Elżbieta Mueller

Nauczyciel Szkoły Podstawowej

w Stęszewie

Konspekt lekcji z przyrody dla klasy V

Temat lekcji: Krainy geograficzne Polski.

Dział programu: Wybrane krajobrazy Polski.

Czas trwania lekcji: 45 min.

Nazwisko prowadzącego: Elżbieta Mueller

Cele lekcji ogólne:

-

podział pasów krajobrazowych Polski na krainy naturalne;

-

doskonalenie umiejętności czytania map.

Cele operacyjne:

uczeń korzystając z mapy hipsometrycznej Polski:

-

wymienia wszystkie krainy geograficzne, przez które przepływa Wisła od źródeł do ujścia w Zatokę Gdańską;

-

odczytuje po 3 nazwy krain geograficznych we wszystkich pasach krajobrazowych Polski;

-

pokazuje na mapie po jednym najwyższym wzniesieniu w pasach wypukłych,

odczytuje jego wysokość bezwzględną;

-

nazywa z pamięci najwyższy i najniższy punkt w Polsce i potrafi umiejscowić go na mapie hipsometrycznej Polski;

-

poszukuje i gromadzi wiadomości z informatora turystyczno - krajoznawczego o krainie, w której mieszka lub o krainie, do której chciałby się udać;

-

na mapce konturowej Polski wpisuje po 3 nazwy krain geograficznych we wszystkich pasach krajobrazowych.

Formy pracy:

-

indywidualna;

-

grupowa.

Metody pracy:

-

pogadanka;

-

praca z mapą, z podręcznikiem, informatorem turystyczno – krajoznawczym.

1

Środki dydaktyczne:

-

mapa hipsometryczna Polski, atlasy przyrodnicze, informator turystyczno –

krajoznawczy, zeszyt ćwiczeń, karta pracy.

Przebieg lekcji:

1. Sprawy organizacyjno – porządkowe (podział klasy na grupy)..

2. Wprowadzenie do tematu lekcji

poprzez

powtórzenie wiadomości

(przypomnienie pasów krajobrazowych Polski).

3. Podział funkcji w grupie, przydzielenie zadań poszczególnym grupom.

4. Opracowanie tematu:

-

praca z atlasami, mapą hipsometryczną Polski, konturową Polski;

-

podział pasów krajobrazowych na krainy geograficzne według mapy hipsometrycznej, odczytywanie nazwy i wskazanie jej zasięgu;

-

wpisywanie liczby na mapie konturowej; opracowanie czytelnego opisu obok mapy konturowej;

-

wyszukiwanie informacji o krainach geograficznych Polski z informatorów turystyczno – krajoznawczych.

5. Podsumowanie pracy poszczególnych grup i ocena pracy.

6. Ewaluacja. Odczytaj nazwy krain geograficznych, przez które przepływa Wisła od źródeł do ujścia w Zatoce Gdańskiej.

7. Zadanie domowe. Załóż dwie teczki tematyczne. W pierwszej zgromadź

materiały o krainie geograficznej, w której mieszkasz. Do drugiej zgromadź materiały o krainie geograficznej, do której chciałbyś pojechać.

2