Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II

Czas trwania zajęć: 90min

Prowadzące: Małgorzata Zapletal

Temat dnia: „Co łączy Śląsk ze skarbnikiem?”

Cele operacyjne (uczeń):

• wypowiada się w poprawny i logiczny sposób

• uważnie słucha tekst legendy o Skarbniku i odpowiada na pytania dotyczące treści legendy

• poprawnie rozwiązuje działania z zakresu dzieleni i mnożenia oraz układa domino

• wie gdzie leży i potrafi wskazać na mapie Śląsk

• odczytuje z mapy większe miasta położone na Śląsku

• wzbogaca swoje słownictwo (kamraci, sztygar)

• układa hasła do krzyżówki i zapisuje je w zeszycie

• wie jaki związek ma święta Barbara ze Śląskiem i górnikami

• układa zdania w rozsypance w odpowiedniej kolejności

• potrafi określić czy zdanie jest prawdziwe czy fałszywe

Metody:

• słowne

• problemowe

• praktyczne

Formy pracy:

• indywidualna,

• grupowa.

Środki dydaktyczne:

• identyfikatory z imionami,

• tamburyno,

• karty pracy,

• film o św. Barbarze,

• piłka,

• rzutnik,

• laptop

Przebieg zajęć:

Etap

Przebieg

1. Powitanie i

Nauczycielka wita się z uczniami.

przygotowanie do

Rozdaje dzieciom identyfikatory z ich imionami, wyjaśnia, że ułatwią one

zajęć

porozumiewanie się.

Nauczycielka ustala z uczniami, że na dźwięk tamburyna wyciszają się i uważnie jej słuchają.

2. Wprowadzenie do Nauczycielka przypomina uczniom tematykę przeprowadzonych wcześniej zajęć.

zajęć (Śląsk, węgiel).

Następnie nauczycielka zadaje pytania:

- Powiedzcie mi proszę z czego powstał węgiel?

- A kto go wydobywa?

- Przypomnijcie mi jak węgiel jest wykorzystywany i co się z niego robi?

- Gdzie jest najwięcej kopalni węgla?

1

(Nauczycielka zaprasza jednego z uczniów do mapy)

- Wskaż proszę na mapie gdzie znajduje się Śląsk i odczytaj nazwy głównych miast tego regionu?

Następnie nauczycielka mówi uczniom czym będą się zajmować na dzisiejszych

zajęciach.

- Widzę, że bardzo dobrze poradziliście sobie z pytaniami dotyczącymi węgla oraz Śląska, a dzisiaj będziecie mieli okazję poznać postacie związane z tym rejonem.

Pierwszą z nich poznacie dzięki poprawnemu ułożeniu domina.

3. Ustalenie tematu

Nauczycielka dzieli uczniów na grupy i rozdaje im karty pracy. Prosi uczniów o

zajęć – domino

wykonanie pierwszego zadania i tłumaczy w jaki sposób należy to zrobić. Zadaniem matematyczne

uczniów jest wycięcie domina matematycznego i poprawne ułożenie go dzięki

wykonaniu znajdujących się na nim działań.

Po wykonaniu zadania uczniowie odczytują uzyskane hasło, a nauczycielka zapisuje je na tablicy. Rozwiązaniem domina jest hasło: LEGENDA O SKARBNIKU.

Nauczycielka prezentuje uczniom zdjęcie Skarbnika.

4. Legenda o

Nauczycielka prosi uczniów o wykonanie drugiego zadania z karty pracy. Polega ono Skarbniku

na odczytaniu wymieszanych fragmentów tekstu i ułożenie ich w logicznej kolejności tak, aby utworzyły cały, poprawny tekst. Mówi do uczniów: Wiecie już jak wygląda nasz Skarbnik ale w dalszym ciągu nie wiemy kim on był. W rozwiązaniu tej zagadki pomoże nam legenda. Oj ale spójrzcie, jakiś złośliwy duszek wszystko na waszych kartach pomieszał… Jak my odczytamy tę legendę?

Po ułożeniu przez uczniów legendy w całość następuje ich sprawdzenie oraz

ewentualna poprawa, a także głośne czytanie przez uczniów legendy.

Po tym nauczycielka zadaje pytania:

- O kim opowiada legenda?

- Kim był Skarbnik?

- Komu pomagał dobry duch kopalni?

- W jaki sposób pomógł on Antkowi?

- Kto to jest sztygar?

- Kim są kamraci?

5. Krzyżówka –

Nauczycielka prosi uczniów o wykonanie kolejnego zadania z karty pracy. Polega ono podsumowanie

na ułożeniu przez uczniów pytań do haseł: Antek, sztygar, starzec, bryła węgla,

legendy

górnicy, kopalnia, skarbnik.

Nauczycielka mówi do uczniów: Umieliście ułożyć poprawnie legendę, a także

świetnie odpowiedzieliście na moje pytania więc myślę, że rozwiązanie krzyżówki również nie powinno sprawić wam kłopotu. Spójrzcie na drugą stronę..

Nauczycielka mówi: Krzyżówka też już rozwiązana?! Hmmm ale czegoś przy tej

krzyżówce brakuje, jak myślicie czego?

Następnie uczniowie zapisują hasła do krzyżówki przy tej okazji nauczycielka

przepytuje ich z reguł ortograficznych.

