17 Podejmowanie działalności gospodarczej

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ





Małgorzata Redlicka





Podejmowanie działalności gospodarczej w zakresie usług
poligraficznych 311[28].Z6.02






Poradnik dla nauczyciela






Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
dr inż. Bogdan Kamiński
mgr Zbigniew Wolak




Opracowanie redakcyjne:
mgr Elżbieta Gonciarz




Konsultacja:
dr inż. Bożena Zając







Poradnik stanowi obudowę dydaktyczn

ą

programu jednostki modułowej 311[28].Z6.02,

„Podejmowanie działalno

ś

ci gospodarczej w zakresie usług poligraficznych”, zawartego

w programie nauczania dla zawodu technik poligraf.











Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Przedsiębiorca i przedsiębiorstwo w gospodarce

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Organizacja przedsiębiorstwa

16

5.2.1. Ćwiczenia

16

5.3. Zakładanie własnej firmy

21

5.3.1. Ćwiczenia

21

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

25

7. Literatura

39

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Podejmowanie działalności

gospodarczej w zakresie usług poligraficznych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik poligraf 311[28]. Jest to jednostka
modułowa zawarta w module pt. „Rynek pracy” (schemat układu jednostek modułowych
przedstawiony jest na stronie 4 poradnika).

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–uczenia
oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.

Materiał nauczania został podzielony na trzy części: przedsiębiorca i przedsiębiorstwo

w gospodarce, organizacja przedsiębiorstwa oraz zakładanie własnej firmy.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym

uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. metody projektów, ćwiczeń
praktycznych, pokazu z objaśnieniem.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

Po zakończeniu realizacji programu, zaleca się zastosowanie testu dydaktycznego

wielostopniowego. W tym celu, w poradniku zamieszczono dwa przykładowe testy
sprawdzające, razem z obudową metodyczną.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4






























Schemat układu jednostek modułowych

311[28].Z6

Rynek pracy

311[28].Z6.01

Rozpoznawanie rynku usług

poligraficznych

311[28].Z6.03

Posługiwanie się językiem obcym

w realizacji zadań zawodowych

311[28].Z6.02

Podejmowanie działalności

gospodarczej w zakresie usług

poligraficznych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

wyszukiwać informacji w różnych źródłach,

selekcjonować, analizować i przechowywać informacje,

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu ekonomii i poligrafii,

czytać ze zrozumieniem,

analizować i wyciągać wnioski,

oceniać własne możliwości sprostania wymaganiom wybranego zawodu,

posługiwać się komputerem,

współpracować w grupie,

prezentować wykonaną pracę.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3.

CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

scharakteryzować rodzaje działalności gospodarczej dotyczące poligrafii,

określić cele i zadania działalności przedsiębiorstwa funkcjonującego na rynku
poligraficznym,

wyszukać niszę rynkową w regionie dla prowadzenia poligraficznej działalności
gospodarczej,

zaplanować zakres działalności gospodarczej,

określić zakres działalności gospodarczej,

przyporządkować

organizacyjno-prawną

formę

działalności

do

planowanego

przedsięwzięcia,

opracować plan marketingowy działalności gospodarczej,

określić zasoby rzeczowe i finansowe niezbędne do uruchomienia działalności
gospodarczej,

określić wydatki związane z podejmowaniem działalności gospodarczej oraz źródła
finansowania działalności,

przygotować dokumenty dotyczące uruchamiania działalności zgodnie z obowiązującymi
procedurami,

ustalić tryb postępowania dotyczącego uruchamiania działalności gospodarczej,

określić zadania i obowiązki pracodawcy i pracowników związane z prowadzeniem
działalności,

określić zasady etycznego postępowania pracodawcy świadczącego usługi poligraficzne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

………………..…………………………………

Modułowy program nauczania:

Technik poligraf 311[28]

Moduł:

Rynek pracy 311[28].Z6

Jednostka modułowa:

Podejmowanie działalności gospodarczej
w zakresie usług poligraficznych 311[28].Z6.02

Temat: Procedura uruchomienia działalności gospodarczej przedsiębiorstwa jednoosobowego.

Cel ogólny: Opracowanie schematu procedury rejestracji przedsiębiorstwa jednoosobowego.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wymienić organy administracji państwowej, w których dokonuje się rejestracji firmy,

wymienić nazwy formularzy dokumentów niezbędnych do rejestracji,

scharakteryzować tryb rejestracji firmy,

pozyskać i wypełnić formularze niezbędne do rejestracji.


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.

Metody nauczania–uczenia się:

metoda projektów.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

w grupach 5-osobowych.


Czas: 5 godzin dydaktycznych.

Środki dydaktyczne:

ustawa z dnia 02.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z dnia 6 sierpnia
2004, Nr 173, poz. 1807),

raporty uczniów,

wzory dokumentów,

arkusze papieru,

foliogram.


Przebieg zajęć:

Etap I. Wprowadzenie do tematu projektów
(planowany czas – 1 godzina)
1. Określenie celu ogólnego przyszłych zajęć.
2. Przypomnienie wybranych treści ustawy z dnia 02.07.2004 r. o swobodzie działalności

gospodarczej.

3. Przypomnienie cech przedsiębiorstwa jednoosobowego.
4. Ustalenie terminu utworzenia zespołów 5-osobowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Etap II. Organizacja pracy oraz sformułowanie tematu projektu i ustalenie jego zakresu

(planowany czas – 1 godzina)

1. Przedstawienie składu zespołów i lidera grupy.
2. Sprecyzowanie tematu projektu.
3. Określenie zakresu projektu i formy prezentacji.
4. Ustalenie terminu wykonania projektu.
5. Podpisanie kontraktów.

