background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ

 

 

 

 

 

Elżbieta Małek 

 

 

 

 
Pielęgnowanie skóry zmienionej patologicznie 
514[03].Z2.01 
 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

1

Recenzenci: 
mgr Ewa Kurlej-Bielak, 

mgr Anna Uss-Wojciechowska 

 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr Małgorzata Sołtysiak  

 

 

 

Konsultacja: 

mgr Małgorzata Sołtysiak  

 

 

 

Korekta: 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[03].Z2.01 
„Pielęgnowanie  skóry  zmienionej  patologicznie”,  zawartego  w modułowym  programie 
nauczania dla zawodu technik usług kosmetycznych 514[03]. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

2

SPIS TREŚCI 
 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Wstępne wiadomości z zakresu chorób skóry 

11 

 5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Najczęściej występujące defekty kosmetyczne ciała 

14 

 5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Schorzenia gruczołów łojowych 

18 

 5.3.1. Ćwiczenia 

18 

5.4. Alergie skórne 

21 

 5.4.1. Ćwiczenia 

21 

5.5. Nowotwory skóry 

23 

 5.5.1. Ćwiczenia 

5.6. Starzenie się skóry 

 5.6.1. Ćwiczenia 

23 
25 
25 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

27 

7. Literatura 

36 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

3

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  pt.  „Pielęgnowanie  skóry  zmienionej 

patologicznie”,

 

który  będzie  pomocny  w  przyswajaniu  nowej  wiedzy  i  kształtowaniu. 

Poradnik  zawiera  jedynie  najważniejsze  informacje  dotyczące  pielęgnacji  skóry  zmienionej 
patologicznie.  Poziom  trudności  wykonywanych  ćwiczeń  powinien  być  dostosowany  do 
możliwości  i  wcześniej  ukształtowanych  umiejętności  uczniów  oraz  uwzględniać 
wyposażenie pracowni kosmetycznej. Wykonanie zaproponowanych przykładowych ćwiczeń 
pomoże  uczniowi  ukształtować  niezbędne  umiejętności,  wymagane  programem  kształcenia. 
Ważne jest, aby uczeń nie przyzwyczajał się do zaproponowanych zabiegów pielęgnacyjnych. 
Jeśli ma taką możliwość powinien uczestniczyć w targach i sympozjach, dających możliwość 
poznania  nowych  technik  kosmetycznych.  Należy  pamiętać,  że  w  ciągu  swojego  życia 
zawodowego  będzie  musiał  wielokrotnie  dokonywać  zmian  wykonywania  zabiegów, 
stosowania  preparatów  i  aparatów  kosmetycznych.  Informacje  w dziedzinie  kosmetyki 
szybko się dezaktualizują, zwłaszcza te, które są ściśle związane ze sprzętem kosmetycznym 
i preparatami pielęgnacyjnymi. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności,  jakie uczeń powinien  mieć  już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych i intelektualnych;  

− 

ewaluację osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań. Pozytywny wynik sprawdzianu 
potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce modułowej cele, 

− 

literaturę. 

W przypadku  wątpliwości  w  zakresie  stosowania  poradnika  uczeń powinien zwrócić się 

o pomoc do nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

514[03].Z2 

Kosmetyka lecznicza

 

514[03].Z2.01 

Pielęgnowanie skóry 

zmienionej patologicznie

 

514[03].Z2.02 

Wykorzystywanie światła 

w kosmetyce

 

514[03].Z2.03 

Wykorzystywanie prądu  

w kosmetyce

 

514[03].Z2.04 

Stosowanie zabiegów 

cieplnych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

 

opisać prawidłową budowę skóry, 

 

analizować cechy zdrowej skóry, 

 

omówić wszystkie podstawowe funkcje skóry, 

 

czytać tekst ze zrozumieniem, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

stosować zasady prezentacji wykonanych prac,  

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

 

rozpoznać zmiany na skórze, 

 

określić rodzaje zmian na skórze, 

 

rozpoznać zmiany alergiczne, 

 

sklasyfikować choroby skóry, 

 

określić przyczyny powstawania cellulitu, 

 

określić metody i środki stosowane w zwalczaniu cellulitu, 

 

wykonać zabieg zwalczający cellulit, 

 

określić przyczyny powstawania rozstępów, 

 

wykonać zabiegi zwalczające rozstępy, 

 

dobrać kosmetyki do rozpoznanych zmian patologicznych na skórze, 

 

określić różnice pomiędzy klasycznym a leczniczym oczyszczaniem skóry, 

 

scharakteryzować metody głębokiego złuszczania naskórka, 

 

wykonać zabiegi zmniejszające nadmiar tkanki tłuszczowej, 

 

wykonać zabiegi opóźniające procesy starzenia się skóry, 

 

określić skład preparatów leczniczych stosowanych w kosmetyce skóry, 

 

wykonać zabiegi z wykorzystaniem kosmeceutyków, 

 

wykonać zabiegi lecznicze na twarzy, szyi i dekolcie, 

 

wykonać zabiegi lecznicze na skórze biustu, 

 

zastosować metody profilaktyki chorób skóry, 

 

udzielić porady kosmetycznej,  

 

wykorzystać informacje o nowościach w kosmetyce leczniczej, 

 

wykonać zabiegi zgodnie z zasadami aseptyki, bezpieczeństwa higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: 

 

Technik usług kosmetycznych 514[03] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Kosmetyka lecznicza 514 [03].Z2. 

Jednostka modułowa:  

 

 

 

Pielęgnowanie skóry zmienionej patologicznie  
514[03].Z2.01 

Temat: Rozpoznawanie wykwitów skórnych. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  pierwotnych  i  wtórnych  zmian 

skórnych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  wymienić wykwity skórne, 

  dokonać podziału wykwitów na pierwotne i wtórne, 

  scharakteryzować poszczególne wykwity skórne, 

  rozróżnić i opisać prezentowane na slajdach wykwity skórne. 

 

Metody nauczania – uczenia się:  

  wykład połączony z pokazem, 

  prezentacja multimedialna slajdów ze zmianami skórnymi, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna, 

 

ćwiczenia w małych 4 osobowych grupach. 