Głównym rozwiązaniem krzyżówki jest hasło: Barbara. Uczniowie rozwiążą je

poprzez cieniowanie kolorową kredką pól podawanych przez nauczycielkę.

Nauczycielka mówi do uczniów: A to nasz psotnik duszek kolejny raz, zrobił nam psikusa. Wymazał wszystkie pola z których mieliśmy odczytać główne hasło

krzyżówki. Ale myślę, że z moją pomocą uda wam się je poprawnie zaznaczyć i

odczytać hasło. Będzie wam do tego potrzebna kolorowa kredka.

Po wykonaniu przez uczniów zadania nauczycielka zadaje pytania:

- Jak myślicie, dlaczego Barbara jest rozwiązaniem krzyżówki?

Jeżeli uczniowie nie udzielą poprawnej odpowiedzi nauczycielka zadaje pytanie

pomocnicze:

2

- Jaki związek ma św. Barbara ze Śląskiem i górnikami?

Jeśli uczniowie pomimo tego nie udzielą poprawnej odpowiedzi nauczycielka sama

wyjaśni im, że św. Barbara jest patronką górników.

6. Rozsypanka o

Nauczycielka rozdaje każdej z grup po 2 rozsypanki wyrazowe ( po 2 zdania

świętej Barbarze

dotyczące św. Barbary), odpowiednio oznaczone, aby części poszczególnych zdań

się nie pomieszały. Każda z grup otrzymuje inny zestaw zdań. Uczniowie po ułożeniu zdań z rozsypanek odczytują grupami (w kolejności wskazanej przez nauczyciela)

zdania, które powstały. W ten sposób poznają cały tekst dotyczący św. Barbary.

Nauczycielka wyświetla tekst na tablicy multimedialnej (można go odczytać raz

jeszcze, w całości).Nauczycielka mówi uczniom: Jestem pod wrażeniem jak

rozwiązujecie dzisiaj wszystkie zadania dlatego myślę, że może z kolejnym również sobie poradzicie? Kolejny raz popracujemy w tych samych grupach jakie

stworzyliśmy przy poprzednim zadaniu. Każda z grup dostanie ode mnie do ułożenia rozsypani wyrazowe. Ułożycie z nich poprawne zdania. Później wszystkie grupy odczytają te zdania i dzięki temu dowiemy się, dlaczego św. Barbara jest patronką górników.

Zdania o świętej Barbarze do ułożenia w rozsypance:

1. Święta Barbara była córką bogatego człowieka.

2. Kiedy dorosła postanowiła przyjąć chrzest święty.

3. Jej ojciec bardzo się temu sprzeciwiał.

4. Postanowił zamknąć córkę w wieży.

5. Barbarze udało się stamtąd uciec.

6. Modliła się o to, żeby ojciec jej nie znalazł.

7. Nagle pojawiła się podziemna jaskinia.

8. Barbara znalazła w niej schronienie.

9. Dlatego właśnie święta Barbara jest patronką górników.

10. Chroni ich, kiedy pracują pod ziemią.

11. W dniu imienin Barbary górnicy obchodzą swoje święto.

12. W wielu kopalniach można znaleźć jej kapliczki.

Następnie nauczycielka prezentuje uczniom zdjęcia św. Barbary. Znajduje się wśród nich zdjęcie pomnika św. Barbary znajdujący się na gmachu budynku AGH. Zadaje

uczniom pytania:

- Czy widzieliście już gdzieś ten pomnik? Jeśli tak to gdzie?

- Co to za budynek na którym znajduje się pomnik św. Barbary?

7. Gra w Prawda -

Nauczycielka zaprasza dzieci na dywan.

Fałsz

A teraz zapraszam was na dywan, zróbmy koło i usiądźmy wygodnie. Bardzo ładnie pracowaliście dzisiaj na zajęciach dlatego sprawdzimy teraz ile zapamiętaliśmy grając w „prawda – fałsz”. Każdy z was dostanie ode mnie dwa kartoniki niebieski oznacza prawda, a czerwony fałsz. Teraz ja będę podawała jakieś zdanie, a wy przez

uniesienie jednego z kartoników ocenicie czy ono jest prawdziwe czy fałszywe.

Zdania do gry:

1. Śląsk leży w północnej części Polski.

2. Katowice to jedno z miast położonych na Śląsku.

3.Najwięcej kopalni węgla znajduje się w Małopolsce?

4.Węgiel wydobywają górnicy.

5.Chłopiec, któremu pomógł starzec miał na imię Janek.

6. To matka postanowiła zamknąć św. Barbarę w wieży.

7. Święta Barbara znalazła schronienie w jaskini.

8. Święta Barbara nie jest patronką górników.

9. Pomnik świętej Barbary znajduje się w Krakowie.

8. Gra w skojarzenia Uczniowie grają w grę skojarzenia. Rozpoczyna nauczycielka od słowa Śląsk.

Następnie przekazuje osobie obok niej piłkę i ta osobo mówi słowo, które kojarzy jej się ze słowem Śląsk i przekazuje piłkę dalej.

Nauczycielka mówi: A teraz zagramy w skojarzenia. Rozpocznę ja, podam wam

pewien wyraz, a następnie przekażę ją dalej i ta osoba będzie musiała powiedzieć co 3

jej się kojarzy z tym wyrazem. Każdy z was będzie przekazywał piłkę następnej osobie.

4