Etap III. Wykonanie zadań projektowych (planowany czas – 1 godzina + praca domowa)
1. Poszukiwanie źródeł informacji:

punkty informacyjne urzędów,

konsultacje z nauczycielem.

2. Kontaktowanie się z urzędem:

pozyskiwanie i kompletowanie niezbędnych formularzy.

3. Konsultowanie się z nauczycielem:

opracowanie schematu końcowego,

opracowanie raportu.


Etap IV. Prezentacja projektów (planowany czas – 2 godziny)
1. Część organizacyjna:

sprawdzenie raportów,

przygotowanie arkusza prezentacji.

2. Prezentowanie, kolejno przez zespoły, swoich projektów przed całą klasą:

odczytywanie raportów,

prezentacja graficzna zgodna z kolejnością postępowania przy rejestracji,

dyskusja, zadawanie pytań, porównywanie i sprawdzanie zgodności zebranych

informacji,

kompleksowe połączenie wyników pracy poszczególnych etapów.


Etap V. Diagnozowanie osiągnięć:
1. Ogólna ocena prezentacji.
2. Odczucia uczniów odnośnie przebiegu realizacji projektu.
3. Indywidualna ocena zespołów i poszczególnych uczniów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

……………………………………………...

Modułowy program nauczania:

Technik poligraf 311[28]

Moduł:

Rynek pracy 311[28].Z6

Jednostka modułowa:

Podejmowanie działalności gospodarczej
w zakresie usług poligraficznych 311[28].Z6.02

Temat: Formy organizacyjno-prawne przedsiębiorstw.

Cel ogólny: Kształtowanie

umiejętności

rozróżniania

form

organizacyjno-prawnych

przedsiębiorstw.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zdefiniować podstawowe pojęcia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej,

ocenić znaczenie małych i średnich firm dla gospodarki,

wymienić zalety i wady małych firm,

scharakteryzować podstawowe formy organizacyjno-prawne przedsiębiorstw,

dobrać formę organizacyjno-prawną do rodzaju prowadzonej działalności.


Metody nauczania–uczenia się:

pogadanka z elementami dyskusji,

praca z podręcznikiem,

ć

wiczenia.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w grupach, indywidualna, zbiorowa.


Czas: 3 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne
:

plansze, foliogramy,

komputer z dostępem do Internetu,

arkusze papieru, mazaki,

poradnik dla ucznia,

literatura rozdziału 6.

Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Sformułowanie tematu omówienia celów zajęć.
3. Wprowadzenie:

nauczyciel przedstawia podział przedsiębiorstw ze względu na wielkość,

nauczyciel wraz z uczniami ustala wady i zalety małej przedsiębiorczości.

4. Działania dydaktyczne nauczyciela i uczniów zorientowane na osiągnięcie celów:

nauczyciel próbuje wspólnie z uczniami zdefiniować działalność gospodarczą,
wymienić podmioty prowadzące działalność gospodarczą,

nauczyciel przedstawia i omawia planszę z podziałem przedsiębiorstw ze względu na
formy organizacyjno-prawne,

stosując metodę pracy w grupach uczniowie opracowują cechy charakterystyczne dla
określonej formy organizacyjno-prawnej na podstawie podręcznika, ustawy
o swobodzie działalności gospodarczej, Kodeksu spółek handlowych, Internetu,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

uczniowie na podstawie przygotowanych informacji prezentują poszczególne formy
organizacyjno-prawne przedsiębiorstw,

uczniowie

w

grupach

wykonują ćwiczenia dotyczące rozróżniania form

organizacyjno- prawnych przedsiębiorstw przygotowane przez nauczyciela,

uczniowie prezentują wykonaną pracę,

nauczyciel, prowadząc dyskusję, stara się ustalić z uczniami kryteria wyboru
odpowiedniej formy prawnej do rodzaju i wielkości planowanej działalności
gospodarczej,

nauczyciel prezentuje foliogram, plansze „Kryteria wyboru formy organizacyjno-prawnej
przedsiębiorstwa”.

5. Zakończenie zajęć

Podsumowanie, ocena poziomu osiągnięć uczniów i ich aktywności.

6. Praca domowa.

Zaproponuj formę organizacyjno-prawną dla małej firmy poligraficznej i uzasadnij

wybór.

7. Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Przedsiębiorca i przedsiębiorstwo w gospodarce

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Podaj przykłady działalności gospodarczej z zakresu poligrafii dla:

produkcji,

handlu,

usług.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału materiału nauczania poradnika
dla ucznia. Przed wykonaniem ćwiczenia można przeprowadzić dyskusję na temat rodzajów
działalności poligraficznej według PKD.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem szkoleniowym,
2) sporządzić notatkę i zakwalifikować działania do działalności produkcyjnej, handlowej

i usługowej,

3) zaprezentować wykonane ćwiczenie na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia,

dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

Polska Klasyfikacja Działalności,

arkusze papieru formatu A4,

poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 2

Określ, z jakiego rodzaju formą organizacyjno-prawną mamy do czynienia w danym

przypadku:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
przypomina omawiane wcześniej formy organizacyjno-prawne przedsiębiorstw (pokaz).
Prezentację wykonanego ćwiczenia należy umożliwić kilku uczniom.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem szkoleniowym,
2) sporządzić notatkę nt. „Dlaczego wybrałeś określoną formę organizacyjno-prawną do

danego przypadku?”,

3) zaprezentować wykonane ćwiczenie na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia,

pokaz z objaśnieniem.