 

Czas: 

90 min. 

Środki dydaktyczne: 

  atlas dermatologiczny, 

  prezentacja multimedialna, 

  plansza anatomiczna skóry prawidłowej. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne (2 min). 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć (3 min). 
3.  Przedstawienie  przez  nauczyciela  podziału  dermatologicznego  pierwotnych  i  wtórnych 

zmian  skórnych  oraz  charakterystyki  tych  zmian  –  wykład  połączony  z  pokazem  na 
zdjęciach w atlasie i prezentacją multimedialną (35 min.). 

4.  Ćwiczenia praktyczne (30 min.): 

  Uczniowie zostają podzieleni na grupy 4 osobowe. 

  Każda  z  grup  ma  rozpoznać  i  dokonać  charakterystyki  poszczególnych  (różnych) 

wykwitów skórnych. 

  Liderzy grup porównują wykonane ćwiczenie z prezentowanymi w części wykładowej 

slajdami obrazującymi zmiany skórne, charakteryzują je. 

  Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w rozpoznawaniu wykwitów skórnych 

(w razie potrzeby). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

8

5.  Każdy  uczeń  wskazuje  swoje  mocne  i  słabe  strony  w  trakcie  wykonywania  ćwiczeń 

praktycznych (5min.). 

6.  Nauczyciel  analizuje  prace  uczniów  i  stwierdza  poprawność  merytoryczną  wykonanego 

zadania (10min.). 

7.  Klasa  wspólnie  z  nauczycielem  dokonuje  oceny  pracy  poszczególnych  uczniów  na 

zajęciach (3min.). 

 

Zakończenie zajęć  

 

Praca domowa 

Wyszukaj  w  dostępnych  Ci  czasopismach  i  w  Internecie  zdjęcia  różnych  wykwitów 

skórnych 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

9

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: 

 

Technik usług kosmetycznych 514[03] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Kosmetyka lecznicza 514[03].Z2 

Jednostka modułowa: 

Pielęgnowanie skóry zmienionej patologicznie 
514[01].Z2.01 

 

Temat: Wykonywanie zabiegu regeneracyjnego dla cery dojrzałej. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  wykonywania  zabiegu  regeneracyjnego  dla  cery 

dojrzałej. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  scharakteryzować preparaty o działaniu regenerującym i liftingującym, 

  określić przeciwwskazania do wykonania zabiegu, 

  przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu, 

  obsługiwać aparaty kosmetyczne zgodnie z instrukcją obsługi i przepisami bhp i ppoż., 

  wykonać zabieg regenerujący cerę dojrzałą, 

  określić wskazania pielęgnacyjne do domu. 

 

Metody nauczania – uczenia się:  

  instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  w 2 osobowych zespołach. 

 
Czas: 150min. 
Środki dydaktyczne: 

  stanowiska  pracy  kosmetyczki(  liczba  stanowisk  odpowiadająca  liczbie  dwuosobowych 

zespołów), 

  preparaty  kosmetyczne:  środki  do  demakijażu,  toniki,  preparaty  o  działaniu, 

regenerującym  i  liftingującym  w  formie  koncentratów,  ampułek,  maski  kosmetyczne 
o działaniu odżywczym, nawilżającym, krem do masażu, krem odżywczy na dzień do cery 
dojrzałej, 

  aparat do jonoforezy, 

  wapozon, 

  aparat do galwanizacji, 

  bielizna zabiegowa, 

  miski kosmetyczne, 

  pędzle do nakładania masek, 

  materiały higieniczne: płatki kosmetyczne, wata, lignina, gaza, 

  koc, 

 

środek do dezynfekcji dłoni, mydło. 
 

Przebieg zajęć: 
1.   Sprawy organizacyjne. 
2.   Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.   Realizacja tematu: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

10

  Scharakteryzowanie  techniki  wykonywania  zabiegu  regeneracyjnego  dla  cery 

dojrzałej  z  uwzględnieniem  przeciwwskazań  do  wykonania  zabiegu,  doboru 
preparatów kosmetycznych oraz kolejności poszczególnych czynności. 

  Podzielenie  uczniów  na  2-  osobowe  grupy,  w  których  będą  realizować  ćwiczenie: 

jeden uczeń w grupie wykonuje zabieg, drugi jest modelem. 

  Nauczyciel przeprowadza instruktaż wykonania zabiegu pielęgnacyjnego. 

  Nauczyciel zleca uczniom przygotowanie stanowisk pracy do wykonania zabiegu. 

  Nauczyciel  przypomina  uczniom  kolejność  czynności  przy  wykonywaniu  zabiegu 

pielęgnacyjnego. 

  Uczniowie wykonują zabieg. 

  Nauczyciel  nadzoruje pracę uczniów  i  naprowadza na wybór właściwych rozwiązań. 

W razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia.  

  Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy. 

4.   Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
5.   Uczniowie prezentują efekt pracy na forum klasy w kolejności wykonania. 
6.   Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze,  czasopismach  fachowych  i  informatorach  z  targów 

kosmetycznych  informacje  na  temat  metody  ASC  III  oraz  QMS  i  przynieś  je  na  kolejne 
zajęcia.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

11

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.  Wstępne wiadomości z zakresu chorób skóry 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zapoznając  się  z  klasyfikacją  i  metodami  leczenia  chorób  skóry,  uzupełnij  poniższe 

zdania: 

 

Międzynarodowa  klasyfikacja  chorób  i  problemów  zdrowotnych  ICD  -  10  zawiera 
bardzo dokładny wykaz …………………………………..................................………  

 

Cechy wrodzonych schorzeń skóry to:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pod  względem  etiologii  choroby  skóry  dzielimy  na:  choroby  bakteryjne,  grzybicze, 
pasożytnicze, 

wirusowe, 

autoimmunologiczne, 

alergiczne 

oraz 

(podaj 

inne) 

…………………………………………………………………………………...........… 

 

……………………………………………………………………………………......... 

