background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
Anna Syska 
 

 
 
 

 
 
Prowadzenie  edukacji  prozdrowotnej  dla  kobiet  w  ciąŜy 
i karmiących 322[03].Z3.02 

 
 
 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

 

Recenzenci: 
lek. med. Konrad Szymczyk 
mgr Katarzyna Zarębska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr Anna Syska  
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[03].Z3.02 
„Prowadzenie  edukacji  prozdrowotnej  dla  kobiet  w  ciąŜy  i  karmiących”,  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu higienistka stomatologiczna. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

 

SPIS TREŚCI 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

10 

5.1.   Wpływ czynników zewnętrznych i wewnętrznych na przebieg ciąŜy 

i rozwój płodu 

10 

5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2.   Zasady Ŝywienia kobiet w ciąŜy i karmiących 

12 

5.2.1. Ćwiczenia 

12 

5.3.   Higiena i profilaktyka chorób jamy ustnej u kobiet cięŜarnych  

i karmiących 

14 

5.3.1. Ćwiczenia 

14 

5.4.   Formy realizacji działań edukacyjnych 

16 

5.4.1. Ćwiczenia 

16 

5.5.   Etyka zawodowa 

18 

5.5.1. Ćwiczenia 

18 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20 

7.

 

Literatura 

32 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie higienistka stomatologiczna.

 

  W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  umiejętności  jakie  powinien  posiadać  uczeń  przed  przystąpieniem 
do realizacji programu jednostki modułowej, 

 

cele kształcenia, umiejętności jakie uczeń opanuje podczas realizacji programu jednostki 
modułowej, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ć

wiczenia  zawierające  wskazówki  do  realizacji,  zalecane  metody  nauczania–uczenia  się 

oraz środki dydaktyczne, 

 

ewaluację  osiągnięć,  po  zrealizowaniu  programu  jednostki  modułowej  pozwoli  ocenić 
poziom nabytych umiejętności, 

 

wykaz literatury. 

 Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  następujących  metod  nauczania:  wykładu,  ćwiczeń 
praktycznych, dyskusji dydaktycznej, metody analizy przypadków. 

 Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  od  samodzielnej  do 

zespołowej. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

322[03].Z3.01 

Planowanie i organizowanie 

stomatologicznej działalności 

edukacyjnej 

322[03].Z3 

Edukacja zdrowotna 

322[03].Z3.02 

Prowadzenie edukacji 

prozdrowotnej dla kobiet w ciąŜy 

i karmiących 

322[03].Z3.03 

Prowadzenie edukacji 

prozdrowotnej  

dla dzieci i młodzieŜy 

322[03].Z3.04 

Prowadzenie edukacji 

prozdrowotnej  
dla osób dorosłych  

i w podeszłym wieku 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

– 

posługiwać się podstawową terminologią stomatologiczną, 

– 

stosować zasady higieny jamy ustnej, 

– 

rozróŜniać choroby jamy ustnej, 

– 

przeprowadzać analizę wywiadu z pacjentem, 

– 

rozwiązywać problemy w zakresie badań podmiotowych, 

– 

planować profilaktykę chorób jamy ustnej, 

– 

komunikować się z uczestnikami procesu pracy, 

– 

rozwiązywać problemy w zakresie wykonywania zadań zawodowych, 

– 

korzystać z komputera, 

– 

współpracować w grupie.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić wpływ ciąŜy na stan uzębienia kobiety, 

 

scharakteryzować zmiany hormonalne występujące w czasie ciąŜy, mające wpływ na stan 
dziąseł kobiety, 

 

ocenić stan anatomiczno-czynnościowy narządu Ŝucia u kobiet w ciąŜy i karmiących, 

 

określić  wpływ  czynników  zewnętrznych  i  wewnętrznych  na  przebieg  ciąŜy  i  rozwój 
płodu, 

 

określić wpływ wirusów na rozwój płodu w poszczególnych trymestrach ciąŜy, 

 

scharakteryzować skutki uboczne samoleczenia w czasie ciąŜy i karmienia, 

 

określić  wpływ  właściwego  układania  dziecka  do  snu  na  prawidłowy  rozwój  narządu 
Ŝ

ucia, 

 

zastosować zasady komunikowania się z kobietą w ciąŜy i karmiącą,  

 

zastosować  techniki  zmniejszania  stresu  u  pacjentki  w  ciąŜy  podczas  wykonywania 
zabiegów stomatologicznych, 

 

określić wpływ racjonalnego odŜywiania się kobiet w ciąŜy na rozwój płodu, 

 

opracować plan Ŝywienia kobiet w ciąŜy i karmiących, 

 

określić  znaczenie  sposobu  odŜywiania  się  matki  oraz  karmienia  naturalnego  na 
prawidłowe kształtowanie i rozwijanie się narządu Ŝucia dziecka, 

 

zastosować zasady zapobiegania zatruciom pokarmowym, 

 

określić znaczenie wykonywania zabiegów higieniczno-profilaktycznych narządu Ŝucia u 
kobiet w ciąŜy i karmiących, 

