b

9.

Wskazać osobę odpowiedzialną za plan BIOZ
na budowie

B

PP

d

10.

Wskazać maksymalną średnicę pręta do cięcia
nożycami ręcznymi

B

P

b

11.

Określić zastosowanie betonów
hydrotechnicznych

A

P

b

12. Dobrać sposób łączenia stali zbrojeniowej

B

P

d

13.

Wskazać właściwą grubość otulenia prętów
betonem

B

P

c

14.

Określić wysokość podawania mieszanki
betonowej, przy której stosuje się rury
teleskopowe

A

P

d

15. Scharakteryzować właściwości betonu

C

PP

a

16. Określić czas układania mieszanki betonowej

B

P

a

17. Rozróżnić czynności w robotach zbrojarskich

A

P

a

18.

Określić ilości składników mieszanki
betonowej

B

P

c

19.

Wskazać dodatkowe środki ochrony osobistej
niezbędne przy ręcznym czyszczeniu stali
zbrojeniowej

C

PP

b

20.

Rozróżnić metody zawierania umów o
wykonanie robót budowlanych

B

P

a

21. Rozróżnić rodzaje rysunków budowlanych

B

P

c

22.

Wskazać częstotliwość sprawdzania jakości
deskowań i rusztowań

A

P

d


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
6. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 22 zadania. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawdziwa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej

rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia!

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Beton jest to mieszanina:

a) cementu z wodą,
b) zaprawy cementowej ze żwirem,
c) zaczynu cementowego z piaskiem,
d) cementu z wodą i drobnym kruszywem.

2. Pręty zbrojeniowe żebrowane spiralnie wykonane są ze stali klasy:

a) A-0,
b) A-I,
c) A-II,
d) A-III.

3. Mieszanka betonowa wiąże i twardnieje na skutek:

a) zjawisk fizycznych,
b) reakcji chemicznych,
c) środków biologicznych,
d) właściwości mechanicznych.

4. Grubość warstwy układanej mieszanki betonowej przy zagęszczaniu ręcznym powinna

wynosić:
a) 10 ÷ 15 cm,
b) 15 ÷ 20 cm,
c) 20 ÷ 25 cm,
d) 25 ÷ 30 cm.

5. Do zagęszczania mieszanki betonowej sposobem mechanicznym stosuje się:

a) dziobak stalowy,
b) sztychówkę,
c) wibrator,
d) ubijak.

6. Wskaż, które z poniższych zdań nie jest prawdziwe:

a) elementy zginane wzmacnia się prętami stalowymi w strefie ściskanej,
b) beton i stal mają bardzo zbliżoną rozszerzalność cieplną,
c) beton chroni stal zbrojeniową od niszczącego działania wysokiej temperatury

w czasie pożaru,

d) obciążenia działające na beton są przekazywane na stal wskutek tarcia między

obydwoma materiałami.

7. Który z poniższych symboli jest oznaczeniem jednej z klas wytrzymałości cementu?

a) B25,
b) 32,5 R,
c) C 30/37,
d) LC 20/22.

8. Pompy hydrauliczne na podwoziu samochodowym z wysięgnikiem służą do:

a) zagęszczania świeżego betonu,
b) transportu mieszanki betonowej,
c) wyciągania stali zbrojeniowej ciężkiej,
d) czyszczenia zabrudzonego błotem zbrojenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

9. Za przygotowanie Planu Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia przed rozpoczęciem

budowy jest odpowiedzialny:
a) inwestor,
b) mistrz budowy,
c) inspektor nadzoru,
d) kierownik budowy.

10. Nie wolno stosować nożyc ręcznych do cięcia prętów zbrojeniowych o średnicy większej

niż:
a) 10 mm,
b) 20 mm,
c) 30 mm,
d) 40 mm.

11. Betony hydrotechniczne stosuje się:

a) na nawierzchnie drogowe,
b) do wykonywania zbiorników na ciecze,
c) do osłabienia promieniowania jonizującego,
d) do użytkowania w temperaturze powyżej 200º C.

12. Nie można łączyć stali zbrojeniowej za pomocą:

a) wiązania drutem,
b) zgrzewania,
c) spawania,
d) gięcia.

13. Grubość otulenia prętów zbrojenia betonem, w przypadku układania mieszanki

betonowej bezpośrednio na podłożu gruntowym, powinna wynosić co najmniej:
a) 25 mm,
b) 50 mm,
c) 75 mm,
d) 100 mm.

14. W celu wyeliminowania segregacji składników kruszywa w betonie, stosuje się m. in.

rury teleskopowe przy wysokościach:
a) do 1 m,
b) 1 ÷ 2 m,
c) 2 ÷ 3 m,
d) powyżej 3 m.

15. Który z wymienionych czynników nie ma wpływu na właściwości betonu?

a) metoda mieszania składników,
b) ilościowy stosunek składników,
c) sposób ułożenia mieszanki betonowej,
d) właściwości poszczególnych składników.