 

W leczeniu zmian skórnych wykorzystywane są następujące metody leczenia: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W leczeniu miejscowym wykorzystuje się najczęściej takie postacie leków jak: 

…………………………………………………………………………………….......… 

………………………………………………………………………………………....... 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  klasyfikacją  i  metodami  leczenia  chorób  skóry  (materiał  nauczania 

pkt.4.1.1), 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  dokładnie przeczytać powyższe zdania, 
4)  dokonać analizy tekstu pod kątem brakujących w zdaniach informacji, 
5)  wpisać brakujące treści, 
6)  zaprezentować pełne zdania grupie, 
7)  porównać z odpowiedziami innych uczniów, 
8)  przedyskutować w grupie ewentualne błędy i braki, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

12

9)  zaprezentować prawidłowo wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

  kartki z napisanym tekstem do uzupełnienia, 

  przybory do pisania, 

  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj i określ cechy charakterystyczne przedstawionych wykwitów skórnych.  
Wpisz dane do tabeli. 

 

L.P   Wykwit skórny / nazwa 

 Cechy charakterystyczne 

1. 

 

 

……………….. 

 
 
 
 
 

2.  

 

 

………………. 

 

3. 

  

 

………………… 

 

 

4. 

 

………………….. 

 

5. 

  

 …………….. 

 

6. 

  

 

 ……………… 

 

7. 

  

 

 ………………… 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

13

8. 

  

 ……………… 

 

9. 

 

 . .……………. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się treściami merytorycznymi dotyczącymi patologicznych wykwitów skórnych 

(materiał nauczania pkt. 4.1.1), 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przeanalizować powyższą tabelę, 
4)  rozpoznać i podpisać zmiany skórne przedstawione na rysunku, 
5)  wypisać cechy charakterystyczne rozpoznanych wykwitów skórnych, 
6)  porównać wykonanie ćwiczenia z pracą innych osób w grupie, 
7)  zaprezentować wykonaną pracę przed grupą i nauczycielem, 
8)  dokonać poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

  schemat powyższej tabelki, 

  przybory do pisania, 

  literatura z rozdziału 7 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

14

5.2.  Najczęściej występujące defekty kosmetyczne ciała 
 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj  poniższy  defekt  kosmetyczny  u  kobiety  50  letniej,  zaplanuj  działania 

pielęgnacyjno – kosmetyczne dla tej klientki. 

 

 

 

 

 

 
 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treściami zawartymi w materiale nauczania pkt.4.2.1, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  dokładnie przyjrzeć się powyższemu zdjęciu, 
4)  dokonać analizy tekstu pod kątem postawienia rozpoznania kosmetycznego, 
5)  wypisać informacje, które dodatkowo kosmetyczka powinna uzyskać od klientki, 
6)  opracować plan pielęgnacji skóry z powyższym defektem, 
7)  zaplanować działania kosmetyczne, 
8)  przedstawić  na  forum  grupy  opracowany  plan uwzględniający  rodzaj  działań  i  cel,  który 

dzięki nim chcemy osiągnąć oraz częstotliwość zabiegów, 

9)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  kolorowe ksero powyższego zdjęcia, 
–  przybory do pisania, 
–  karton papieru szarego, 
–  literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

15

Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj  poniższy  defekt  kosmetyczny  u  mężczyzny  18  letniego,  czym  może  być 

spowodowany, zaplanuj działania pielęgnacyjno – kosmetyczne dla tego klienta. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treściami zawartymi w materiale nauczania pkt.4.2.1, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  dokładnie przyjrzeć się powyższemu zdjęciu, 
4)  dokonać analizy tekstu pod kątem postawienia rozpoznania kosmetycznego, 
5)  wypisać informacje, które dodatkowo kosmetyczka powinna uzyskać od klienta, 
6)  opracować plan pielęgnacji skóry z powyższym defektem, 
7)  zaplanować działania kosmetyczne, 
8)  przedstawić  na  forum  grupy  opracowany  plan uwzględniający  rodzaj  działań  i  cel,  który 

dzięki nim chcemy osiągnąć oraz częstotliwość zabiegów, 

9)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  kolorowe ksero powyższego zdjęcia, 
–  przybory do pisania, 
–  karton papieru szarego, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj zabieg przeciwcelullitowy – zawijanie ciała. 
Instrukcja wykonania ćwiczenia: 

1)  zmierzyć pacjentce obwód ud, 
2)  wykonać oczyszczanie chemiczne skóry ud, 
3)  wykonać peeling wskazanych partii ciała, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

16

4)  nałożyć preparat antycelullitowy, 
5)  wmasować preparat w skórę, 
6)  owinąć uda folią( zgodnie z poniższym schematem), 
7)  położyć pacjentkę na leżance i przykrych kocem(na 60 minut), 
8)  rozciąć folię od góry do dołu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić pokaz 
z  objaśnieniem  etapów  wykonywania  zabiegu  antycellulitowego  z  uwzględnieniem 
przygotowania stanowiska pracy i klienta do zabiegu, sposobu nakładania preparatu na skórę 
oraz  techniki  zawijania  ciała  folią  polietylenową.  Ćwiczenie  należy  realizować  w  2  – 
osobowych zespołach (jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie 
na  żywym  modelu.  Należy  nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc 
w wykonaniu  zadania.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami 
szczegóły realizacji zadania, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  charakterystyką  celullitu  i  metodami  jego  zwalczania (materiał  nauczania 

pkt. 4.2.1.), 

2)  dokonać analizy instrukcji wykonania zabiegu, 
3)  przygotować stanowisko pracy i klienta do zabiegu, 
4)  wykonać zabieg, 
5)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
6)  uporządkować stanowisko pracy. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  leżanka, 

  preparaty kosmetyczne: środek do zmycia ciała, peeling, preparat antycelullitowy, 

  folia polietylenowa jednorazowego użytku, 

  bielizna zabiegowa, 

  materiały higieniczne, 

  centymetr krawiecki, 

  nożyczki, 

  koc, 

  instrukcja wykonania zabiegu.  

 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj masaż piersi. 