 

dobrać  formy  realizacji  działań  edukacyjnych  wśród  kobiet  w  ciąŜy  i  karmiących, 
dotyczące profilaktyki chorób narządu Ŝucia, 

 

zastosować zasady zapobiegania próchnicy zębów oraz chorobom przyzębia, 

 

scharakteryzować  spoŜywcze  źródła  fluoru  oraz  preparaty  do  higieny  jamy  ustnej 
zawierające fluor, 

 

przeprowadzić  zajęcia  edukacyjne  dla  kobiet  w  ciąŜy  i  karmiących  z  zakresu  higieny 
jamy ustnej, 

 

przeprowadzić zajęcia edukacyjne dla kobiet w ciąŜy i karmiących na temat profilaktyki 
próchnicy zębów,  

 

przeprowadzić zajęcia edukacyjne dla kobiet w ciąŜy i karmiących na temat zapobiegania 
zmianom ortodontycznym i periodontologicznym, 

 

posłuŜyć się pomocami dydaktycznymi podczas realizacji działań edukacyjnych, 

 

zastosować zasady etyki zawodowej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:    Higienistka stomatologiczna 322[03] 
Moduł:

   

 

 

 

 

 

Edukacja zdrowotna 322[03].Z3 

Jednostka modułowa:  

Prowadzenie  edukacji  prozdrowotnej  dla  kobiet  w  ciąŜy 
i karmiących 322[03].Z3.02 

Temat: Zasady Ŝywienia kobiet w ciąŜy i karmiących. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności opracowania planu racjonalnego odŜywiania. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

uzasadnić konieczność racjonalnego odŜywiania kobiet w ciąŜy i karmiących, 

 

wymienić elementy i składniki odŜywcze, 

 

scharakteryzować schorzenia związane z niewłaściwym odŜywianiem, 

 

uzasadnić wybór odpowiednich metod odŜywiania, 

 

sporządzić harmonogram prawidłowego odŜywiania kobiet w ciąŜy i karmiących, 

 

przedstawić plan prawidłowego, racjonalnego odŜywiania. 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

praca w zespole, 

 

przydział zadań zawodowych, 

 

ocena stopnia wykonania zadania. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w 3–4 osobowej grupie. 

 

Czas: 4 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze 

 

arkusze papieru, 

 

mazaki, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Zadanie dla ucznia: 
 

Opracuj plan racjonalnego odŜywiania dla kobiet w ciąŜy i karmiących. 

 

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.

 

Podanie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom celu ogólnego i celów szczegółowych zajęć. 

3.

 

Podział uczniów na grupy zadaniowe i wybór lidera. 

4.

 

Wyjaśnienie zasad pracy w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

 

Faza właściwa. 
1.

 

Praca w grupach. 

 

Faza I. Informacje 
1.

 

Nauczyciel  omawia  istotę  prawidłowo  zaplanowanego  odŜywiania  kobiet  w  ciąŜy, 
przedstawia jego strukturę. 

2.

 

Nauczyciel omawia poszczególne składniki odŜywcze w czasie ciąŜy. 

3.

 

Nauczyciel daje grupom moŜliwość zadawania pytań. 
 

Faza II. Konstrukcja planu odŜywiania w zespołach zadaniowych. 
1.

 

Grupy  określają  rodzaje  pytań  do  poszczególnych  schorzeń,  wynikających  z  zaburzeń 
odŜywiania. 

2.

 

Dyskusja  w  grupach  nad  treściami,  jakie  powinny  znajdować  się  w  zdrowej  diecie 
kobiety w ciąŜy i o rodzajach zagroŜeń wynikających z nie przestrzegania diety. 

3.

 

Lider  grupy  przydziela  kaŜdemu  członkowi  grupy  do  opracowania  dwa  dialogi  do 
przedstawienia. 

4.

 

Uczniowie pracują samodzielnie, zapisując na kartkach treści, jakie powinny znaleźć się 
w  racjonalnym  odŜywianiu,  wyszukują  teŜ  jak  niewłaściwe  odŜywianie  wpływa  na 
organizm matki i płodu. 

5.

 

Uczniowie  w  ramach  grup  wymieniają  się  kartkami  i  ewentualnie  dopisują  swoje 
propozycje. 

6.

 

Lider  grupy  zbiera  wszystkie  karteczki  i  wspólnie  z  grupą  ustalają  ostateczną  wersję 
informacji dotyczącą racjonalnego odŜywiania kobiet w ciąŜy. 
 

Faza III. Prezentacja multimedialna: „OdŜywiaj się zdrowo w czasie ciąŜy”. 
1.

 

KaŜda  grupa  ma  przygotować  prezentację  multimedialną  na  temat  wpływu  odŜywiania 
kobiety w ciąŜy na stan zdrowia płodu. 

2.

