Elżbieta Bowdur

Scenariusz zajęcia nr 33

grupa 0

Obszar XII Poznawanie znaczenia matematyki

Temat: Motyle

I. Cele

• Poznanie charakterystycznych cech owadów.

• Kształtowanie właściwego stosunku do świata przyrody, odczuwanie piękna przyrody.

• Ćwiczenie w układaniu i czytaniu wyrazów z sylab.

• Doskonalenie umiejętności przeliczania elementów w zakresie 10.

• Rozwijanie umiejętności wyznaczania wyniku dodawania i odejmowania.

• Rozwijanie wyobraźni dzieci.

• Rozwijanie zainteresowań światem przyrodniczym.

• Doskonalenie percepcji wzrokowej.

Podstawa programowa (…):

Pkt 13.1 i 2 „Dziecko liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego, wyznacza wynik dodawania i odejmowania, pomagając sobie liczeniem na palcach lub na innych zbiorach zastępczych”.

II. Środki dydaktyczne

ilustracje różnych gatunków motyli, w tym paź królowej, bielinek kapustnik, rusałka

komputer z projektorem

gra/plansza interaktywna „Motyl”

CD2 audio ABC

kolorowe chusty dla każdego dziecka

Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.5

III. Przebieg zajęć

1. Oglądanie zdjęć różnych gatunków motyli

Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczycielka prezentuje ilustracje różnych gatunków motyli, a wśród nich pokazuje i nazywa: pazia królowej, rusałkę, bielinka kapustnika. Dzieci swobodnie wypowiadają się na temat ich wyglądu, różnic i cech wspólnych. Oglądają owady – przeliczają odnóża, liczą pary skrzydeł.

1

Elżbieta Bowdur

Jeśli jest możliwość, należy pokazać zdjęcia polskich motyli z Internetu, jako ważnego źródła informacji, np. na stronie www.motyle.com.pl lub przygotować prezentację ze zdjęciami motyli.

Uwaga! Nauczyciel musi przed zajęciami dokładnie sprawdzić wszystkie strony, które chciałby przeglądać w obecności dzieci.

2. Zabawa ruchowa przy muzyce – „Kolorowe motyle”

Nauczycielka włącza piosenkę „Wiosna w błękitnej sukience”. Dzieci tańczą, kręcą się na paluszkach w rytm muzyki, poruszając jednocześnie kolorowymi chustkami. Starają się być lekkie, ciche i piękne jak motyle.

3. Gra/plansza interaktywna „Motyl”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:

→ Słońce

→ Motyl

Opis interaktywności

Gra „Motyl” polegająca na ćwiczeniu czytania sylabami.

Omówienie gry

Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel prosi wybrane dziecko, by odnalazło i kliknęło motyla na planszy Cztery pory roku –

Wiosna.

Dzieci przyglądają się planszy. Należy zaznaczyć motyle tego samego koloru, w takiej kolejności, aby sylaby na ich skrzydełkach utworzyły wyrazy.

Dzieci kolejno podchodzą do tablicy, klikają motyle i głośno czytają utworzone wyrazy: tu-li-pan, wio-sna, mo-tyl.

4. Liczenie motyli

Dzieci siadają do stolików, na których mają przygotowane patyczki lub inne liczmany. Nauczycielka omawia treść zadania, dzieci manipulują liczmanami, przeliczają i odpowiadają na pytania, zgłaszając się do odpowiedzi, np.: Na gałązce jabłoni usiadły trzy motyle. Przyleciały jeszcze cztery. Ile teraz jest motyli?

Na grządce z kwiatkami siedziało 9 motyli. Odleciały 3. Ile zostało?

2

Elżbieta Bowdur

Usiadł motylek na bratku, a za chwilę przyleciały jeszcze 3 motylki. Ile teraz jest motyli?

5. Kolorowanie odpowiedniej liczby kółek na skrzydłach motyli – Wyprawka cz.5, str.3

Nauczycielka rozdaje dzieciom kartę z Wyprawki oraz kredki. Dzieci łączą liczbę kółek na skrzydełkach z odpowiadającą im liczbą w okienku, a następnie kolorują motyle.

6. Podsumowanie zajęć

Porządkowanie sali po zajęciach.

Propozycja – wycieczka na łąkę w poszukiwaniu motyli.

3