Masaż wykonać po nałożeniu kremu odżywczego, wykonując ruchy: 

 

Głaskania – czynność rozpoczyna się poniżej mostka i prowadzi poprzez mostek wzdłuż 
mięśnia  piersiowego,  wokół  sutka  i  prowadzi  się  do  mostka  -  ruch  ten  wykonuje  się 
całymi  dłońmi.  Następnie  drugi,  trzecim  i  czwartym  palcem  głaszcze  się  część 
obojczykową  mięśnia  piersiowego  większego  od  obojczyka  do  dołu  pachowego. 
Głaskanie to wykonuje się ruchami mijanymi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

17

 

Rozcierania – czynność wykonuje się ruchem kółeczkowym drugim, trzecim i czwartym 
palcem obu rąk. Ruch rozcierania prowadzi się od rękojeści mostka po części mostkowo-
żebrowej  mięśnia  piersiowego  większego  poprzez  część  brzuszną  i  obojczykową  tego 
mięśnia  z  powrotem  do  mostka.  Dodatkowo  rozcieranie  części  obojczykowej  mięśnia 
piersiowego  większego  można  wykonać  podobnie  jak  jego  głaskanie  tylko  znacznie 
zwiększając natężenie chwytu. 

 

Ugniatania  –  czynność  wykonuje  się  drugim,  trzecim  i  czwartym  palcem  zachowując 
kierunek  jak  przy  rozcieraniu.  Dodatkowo  ugniatanie  części  obojczykowej  mięśnia 
piersiowego  większego  wykonuje  się  chwytając  fałdy  skóry  i  mięśnia  poprzecznie  do 
włókien  mięśniowych,  ugniatając  przemiennie  raz prawą,  raz  lewą ręką  przesuwając  się 
od obojczyka w kierunku dołu pachowego. 

 

Oklepywania – czynność wykonuje się kciukiem  i palcem  środkowym. Należy pamiętać 
o zachowaniu elastyczności w stawach nadgarstkowych.  

Masaż kończy się ruchem głaskania. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić pokaz 
z  objaśnieniem  etapów  wykonywania  masażu  pielęgnacyjnego  piersi  z  uwzględnieniem 
przygotowania  stanowiska  pracy  i  klienta  do  zabiegu,  wykluczenia  przeciwwskazań  do 
wykonania  zabiegu  oraz  technik  wykonywania  poszczególnych  ruchów.  Ćwiczenie  należy 
realizować w 2 – osobowych zespołach( jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) 
lub  indywidualnie  na  żywym  modelu. Należy  nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby 
pomóc  w  wykonaniu  zadania.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić 
z uczniami  szczegóły  realizacji  zadania,  wskazać  błędy  i  sposoby  ich  wyeliminowania 
w przyszłości.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania masażu piersi, 
2)  wykluczyć  przeciwwskazania  do  wykonania  zabiegu  (takie  same  jak  przy wykonywaniu 

klasycznego masażu – JM 514[03] Z1.02), 

3)  przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu, 
4)  zdezynfekować dłonie, 
5)  wykonać gimnastykę uelastyczniającą palce i ręce, 
6)  wykonać masaż piersi, 
7)  uporządkować stanowisko pracy. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  leżanka, 

  bieliznę zabiegowa (serweta, tunika jednorazowego użytku, prześcieradło, ręcznik, koc),  

 

środki opatrunkowe (watę, ligninę, gazę),  

 

środki do zmywania, środki do masażu ułatwiające poślizg i zmiękczające naskórek, 

 

łopatki do kremów, 

 

środki dezynfekcyjne, mydło. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

18

5.3.  Schorzenia gruczołów łojowych 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przedstaw  na  plakacie  podobieństwa  i  różnice  między  trądzikiem  pospolitym, 

a trądzikiem różowatym. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treściami zawartymi w materiale nauczania pkt.4.3.1, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zaplanować rubryki na plakacie, 
4)  dokonać analizy tekstu pod kątem różnic w zaplanowanych punktach, 
5)  wypisać informacje na właściwe miejsce plakatu, 
6)  dopracować graficznie plakat, 
7)  zaprezentować plakat przyklejając go w wyznaczonym miejscu, 
8)  przedstawić na forum grupy efekty swojej pracy, 
9)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  linijka 
–  ołówki, gumka, 
–  markery różnego koloru, 
–  karton papieru szarego, 
–  literatura z rozdziału 7 
 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj,  opisz  i  zaplanuj  postępowanie  kosmetyczne  z  osobami  mającymi  problemy 

skórne przedstawione na poniższych zdjęciach. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

19

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treściami zawartymi w materiale nauczania pkt.4.3.1, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  obejrzeć dokładnie powyższe zdjęcia, 
4)  dokonać analizy tekstu pod kątem zdiagnozowania przedstawionych zmian skórnych, 
5)  wypisać cech charakterystyczne tych zmian, 
6)  opracować plan postępowania kosmetycznego z opisaną zmianą skórną, 
7)  zaprezentować wykonaną pracę, 
8)  przedstawić na forum grupy efekty swojej pracy, 
9)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  przedstawione powyżej zdjęcia, 
–  linijka, 
–  ołówki, gumka, 
–  markery różnego koloru, 
–  kartka papieru białego A3, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj zabieg leczniczy w trądziku pospolitym. 

