Elżbieta Bowdur

Scenariusz zajęcia 8 grupa 0

Obszar XII Poznawanie znaczenia matematyki

Temat: Grzybobranie

I. Cele

• Poszerzenie wiadomości na temat zmian w przyrodzie zachodzących jesienią.

• Poznanie gatunków grzybów jadalnych i trujących.

• Doskonalenie liczenia oraz kojarzenia liczby z cyfrą.

• Ćwiczenia w porównywaniu liczebności zbiorów.

• Doskonalenie percepcji wzrokowej.

• Odnajdywanie brakujących części obrazka.

Podstawa programowa (…):

Pkt 13 .3 „Dziecko ustala równoliczność dwóch zbiorów, a także posługuje się liczebnikami porządkowymi”.

II. Środki dydaktyczne

Grzyby – na obrazkach lub wycięte z kartonu – m.in. borowik , kurka

komputer z projektorem

gra/plansza interaktywna „Wiewiórka”

etykiety z napisami: las, liść, borowik, kurka

las jesienią – 2 lub 3 obrazki wycięte z kalendarzy lub czasopism

z napisanymi na odwrocie cyframi od 1 do 6

Karty cz.2 str. 5.

III. Przebieg zajęć

1. Jesień w lesie – odkrywanka

Dzieci siedzą w kręgu na dywanie. Wewnątrz ułożone są obrazki pocięte na sześć elementów, odwróconych tak, że nie widać, co jest na obrazkach. Każdy element obrazka jest podpisany cyfrą od 1 do 6.

Jedno z dzieci dostaje dużą kostkę do gry. Dzieci kolejno rzucają kostką

i odkrywają elementy obrazka zgodnie z cyfrą na kostce. Po odkryciu kolejnego fragmentu obrazka dzieci próbują odgadnąć, co ukrywa całość.

Po odkryciu wszystkich części obrazka okazuje się, że przedstawia on jesień w lesie – drzewa, grzyby, liście, wiewiórki…

1

Elżbieta Bowdur

2. Opowieść ruchowa – przechadzka po lesie

Dzieci poruszają się naśladując ruchy nauczyciela, który opowiada:

„Idziemy leśną ścieżką, rozglądamy się wokoło. Pełno tu liści! Zerwał się wiatr i porwał liście do tańca – dzieci wirują wokół, poruszając rękami.

… O! Zobaczcie, tu przebiega wiewiórka – dzieci zamieniają się

w wiewiórki i skaczą.

A tam pod krzaczkiem schował się jeż – dzieci przykucają i naśladują

rączkami jeża.

Tu zajączki przebiegły – dzieci kicają, naśladując zajączki.

Idziemy dalej przez las – dzieci maszerują.

Ojej! Ile tu grzybów – dzieci schylają się i zrywają grzyby do koszyka.”

Dzieci siadają na dywanie, nauczycielka pokazuje i głośno czyta etykiety

z wyrazami: las, liść, grzyb, kurka, borowik. Rozkłada obrazki ilustrujące te wyrazy.

Zadaniem dzieci jest dopasowanie wyrazów do obrazków.

Dzieci oglądają i porównują grzyby – borowik i kurka. To grzyby jadalne.

Nauczycielka pokazuje zdjęcie grzybów trujących: muchomor.

3. Gra/plansza interaktywna „Wiewiórka”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:

→ Słońce

→ Wiewiórka

Opis interaktywności

Gra „Wiewiórka” polega na utrwalaniu pojęcia zbioru oraz poszerzenia

wiadomości na temat zmian w przyrodzie związanych z porą roku jesień.

Omówienie gry

Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel uruchamia planszę przedstawiające 4 pory roku.

Dzieci opisują planszę i odnajdują jesień. Jedno z dzieci klika wiewiórkę na obrazku jesieni.

Następnie wybierane kolejno dzieci przeciągają kasztany do dziupli

w kasztanowcu, a żołędzie do dziupli w dębie.

Kolejne dziecko wskazuje klikając dziuplę z większą liczbą zapasów. Dzieci mogą głośno policzyć kasztany i żołędzie, by sprawdzić, gdzie jest więcej zapasów.

2

Elżbieta Bowdur

W grze może wziąć udział 3 dzieci. Zabawę można powtórzyć.

4. Uzupełnianie obrazków, czytanie napisów - Karty cz.2, str. 5

Dzieci siadają do stolików. Otrzymują Karty cz.2. Ich zadaniem jest naklejeniem brakujących części grzybów i odczytanie napisów.

5. Podsumowanie zajęcia

Porządkowanie miejsc pracy. Ocena pracy.

3