Ś

rodki dydaktyczne:

arkusze papieru formatu A4,

arkusz do ćwiczenia,

poradnik dla ucznia,

Kodeks spółek handlowych.


Ćwiczenie 3

Dokonaj oceny miejsca lokalizacji wybranej działalności gospodarczej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
przeprowadzić burzę mózgów na temat wpływu czynników lokalizacji na sukces
przedsiębiorstwa.


Przykład

Forma
organizacyjno-
prawna

1) Na walnym zgromadzeniu akcjonariusze odwołali zarząd spółki,

oskarżając go o złe gospodarowanie majątkiem firmy.

2) Firma „X” ogłosiła upadłość. Jeden ze wspólników musi pokryć

zobowiązania firmy z własnego majątku. Trzej pozostali ponoszą
odpowiedzialność finansową do wysokości pewnej sumy.

3) Wszyscy wspólnicy pewnej spółki odpowiadają za zobowiązania

firmy nie tylko jej majątkiem, ale także osobistym.

4) Zakładając spółkę „Z” troje wspólników wniosło po pięć

udziałów, które utworzyły kapitał zakładowy.

5) Akcjonariusze wnieśli kapitał w wysokości 500 000 zł, by założyć

przedsiębiorstwo poligraficzne.

6) Pan „X” ma akcje spółki, ale jego wspólnik ponosi pełną

odpowiedzialność finansową za zobowiązania tej firmy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zaplanować działalność gospodarczą w zakresie poligrafii,
2) wybrać kilka miejsc lokalizacji firmy (np. 2),
3) dokonać ich oceny analizując czynniki z tabeli,
4) przydzielić im wagi odzwierciedlające ich znaczenie w rozpatrywanej sytuacji (najmniej

istotnym czynnikom przydziel wagę 1, a wszystkim innym wielokrotność do 9),

5) dokonać analizy każdego czynnika lokalizacji odnosząc go do konkretnego miejsca

lokalizacji przydzielając mu ocenę od 1 do 5,

6) pomnożyć przydzieloną ocenę przez wagę,
7) wpisać oceny ponad przekątną, a iloczyny poniżej przekątnej,
8) zsumować iloczyny dla każdego z możliwych miejsc lokalizacji (najwyższa wartość

wskazuje na najlepszą lokalizację),

9) zaprezentować wykonane ćwiczenie na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

burza mózgów,

pokaz z objaśnieniem.

Ś

rodki dydaktyczne:

arkusz do ćwiczenia,

poradnik dla ucznia.

Ocena miejsca lokalizacji

Czynnik lokalizacji

Współczynnik wagowy

A

B

Bliskość rynku zbytu

Chłonność rynku zbytu

Koszty pracy

Usuwanie

odpadów,

odprowadzanie ścieków

Uciążliwość

produkcji

dla środowiska

Uciążliwość

produkcji

dla ludzi

Przepisy lokalne

Koszt transportu

Możliwość rozbudowy

Zaopatrzenie w wodę,
energię i gaz

Razem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Ćwiczenie 4

Zaproponuj formę organizacyjno-prawną dla następujących przedsiębiorstw:

drukarnia gazet,

firma świadcząca usługi introligatorskie.

Uzasadnij swój wybór.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału z materiału nauczania
poradnika dla ucznia. Należy poddać analizie poszczególne formy organizacyjno-prawne
przedsiębiorstw, każda grupa powinna mieć możliwość zaprezentowania wykonanego
zadania. W podsumowaniu można zwrócić szczególną uwagę na czynniki, od których zależy
wybór formy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) sporządzić notatkę – uzasadnienie wyboru formy organizacyjno-prawnej,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie na forum grupy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja w grupie,

ć

wiczenia.

Ś

rodki dydaktyczne:

arkusze papieru,

długopis,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 5

Zastanów się, jakie korzyści i zagrożenia przyniesie prowadzenie działalności

gospodarczej w formie przedsiębiorstwa jednoosobowego w porównaniu z innymi formami
organizacyjno-prawnymi przedsiębiorstw i zapisz w tabeli.

Korzyści

Zagrożenia

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczniowie wykonują to ćwiczenie w grupach, jedna część grupy opracowuje korzyści, druga
część grupy zagrożenia prowadzenia działalności przedsiębiorstwa jednoosobowego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) wpisać po dokładnej analizie korzyści i zagrożenia prowadzenia działalności

jednoosobowej,

3) zaprezentować wykonane ćwiczenia na plakatach.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

dyskusja w grupie,

pokaz z objaśnieniem.

Ś

rodki dydaktyczne:

arkusz do ćwiczenia,

ustawa z dnia 02.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z dnia 6 sierpnia
2004 r., Nr 173, poz. 1807).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.2. Organizacja przedsiębiorstwa

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wyodrębnij segmenty rynku poligraficznego. Weź pod uwagę specyficzne potrzeby

konsumentów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału materiału nauczania. Po
wykonaniu ćwiczenia można przeprowadzić dyskusję na temat: „Dlaczego przedsiębiorca
powinien analizować otoczenie swojej firmy?”

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) sporządzić listę segmentów występujących na rynku poligraficznym,
3) zaprezentować efekty swojej pracy na forum zespołu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

arkusz papieru A4,

flamastry,

literatura z rozdziału 7,

poradnik dla ucznia.