 

Instrukcja wykonania ćwiczenia 
 
Kolejność czynności przy wykonywaniu zabiegu leczniczego: 

1)  zmyć skórę pacjenta mleczkiem, żelem lub płynem myjącym, 
2)  wklepać tonik, 
3)  wykonać peeling enzymatyczny, 
4)  zmyć peeling, 
5)  nawilżyć skórę wapozonem, 
6)  nałożyć maskę rozpulchniającą, 
7)  wykonać mechaniczne czyszczenie skóry, 
8)  zdezynfekować skórę 2% roztworem nadmanganianu potasu,  
9)  wykonać zabieg darsonwalizacji, 
10) nawilżyć skórę za pomocą wapozonu (15 minut), 
11) nałożyć na twarz ampułkę o działaniu przeciwtrądzikowym, 
12) nałożyć maskę o działaniu ściągającym, 
13) zmyć maskę, 
14) wklepać krem na dzień [Grzelakowska str. 20]. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

20

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić pokaz 
z objaśnieniem  etapów  wykonywania zabiegu  leczniczego  z  uwzględnieniem  przygotowania 
stanowiska pracy i klienta do zabiegu, obsługi aparatów kosmetycznych oraz określania zasad 
pielęgnacji  skóry  trądzikowej  w  domu.  Ćwiczenie  należy  realizować  w  2  –  osobowych 
zespołach( jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym 
modelu. Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. 
Po  zakończeniu  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji 
zadania, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z charakterystyką cery trądzikowej (materiał nauczania pkt.4.3.1.), 
2)  dokonać analizy instrukcji wykonania zabiegu, 
3)  przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu, 
4)  wykonać zabieg leczniczy z zachowaniem zasad aseptyki, 
5)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy, 
6)  uporządkować stanowisko pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  fotel kosmetyczny, 

  preparaty  kosmetyczne:  środek  do  demakijażu,  tonik  do  cery  trądzikowej,  maska 

rozpulchniająca,  maska  ściągająca, ampułka  do cery  trądzikowej, peeling enzymatyczny, 
krem na dzień, 2% roztwór nadmanganianiu potasu, 

  wapozon, 

  aparat do darsonwalizacji, 

 

łyżeczka Unny, 

  miseczki kosmetyczne, 

  pędzle do nakładania masek, 

  igły jednorazowe, 

  bielizna zabiegowa, 

  materiały zabiegowe: płatki kosmetyczne, lignina, gaziki,  

  rękawiczki lateksowe, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

21

5.4.  Alergie skórne 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zróżnicuj alergiczne zmiany skórne na podstawie zdjęć umieszczonych w „Atlasie chorób 

skóry” pod red. Wąsik F., Baran E., Szepietowski J., Wrocław 1993. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treściami zawartymi w materiale nauczania pkt.4.4.1, 
2)  odnaleźć w atlasie właściwe zdjęcia zmian skórnych, 
3)  przedstawić  charakterystykę  poszczególnych  zmian  dokonując  analizy  poznanego 

materiału, 

4)  zaprezentować pracę na forum grupy, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  zdjęcia w „Atlasie chorób skóry” z zakrytymi podpisami, 
–  ołówki, gumka, 
–  markery różnego koloru, 
–  kartki papieru białego, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Opracuj plan właściwej pielęgnacji skóry dla 15 letniego klienta z atopowym zapaleniem 

skóry. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treściami zawartymi w materiale nauczania pkt.4.4.1, 
2)  skorzystać  z  innych  dostępnych  źródeł  informacji  (czasopisma  i  książki  w  bibliotece 

szkolnej,  Internet,  czasopisma  zawodowe  kosmetyczne,  broszury  i  ulotki)  i  zebrać 
dodatkowe  informacje  o  czynnikach  podrażniających  i  łagodzących  w  atopowym 
zapaleniu skóry, 

3)  wypisać potrzebne informacje, 
4)  zaznaczyć te, które są najistotniejsze, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

22

5)  opracować w punktach (poczynając od najistotniejszych) plan pielęgnacji dla 15  letniego 

chłopca z atopowym zapaleniem skóry, 

6)  zaprezentować opracowany plan na forum grupy, 
7)  przedyskutować w grupie poprawność merytoryczną wykonanego ćwiczenia, 
8)  dokonać oceny wykonanej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  dodatkowa literatura zgromadzona przez uczniów, 
–  ołówki, gumka, 
–  markery różnego koloru, 
–  kartki papieru białego, 
–  literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

23

5.5.  Nowotwory skóry 
 

5.5.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Opisz  charakterystyczne  cechy  przedstawionej  poniżej  zmiany  skórnej,  zaproponuj 

działania kosmetyczne wobec takiego klienta. 
 
 
 
  

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treściami zawartymi w materiale nauczania pkt.4.5.1, 
2)  skorzystać  z  innych  dostępnych  źródeł  informacji  (czasopisma  i  książki  w  bibliotece 

szkolnej,  Internet,  czasopisma  zawodowe  kosmetyczne,  broszury  i  ulotki)  i  zebrać 
dodatkowe informacje o przedstawionej zmianie, 

3)  wypisać potrzebne informacje, 
4)  zaznaczyć te, które są najistotniejsze, 
5)  określić charakterystyczne cechy przedstawionej zmiany, 
6)  zaproponować działania kosmetyczne, 
7)  zaprezentować swoją pracę na forum grupy, 
8)  przedyskutować w grupie poprawność merytoryczną wykonanego ćwiczenia, 
9)  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  dodatkowa literatura zgromadzona przez uczniów, 
–  zdjęcie powyższej zmiany skórnej, 
–  ołówki, gumka, 
–  markery różnego koloru, 
–  kartki papieru białego, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

24

Ćwiczenie 2 

Uzupełnij poniższą tabelę: 

 

Lp   Nazwa nowotworu skóry 

Charakterystyczne cechy zmiany 

1. 

Czerniak złośliwy 

 -  
 -  
 - 
 -  

2. 

Rak kolczystokomórkowy 

 -  
 -  
 -  
 -  

3. 

Rak podstawnokomórkowy 

 -  
 -  
 -  
 -  
 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treściami zawartymi w materiale nauczania pkt.4.5.1, 
2)  wypisać potrzebne informacje, 
3)  zaznaczyć te, które są najistotniejsze do wypełnienia tabeli, 
4)  określić charakterystyczne cechy poszczególnych nowotworów, 
5)  wypełnić tabelę, 
6)  zaprezentować swoją pracę na forum grupy, 
7)  przedyskutować w grupie poprawność merytoryczną wykonanego ćwiczenia, 
8)  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  powyższa tabela, 
–  ołówki, gumka, 
–  markery różnego koloru, 
–  kartki papieru białego, 
–  literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

25

5.6.  Starzenie się skóry 

 
5.6.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1  

Uzupełnij  poniższą  tabelę  wpisując,  jakie  zmiany  na  skutek  starzenia  się  organizmu 

zachodzą w naskórku i w skórze właściwej. 

