Elżbieta Bowdur

Scenariusz lekcji nr 21

klasa 1

Blok tematyczny: Skarby ziemi

Temat: Moje plany na tydzień

I. Cele

• Ćwiczenia w mówieniu i słuchaniu.

• Utrwalanie nazw dni tygodnia.

• Liczby porządkowe w zakresie 7.

Podstawa programowa (…):

Pkt 7.3.d „Uczeń nazywa dni w tygodniu i miesiące w roku; orientuje się, do czego służy kalendarz, potrafi z niego korzystać…”

II. Środki dydaktyczne

podręcznik „Razem w szkole” cz.4 str. 7

komputer z projektorem

kilka egzemplarzy różnych kalendarzy (ścienny, kieszonkowy)

plansza interaktywna/gra „Magiczne pudełko”

III. Przebieg zajęć

1. Swobodna rozmowa na temat kalendarza

Dzieci oglądają kalendarze. Zwracają uwagę na zaznaczone dni na czerwono.

Co zawiera kalendarz?

Do czego służy kalendarz?

Co można w kalendarzu odczytać? ( miesiące, dni tygodnia, imieniny, święta) Nazwijcie wszystkie dni tygodnia po kolei.

2. Zagadki związane z dniami tygodnia

Jaki dzień mamy dzisiaj?

Po środzie jest …?

Przed piątkiem był …?

Dwa dni po niedzieli będzie …?

3. Omówienie planów Maurycego na każdy dzień tygodnia – podręcznik cz.4, ćw.3, str.7

Uzupełnienie nalepek z numerami dni tygodnia.

1

Elżbieta Bowdur

4. Plansza interaktywna „Magiczne pudełko”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1

wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:

→ Kram z różnościami (3)

→ Magiczne pudełko (2)

Opis interaktywności

Gra „Magiczne pudełko”. Na pudełku widoczne są trzy pola nazwane: „Wczoraj”,

„Dziś” i „Jutro”. W jednym z pól ukazuje się dzień tygodnia. Należy ustalić nazwy dni w pozostałych polach i przenieść do nich odpowiednie tabliczki z nazwami.

Omówienie gry

Dzieci czytają dni tygodnia. Zastanawiają się wspólnie, jaki dzień jest dzisiaj, był

wczoraj, a jaki będzie jutro. Wybrany uczeń wstawia tabliczki we właściwe miejsca.

5. Ćwiczenia w mówieniu na podstawie rysunków „Plan aktywnego spędzania wolnego czasu Grażynki” – podręcznik cz.4, ćw.1, str.6

6. Zabawa pantomimiczna – „Sporty zimowe”

Dzieci stają luźno w dwóch rzędach parami naprzeciw siebie. Nauczyciel zadaje pytanie:

Co będziemy robić w poniedziałek? – jedna grupa uczniów naśladuje ruchami dowolny sport, np. lepienie bałwana, rzucanie śnieżkami, jazdę na nartach lub na łyżwach a druga grupa zgaduje. Następuje zmiana i nauczyciel pyta: Co będziemy robić we wtorek? itd.

7. Wypowiedzi uczniów na temat ulubionego dnia tygodnia. Rysowanie –

podręcznik cz.4, ćw. 5, str.7

8. Mój plan spędzania wolnego czasu – podręcznik cz.4, ćw.5 str.7

Przygotowanie stanowiska pracy – nożyczki, kredki, kartki.

Omówienie sposobu wykonania pracy.

Tworzenie przez dzieci własnego planu spędzania czasu w poszczególne dni tygodnia. Wykonanie planu z wycinanki (ostatnie strony podręcznika) i nalepek.

Dorysowanie własnych pomysłów.

2