Ćwiczenie 2

Opracuj ankietę w celu zbadania potrzeb konsumentów w zakresie usług poligraficznych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment z rozdziału materiału nauczania
poradnika dla ucznia. Można przeprowadzić dyskusję na temat rynku poligraficznego
w Polsce.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) sformułować pytania do ankiety z uwzględnieniem celu badania,
3) sformułować możliwe odpowiedzi do pytań,
4) skonsultować opracowany formularz z nauczycielem.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

zeszyt przedmiotowy,

długopis,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

W grupach zaplanujcie działania marketingowe dla małej firmy usług poligraficznych,

a następnie odpowiedzcie na pytania.
1) Kto może stanowić konkurencję dla firmy?
2) Jakie są jej słabe i mocne strony?
3) Co firma może robić lepiej od konkurencji?
4) Czym będzie się wyróżniała jej usługa?
5) Jakie strategie marketingowe zastosuje firma, aby zachęcić nabywców do korzystania

z usług?

6) Jaki będzie rynek docelowy?

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału z materiału nauczania
poradnika dla ucznia. Przed wykonaniem ćwiczenia można przeprowadzić pogadankę na
temat: „Jaki wpływ na rozwój firmy ma zadowolony z usługi klient?”. Przedstawiciele
poszczególnych grup prezentują wyniki swojej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać grupę do pracy,
2) przygotować arkusze papieru i mazaki,
3) przedyskutować w grupie elementy planu marketingowego,
4) zaplanować działania marketingowe,
5) odpowiedzieć na pytania z polecenia,
6) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

pogadanka,

pokaz.

Ś

rodki dydaktyczne:

arkusz papieru,

mazaki,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Ćwiczenie 4

Pan Adam Nowak postanowił założyć przedsiębiorstwo jednoosobowe, które będzie

ś

wiadczyło usługi ksero. W grupach zastanówcie się, jakie koszty będzie musiał ponieść

przedsiębiorca, aby rozpocząć działalność gospodarczą?


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
uczniowie powinni przeczytać odpowiedni fragment rozdziału w materiale nauczania,
zgromadzić odpowiednie informacje z różnych źródeł np. dotyczące wyposażenia firmy.
Ć

wiczenie można podsumować dyskusją na temat wpływu prawidłowego oszacowania

kosztów uruchomienia przedsiębiorstwa na powodzenie działalności.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem szkoleniowym,
2) zebrać informacje na temat niezbędnego wyposażenia do prowadzenia usług ksero,
3) wypisać koszty uruchomienia działalności,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

arkusz papieru,

mazaki,

poradnik dla ucznia,

literatura rozdziału 7.

Ćwiczenie 5

Pracując w grupach, zaplanujcie źródła finansowania firmy z ćwiczenia 4. Zaplanowanie

ź

ródeł finansowania ułatwi Wam tabela.


Ź

ródła finansowania

Wysokość kwoty

w zł

Struktura w %

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
uczniowie powinni zgromadzić odpowiednie informacje z różnorodnych źródeł. Ćwiczenie
można podsumować dyskusją na temat udziału funduszy własnych w strukturze źródeł
finansowania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać grupę do pracy,
2) zapoznać się z materiałem szkoleniowym,
3) wziąć udział w dyskusji na temat źródeł finansowania przedsięwzięcia,
4) wpisać źródła finansowania w tabelę,
5) ustalić kwoty i strukturę w %,
6) zaprezentować ćwiczenie w formie plakatu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

arkusz papieru,

mazaki,

poradnik dla ucznia,

literatura rozdziału 7.


Ćwiczenie 6

Pracując w grupie, ustal zasady etyczne, którymi powinien kierować się właściciel firmy

poligraficznej w stosunku do klienta i pracownika.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
przeprowadzić dyskusję na temat etycznego zachowania w relacjach zawodowych oraz podać
przykłady etycznego postępowania w różnych sytuacjach.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać grupę do pracy,
2) zapoznać się z materiałem nauczania,
3) zapisać przykłady etycznego postępowania pracodawcy wobec klienta, a następnie wobec

pracownika,

4) zaprezentować wykonanie ćwiczenie w formie plakatu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

pokaz,

dyskusja dydaktyczna.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Ś

rodki dydaktyczne:

arkusz papieru,

mazaki,

literatura rozdziału 7,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 7

W grupach rozwiąż problem: którą z form opodatkowania wybrałbyś dla swojego

przedsiębiorstwa i dlaczego?

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
przeprowadzić pogadankę na temat form opodatkowania działalności gospodarczej. Omówić
metodę pracy „drzewo decyzyjne” i rozdać wzór karty, aby uczniowie na jej podstawie
sporządzili plakat.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać grupę do pracy,
2) przedyskutować w grupie problem,
3) wybrać formę opodatkowania,
4) przedyskutować pozytywne i negatywne skutki takiego wyboru,
5) wpisać przemyślenia do „drzewka decyzyjnego”,
6) zaprezentować wyniki swojej pracy.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

dyskusja dydaktyczna,

metoda aktywizująca „drzewo decyzyjne”.

Ś

rodki dydaktyczne:

karta „drzewo decyzyjne”,

arkusz papieru,

ź

ródła prawa w zakresie podatków,

poradnik dla ucznia.









background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.3. Zakładanie własnej firmy


5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dokonaj rejestracji działalności gospodarczej uzupełniając tabelę.

Lp. Nazwa i adres urzędu, w którym należy

dokonać

rejestracji

przedsiębiorstwa

jednoosobowego

Dokumenty, które należy wypełnić, aby
dokonać rejestracji.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
następnie przedyskutować z uczniami sposoby wyszukiwania adresów instytucji
dokonujących rejestracji przedsiębiorstwa w regionie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) zgromadzić materiały do poprawnego wykonania ćwiczenia,
3) uzupełnić tabelę, w której należy umieścić nazwy instytucji oraz ich adresy biorąc pod

uwagę kolejność przy rejestracji firmy,

4) zaprezentować swoją pracę na forum grupy i dokonać porównania z wykazami innych

uczniów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

dyskusja dydaktyczna.