 

KaŜda  grupa  prezentuje  projekt  w  postaci  multimedialnej,  omawiając  i  uzasadniając 
treści zawarte w racjonalnym odŜywianiu kobiet  w ciąŜy oraz określa rodzaje schorzeń, 
które mogą wystąpić, jeśli dieta będzie nieprzestrzegana. 
 

Faza IV. Ocena prezentacji. 
1.

 

Nauczyciel  wraz  z  uczniami  ocenia  plany  higieny  jamy  ustnej  pod  kątem  poprawności 
i atrakcyjności prezentacji. 

2.

 

Nauczyciel przydziela kaŜdej grupie punkty za prezentację. 

3.

 

Uczniowie  w  grupach  rozdzielają  punkty  w  zaleŜności  od  stopnia  zaangaŜowania 
w przygotowanie prezentacji. 
 

Faza V. Podsumowanie 
1.

 

Uczniowie  uzasadniają  potrzebę  tworzenia  planu  racjonalnego  Ŝywienia  kobiet  w  ciąŜy, 
zwłaszcza  w  sytuacji,  kiedy  Ŝywienie  traktuje  się  jako  profilaktykę  prozdrowotną  dla 
dziecka. 

2.

 

Uczniowie omawiają trudności, jakie napotkali w trakcie przygotowania prezentacji. 

 
Praca domowa 

Wyszukaj w Internecie przykłady najczęściej popełnianych błędów w odŜywianiu kobiet 

w ciąŜy. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące realizacji zajęć oraz nabytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:    Higienistka stomatologiczna 322[03] 
Moduł:

   

 

 

 

 

 

Edukacja zdrowotna 322[03].Z3 

Jednostka modułowa:  

Prowadzenie  edukacji  prozdrowotnej  dla  kobiet  w  ciąŜy 
i karmiących 322[03].Z3.02 

Temat: Higiena i profilaktyka chorób jamy ustnej u kobiet cięŜarnych i karmiących. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  sporządzenia  planu  higieny  jamy  ustnej  u  kobiet 

w ciąŜy i karmiących. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wskazać źródła informacji o higienie jamy ustnej kobiet karmiących i kobiet w ciąŜy, 

 

rozróŜnić dobre nawyki higieniczne, 

 

przeprowadzić analizę zabiegów higienicznych, 

 

wskazać zalety przestrzegania higieny jamy ustnej u kobiet w ciąŜy. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca zespołowa. 

 

Czas: 3 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru, 

 

mazaki, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

katalogi branŜowe, 

 

prasa. 

 

Przebieg zajęć: 

Etap I. 

1. 

 

Określenie tematu zajęć. 

2. 

 

Wyjaśnienie tematu, celu ogólnego i celów szczegółowych. 

3. 

 

Przedstawienie uczniom zadania: 

 

Stomatolog nakłania do higieny jamy ustnej kobiety karmiące i w czasie laktacji, zaś 
pacjentki twierdzą, Ŝe w czasie ciąŜy i laktacji higiena jamy ustnej nie jest potrzebna. 

4. 

 

Przypomnienie zasad pracy w grupie. 

5. 

 

Podział uczniów na grupy zadaniowe. 

6. 

 

Przydział ról poszczególnym grupom: 

 

Dwie  grupy  pełnią  rolę  stomatologów  wyjaśniających  zalety  higieny  jamy  ustnej, 
pozostałe  pełnią  rolę  pacjentów,  czyli  kobiet  w  ciąŜy  i  laktacji,  które  twierdzą,  Ŝe 
profilaktyka nie jest potrzebna. 

7. 

 

Grupy zadaniowe opracowują strategię działania. 

8. 

 

Grupy poszukują informacji o dolegliwościach pacjenta oraz zabiegach profilaktycznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

 

9. 

 

Uczniowie przygotowują: 

 

grupy,  które  pełnią  rolę  pacjentów  twierdzących,  Ŝe  higiena  jamy  ustnej  w  ciąŜy 
i laktacji  nie  jest  potrzebna  –  prezentują  najczęściej  popełniane  błędy  związane 
z brakiem higieny jamy ustnej, 

 

pozostałe grupy – informacje o dokumentacji i prezentację multimedialną. 

 

Etap II  

1. 

 

Prezentacja informacji o zabiegach higienicznych jamy ustnej. 

2. 

 

Wybór grup, które najlepiej określiły metody higieny narządu Ŝucia. 

3. 

 

Wybór grup, które najlepiej zdefiniowały i przedstawiły zabiegi higieniczne jamy ustnej. 

4. 

 

Nauczyciel  ocenia  pracę  grup  przydzielając  im  punkty,  które  uczniowie  rozdzielają 
w zaleŜności od stopnia zaangaŜowania w przygotowanie i prezentację zadania. 