16. Czas układania mieszanki betonowej w temperaturze powietrza powyżej 20º C

nie powinien przekraczać:
a) 1 h,
b) 1,5 h,
c) 2 h,
d) 2,5 h.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

17. Przez obtaczanie w prostowarkach mechanicznych wykonuje się:

a) prostowanie stali,
b) cięcie prętów zbrojenia,
c) gięcie stali zbrojeniowej,
d) łączenie prętów nośnych.

18. Jeżeli w dozowaniu objętościowym beton ma być wykonany w proporcji 1 : 2 : 4,

oznacza to stosunek objętościowy następujących składników:
7. cement : woda : piasek,
8. piasek : żwir : cement,
9. cement : piasek : żwir,
10. woda : żwir : cement.

19. Dodatkowe wyposażenie, które powinni posiadać pracownicy dokonujący ręcznego

czyszczenia stali stanowią:
a) rękawice ochronne, fartuch gumowy, kask,
b) kask, rękawice ochronne i okulary ochronne,
c) okulary ochronne, środki ochrony słuchu, buty gumowe,
d) obuwie na twardej podeszwie, rękawice ochronne, fartuch gumowy.

20. Wysokość wynagrodzenia strony negocjują w sposób dowolny i swobodny przy

zastosowaniu metody:
a) umownej,
b) akordowej,
c) układowej,
d) normatywnej.

21. Szczegółowe informacje na temat liczby średnic, długości i sposobu rozmieszczania

prętów stalowych w elemencie znajdują się na rysunkach:

a) sytuacyjnych,
b) instalacyjnych,
c) konstrukcyjnych,
d) architektonicznych.

22. Jakość deskowań, stempli i rusztowań należy sprawdzać:

a) raz dziennie,
b) raz na tydzień,
c) raz w miesiącu,
d) przed każdym przystąpieniem do pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ................................................................................................

Wykonywanie podstawowych robót zbrojarskich i betoniarskich


Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

21

a

b

c

d

22

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

II. „Próba pracy”

Temat: Wykonaj mieszankę betonową sposobem ręcznym według załączonej receptury
roboczej, a następnie zabetonuj belkę o wymiarach podanych w dokumentacji.


Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji zadania nauczyciel powinien omówić zakres i technikę

jego wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Czas wykonania: 6 godzin lekcyjnych

Zakres zadania:

1. Zaplanować i zapisać kolejne czynności, które należy wykonać.
2. Obliczyć potrzebną ilość materiału do wykonania mieszanki betonowej na podstawie

załączonej do treści zadania receptury roboczej.

3. Dobrać odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej do wykonania zadania.
4. Skompletować i rozmieścić potrzebne do wykonania zadania materiały i narzędzia.
5. Sprawdzić deskowanie oraz ułożone w nim zbrojenie.
6. Wykonać mieszankę betonową sposobem ręcznym.
7. Ułożyć mieszankę w deskowaniu.
8. Zagęścić mieszankę, zaproponować sposób pielęgnowania świeżego betonu.
9. Kontrolować na bieżąco jakość robót i usuwać ewentualne usterki.
10. Uporządkować stanowisko pracy, oczyścić narzędzia, rozliczyć materiały.

Wyposażenie stanowiska roboczego:

deskowanie wraz ze szkieletem zbrojenia belki,

składniki mieszanki betonowej,

narzędzia i sprzęt potrzebne do wykonania zadania.

Kryteria oceny wykonania zadania:

Lp

.

Kryterium oceny

Maksymalna
liczba punktów

1. Właściwe zorganizowanie stanowiska pracy

2

2.

Poprawność zapisania czynności technologicznych, prowadzących do
wykonania mieszanki betonowej i zabetonowania belki

2

3.

Poprawność obliczenia ilości poszczególnych składników mieszanki
betonowej

4

4. Wybranie odpowiednich środków ochrony indywidualnej

2

5.

Staranność wykonania mieszanki z zachowaniem kolejności
poszczególnych czynności

6

6. Prawidłowość układania i zagęszczania mieszanki w formie

8

7. Poprawność posługiwania się narzędziami i sprzętem

2

8.

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony
przeciwpożarowej w odniesieniu do wykonywanych czynności

2

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

9. Właściwe uporządkowanie stanowiska pracy po zakończeniu robót

2

Razem:

30

Schemat punktowania

Proponowane oceny:

27 ÷ 30 pkt – bardzo dobry,

23 ÷ 26 pkt – dobry,

19 ÷ 22 pkt – dostateczny,

15 ÷ 18 pkt – dopuszczający.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

