Elżbieta Bowdur

Scenariusz zajęcia nr 34

grupa 0

Obszar XI Przygotowanie do pisania i czytania

Temat: Egzotyczne zwierzęta

I. Cele

• Określanie warunków niezbędnych do życia zwierząt egzotycznych.

• Poznawanie zwierząt o nietypowym wyglądzie, trybie życia, sposobie odżywiania się.

• Rozwijanie wyobraźni i zainteresowań dzieci.

• Doskonalenie układania wyrazów z liter i czytania wyrazów.

• Doskonalenie percepcji wzrokowo - ruchowej.

• Kształtowanie podstawowych zdolności muzycznych.

Podstawa programowa (…):

Pkt 12.2 „Dziecko wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt”.

II. Środki dydaktyczne

albumy i książki z egzotycznymi zwierzętami

komputer z projektorem

gra/plansza interaktywna „Wąż”

gra/plansza interaktywna „Słoń”

CD2 audio ABC

instrumenty muzyczne

kartki z liniaturą, kredki

III. Przebieg zajęć

1. Zwierzęta egzotyczne – mieszkańcy zoo

Dzieci oglądają albumy i książki z egzotycznymi zwierzętami. Opowiadają, gdzie żyją te zwierzęta, o tym, jaki klimat jest im potrzebny do życia, o ich przystosowaniu do gorącego klimatu i braku odporności na zimno.

Nauczycielka opowiada o zwierzętach, które mają niezwykły wygląd, o ich trybie życia, sposobie odżywiania się, np. kangur, dziobak, waran, salamandra, kameleon.

1

Elżbieta Bowdur

Jeśli jest możliwość, należy pokazać zdjęcia i filmy zwierząt egzotycznych znalezionych w Internecie, np. na stronie www.zoo.waw.pl lub przygotować prezentację ze zdjęciami wybranych zwierząt.

Uwaga! Nauczyciel musi przed zajęciami dokładnie sprawdzić wszystkie strony, które chciałby przeglądać w obecności dzieci.

2. Zabawa ruchowa „Pająk i muchy”

Dzieci biegają po sali naśladując muchy. Wybrane dziecko jest pająkiem i stoi z boku. Na sygnał nauczycielki „Pająk idzie!”, dzieci stają nieruchomo. Pająk podchodzi do każdego dziecka i obserwuje - jeśli któraś mucha się poruszy, zostaje złapana i siada z boku.

Na sygnał „Pająk śpi” muchy latają, a pająk wraca do kryjówki i liczy złapane muchy.

3. Gra/plansza interaktywna „Wąż”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:

→ Ster statku

→ Wąż

Opis interaktywności

Gra „Wąż” umożliwiająca doskonalenie syntezy wzrokowo – słuchowej wyrazów oraz poznawanie niektórych gatunków zwierząt egzotycznych.

Omówienie gry

Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel uruchamia grę „Wąż”. Dzieci oglądają zwierzę i opowiadają, gdzie żyją węże, co jedzą, jak się poruszają.

Następnie zgadują, jak nazywa się wąż oraz z jakiego kraju pochodzi. Wybrane dziecko klika co drugą literę i odczytuje powstały wyraz: BRAZYLIA, ANAKONDA.

4. Rysowanie szlaczków

Dzieci siadają do stolików i otrzymują kartki z liniaturą i kredki. Rysują w liniach wzory szlaczków – wężyki, zygzaki.

5. Słuchanie piosenki „Dżungla” – CD2 audio ABC

Dzieci słuchają tekstu piosenki „Dżungla”. Opowiadają o zwierzętach występujących w piosence oraz o słoniu o imieniu AMBO.

2

Elżbieta Bowdur

Nauczycielka rozdaje dzieciom grzechotki, kołatki i bębenki (bez pałeczek).

Ponownie włącza piosenkę. Dzieci rytmicznie poruszają się w rytmie piosenki i uderzają w instrumenty perkusyjne.

6. Gra/plansza interaktywna „Słoń”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:

→ Kapelusz magika

→ Słoń

Opis interaktywności

Gra „Słoń” polegająca na rozwijaniu percepcji wzrokowej.

Omówienie gry

Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel uruchamia grę „Słoń”. Wybrane dzieci układają puzzle, przeciągając fragmenty układanki we właściwe miejsca. Po ułożeniu słonia układankę można powtórzyć.

7. Podsumowanie zajęć

Propozycja – ponowna zabawa w „Pająka i muchy”.

3