Elżbieta Bowdur
Scenariusz zajęcia nr 32
grupa 0
Obszar V Poznawanie środowiska społecznego
Temat: Portret mojej mamy
I. Cele
• Doskonalenie analizy i syntezy wzrokowo - słuchowej.
• Rozwijanie umiejętności czytania globalnego wyrazów.
• Rozwijanie umiejętności wypowiedzi na określony temat.
• Rozwijanie spostrzegawczości i wyobraźni przestrzennej.
• Doskonalenie rozpoznawania kształtów i cech wielkościowych przedmiotów.
• Doskonalenie percepcji wzrokowej.
• Rozwijanie umiejętności manualnych.
Podstawa programowa (…):
Pkt 15.1 „Dziecko wymienia imiona i nazwiska osób bliskich, wie, gdzie pracują, czym się zajmują”.
II. Środki dydaktyczne
8 kartoników, które na odwrocie mają napisane litery tworzące napis MOJA MAMA
CD2 audio ABC
kartoniki z wyrazami: IMIĘ, URODZINY, PRACA, KOLOR, PIOSENKA, POTRAWA
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Czerwony”
Karty „Razem w przedszkolu” cz.5
Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.5
farby, pędzle, nożyczki, klej
III. Przebieg zajęć
1. Zabawa wyrazowo – literowa „Zgadnij literkę”
Dzieci siedzą w półkolu na dywanie. Nauczycielka przyczepia na tablicy 8 kartoników, które na odwrocie mają napisane litery tworzące napis MOJA MAMA.
1
Elżbieta Bowdur
Dzieci zgłaszają się i wymawiają różne głoski. Jeśli taka literka jest w napisie, nauczycielka prosi dziecko, bo odwróciło kartonik na tablicy.
Gdy część liter jest odsłoniętych, dzieci mogą zgadywać cały napis.
2. Opowiadanie o mojej mamie
Dzieci wskazują datę 26 MAJA na kalendarzu, zaznaczają datę czerwonym serduszkiem.
Dzieci opowiadają o swojej mamie – jak ma na imię, kiedy obchodzi urodziny, jakie ma obowiązki, jaki zawód wykonuje, na czym polega jej praca, jaki lubi kolor, jaką piosenkę, co lubi robić, jaką potrawę najbardziej lubi itp.
Dla ułatwienia nauczycielka umieszcza na tablicy kartoniki z napisami, które głośno odczytuje razem z dziećmi:
IMIĘ
URODZINY
PRACA
KOLOR
PIOSENKA
SPORT
POTRAWA
Nauczycielka zachęca dzieci do uporządkowanej wypowiedzi o swojej mamie.
3. Słuchanie piosenki „Czekoladowa piosenka” – CD2 audio ABC
Dzieci słuchają i swobodnie poruszają się w rytmie piosenki.
Rozmowa na temat treści piosenki – jak w piosence wygląda domek dla mamy?
4. Jak uczcić Dzień Matki?
Wspólne zastanawianie się, w jaki sposób uczcić święto mamy – np. uśmiechać się do mamy, zaśpiewać mamie piosenkę, pomóc posprzątać, być grzecznym, pozwolić mamie odpocząć.
Dzieci ustalają, jaki prezent dla mamy wykonają własnoręcznie – np. kwiatek z Wyprawki.
5. Zabawa z elementami pantomimy – „Pomagamy mamie”
Nauczycielka zadaje pytanie, jakie czynności wykonujemy podczas sprzątania?
( wycieranie, odkurzanie, mycie, układanie itp.).
Dzieci stają na dywanie dobrane w pary. Jedno dziecko pokazuje bez słów 2
Elżbieta Bowdur
domowe czynności porządkowe, a drugie zgaduje, jaka to czynność. Potem następuje zmiana.
6. Rysowanie portretu swojej mamy – Karty cz.5, str.11
Dzieci siadają do stolików, na których leżą przygotowane Karty cz.5 i kredki.
Rysowanie portretu swojej mamy.
Omawianie prac.
7. Gra/plansza interaktywna „Czerwony”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Tęcza
→ Czerwony
Opis interaktywności
Gra „Czerwony” polegająca na rozpoznawaniu kształtów, łączeniu w pary przedmiotów wg określonego kryterium.
Omówienie gry
Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu i przyglądają się obrazkom na ekranie. Nauczyciel prosi wybrane dziecko, by odnalazło i przeciągnęło właściwą ramę do obrazu, tak by pasowało kształtem i wielkością.
Zadanie można powtórzyć.
8. Kwiatek dla mamy – Wyprawka cz.5, str.1
Dzieci siadają do stolików, na których leżą przygotowane kartki z Wyprawki cz.5, nożyczki, farby i pędzle oraz klej.
Nauczycielka demonstruje etapy wykonania pracy. Prosi o staranne wykonanie prezentu.
Porządkowanie sali po ukończeniu pracy. Ocena prac.
9. Podsumowanie zajęć
Propozycja – postanawiamy pomagać mamie.
3