Ś

rodki dydaktyczne:

arkusz do ćwiczenia,

komputer z dostępem do Internetu,

poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 2

Opracuj dokumentację niezbędną do założenia jednoosobowego przedsiębiorstwa

poligraficznego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Uczniowie wcześniej kompletują oryginalne wzory dokumentów niezbędnych do rejestracji
przedsiębiorstwa i przynoszą na lekcję, następnie w grupach wypełniają dokumenty (Wniosek
o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, RG-1, NIP-1, VAT-R, ZUS ZFA).
Ć

wiczenie można podsumować pokazem kompletu prawidłowo wypełnionych dokumentów

i analizą trudności, jakie wystąpiły podczas wykonywania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać grupę do pracy,
2) zidentyfikować dokumenty niezbędne do rejestracji firmy poligraficznej,
3) zgromadzić niezbędne dokumenty służące do rejestracji przedsiębiorstwa,
4) zapoznać się z objaśnieniami, według których należy wypełnić dany dokument,
5) wypełnić dokumenty wykorzystując swoje dane osobowe,
6) sprawdzić prawidłowość wypełnionych dokumentów z wzorcem otrzymanym od

nauczyciela.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

pokaz.

Ś

rodki dydaktyczne:

dokumenty potrzebne do rejestracji przedsiębiorstwa osoby fizycznej,

arkusz do ćwiczenia,

wzór prawidłowo wypełnionych dokumentów,

poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 3

Zaprezentuj pomysł na firmę poligraficzną, która mogłaby działać w Twoim środowisku.

Odpowiedz na pytanie, czy ten pomysł ma szansę stać się opłacalnym przedsięwzięciem?

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Uczniowie pracując metodą burzy mózgów, wybierają rodzaj działalności gospodarczej dla
swojej grupy, następnie oceniają szanse opłacalności przedsięwzięcia, odpowiadając na
pytania zawarte w instrukcji ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać grupę do pracy,
2) zapoznać się z materiałem nauczania,
3) odpowiedzieć na pytania:

kto będzie odbiorcą oferowanych przeze mnie dóbr/usług?

czy środowisko, w którym żyję zapewni rynek oferowanym przeze mnie
dobrom/usługom?

czy podobne przedsięwzięcia odnoszą sukces w innych rejonach?

4) zaprezentować swoją pracę w formie plakatu,
5) zapoznać się z wynikami pracy pozostałych grup.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

burza mózgów,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

arkusz papieru/zeszyt przedmiotowy,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 4

Dokonaj analizy, czy warto prowadzić własną działalność gospodarczą. Zaprezentuj

wszystkie plusy i minusy takiej działalności.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
scharakteryzować przedsiębiorstwo jednoosobowe (pokaz). Istotne jest, aby uczniowie
uzasadnili swoją odpowiedź.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać grupę do pracy,
2) przygotować duże arkusze papieru i mazaki,
3) przedyskutować w grupie jakie plusy, a potem minusy ma prowadzenie własnej

działalności gospodarczej,

4) przenieść wyniki dyskusji na plakat,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

pokaz.

Ś

rodki dydaktyczne:

duży arkusz papieru,

mazaki,

literatura rozdziału 7,

poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 5

Opracuj biznesplan metodą projektów dla małej firmy usług introligatorskich. Skorzystaj

z przykładu podanego w materiale nauczania.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny,
uczniowie powinni przeczytać odpowiednie fragmenty rozdziału materiału nauczania.
Wskazane jest, aby uczniowie na napisanie biznesplanu mieli około 2 tygodni. Wcześniej
powinni podpisać kontrakt.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać grupę,
2) podpisać kontrakt,
3) przedyskutować, jaki rodzaj działalności gospodarczej będzie prowadzić,
4) wypisać główne elementy biznesplanu,
5) dokonać charakterystyki tych elementów,
6) opracować w wersji elektronicznej biznesplan,
7) zaprezentować projekt na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda projektu.

Ś

rodki dydaktyczne:

zeszyt przedmiotowy,

komputer,

drukarka,

poradnik dla ucznia,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 6

Korzystając z różnych źródeł wyszukaj nazwy i adresy przynajmniej pięciu instytucji

wspomagających mikroprzedsiębiorstwa, które działają w Twoim regionie. Napisz, jaki jest
zakres ich działalności.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny,
uczniowie powinni w ramach pracy domowej zebrać informacje na temat instytucji
wspierających małe przedsiębiorstwa w regionie. Na lekcji w grupach omawiają zgromadzone
informacje i prezentują wyniki swojej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać grupę do pracy,
2) zgromadzić informacje na temat instytucji wspierających małe firmy w regionie,
3) zapoznać się z materiałem nauczania,
4) wykonać ćwiczenie w zeszycie lub w formie plakatu,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie,

pokaz.

Ś

rodki dydaktyczne:

arkusze papieru A4,

komputer z dostępem do Internetu,

informatory

długopis.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Podejmowanie działalności
gospodarczej w zakresie usług poligraficznych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 3, 5, 7, 8, 9, 10, 11,12, 13, 14, 16, 17, 18, 20 są poziomu podstawowego,

zadania 1, 2, 4, 6, 15, 19 są poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. a, 4. a, 5. b, 6. d, 7. b, 8. c, 9. b, 10. b, 11. d,
12. b, 13. d, 14. a, 15. a, 16. c, 17. c, 18. a, 19. b, 20. a.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Dobrać kryterium segmentacji do jego cechy
charakterystycznej

C

PP

b

2.