 

Zakończenie zajęć 

Nauczyciel  przypomina  uczniom  skąd  moŜna  uzyskać  informację,  na  temat  profilaktyki 

higieny jamy ustnej kobiet w ciąŜy i w czasie laktacji. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące realizacji zajęć oraz nabytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

 

5.  Ćwiczenia 

 

5.1. Wpływ czynników zewnętrznych i wewnętrznych na przebieg 

ciąŜy i rozwój płodu

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

  Przeprowadź analizę wpływu czynników wewnętrznych i zewnętrznych na rozwój płodu. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. Nauczyciel powinien omówić 
zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zasady posługiwania się komputerem. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiale  nauczania  informacje  dotyczące  czynników  wpływających  na 
rozwój płodu, 

2)

 

poszukać w róŜnych źródłach informacji o ciąŜy, 

3)

 

przeprowadzić analizę czynników jakie wpływają na ciąŜę, 

4)

 

sporządzić  wykres  słupkowy  dotyczący  pozytywnych  i  negatywnych  aspektów 
profilaktycznych w ciąŜy, 

5)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, 

 

arkusz papieru. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Określ  skutki  nieprawidłowego  stosowania  lekarstw  przez  kobiety  w  ciąŜy  i  w  okresie 

karmienia. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  oraz  wskazać  źródła  informacji.  Nauczyciel  powinien  takŜe 
omówić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zasady posługiwania się komputerem. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiale  nauczania  informacje  dotyczące  skutków  nieprawidłowego 
stosowania leków w czasie ciąŜy i laktacji, 

2)

 

wybrać dwie sytuacje opisujące nieprawidłowe stasowanie leków przez kobiety cięŜarne, 

3)

 

udzielić rad kobietom karmiącym w zakresie stosowania leków. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

 

5.2. Zasady Ŝywienia kobiet w ciąŜy i karmiących 
 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Przeczytaj zdania zawarte w tabeli i zaznacz czy są one prawdziwe czy fałszywe. 

 

Tabela do ćwiczenia 1 

ZDANIA 

PRAWDA 

FAŁSZ 

Dieta nie ma wpływu na rozwój płodu. 

 

 

Wegetarianie mają dietę „przyjazną ciąŜy”. 

 

 

Tylko kawa bezkofeinowa zalecana jest w ciąŜy. 

 

 

Na zdrowie płodu i matki w ciąŜy wpływa równieŜ 
mycie rąk. 

 

 

Stomatolog  nie  powinien  traktować  kobiety 
cięŜarnej w inny sposób niŜ pozostałych pacjentów. 

 

 

Węglowodany  są  istotne  w  racjonalnym  Ŝywieniu 
karmiącej matki. 

 

 

DuŜa ilość białka w diecie zastąpi witaminy. 

 

 

Krwawiące  dziąsła  to  objawy,  które  mogą  pojawić 
się u kobiety w ciąŜy. 

 

 

Glista ludzka wywołuje owsicę. 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiale  nauczania  informacje  dotyczące  Ŝywienia  kobiet  w  ciąŜy 
i karmiących, 

2)

 

przeczytać uwaŜnie zdania zawarte w tabeli, 

3)

 

zaznaczyć znakiem X prawdę lub fałsz, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

 

Ćwiczenie 2 
 

Zaplanuj racjonalną dietę dla kobiety w ciąŜy. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  oraz  wskazać  źródła  informacji.  Nauczyciel  powinien  takŜe 
omówić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zasady posługiwania się komputerem. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiale nauczania informacje potrzebne do zaplanowania diety, 

2)

 

zaplanować dietę dla kobiety w ciąŜy, 

3)

 

przeprowadzić dyskusję na temat Ŝywienia w czasie ciąŜy, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, 

 

arkusz papieru. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

 

5.3.  Higiena  i  profilaktyka  chorób  jamy  ustnej  u  kobiet 

cięŜarnych i karmiących 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

W  poniŜszym  tekście  wstaw  w  brakujące  miejsca  słowa:  higiena  jamy  ustnej,  płukać 

jamę ustną, nitkowanie, dieta, tak, aby zdania były prawidłowo sformułowane. 

 

Metoda czyszczenia przestrzeni międzyzębowych to ………………………………..….…… 
Kobieta w ciąŜy powinna równieŜ po wyszczotkowaniu i przed nitkowaniem………………. 
Racjonalna…………… wpływa na zdrowie zębów. 
Przestrzeganie …………………………jest waŜnym elementem profilaktyki. 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne dla ucznia źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować materiał nauczania dotyczący higieny jamy ustnej, 

2)

 

przeczytać zdania do uzupełnienia, 

3)

 

wstawić brakujące wyrazy, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj metody szczotkowania zębów i odpowiedz na pytania: 

1)

 

jakie czynniki wpływają na prawidłową higienę jamy ustnej u kobiety cięŜarnej? 

2)

 

na czym polega nitkowanie zębów? 

3)

 

jaką rolę odgrywa fluor? 

4)

 

jakie są spoŜywcze źródła fluoru? 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  oraz  wskazać  źródła  informacji.  Nauczyciel  powinien  takŜe 
omówić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zasady posługiwania się komputerem. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować materiał nauczania dotyczący higieny jamy ustnej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

 

2)

 

wybrać i scharakteryzować metody szczotkowania zębów, 

3)

 

przeprowadzić ocenę metod szczotkowania zębów, 

4)

 

scharakteryzować działanie fluoru. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

 

5.4. 

