W poszukiwaniu niespodzianki sw Mikolaja





SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Temat: W poszukiwaniu niespodzianki św. Mikołaja.
Cele:
wprowadzenie nastroju oczekiwania na zbliżające się święta Bożego
Narodzenia,
doskonalenie analizy i syntezy słuchowej i wzrokowej wyrazów,
odczytywanie pojedynczych wyrazów,
utrwalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 0 – 10,
rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych,
kształcenie spostrzegawczości wzrokowej,
rozwijanie logicznego myślenia,
wyrabianie poczucia rytmu,
wprowadzenie elementu zaciekawienia i niespodzianki jako środków
sprzyjających koncentracji uwagi,
wdrażanie do zgodnego współdziałania.
Pomoce: list od św. Mikołaja, koperty oznaczone cyframi 1 – 6 z treściami
zagadek,
nagrania piosenek śSanna”, śOdwiedziny św. Mikołaja”, nagranie muzyczne
śSamolot” z pedagogiki zabawy, orzechy (po jednym dla każdego dziecka),
dwie sylwety worków, śpaczki” z działaniami matematycznymi i ilustracjami
zabawek dla dzieci, podpisy do obrazków przedstawiających prezenty dla
dzieci, kolorowe pudełko, figury geometryczne wycięte z kolorowego
papieru, karty pracy (xero), tkaniny do przykrycia tablic z zadaniami,
małe książeczki dla dzieci, cukierki.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie
śWitam wszystkich, którzy nie mogą się już doczekać świąt Bożego
Narodzenia.”
śWitam wszystkich, którzy chcieliby, żeby w Wigilię spadł śnieg.”
śWitam wszystkich, którzy lubią rozwiązywać rozmaite zadania i
łamigłówki.”
śWitam wszystkich, którzy lubią niespodzianki.”
śMiłe powitanie” – każde dziecko kolejno wchodzi do koła i mówi śWitam
Was” oraz wykonuje wybrany przez siebie gest.
2. Rozmowa na temat Świąt Bożego Narodzenia na podstawie własnych
przeżyć dzieci:
- W jaki sposób dzieci przygotowujecie się do świąt?
- Co robią Wasi rodzice?
- Jakie znacie zwyczaje związane z Wigilią?
- Jak pomagacie Waszym rodzicom?
- Kiedy ubieracie choinkę w Waszych domach?
- Co powinno znaleźć się na wigilijnym stole?
- Kiedy zasiadamy do stołu wigilijnego?
- Kiedy otwieramy prezenty? itp.
3. Odczytanie listu od św. Mikołaja (list ukryty między gałązkami
choinki).
śWitam Was moi kochani przyjaciele!
Dostałem Wasze piękne, kolorowe obrazki. Bardzo Wam za nie dziękuję. Razem
z moimi pomocnikami byłem dziś w nocy w Waszym przedszkolu. Zostawiłem dla
Was małe podarunki. Wybierzcie się teraz na ich poszukiwania. Przechodźcie
przez kolejne krainy i rozwiązujcie zadania przygotowane przeze mnie, a
cierpliwość i mądrość Wasza będzie nagrodzona. Zapraszam Was do Pierwszej
Krainy i życzę dobrej zabawy.
P.S. Po rozwiązaniu wszystkich zadań Wasza Pani Odczyta Wam druga część
listu.
4. śPodróż saniami”
Do pierwszej krainy dostaniemy się saniami. Wsiadamy do sań (dzieci w
parach tworzą śsanie”). W czasie trwania zwrotek piosenki śSanna”
poruszają się w rytm muzyki po sali. Na słowa refrenu zatrzymują się i
rytmicznie klaszczą w ręce.
5. W Krainie Zagadek
Nauczycielka wyjaśnia dzieciom pierwsze zadanie.
W sali w kopertach oznaczonych cyframi 1- 6 znajdują się teksty zagadek:

