Elżbieta Bowdur

Scenariusz lekcji nr 29

klasa 2

Blok tematyczny: Ciekawostki, zjawiska, odkrycia, wynalazki

Temat: Jazda samochodem

I. Cele

• Ćwiczenia w wypowiadaniu się na dany temat.

• Ćwiczenia w czytaniu ze zrozumieniem.

• Utrwalanie pisowni wyrazów z „ó” wymiennym i niewymiennym.

• Praktyczne ćwiczenia w posługiwaniu się stoperem.

• Rozwijanie zainteresowań uczniów.

Podstawa programowa – wymagania szczegółowe na koniec klasy III szkoły podstawowej: Pkt 1.1.a i b „Uczeń uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji, czyta i rozumie teksty przeznaczone dla dzieci na I etapie edukacyjnym i wyciąga z nich wnioski”.

Pkt 9.1.b Uczeń rozpoznaje rodzaje maszyn i urządzeń: transportowych (samochody, statki, samoloty)”.

II. Środki dydaktyczne

podręcznik „Razem w szkole” cz.8

komputer z projektorem

gra/plansza interaktywna „Droga”

prezentacja multimedialna przygotowana przez nauczyciela w programie PowerPoint ze zdjęciami różnych samochodów

III. Przebieg zajęć

1. Wypowiedzi uczniów na temat pojazdów

Nauczyciel uruchamia prezentację multimedialną ze zdjęciami samochodów.

Dzieci oglądają zdjęcia i wypowiadają się na temat charakterystycznych cech samochodów: wyglądu, znaków szczególnych, przeznaczenia. Rozróżniają marki samochodów. Nauczyciel nawiązuje do doświadczeń uczniów na temat rajdów (np. Dakar) i wyścigów (np. Formula1) samochodowych oraz polskich

sportowców (Robert Kubica).

2. Rozmowa na temat różnic i podobieństw między zabytkowymi

i nowoczesnymi samochodami – podręcznik cz.8, ćw.7, str.19

Słuchanie informacji Poli i Oskara. Uczniowie wskazują różnice i podobieństwa między automobilami a nowoczesnymi bolidami.

1

Elżbieta Bowdur

3. Kolorowanie automobilu wg własnego pomysłu – podręcznik cz.8, ćw.8, str.19

4. Gra/plansza interaktywna „Droga”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu Razem w szkole klasa 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:

→ Kraina włóczykija (6)

→ Droga (3)

Opis interaktywności

Gra „Droga” polegająca na doskonaleniu orientacji przestrzennej.

Omówienie gry

Nauczyciel wprowadza dzieci do gry:

„Przed wyruszeniem w drogę dobry kierowca powinien poznać najkrótszą trasę.

Może do tego wykorzystać mapę lub system nawigacji GPS.”

Gra polega na poruszaniu się na czas pojazdem w terenie za pomocą klawiszy ze strzałkami. Na ekranie jest przedstawiona mapa oraz przybliżony obraz trasy.

Gracz ma 60 sekund na dotarcie do mety. Na ekranie widoczny stoper odmierza czas w sekundach.

Wybrany uczeń porusza pojazdem za pomocą klawiszy ze strzałkami. Można zrobić wyścigi klasowe, który uczeń uzyska najlepszy czas pokonania trasy.

5. Czytanie ze zrozumieniem wiersza Igora Sikiryckiego – podręcznik cz.8, ćw.1, str.16 i 17

Czytanie wiersza ze zrozumieniem. Uczniowie przyporządkowują nazwy

samochodów odpowiednim rysunkom. Zapisują nazwy samochodów do zeszytu.

6. Utrwalanie pisowni wyrazów z „ó” niewymiennym – podręcznik cz.8, ćw.4, str.18

7. Utrwalanie pisowni wyrazów z „ó” wymiennym – podręcznik cz.8, ćw.5, str.18

8. Uzupełnianie tekstu brakującymi literami. Uważne czytanie tekstu –

podręcznik cz.8, ćw.6, str.18

2