Formy realizacji działań edukacyjnych 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przeprowadź  zajęcia  edukacyjne  dla  kobiet  w  ciąŜy  i  karmiących  na  temat  profilaktyki 

próchnicy 

zębów, 

profilaktyki 

zmian 

ortodontycznych, 

profilaktyki 

zmian 

periodontologicznych. 

 

  Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  oraz  wskazać  źródła  informacji.  Nauczyciel  powinien  takŜe 
omówić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zasady posługiwania się komputerem. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować materiał nauczania dotyczący realizacji zajęć edukacyjnych, 

2)

 

poszukać róŜnych źródeł informacji o profilaktyce próchnicy, ortodoncji, periodontologii, 

3)

 

przeprowadzić analizę korzyści płynących z działań przeciwpróchniczych, 

4)

 

sporządzić  wykres  słupkowy  dotyczący  pozytywnych  i  negatywnych  aspektów  działań 
przeciwpróchniczych, ortodontycznych, periodontologicznych, 

5)

 

zastosować odpowiednio metody i środki dydaktyczne. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

arkusze papieru, pisaki. 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Przeprowadź zajęcia edukacyjne dla kobiet w ciąŜy i karmiących z zakresu higieny jamy 

ustnej oraz udokumentuj realizację przeprowadzonych działań edukacyjnych. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  oraz  wskazać  źródła  informacji.  Nauczyciel  powinien  takŜe 
omówić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zasady posługiwania się komputerem. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować materiał nauczania dotyczący form zajęć edukacyjnych i ich dokumentacji, 

2)

 

poszukać  w  róŜnych  źródłach  informacji  o  metodach  edukacji,  higienie  jamy  ustnej, 
dokumentacji działań edukacyjnych, 

3)

 

dobrać odpowiednie formy realizacji działań edukacyjnych i udokumentować je. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

komputer z dostępem do Internetu,  

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

 

5.5. 

Etyka zawodowa 

 

5.5.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  analizy  poniŜszych  przypadków  zidentyfikuj,  która  z  wymienionych 

higienistek stomatologicznych przestrzega zasad etyki zawodowej. 

 

Opisy przypadków 

 

Przypadek A 

Anna  często  opowiada  w  domu  o  dolegliwościach  poszczególnych  pacjentów,  zawsze 

informuje chorych o działaniach profilaktycznych. 

 

Przypadek B 

GraŜyna  nie  ma  cierpliwości  do  pacjentów,  nie  przeprowadza  z  nimi  szczegółowego 

wywiadu, ale zawsze zajmuje się pacjentami, kiedy tego potrzebują. 

 

Przypadek C 

Maria  zawsze  ma  czas  dla  pacjentów,  udziela  im  rad  dotyczących  profilaktyki, 

informacją na temat schorzeń nie dzieli się z innymi. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować materiał nauczania dotyczący etyki zawodowej. 

2)

 

przeprowadzić analizę przypadków, 

3)

 

zidentyfikować cechy higienistki stomatologicznej postępującej etycznie, 

4)

 

wskazać imię higienistki, która postępuje zgodnie z zasadami etyki, 

5)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

 

Ćwiczenie 2 
 

Zaprezentuj działania higienistki stomatologicznej postępującej zgodnie z zasadami etyki 

zawodowej. 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  oraz  wskazać  źródła  informacji.  Nauczyciel  powinien  takŜe 
omówić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zasady posługiwania się komputerem. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

poszukać w róŜnych źródłach informacji dotyczących etyki zawodowej, 

2)

 

określić działania etyczne higienistki stomatologicznej, 

3)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Prowadzenie  edukacji 
prozdrowotnej dla kobiet w ciąŜy i karmiących” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 5, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 6, 8, 9, 15, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  d,  2.  b,  3.  a  4.  c,  5.  d,  6.  c,  7.d,  8.  d,  9.  a,  10.  c,  11.  d, 
12. d, 13. a, 14. b, 15. a, 16. d, 17. a, 18. d, 19. b, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zidentyfikować czynniki nieteratogenne dla 
płodu 

RozróŜnić zaburzenia hormonalne w ciąŜy 

PP 

Zidentyfikować poziom hematokrytu w ciąŜy 

Określić choroby narządu Ŝucia u kobiet w ciąŜy 

PP 

Określić dolegliwości występujące w jamie ustnej 
kobiet w ciąŜy 

PP 

RozróŜnić ilości składników odŜywczych 
podawanych w czasie ciąŜy 

Wskazać elementy właściwej diety podczas ciąŜy 

RozróŜnić stomatologiczne dolegliwości kobiet 
w ciąŜy 

PP 

Zidentyfikować zmiany na zębach po 
zastosowaniu antybiotyków 

PP 

10 

RozróŜnić dolegliwości stomatologiczne kobiet 
po porodzie 

11  Określić stosowanie leków u kobiet w ciąŜy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

 