Przyporządkować zadanie do określonej
instytucji administracji państwowej

C

PP

c

3.

Rozróżnić przedmioty pracy w działalności
poligraficznej

A

P

a

4.

Scharakteryzować spółki osobowe i handlowe

C

PP

a

5.

Rozpoznać znaczenie Numeru Identyfikacji
Podatkowej

A

P

b

6.

Scharakteryzować formy organizacyjno-prawne
przedsiębiorstw

C

PP

d

7.

Zidentyfikować instytucję, która ewidencjonuje
działalność gospodarczą

B

P

b

8.

Rozróżnić spółki kapitałowe

A

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

9.

Określić dokument potrzebny do uruchomienia
działalności gospodarczej do instytucji
administracji państwowej

C

P

b

10.

Objaśnić znaczenie marketingu

B

P

b

11.

Zaplanować czynności do sporządzenia planu
marketingowego

C

P

d

12.

Rozróżnić elementy marketingu mix

A

P

b

13.

Określić zadania strategii cen

B

P

d

14.

Rozróżnić źródła finansowania przedsiębiorstwa

A

P

a

15.

Zastosować przepisy prawa podatkowego

C

PP

a

16.

Określić formę opodatkowania dochodu do
rodzaju prowadzonej rachunkowości

C

P

c

17.

Rozróżnić źródła finansowania majątku
przedsiębiorstwa

AA

P

c

18.

Określić zasady etyczne, które powinny być
stosowane w miejscu pracy

B

P

a

19.

Scharakteryzować funkcje biznesplanu

C

PP

b

20.

Rozróżnić elementy biznesplanu

A

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielenia odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielenie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorowego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania zamknięte wielokrotnego

wyboru. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

– w pytaniach zaznacz prawidłową odpowiedź znakiem X (w przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową).

6. Test zawiera zadania z poziomu podstawowego i poziomu ponadpodstawowego.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

9. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.


Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Demograficzne kryterium segmentacji charakteryzuje

a) miejsce zamieszkania i wykształcenie.
b) wiek i płeć.
c) stan posiadania i dochód.
d) styl życia i postawa.

2. Organem administracyjnym uprawnionym do rozpatrywania spraw podatkowych jest

a) ZUS.
b) USC.
c) US.
d) GUS.

3. Przedmiotem pracy w działalności poligraficznej jest

a) zadrukowany arkusz drukarski.
b) hala fabryczna.
c) maszyna offsetowa.
d) drukarka komputerowa.

4. Każdy ze wspólników ma prawo reprezentować firmę w spółce

a) jawnej i spółce cywilnej osób fizycznych.
b) komandytowej i jawnej.
c) z o.o. i komandytowo-akcyjnej.
d) jawnej i komandytowej.

5. Numer Identyfikacji Podatkowej służy do

a) identyfikacji osób fizycznych.
b) identyfikacji podmiotów płacących podatki.
c) identyfikacji podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą.
d) założenia konta ROR w banku.


6. Wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki majątkiem osobistym w spółce

a) jawnej i spółce cywilnej.
b) jawnej i komandytowej.
c) akcyjnej i komandytowej.
d) z o.o. i akcyjnej.

7. Zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej wydawane jest przez

a) Urząd Skarbowy.
b) Urząd Gminy/Miasta.
c) Urząd Statystyczny.
d) Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

8. Spółkami kapitałowymi są spółki

a) komandytowo-akcyjna i akcyjna.
b) komandytowa i spółka z o.o.
c) z o.o. i spółka akcyjna.
d) cywila i spółka jawna.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

9. Rejestrując działalność gospodarczą w Urzędzie Statystycznym należy wypełnić

a) NIP-1.
b) Wniosek RG-1.
c) ZUS ZFA.
d) VAT-R.

10. Marketing polega na

a) realizacji własnych oczekiwań bez uwzględniania potrzeb nabywców.
b) rozpoznawaniu, kształtowaniu i zaspokajaniu potrzeb nabywców.
c) sprzedaż produktów firmy w jak największej liczbie sklepów.
d) optymalnym wykorzystaniu posiadanych przez firmę pieniędzy.

11. Aby sporządzić plan marketingowy należy

a) dokonać rekrutacji pracowników.
b) zarejestrować przedsiębiorstwo.
c) sporządzić bilans.
d) dokonać analizy rynku.

12. Elementy marketingu – mix to

a) reklama, cena, logistyka, produkt.
b) produkt, cena, dystrybucja, promocja.
c) produkt, gwarancja, cena, dystrybucja.
d) marka, jakość, gwarancja, opakowanie.

13. Celem strategii cen może być m.in.

a) przekazywanie informacji o firmie.
b) wprowadzenie na rynek nowych produktów.
c) wybór kanałów dystrybucji.
d) osiągnięcie przewagi nad konkurentami.

14. Forma odpłatnego udostępniania do użytkowania dóbr służących do prowadzenia

działalności gospodarczej to
a) leasing.
b) kredyt.
c) faktoring.
d) franchising.

15. Zryczałtowane formy opodatkowania dochodu obejmują

a) kartę podatkową i przychód ewidencjonowany.
b) podatkową księgę przychodów i rozchodów.
c) księgi rachunkowe.
d) kartę podatkową i opodatkowanie na zasadach ogólnych.