- dzieci rozwiązują działanie, np. 2+2=?, 6-3=? i przynoszą właściwą
kopertę,
- rozwiązują zagadkę,
- po jej odgadnięciu dzieci dzielą wyraz na sylaby, głoski, wyodrębniają
głoskę w nagłosie i wygłosie, układają wyraz na daną głoskę lub sylabę.
6. Zaproszenie do kolejnej Krainy- śLot samolotem” – zabawa ruchowa przy
muzyce.
Dzieci wykonują gesty naśladujące zapinanie pasów, włączanie silników,
lot samolotem, turbulencje i lądowanie.
7. W Krainie Prezentów
Na drugiej tablicy znajdują się (przykryte) dwie sylwety worków św.
Mikołaja. Jeden worek jest z prezentami dla dziewczynek, drugi – dla
chłopców. Na każdym z worków przyczepione są śpaczki” z działaniami
matematycznymi, np. 7-2, 4+1. Na odwrocie każdej śpaczki” narysowana
jest jakaś zabawka. Zadaniem dzieci jest prawidłowe odczytanie działania
i rozwiązanie go. Kiedy poprawnie rozwiążą działanie dowiedzą się, jakie
prezenty dostaną chłopcy, a jakie dziewczynki
Obok worków na tablicy umieszczone są napisy – nazwy prezentów (rolki,
lalka, kredki, kotek, rower, piłka, klocki, auto). Dzieci próbują odczytać
nazwy i przyporządkować je do właściwych obrazków.

8. śOrzechowe granie”
Wrota do następnej krainy może otworzyć nam piosenka o św, Mikołaju.
Dzieci poruszają się po sali i śpiewają piosenkę śOdwiedziny św.
Mikołaja”. Na słowa refrenu zatrzymują się i orzechem wystukują rytm o
podłogę; na przerwę w muzyce zatrzymują się bez ruchu.
9. W Krainie Figur
Podział dzieci na cztery grupy. Każda grupa wybiera swojego
przedstawiciela.
W różnych miejscach sali umieszczone są koperty z zadaniami.
Przedstawiciel każdej grupy losuje los z figurą geometryczną i odszukuje
w sali kopertę z taką samą figurą, np. wylosuje trójkąt, to szuka
koperty z trójkątem. W kopertach ukryte są figury geometryczne wycięte z
kolorowego papieru z cyframi po jednej stronie i literami po drugiej
stronie.
Należy najpierw ułożyć figury wg kolejności cyfr, a potem odczytać
wyraz.
10. Odczytanie drugiej części listu od św. Mikołaja.
ś Kochane dzieciaki!
Dziękuję Wam za wspólną zabawę. Wszystkie zadania rozwiązałyście
prawidłowo. Jestem z Was bardzo dumny. Upominki – niespodzianki czekają
na Was, ale zanim je znajdziecie należy: stanąć na środku sali przodem
do drzwi, zrobić dwa kroki w lewo, trzy kroki w tył, cztery kroki w
prawo, odwrócić się za siebie, skoczyć jak najwyżej i przykucnąć (dzieci
wykonują te czynności, a na koniec nauczycielka pokazuje im tajemnicze
pudełko).
11. Otworzenie pudełka i zajrzenie do środka.
W pudełku znajdują się dla dzieci małe książeczki i cukierki.
12. Prezent dla św. Mikołaja
Zaproponowanie dzieciom, aby wykonały prezent dla Mikołaja.
Dzieci ozdabiają szablon szalika wzorami literopodobnymi zaproponowanymi
przez nauczycielkę lub wymyślonymi przez siebie.
13. Przypięcie gotowych prac do tablicy.
14. Rozdanie dzieciom książeczek i cukierków.
15. Dzieci ustawiają się w kole i mówią rymowankę, klaszcząc w dłonie:
śMikołaju święty dziękujemy Ci za prezenty.”
16. Pochwalenie dzieci i podziękowanie im za udział w zajęciu.
Zagadki
1
M

Z mroźnego lasu przywieziona,
w srebrzyste bombki ustrojona.
A kiedy płomień świec zaświeci,
cieszy dorosłych, cieszy dzieci.
(choinka)
Gdy nas mrozi chłód, wodę ścina lód,
spadły liście z drzew, umilkł ptaków śpiew,
krótkie, chmurne dni,
biało dookoła - jaka to pora?
(zima)
Zimą lśniący wisi przy okna okapie,
gdy słońce przygrzeje,
woda z niego kapie.
(sopel)
Kiedy w świat wyruszy,
szczypie w nos i uszy.
Gdy przyjdzie nad wodę,
skuwa ja lodem.
(mróz)
Co to za woda twarda jak kamień?
Można na łyżwach ślizgać się na niej!
(lód)
Nie mogę chodzić, w miejscu stać muszę.
Kłaniam się miotłą i kapeluszem.
W słońcu się pocę jak po aspirynie.
Lubię mroźne noce.
Czy znasz moje imię?
(bałwan)