12 

Zidentyfikować zalecenia stawiane kobietom 
w ciąŜy 

13  RozróŜnić przyczyny zatruć 

14  Wskazać sposoby traktowania kobiet w ciąŜy 

15  Zidentyfikować twórcę staroŜytnej etyki 

PP 

16 

RozróŜnić higienistki stomatologiczne 
postępujące zgodnie z etyką 

17 

Zidentyfikować konieczność działań 
profilaktycznych 

PP 

18 

Wskazać czynniki wpływające na higienę jamy 
ustnej 

PP 

19 

Zidentyfikować osoby przeprowadzające 
instruktaŜ higieny jamy ustnej 

20 

RozróŜnić narzędzia wspomagające działania 
edukacyjne 

 

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielenia odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia  

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwe odpowiedzi. Tylko 
jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 

1.  Czynnikiem teratogennym, mogącym zaburzyć rozwój płodu nie  

a)

 

jest stres. 

b)

 

jest nieprawidłowa dieta. 

c)

 

są leki. 

d)

 

jest racjonalna dieta. 

 

2.  Początek ciąŜy wiąŜe się z zaburzeniami hormonalnymi, które polegają na 

a)

 

wytwarzaniu zbyt małej ilości wszystkich hormonów. 

b)

 

wytwarzaniu duŜej ilości hormonów. 

c)

 

zmianie ilości glukagonu. 

d)

 

wzroście poziomu testosteronu, a spadku poziomu hormonów. 

 
3.  Poziom hematokrytu w ciąŜy  

a)

 

maleje. 

b)

 

czasami rośnie. 

c)

 

rośnie. 

d)

 

nie ulega zmianie. 

 
4.  Dolegliwościami stomatologicznymi występującymi u kobiet w ciąŜy jest 

a)

 

zapalenie krtani. 

b)

 

wyjałowienie jamy ustnej. 

c)

 

zapalenie dziąseł. 

d)

 

krwawienie z dziąseł. 

 

5.

 

W jamie ustnej kobiet w ciąŜy występuje zazwyczaj 
a)

 

grzyb. 

b)

 

torbiel. 

c)

 

bardzo duŜa ilość śliny. 

d)

 

bardzo mała ilość śliny. 

 

6.

 

Kobieta w ciąŜy powinna spoŜywać małe ilości 
a)

 

mleka. 

b)

 

witamin. 

c)

 

cukru. 

d)

 

białka. 

 

7.

 

Dieta kobiety podczas ciąŜy powinna być 
a)

 

mało urozmaicona. 

b)

 

o niskiej zawartości aminokwasów. 

c)

 

o duŜej zawartości węglowodanów. 

d)

 

racjonalna i urozmaicona. 

 
8.

 

Częste dolegliwości kobiet w ciąŜy to 
a)

 

tylko krwawienie. 

b)

 

tylko zapalenie jamy ustnej. 

c)

 

próchnica. 

d)

 

zapalenie dziąseł, krwawienie dziąseł, obrzęk dziąseł. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

 

9.

 

Doksycyklina podawana w ciąŜy moŜe spowodować zabarwienie zębów na kolor 
a)

 

Ŝ

ółty. 

b)

 

biały. 

c)

 

granatowy. 

d)

 

czarny. 

 

10.

 

Po porodzie częstą dolegliwością u kobiet karmiących jest 
a)

 

zwyrodnienie szczęki. 

b)

 

zaburzenie artykulacji dźwięków. 

c)

 

rozchwianie zębów. 

d)

 

zapalenie dziąseł. 

 
11.

 

Najbezpieczniejszymi lekami stosowanymi w ciąŜy są 
a)

 

NLPZ. 

b)

 

antybiotyki. 

c)

 

leki homeopatyczne. 

d)

 

przeciwgrzybiczne. 

 

12.

 

W ciąŜy kobiety mogą spoŜywać kawę 
a)

 

z duŜą ilością kofeiny. 

b)

 

z alkoholem. 

c)

 

z duŜą ilością cukru. 

d)

 

bezkofeinową. 

 

13.

 

Zatrucia pokarmowe u kobiet w ciąŜy mogą nastąpić na skutek 
a)

 

nie przestrzegania zasad higieny. 

b)

 

mycia warzyw i owoców. 

c)

 

przechowywania pokarmów we właściwych temperaturach. 

d)

 

podawania antybiotyków. 

 

14.

 

Kobieta w ciąŜy wymaga 
a)

 

odpowiedniego traktowania i podejścia „terapeutycznego” lekarza. 

b)

 

stomatologicznej indywidualnej terapii. 

c)

 

takiego samego traktowania jak kaŜdy pacjent. 

d)

 

dodatkowych leków. 

 
15.

 

Hipokrates to 
a)

 

twórca pierwszego kodeksu etycznego lekarzy. 

b)

 

twórca zasad leczenia stomatologicznego. 

c)

 

pierwszy stomatolog. 

d)

 

pierwsza pomoc stomatologiczna. 