16. Podatnicy zryczałtowanego podatku dochodowego (karty podatkowej) mają obowiązek

prowadzenia

a) ewidencji przychodów.
b) ewidencji przychodów i rozchodów.
c) są zwolnieni z prowadzenia ksiąg.
d) ewidencji przychodów i karty przebiegu pojazdów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

17. Obce źródła finansowania majątku przedsiębiorstwa to

a) kapitał właściciela firmy.
b) zysk wypracowany przez firmę.
c) zadłużenie w banku z tytułu zaciągniętego kredytu.
d) dodatkowy wkład pieniężny właściciela firmy.

18. Mówiąc o etycznych zachowaniach w miejscu pracy, należy rozważyć relacje między

a) pracodawcą a pracownikiem.
b) pracodawcą a klientami.
c) pracodawcami.
d) pracownikami a otoczeniem.

19. Biznesplan jest dokumentem, który

a) wytycza działalność pozaprodukcyjna przedsiębiorstwa.
b) pozwala stwierdzić, czy istnieje szansa osiągnięcia sukcesu rynkowego.
c) warunkuje wpis do ewidencji działalności gospodarczej.
d) stanowi sprawozdanie finansowe.

20. Biznesplan składa się m. in. z następujących elementów

a) streszczenia, planu marketingowego, planu finansowego.
b) charakterystyki przedsięwzięcia, karty podatkowej.
c) planu zatrudnienia, organizacji, listy wynagrodzeń.
d) listy obecności, harmonogramu działań, planu marketingowego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ...............................................................................

Podejmowanie działalności gospodarczej w zakresie usług poligraficznych

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Podejmowanie działalności
gospodarczej w zakresie usług poligraficznych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 5, 7, 9, 10, 13, 14, 15, 17, 19, 20 są poziomu podstawowego,

zadania 3, 4, 6, 8, 11, 12, 16, 18 są poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. d, 3. a, 4. a, 5. b, 6. b, 7. d, 8. a, 9. c, 10. c, 11. b,
12. c, 13. c, 14. b, 15. a, 16. b, 17. a, 18. c, 19. c, 20. d.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1. Określić środki pracy w działalności poligraficznej

B

P

a

2. Scharakteryzować funkcje działalności usługowej

C

P

d

3. Dobrać rodzaj działalności usługowej do zakresu

czynności

C

PP

a

4. Analizować informacje dotyczące działalności

poligraficznej z Polskiej Klasyfikacji Działalności

C

PP

a

5. Określić cel ekonomiczny przedsiębiorstwa

B

P

b

6. Scharakteryzować rodzaje form organizacyjno-

prawnych przedsiębiorstw

C

PP

b

7. Rozróżnić cechy spółek

B

P

d

8. Dobrać formę organizacyjno-prawną

przedsiębiorstwa do jej cechy

C

PP

a

9. Rozróżnić podstawowe formy organizacyjno-

prawne przedsiębiorstw

B

P

c

10. Uzasadnić wybór lokalizacji firmy introligatorskiej

C

P

c

11. Dobrać charakterystyczną do samozatrudnienia

formę organizacyjno- prawną

C

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

12. Scharakteryzować strategię marketingu mix

C

PP

c

13. Zdefiniować pojęcie – segmentacja rynku

A

P

c

14. Rozróżnić źródła finansowania działalności

gospodarczej

B

P

b

15. Określić przedmioty leasingu

B

P

a

16. Określić przepisy prawa podatkowego

B

PP

b

17. Wskazać instytucje, które rejestrują działalność

gospodarczą

A

P

a

18. Wyszukać informacje o rodzaju działalności

z treści decyzji o nadaniu numeru przez
upoważnione organy administracji państwowej

C

PP

c

19. Rozróżnić funkcje biznesplanu

B

P

c

20. Rozróżnić instytucje wspierające

mikroprzedsiębiorstwa

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielenia odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielenie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorowego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania zamknięte wielokrotnego

wyboru. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko jedna
odpowiedź jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: w pytaniach zaznacz

prawidłową odpowiedź znakiem X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.


Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Do środków pracy w działalności poligraficznej zaliczamy

a) maszyny introligatorskie i maszyny offsetowe.
b) kapitał ludzki i arkusze papieru.
c) farba drukarska i grunt, na którym stoi fabryka.
d) hala produkcyjna i usługi bankowe.

2. Działalność usługowa to

a) działanie skierowane na wytworzenie dóbr.
b) całokształt działalności związanej z przemieszczaniem produktów od ich wytwórców

do odbiorców.

c) zaopatrywanie konsumentów w celu zaspokajania potrzeb.
d) wszelkie

zorganizowane

działania

służące

zaspokajaniu

ludzkich

potrzeb

bezpośrednio lub pośrednio.

3. Działalność usługowa związana z przygotowaniem druku obejmuje

a) przygotowanie danych cyfrowych.
b) oprawianie książek.
c) drukowanie broszur przy użyciu kserokopiarek.
d) produkcję etykiet.


4. Introligatorstwo obejmuje

a) oprawianie zadrukowanych arkuszy drukarskich w książki.
b) drukowanie gazet.
c) grawerowanie cylindrów do reprodukcji rycin.
d) drukowanie katalogów reklamowych za pomocą drukarek komputerowych.

5. Podstawowym celem ekonomicznym przedsiębiorstwa jest

a) poprawa jakości własnych produktów.
b) osiągnięcie zysku.
c) poszerzenie rynków zbytu.
d) zaspokojenie potrzeb klientów.


6. Spółki osobowe charakteryzują się tym, że

a) mają osobowość prawną.
b) odpowiedzialność za zobowiązania ponoszą wspólnicy.
c) sprawy spółki prowadzą powołane organy.
d) majątek stanowi własność spółki.