7. LITERATURA


1. Abramowicz M.: Roboty betonowe na placu budowy. Arkady, Warszawa 1992
2. Adamiec B., Adamiec M.: Roboty zbrojarskie i betoniarskie. WSiP, Warszawa 1999
3. Chudzicki M. (red): Vademecum budowlane. Arkady, Warszawa 1994
4. Deja J., Kijowski P.: ABC betonu. Polski Cement, Kraków 2002
5. Dretkiewicz-Więch J.: Nauczycielski system oceniania. CODN, Warszawa 1997
6. Francuz W.M.: Budowniczowie. Politechnika Krakowska, Centrum Pedagogiki

i Psychologii. Kraków 2001

7. Francuz W.M.: Dydaktyka w nowej szkole zawodowej. Politechnika Krakowska,

Centrum Pedagogiki i Psychologii. Kraków 2004

8. Frankiewicz D.: Magazynowanie, składowanie i transportowanie materiałów

budowlanych. KOWEZ, Warszawa 2002

9. Frankiewicz D.: Rozpoznawanie podstawowych materiałów budowlanych. KOWEZ,

Warszawa 2002

10. Garbacik A., Deja J., Kopia B.: Nowa norma cementowa – informator. Polski Cement,

Kraków 1998

11. Gąsiorowska D., Horsztyńska B.: Posługiwanie się podstawowymi pojęciami z zakresu

budownictwa. KOWEZ, Warszawa 2002

12. Jamroży Z.: Beton i jego technologie. PWN, Warszawa 2003
13. Kowalczyk Z., Zabielski J.: Kosztorysowanie i normowanie w budownictwie. WSiP,

Warszawa 2005

14. Kozłowski D. (red.): Architektura betonowa. Polski Cement, Kraków 2001
15. Lenkiewicz W., Zdziarska-Wis I.: Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998
16. Linczowski Cz.: Technologia robót budowlanych. Wydawnictwo Politechniki

Świętokrzyskiej, Kielce 2000

17. Mirski J. Z.: Organizacja budowy. WSiP, Warszawa 1999
18. Miśniakiewicz E., Skowroński W.: Rysunek techniczny budowlany. Arkady, Warszawa

2006

19. Neville A.M.: Właściwości betonu. Polski Cement, Kraków 2000
20. Podawca K.: Zarys budownictwa ogólnego. WSiP, Warszawa 2003
21. Roj-Chodacka A.: Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska. KOWEZ, Warszawa 2002

22. Skibicka G. (red.): Szkoła budowania. Wydawnictwo MURATOR, Warszawa 2005
23. Słowiński Z.: Technologia budownictwa 2. WSiP , Warszawa 1997
24. Stefańczyk B.(red.): Budownictwo ogólne, tom 1, Materiały i wyroby budowlane.

Arkady, Warszawa 2005

25. Szymański E.: Materiałoznawstwo budowlane z technologią betonu. Oficyna

wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2001

26. Szymański E.: Materiały budowlane. WSiP, Warszawa 2003
27. Śliwiński J.: Beton zwykły – projektowanie i podstawowe właściwości. Polski Cement,

Kraków 1999

28. Śliwiński J.: Projektowanie składu betonu, Beton w praktyce. Polski Cement, Kraków

2003

29. Tauszyński K.: Budownictwo z technologią 1. WSiP, Warszawa 2002
30. Wojewoda K.: Wykonywanie zapraw budowlanych i betonów. KOWEZ, Warszawa 2002
31. Praca zbiorowa: Nowy Poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 2003
32. Praca zbiorowa: Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych, Poradnik

projektanta, kierownika budowy i inspektora nadzoru. Verlag Dashofer, Warszawa 2005

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

Polskie Normy:
33. PN-EN 206-1:2003 Beton. Część 1: Wymagania, właściwości, produkcja i zgodność
34. PN-EN 206-1:2003/Ap1:2004 Beton. Część 1: Wymagania, właściwości, produkcja

i zgodność

35. PN-92/M-47335 Betoniarki
36. PN-EN 197-1:2002 Cement - Część 1: Skład, wymagania i kryteria zgodności dotyczące

cementów powszechnego użytku

37. PN-EN 197-1:2002/A1:2005 Cement - Część 1: Skład, wymagania i kryteria zgodności

dotyczące cementów powszechnego użytku (Zmiana A1)

38. PN-B-03264:2002 Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone. Obliczenia statyczne

i projektowanie

39. PN-B-03264:2002/Ap1:2004 Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone. Obliczenia

statyczne i projektowanie

40. PN-EN 12390-1:2001 Badania betonu - Część 1: Kształt, wymiary i inne wymagania

dotyczące próbek do badania i form

41.

PN-EN 12390-1:2001/AC:2004 Badania betonu - Część 1: Kształt, wymiary i inne
wymagania dotyczące próbek do badania i form


Ustawy i rozporządzenia:
42. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie

ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (z późn. zmianami, tekst jednolity
Dz.U. 2003 Nr 169, poz.1650)

43. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003r. w sprawie bezpieczeństwa

i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. 2003 nr 47 poz.401)

44. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych

wymagań dla środków ochrony indywidualnej (Dz.U. 2005 nr 259 poz. 2173)

45. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r.

w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla
zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. 2002 nr 217 poz. 1833)

46. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2000 r. w sprawie

bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (Dz.U. 2000 nr 26
poz. 313)

47. Ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska,

ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. 2001 nr 100 poz. 1085)

48. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. (z późn. zmianami) - Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24

poz. 141)


Strony internetowe:

www.vibra.com.pl

www.ciop.pl

www.pkn.pl