 

16.

 

Higienistka stomatologiczna postępująca zgodnie z kodeksem etyki powinna 
a)

 

być cierpliwa tylko w stosunku do dzieci. 

b)

 

być sumienna, gdy jest obserwowana. 

c)

 

być otwarta, gdy ją poprosi o to lekarz. 

d)

 

być cierpliwa, sumienna, otwarta w stosunku do wszystkich pacjentów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

 

17.

 

Profilaktyka stomatologiczna u kobiet w ciąŜy jest 
a)

 

bardzo waŜna. 

b)

 

mało waŜna. 

c)

 

czasami tylko waŜna. 

d)

 

w ogóle nie potrzebna. 

 

18.

 

Higiena jamy ustnej polega na 
a)

 

szczotkowaniu raz dziennie. 

b)

 

płukaniu jamy ustnej wodą z dodatkiem soli. 

c)

 

nitkowaniu gdy sobie przypomnimy. 

d)

 

regularnym szczotkowaniu, nitkowaniu i płukaniu jamy ustnej. 

 

19.

 

Edukacja zdrowotna, instruktaŜ higieny jamy ustnej przeprowadzany jest głównie przez  
a)

 

nauczycieli. 

b)

 

higienistki stomatologiczne. 

c)

 

techników dentystycznych. 

d)

 

terapeutów. 

 
20.

 

Higienistki stomatologiczne w swoich szkoleniach korzystają  
a)

 

z przypadkowych metod dydaktycznych. 

b)

 

z dostępnych środków dydaktycznych. 

c)

 

z form aktywizujących słuchacza. 

d)

 

wyłącznie z plakatów i ulotek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

Prowadzenie edukacji prozdrowotnej dla kobiet w ciąŜy i karmiących 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

Razem: 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

  „

Prowadzenie  edukacji 

prozdrowotnej dla kobiet w ciąŜy i karmiących” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 5, 9, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. c, 4. d, 5. b, 6. a, 7. a, 8. a, 9. a, 10. c, 11. c, 
12. b, 13. b, 14. d, 15. a, 16. a, 17. a, 18. d, 19. d, 20. d. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zidentyfikować zmiany zachodzące w ciąŜy 

Określić zmiany ilości elementów 
morfotycznych krwi 

Wskazać czynniki pozagenowe mające wpływ 
na ciąŜę 

Zidentyfikować rodzaje teratogenów 

PP 

Określić leki, których nie moŜna przyjmować 
w ciąŜy 

PP 

RozróŜnić jak ciąŜa wpływa na działanie 
leków 

Wskazać elementy profilaktyki 

RozróŜnić doznania kobiety w ciąŜy  
u stomatologa 

Zidentyfikować nitkowanie 

PP 

10 

Zidentyfikować zasady higieny jamy ustnej 
kobiet w ciąŜy 

11 

RozróŜnić rodzaje szczotkowania zębów 

12 

RozróŜnić przyczyny próchnicy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

 

13 

RozróŜnić rodzaje gum nieszkodliwych dla 
kobiet w ciąŜy 

14 

Wskazać zalecane pasty przez stomatologów 

15 

Zidentyfikować fluoryzację endogenną 

16 

Zidentyfikować fluoryzację egzogenną 

17 

RozróŜnić metody profilaktyki 

PP 

18 

Zidentyfikować metody edukacji zdrowotnej 

PP 

19 

Określić metody aktywujące 

20 

RozróŜnić sposoby higieny jamy ustnej  

 
Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielenia odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwe odpowiedzi. Tylko 
jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

 
 
 
 

Materiały dla ucznia:  

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 

1.

 

Podczas ciąŜy ulega zmianie 
a)

 

objętość wyrzutowa płuc. 

b)

 

krzepliwość krwi płodu. 

c)

 

tylko hematokryt. 

d)

 

krzepliwość, hematokryt, objętość wyrzutowa serca. 

 
2.

 

Liczba elementów morfotycznych krwi u kobiet w ciąŜy 
a)

 

nie ulega zmianie. 

b)

 

maleje. 

c)

 

rośnie. 

d)

 

częściowo maleje. 

 
3.

 

Czynniki pozagenowe mające wpływ na rozwój płodu to 
a)

 

orbitale. 

b)

 

geny. 

c)

 

teratogeny. 

d)

 

embriony. 

 
4.

 

Do teratogenów naleŜy 
a)

 

tylko stres. 

b)

 

prawidłowa dieta. 

c)

 

choroby genetyczne. 

d)

 

stres, nieprawidłowa dieta, choroby zakaźne. 

 
5.

 

W pierwszym trymestrze ciąŜy nie moŜna przyjmować 
a)

 

tylko chloramfenikolu. 

b)

 

wankomycyny i chloramfenikolu. 

c)

 

Ŝ

adnych leków. 

d)

 

witamin. 

 
6.