Zmiany w naskórku 

Zmiany w skórze właściwej 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z treściami zawartymi w materiale nauczania pkt.4.6.1, 
2)  wypisać potrzebne informacje, 
3)  zaznaczyć te, które są najistotniejsze do wypełnienia tabeli, 
4)  określić charakterystyczne cechy poszczególnych warstw skóry, 
5)  wypełnić tabelę, 
6)  zaprezentować swoją pracę na forum grupy, 
7)  przedyskutować w grupie poprawność merytoryczną wykonanego ćwiczenia, 
8)  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  powyższa tabela, 
–  ołówki, gumka, 
–  markery różnego koloru, 
–  kartki papieru białego, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj zabieg odżywczy do cery dojrzałej. 
 
Instrukcja wykonania ćwiczenia: 

1)  demakijaż śmietanką kosmetyczną, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

26

2)  nałożenie toniku bezalkoholowego, 
3)  nałożenie  koncentratu  o  działaniu  regeneracyjno  –  stymulującym  (wmasowanie 

preparatu), 

4)  wykonanie jonoforezy z zastosowanie ampułki do cery dojrzałej, 
5)  masaż twarzy, 
6)  aplikacja maski o działaniu odżywczym, 
7)  wklepanie kremu na dzień. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić pokaz 
z  objaśnieniem 

etapów  wykonywania 

zabiegu  odżywczego  do  cery  dojrzałej 

z  uwzględnieniem  przygotowania  stanowiska  pracy  i  klienta  do  zabiegu,  zasad  doboru 
preparatów  pielęgnacyjnych,  obsługi  aparatów  kosmetycznych  oraz  określania  zasad 
pielęgnacji  cery  w  domu.  Ćwiczenie  należy  realizować  w  2  –  osobowych  zespołach(jeden 
uczeń wykonuje  zadanie,  drugi  jest  modelem)  lub  indywidualnie  na  żywym  modelu. Należy 
nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu 
ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji  zadania,  wskazać 
błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcja wykonania zabiegu, 
2)  przygotować stanowisko pracy i klienta do zabiegu, 
3)  dobrać potrzebne preparaty kosmetyczne, 
4)  wykonać zabieg odżywczy, 
5)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy, 
6)  udzielić porady kosmetycznej klientce zakresie pielęgnacji cery w domu, 
7)  uporządkować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  fotel kosmetyczny, taboret obrotowy, 

  aparat do jonoforezy, 

  preparaty  kosmetyczne:  śmietanka  do  demakijażu,  tonik,  koncentrat  regeneracyjny  do 

cery  dojrzałej,  ampułka  do  cery  dojrzałej,  maska  odżywcza,  krem  na  dzień  do  cery 
dojrzałej, krem do masażu, środek do dezynfekcji rąk, mydło, 

  miski kosmetyczne, 

  pędzle do nakładania masek, 

  bielizna zabiegowa: tunika, opaska na włosy, 

  materiały higieniczne: płatki kosmetyczne, lignina, wata, 

  duży ręcznik frotte, 

  koc. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

27

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Pielęgnowanie  skóry 
zmienionej patologicznie” 

 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

  zadania 1 – 15 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 16 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Plan testu  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać nabyte nienowotworowe 
schorzenia skóry 

Rozpoznać rodzaj wykwitu 
skórnego 

Określić rodzaj wykwitu skóry 

Wskazać zastosowanie 
opatrunków okluzyjnych 

Wskazać miejsce występowania 
objawów liposklerozy 

Określić przyczyny powstawania 
cellulitu 

Wskazać 

czynniki 

wewnętrzne 

wywołujące otyłość 

- dziedziczność  
- zaburzenia hormonalne 
- zaburzenia nerwowe 

Rozróżnić  stadia  rozwoju  trądziku 
pospolitego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

28

Wskazać 

etiologię 

trądziku 

różowatego 

10 

Określić  przyczyny  powstawania 
egzemy 

11 

Przewidzieć  działanie  substancji 
czynnych  zawartych  w  wyciągach 
roślinnych 

… pobudzające krążenie 
krwi  
w tkankach skórnych  
i powierzchniowych 
naczyniach 
krwionośnych 

12  Zdefiniować pojęcie kosmoceutyki 

… preparaty 
z pogranicza 
kosmetyków i leków 
umożliwiające 
przeprowadzenie kuracji 
odmładzającej, 
leczniczej lub 
upiększającej  

13 

Rozpoznać rodzaje zabiegów dla 
skóry dojrzałej 

- zapobieganie 
- regeneracja 
- stymulacja 

14 

Wskazać czynnik wzrostu 
stosowany w kosmoceutykach 

15  Scharakteryzować zabieg QMS 

… trzyfazowa metoda 
odmładzania skóry 
polegająca na 
wprowadzaniu kolagenu 
w głąb naskórka, oparta 
na systemie 
transportowym TPF 

16  Wyjaśnić pojęcie endermologia 

PP 

17 

Zaproponować leczenie fizykalne  
w chorobach skóry 

PP 

- leczenie promieniami 
- ultradźwiękami 
- zastosowanie zimna 
i ciepła 
- drenaż limfatyczny 
- kąpiele i leczenie 
klimatyczne 

18  Określić typ reakcji alergicznej 

PP 

19 

Przewidzieć pojawienie się objawu 
zwanego skórą słonia 

PP 

20  Ocenić zmianę skórną 

PP 

… ciemne zabarwienie 
zmiany, niejednorodne, 
a nawet ogniskowo 
odbarwione 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

29

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony  

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących pielęgnowania skóry zmienionej patologicznie.  
5.  Pytania:  1  –  6,  8  –  10,  14,  16,  18  i  19  to  zadania  wielokrotnego  wyboru  i  tylko  jedna 

odpowiedź jest prawidłowa; zadania: 11, 12, 15 i 20 to zadania wymagające uzupełnienia 
a 7, 13 i 17 to zadania z luką, w których należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  znakiem  X  
(w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, 

 

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy lub części zdania. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli  któreś  zadanie  sprawia  Ci  trudności,  przejdź  do  następnego,  odkładając  jego 

rozwiązanie  na  później,  po  rozwiązaniu  całego  testu.  Trudności  mogą  przysporzyć  Ci 
zadania: 15 – 20, gdyż są na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. Przeczytaj uważnie instrukcję. 
 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

30

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Nabyte nienowotworowe schorzenia skóry to 

a)  wszystkie schorzenia skóry, 
b)  schorzenia, których nie ma w momencie urodzenia, a rozwijają się później na skutek 

działania czynników szkodliwych, 

c)  takie, które powstają na skutek zadziałania czynników drażniących, 
d)  takie, których objawy występują już po urodzeniu. 