7. Pełną odpowiedzialność za zobowiązania ponosi właściciel firmy w

a) spółce z o.o. i partnerskiej.
b) spółdzielni i spółce komandytowo-akcyjnej.
c) spółce jawnej i akcyjnej.
d) przedsiębiorstwie jednoosobowym osoby fizycznej.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

8. Określ, w którym przypadku mamy do czynienia ze spółką akcyjną

a) akcjonariusze wnieśli kapitał w wysokości 500 000 zł.
b) jeden wspólnik ponosi pełną odpowiedzialność finansową za zobowiązania.
c) kapitał zakładowy wynosi 50 000 zł.
d) wspólnik nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania partnera.

9. Przedsiębiorstwem nie jest

a) spółka akcyjna.
b) przedsiębiorstwo jednoosobowe.
c) spółka cywilna.
d) spółka komandytowo-akcyjna.

10. Przy wyborze lokalizacji firmy introligatorskiej musimy analizować takie czynniki jak

a) liczbę mieszkańców, zasilenia, bliskość Urzędu Skarbowego.
b) stabilny system prawny, bliskość producentów maszyn drukarskich.
c) ekonomiczne, polityczne, prawno-administracyjne, społeczno-kulturowe.
d) usuwanie odpadów, tania siła robocza, bliskość Urzędu Statystycznego.

11. Forma organizacyjno prawna charakterystyczna dla samozatrudnienia to

a) spółka cywilna.
b) przedsiębiorstwo jednoosobowe.
c) spółka akcyjna.
d) spółdzielnia.

12. Do strategii marketingu mix należy

a) doskonalenie produktu, aby stał się zachętą do zakupu.
b) docieranie do klienta poprzez promocję.
c) wszechstronne oddziaływanie na klienta w celu wywołania potrzeby zakupu danego

produktu.

d) wszelkie działania wokół ceny.

13. Segmentacja rynku to

a) wyodrębnienie produktów w punkcie sprzedaży.
b) różne kryteria podziału wyrobów gotowych.
c) wyodrębnienie jednorodnych grup konsumentów wg różnych kryteriów.
d) zaspokajanie potrzeb klientów.

14. Do podstawowych źródeł finansowania przedsięwzięcia zaliczamy

a) kredyt i fundusz Mikro.
b) kapitał własny i obcy.
c) leasing i pożyczkę od rodziny.
d) franchising i kredyt dla bezrobotnych.

15. Przedmiotem leasingu może być

a) każdy środek trwały.
b) środki, które nie podlegają amortyzacji.
c) środki o niskiej wartości początkowej.
d) przedmioty pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

16. Podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych zobowiązani są do prowadzenia

a) ewidencji przychodów lub książki przychodów i rozchodów.
b) książki przychodów i rozchodów lub pełnej rachunkowości.
c) pełnej rachunkowości lub karty podatkowej.
d) karty podatkowej lub ewidencji przychodów.

17. Procedury rejestracji firmy dokonuje się kolejno w następujących instytucjach

a) Urzędzie Gminy/Miasta, Urzędzie Statystycznym, banku, Urzędzie Skarbowym, ZUS.
b) Urzędzie Statystycznym, Urzędzie Gminy, banku, Urzędzie Skarbowym.
c) Urzędzie Gminy, Urzędzie Skarbowym, Urzędzie Statystycznym, banku, ZUS.
d) Urzędzie Skarbowym, ZUS, Urzędzie Gminy, banku, Urzędzie Statystycznym.

18. Informacje o rodzaju prowadzonej przez firmę działalności zawarte są w treści decyzji

o nadaniu numeru
a) NIP.
b) PESEL.
c) REGON.
d) Rachunku bankowego.

19. Dobrze opracowany biznesplan pozwala

a) sporządzić bilans.
b) dokonać wyboru banku.
c) pozyskać kredyt bankowy.
d) naliczyć podatek dochodowy.

20. Mikroprzedsiębiorstwa wspierają m in. następujące instytucje

a) Izba Rzemieślnicza, Urząd Miar i Wag.
b) Urząd Statystyczny, Regionalna Izba Gospodarcza.
c) Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości, Urząd Patentowy.
d) Agencja Rozwoju Regionalnego, Fundacja Inkubator.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ...............................................................................

Podejmowanie działalności gospodarczej w zakresie usług poligraficznych

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

7. LITERATURA


1. Duraj J. (red.): Podstawy ekonomiki przedsiębiorstwa. PWE, Warszawa 2002
2. Jakubowski W. J., Maj T., Załęski P.: Podstawy przedsiębiorczości – podręcznik. Oficyna

Edukacyjna – Krzysztof Pazdro, Warszawa 2003

3. Laszczak M.: Kierowanie małą firmą – tajniki przedsiębiorczości. Poltext, Warszawa 2004
4. Majchrzak -Guzowska A.: Finanse w gospodarce rynkowej. WSiP, Warszawa, 1998
5. Makieta Z., Rachwał T.: Podstawy przedsiębiorczości – podręcznik. Nowa Era, Warszawa 2002
6. Mikina A., Sepkowska Z., Sienna M.: Funkcjonowanie przedsiębiorstwa w warunkach

gospodarki rynkowej. REA, Warszawa, 2003

7. Mikina A., Sienna M.: Przedsiębiorczość – klucz do sukcesu. REA, Warszawa 2002
8. Wiśniewski A.: Marketing. WSiP, Warszawa 1995, 2001
9. www.drukarnie.com.pl

Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC, nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele

kształcenia. Zeszyt 32, CODN, Warszawa 1994

2. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997

3. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000

