Daniel Roczniok

nauczyciel wf

KONSPEKT LEKCJI

Temat lekcji: Doskonalenie pracy ramion w kraulu na piersiach

Klasa: IV Szkoły Podstawowej

Liczba uczniów: 12

Miejsce ćwiczeń: Pływania

Przybory:

Deski pływackie, ringo

Czas zajęć: 45 minut

Cele główne:

1.

Umiejętności: Wyrabianie nawyku prawidłowej pracy ramion w kraulu na piersiach.

2.

Wiadomości: Poznanie nowych ćwiczeń, zasad bezpiecznego korzystania z wody, oraz wpływu jej na nasz organizm.

3.

Motoryczność: Kształtowanie koordynacji ruchowej i wytrzymałości pływackiej..

4.

Akcent wychowawczy: bezpieczeństwo na pływalni podczas zajęć.

Przebieg zajęć:

Etap lekcji

Zadania szczegółowe

Czas

Uwagi

trwania

1

2

3

4

I. Część wstępna

• Zbiórka, raport, powitanie z

3 min.

Ustawienie uczniów w

klasą

szeregu, raport, powitanie,

Ćwiczenia

• Sprawdzenie obecności

sprawdzenie obecności i

organizacyjno-

•

strojów sportowych

Podanie tematu lekcji

porządkowe

• Motywacja do aktywnego udziału w lekcji

Rozgrzewka na lądzie

• Podskoki z jednoczesną

Ustawienie w rozsypce,

obustronną pracą RR do

ćwiczący z RR w bok

przodu później to samo w tył.

wykonują obrót i korygują

•

ustawienie tak aby nic i

“Pajacyki”.

•

nikogo nie dotykać.

Bieg w miejscu z klaskaniem

5 min.

pod kolanami.

• W rozkroku opad tułowia

Aktywna postawa

skrętoskłony.

prowadzącego podczas

• Naprzemianstronne krąŜenie

ćwiczeń.

RR w przód (dzieci trzymają

przed sobą ringo, wykonują

krąŜenia PR w przód,

przechwyt ringo LR

• Siad prosty podparty noŜyce

pionowe i poziome.

Czynności higieniczne

Przejście pod prysznic

2 min.

II. Część główna

Zabawa w wodzie

“Taczki”

Parzysta liczba uczestników,

Ćwiczący kładą się na piersiach RR

ustawienie dwójkami. Głowa

wysunięte w przód NN w rozkroku.

ćwiczącego zanurzona w

Partnerzy ustawiają się pomiędzy 2 min.

wodzie.

nogami ćwiczącego, chwytają go za stopy i pchają do przodu. W tym czasie

ćwiczący

wykonują

naprzemianstronne ruchy RR.

• Ćwiczący leŜąc na brzuchu w Prowadzący wykonuje pokaz

wodzie chwyt oburącz deski RR

kaŜdego ćwiczenia na lądzie

wyprostowane płynie pracując

jak i w wodzie, koryguje

tylko NN- ruchy kraulowe.

błędy.

•

Ćwiczący wykonuje wdechy

Ćw. jw. dodatkowo ruchy

raz na prawą stronę raz na

kraulowe jednej ręki później

lewą.

druga głowa nad powierzchnią

wody.

Podczas tego ćwiczenia NN

• Jw. tylko z głową zanurzoną w

28 min

powinne być proste.

wodzie z oddychaniem skręt

głowy w bok.

•

Jw. ruchy kraulowe

naprzemianstronna praca RR

Zwrócenie uwagi na

tzw. dokładanka głowa nad

techniczną prawidłowość

wodą.

wykonania zadania

• Jw. z głową pod wodą i

oddychaniem przez skręt

głowy w bok.

• Ćwiczący z deską między NN

płynie wykonując ruchy

kraulowe RR z zanurzoną

głową pod wodą i

oddychaniem.

• Pływanie pełnym stylem-kraul

A

• Jw. w rywalizacji w hitach 6-

osobowych.

• Jw. wyścigi na czas.

III. Część końcowa

Ćwiczący

trzymając

się

krawędzi

1 min.

Zwrócić uwagę na

basenu wykonują zanurzenie głowy prawidłowość wykonania

pod

wodę

z

długim

wydechem

ćwiczenia oddechowego –

powietrza.

uspokajającego (szybki

głęboki wdech powietrza

ustami nad wodą, oczy

otwarte, długi wydech

powietrza nosem pod

wodą).

2. LeŜenie przodem

2x

Czynności

Wyjście

z

wody

-

przeliczenie

3 min.

Ustawienie w dwuszeregu.

organizacyjno-

ćwiczących,

podsumowanie

zajęć,

porządkowe

wyróŜnienie

uczniów

aktywnych

i

dobrze wykonujących ćwiczenia.