 

CiąŜa wpływa na 
a)

 

wchłanianie leków. 

b)

 

dystrybucję leków. 

c)

 

interakcje leków. 

d)

 

pobieranie leków. 

 
7.

 

Profilaktyką zatruć jest 
a)

 

przestrzeganie wymagań sanitarno-epidemiologicznych. 

b)

 

jedzenie brudnymi rękoma. 

c)

 

nie mycie owoców. 

d)

 

unikanie zatruć. 

 
8.

 

Kobiety w ciąŜy przychodzące do dentysty przeŜywają i odczuwają głównie 
a)

 

stres i strach. 

b)

 

niewielki niepokój. 

c)

 

zadowolenie. 

d)

 

spokój. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

 

9.

 

Nitkowanie to 
a)

 

czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. 

b)

 

płukanie szczelin zębowych. 

c)

 

usuwanie zęba. 

d)

 

nowa technika leczenia kanałowego. 

 
10.

 

Kobiety w ciąŜy powinny dbać o higienę jamy ustnej  
a)

 

szczotkując zęby raz dziennie. 

b)

 

tylko nitkując zęby. 

c)

 

płucząc jamę ustną, nitkując i szczotkując zęby. 

d)

 

wyłącznie odwiedzając stomatologa. 

 
11.

 

Metodą szczotkowania jest 
a)

 

metoda Browna. 

b)

 

metoda Chopina. 

c)

 

metoda Stillmana. 

d)

 

metoda Stilfida. 

 
12.

 

Przyczyną próchnicy jest 
a)

 

Ŝ

ucie gumy bez cukru. 

b)

 

płytka nazębna, bakterie, częste spoŜywanie słodyczy. 

c)

 

bakterie, wirusy, grzyby. 

d)

 

szczotkowanie metodą roll. 

 
13.

 

Kobiety w ciąŜy powinny Ŝuć 

a)

 

tylko gumy z cukrem. 

b)

 

tylko gumy bez cukru. 

c)

 

tylko słodkie gumy z cukrem. 

d)

 

wszystkie gumy z duŜą ilością węglowodanów. 

 
14.

 

Zalecane pasty przez stomatologów to 
a)

 

Nivea. 

b)

 

pasty bez fluoru. 

c)

 

tylko Lacalut. 

d)

 

pasty z fluorem np. Lacalut, Elmex. 

 
15.

 

Fluoryzacja endogenna polega na 
a)

 

fluorkowaniu wody pitnej i soli kuchennej. 

b)

 

stosowaniu płynów do płukania jamy ustnej. 

c)

 

uŜywaniu past i Ŝeli . 

d)

 

wykonywaniu okresowego dostarczania fluoru. 

 
16.

 

Fluoryzacja egzogenna polega na 
a)

 

uŜywaniu past i Ŝeli. 

b)

 

uŜywaniu tylko Ŝeli. 

c)

 

płukaniu jamy ustnej wodą. 

d)

 

fluorkowaniu wody pitnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

 

17.

 

Profilaktyka u kobiet w ciąŜy polega na  
a)

 

motywacji. 

b)

 

zniechęceniu. 

c)

 

zmniejszeniu motywacji. 

d)

 

przypadkowych działaniach. 

 
18.

 

Edukacja powinna wykorzystywać przede wszystkim 
a)

 

wykłady. 

b)

 

seminarium. 

c)

 

ć

wiczenia zespołowe. 

d)

 

metody aktywizujące pacjenta. 

 
19.

 

Metody aktywizujące to 
a)

 

wykład. 

b)

 

burza mózgów i drama. 

c)

 

pogadanka. 

d)

 

praca z tekstem. 

 
20.

 

Do higieny jamy ustnej kobiety w ciąŜy nie naleŜy 
a)

 

szczotkowanie. 

b)

 

nitkowanie. 

c)

 

płukanie. 

d)

 

usuwanie zębów. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

Prowadzenie edukacji prozdrowotnej dla kobiet w ciąŜy i karmiących 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

Razem: 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

 

7. LITERATURA

 

 

1.

 

Jańczuk Z.: Podręcznik dla higienistek stomatologicznych. PZWL, Warszawa 1994 

2.

 

Jańczuk Z.: Profilaktyka profesjonalna w stomatologii. PZWL, Warszawa 2001 

3.

 

Krajewski W.: Zagadnienia współczesnej profilaktyki stomatologicznej. WM, Warszawa 
1995 

4.

 

Rosłan-Szulc K.: ABC twoich zębów. Endirpol, Gdańsk 1994 

5.

 

www. stomatologia.pl 

6.

 

www.zdrowie.pl 

 

Literatura metodyczna 
1.

 

Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym. 
Wydawnictwo ITeE, Radom 2001 

2.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999 

3.

 

Okoń  W.:  Wprowadzenie  do  dydaktyki  ogólnej.  Wydawnictwo  Akademickie  „śak”, 
Warszawa 2003 

4.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 

5.

 

Plewka  Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych  Cz.  I  i  II. 
Wydawnictwo ITeE, Radom 1999