 

2.  Plama jest wykwitem 

a)  nabytym, 
b)  podskórnym, 
c)  pierwotnym, 
d)  wtórnym. 

 
3.  Łuska jest wykwitem 

a)  nabytym, 
b)  podskórnym, 
c)  pierwotnym, 
d)  wtórnym. 

 
4.  Opatrunki okluzyjne 

a)  stosuje się w sączących zmianach, 
b)  stanowią je wilgotne okłady, 
c)  stosuje się je w przewlekłych dermatozach, 
d)  zwiększają penetrację substancji czynnej w przewlekłych chorobach skóry. 

 
5.  Liposkleroza najczęściej pojawia się na 

a)  brzuchu i ramionach, 
b)  udach i karku, 
c)  udach i pośladkach, 
d)  ramionach i udach. 

 
6.  Najważniejszą przyczyną powstawania cellulitu jest 

a)  czynnościowa przewaga estrogenów nad progesteronem, 
b)  złe odżywianie, 
c)  brak ruchu na świeżym powietrzu, 
d)  czynniki genetyczne. 

 
7.  Czynniki wewnętrzne, będące podłożem otyłości to: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
8.  I stadium w przebiegu trądziku pospolitego to 

a)  stadium niezapalne, 
b)  stadium zapalne, 
c)  stadium uszkodzeń, 
d)  stadium zaskórników i krost ropnych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

31

9.  U podłoża trądziku różowatego leżą 

a)  zmiany ropne, 
b)  zmiany genetyczne, 
c)  zanieczyszczenia środowiska naturalnego, 
d)  zmiany naczyniowe i łojotok. 

 

10.  Egzema skórna powstaje na skutek 

a)  reakcji z przeciwciałem, 
b)  zadziałania czynników szkodliwych zewnątrzpochodnych, 
c)  połączenia określonej substancji chemicznej z białkami skóry, 
d)  zadziałania czynników szkodliwych wewnątrzpochodnych. 

 

11.  Histamina,  kwasy  garbnikowe  oraz  olejki  eteryczne  zawarte  w  wyciągach  roślinnych 

stosowanych 

prepaparatach 

antycellulitowych 

wykazują 

działanie 

………..………………………………………………………………………....…………
……………………………………………………………………………………………… 

 

12.  Kosmoceutyki to………………………………………………………………......……….. 

……………….…………………………………………………………………………… 

 

13.  Pielęgnacja skóry dojrzałej w gabinecie kosmetycznym obejmuje tzry grupy zabiegów: 

 

 

 

 

 

 

 

14.  Aktywatorem przemiany materii należącym do czynników wzrosu jest 

a)  DNA, 
b)  RNA, 
c)  ASC III, 
d)  EGF. 

 

15.  QMS to ………………………………………………………………………………… 

 

16.  Endermologia to 

a)  masaż przyrządowy, 
b)  specjalny masaż dwoma elektronicznie sterowanymi rolkami, 
c)  specjalny masaż ręczny, 
d)  nauka zajmująca się ocenianiem skóry. 

 

17.  Leczenie fizykalne w chorobach skóry, to: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18.  Zmiany skórne w pokrzywce, to alergia typu 

a)  I, 
b)  II, 
c)  III, 
d)  IV. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

32

19.  Objaw zwany „skórą słonia” występuje w 

a)  wyprysku kontaktowym, 
b)  egzemie skórnej, 
c)  wyprysku bakteryjnym, 
d)  pokrzywce. 

 
20.  Najbardziej charakterystyczną cechą czerniaka złośliwego jest……………...…………… 

………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………… 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

33

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Pielęgnowanie skóry zmienionej patologiczni 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wymień elementy. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

 

Punkty 

1.   

 

2.   

 

3.   

 

4.   

 

5.   

 

6.   

 

7.   

-  
-  
-  
-  

8.   

 

9.   

 

10.  

 

11.  

 
 
 
 

 

12.  

 
 
 
 

 

13.  




 

 

14.  

 

15.  

 
 

 

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 
 
 
 

 

Razem: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

34

ZADANIE TYPU „PRÓBA PRACY” 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  jednostce  modułowej  „Pielęgnowanie  skóry  zmienionej 

patologicznie”  przewiduje  się  zastosowanie  zadania  typu  „próba  pracy”,  gdyż  pozwoli  ono 
określić poziom ukształtowanych przez ucznia umiejętności w tej jednostce. Zadanie  zostało 
tak  skonstruowane,  aby  można  było  zbadać  wyszczególniony  poniżej  układ  umiejętności. 
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków dla ucznia, umożliwiających w określonym 
czasie  wykonanie  zadania.  Uczeń  powinien  mieć  udostępnione  stanowisko  kosmetyczki  
z  niezbędnym  wyposażeniem  umożliwiającym  wykonanie  zabiegu  redukującego  cellulit. 
Należy  również  przygotować  stanowisko  ogólne,  na  którym  będą  zgromadzone  preparaty 
kosmetyczne,  materiały  zabiegowe,  bielizna  zabiegowa  oraz  środki  higieniczne,  spośród 
których  uczeń  wybierze  właściwe  do  wykonania  swojego  zadania.  Czas  przewidziany  na 
wykonanie zadania wynosi 90 minut. 

 

Przewiduje się, iż uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

1)  sporządzić plan pracy, 
2)  przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu, 
3)  nałożyć preparat antycelullitowy, 
4)  owinąć uda folią, 
5)  określić czasu działania preparatu, 
6)  rozciąć folię, 
7)  określić wskazania pielęgnacyjne do domu. 

 

Przykładowy przebieg zabiegu pielęgnacyjnego 
Sporządzenie planu pracy – obejmuje czynności wypunktowane przy opisie pracy. 

Opis pracy: 

1.  Przygotowanie stanowiska pracy i klienta do zabiegu.  

  przygotowanie  stanowiska  pracy  kosmetyczki  –  zgromadzenie  na  stanowisku  pracy: 

preparatów  kosmetycznych:  środka  do  zmycia  ciała,  peelingu,  preparatu 
antycelullitowego,  folii  polietylenowej  jednorazowego  użytku,  bielizny  zabiegowej, 
materiałów higienicznych, centymetra krawieckiego, nożyczek, koca, 

  przygotowanie klienta do zabiegu – zmierzyć obwód ud pacjentki w pozycji stojącej, 

wykonać zmycie skóry ud i peeling. 

2.  Nałożenie  preparatu  antycellulitowego  –  nanieść  preparat  na  uda  (pacjentka  powinna 

stać) i wmasować preparat zgodnie z kierunkiem przepływu krwi i limfy.  

3.  Owinięcie  ud  folią  –  uda  zawija  od  kostek  w  kierunku  bioder,  ściśle  ale  nie  ciasno,  aby 

nie tamować przepływu krwi. Położyć pacjentkę na leżance i przykryć kocem. 

4.  Określenie czasu działania preparatu – pacjentka powinna leżeć przez 60 minut. 
5.  Rozcięcie folii – folię rozcina się nożyczkami od dołu do góry. 
6.  Określenie  wskazań  pielęgnacyjnych  do  domu  -  stosować  codziennie  rano  krem 

pobudzający przepływ limfy oraz dostarczać organizmowi 2,5 litra płynów dziennie.  

7.  Co tydzień wykonywać peeling całego ciała. 
  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

35

Treść zadania 

 

Wykonaj  zabieg  antycellulitowy  na  skórze  ud  wykorzystując  dostępne  preparaty 

pielęgnacyjne  oraz  materiały  zabiegowe.  Zabieg  powinien  obejmować  następujące  etapy: 
sporządzenie planu pracy, przygotowanie stanowiska pracy  i klientki do zabiegu, wykonanie 
zawijania  ciała  oraz  określenie  wskazań  pielęgnacyjnych  do  domu.  Na  stanowisku  pracy 
przygotowano  wyposażenie  umożliwiające  wykonanie  zadania.  We  wskazanym  przez 
nauczyciela  miejscu  umieszczono  preparaty  kosmetyczne,  materiały  kosmetyczne  
i  higieniczne,  spośród,  których  wybierzesz  środki  potrzebne  Ci  do  wykonania  zadania. 
Przewidywany czas wykonania zadania: maksymalnie 90 minut. 

 

Umiejętności podlegające ocenie 

 

Lp. 

Czynność wykonana przez ucznia 

Punkty 

Waga* 

Wynik 

1. 

Sporządzanie planu pracy 

 

0,7 

 

2. 

Przygotowanie stanowiska pracy i klientki do 
zabiegu 

 

0,7 

 

3. 

Nałożenie preparatu antycelullitowego 

 

0,5 

 

4. 

Owinięcie ud folią 

 

0,8 

 

5.  

Określenie czasu działania preparatu 

 

0,5 

 

6. 

Rozcięcie folii 

 

0,4 

 

7. 

Określenie wskazań pielęgnacyjnych do domu 

 

0,8 

 

 

* Waga poszczególnych czynności w całości szacowanej umiejętności. 

 
Klucz oceniania 

 

20 pkt. – czynność wykonana bezbłędnie z pełnym umotywowaniem dokonanych wyborów, 
18  pkt.  czynność  wykonana  bezbłędnie,  drobne  nieprawidłowości  w  umotywowaniu 

dokonywanych działań, 

14 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiły drobne, nieistotne dla całego procesu błędy, 
10 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiło kilka błędów, które w wyniku przeprowadzonej 

korekty naprawiono, 

7 pkt.  –  najważniejsze  elementy  danej  czynności  zostały  wykonane,  wykonanie  jednak  całej 

czynności wymagało dokonania wielu poprawek, 

0 pkt. czynność wykonana błędnie. 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 

 

 

Ocena 

Minimalna liczba 

uzyskanych punktów 

dopuszczający 

60 

dostateczny 

80 

dobry 

100 

bardzo dobry 

120 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

36

7. LITERATURA 

 

1.  Dylewska – Grzelakowska J.: Kosmetyka stosowana. WSiP, Warszawa 2004 
2.  Jaroszewska B.: Kosmetologia. Atena, Warszawa 2001  
3.  Jurkowska S.: Chemia surowców kosmetycznych. Ekoprzem, Dąbrowa Górnicza 2000 
4.  Kompendium onkologii PZWL Warszawa 1995 
5.  Koźmińska – Kubarska.: Zarys kosmetyki lekarskiej. PZWL, Warszawa 1991 
6.  Marzec  A.:  Chemia  kosmetyków  surowce,  półprodukty,  preparatyka  wyrobów.  Dom 

Organizatora, Toruń 2001 

7.  Opalińska M., Prystupa K., Stąpór W.: Dermatologia praktyczna. PZWL, Warszawa 1997 
8.  Rassner G.: Dermatologia. Podręcznik i atlas. Urban& Partner, Wrocław 2003 
9.  Stander Ch.: Zarys dermatologii i wenerologii. Urban& Partner, Wrocław 1999 
10.  Wąsik F., Baran E., Szepietowski J.: Atlas chorób skóry. Wrocław 1993 
 
Czasopismo: „Zdrowie“ nr: 7/2003, 6/2004, 11/2005