mechanik maszyn i urzadzen drogowych 833[01] z3 01 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Jolanta Skoczylas
Wykonywanie deskowań, przygotowywanie i układanie
zbrojenia
833[01]. Z3.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Witold Kapusta
mgr inż. Małgorzata Karbowiak
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Jolanta Skoczylas
Konsultacja:
mgr inż. Lidia Staniszewska
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 833[01].Z3.01
 Wykonywanie deskowań, przygotowywanie i układanie zbrojenia , zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu mechanik maszyn i urządzeń drogowych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz 11
ochrony środowiska podczas wykonywania prac pomocniczych
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Narzędzia pomiarowe używane podczas prac pomocniczych 13
5.2.1. Ćwiczenia 13
5.3. Zapotrzebowanie materiałowe do wykonania prac pomocniczych 15
5.3.1. Ćwiczenia 15
5.4. Transport i składowanie materiałów pomocniczych 17
5.4.1. Ćwiczenia 17
5.5. Roboty ciesielskie, betoniarskie i zbrojarskie 19
5.5.1. Ćwiczenia 19
5.6. Deskowania 21
5.6.1. Ćwiczenia 21
5.7. Zabezpieczenie ścian wykopów 23
5.7.1. Ćwiczenia 23
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 25
7. Literatura 39
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela Wykonywanie deskowań,
przygotowywanie i układanie zbrojenia, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie mechanik maszyn i urządzeń drogowych.
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
- wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami
ze szczególnym uwzględnieniem: aktywizujących metod nauczania, np. pokazu z objaśnieniem,
tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktację zadań,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcjÄ™ dla nauczyciela,
- instrukcjÄ™ dla ucznia,
- kartÄ™ odpowiedzi,
- zestaw zadań testowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
833[01].Z3
Technologia robót pomocniczych
833[01].Z3.01
Wykonywanie deskowań, przygotowywanie
i układanie zbrojenia
833[01].Z3.02
Montowanie i demontowanie konstrukcji
pomocniczych z różnych materiałów
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- stosować zasady bezpiecznej pracy podczas użytkowania maszyn i obsługiwania urządzeń,
- przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
i ochrony środowiska,
- organizować stanowisko pracy związane z robotami budowlanymi,
- rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,
- rozpoznawać podstawowe cechy techniczne materiałów,
- posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,
- wykonywać szkice podstawowymi technikami rysunkowymi,
- korzystać z różnych zródeł informacji.
- kontrolować jakość wykonywanych przez siebie robót.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
oraz ochrony środowiska podczas wykonywania prac pomocniczych,
- sklasyfikować przyrządy pomiarowe,
- opisać przeznaczenie typowych przyrządów pomiarowych,
- dobrać przyrządy pomiarowe do prac pomocniczych,
- dobrać materiały do prac pomocniczych,
- zamówić i rozliczyć materiały do prac pomocniczych,
- transportować i składować materiały budowlane do robót pomocniczych,
- dobrać maszyny, urządzenia i sprzęt do robót pomocniczych,
- posłużyć się narzędziami, urządzeniami i sprzętem do robót pomocniczych, nie
wymagającymi dodatkowych uprawnień,
- wykonać proste roboty zbrojarskie i ciesielskie,
- zmontować zbrojenie nieskomplikowanych elementów żelbetowych,
- wykonać proste deskowania,
- układać w deskowaniu mieszankę betonową,
- zabezpieczać ściany wykopów,
- wykonać czynności pomocnicze zgodnie z technologią, a także z zachowaniem dbałości
o stan środowiska naturalnego oraz zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy
przy robotach pomocniczych,
- kontrolować jakość i prawidłowość wykonywanych przez siebie robót.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Mechanik maszyn i urządzeń drogowych 833[01]
Moduł: Technologia robót pomocniczych 833[01].Z3
Jednostka modułowa: Wykonywanie deskowań, przygotowywanie i układanie
zbrojenia 833[01].Z3.01
Temat: Zastosowanie przyrządów pomiarowych do prac pomocniczych.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności sporządzania przedmiaru robót.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- rozpoznać przyrządy pomiarowe,
- dobrać odpowiednie przyrządy pomiarowe do rodzaju wykonywanych prac pomiarowych,
- dokonać podziału przyrządów pomiarowych ze względu na ich przeznaczenie,
- zastosować przyrządy pomiarowe w pracach pomocniczych.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- indywidualna i zespołowa.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Uczestnicy: uczniowie kształcący się w zawodzie mechanik maszyn i urządzeń drogowych.
Åšrodki dydaktyczne:
- przyrzÄ…dy pomiarowe,
- kartki samoprzylepne z ilustracjami przyrządów pomiarowych i nazwami pomiarów,
- duże kartki papieru,
- przybory do pisania,
- notatnik.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów i przebiegu zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja zajęć:
- nauczyciel prezentuje kolejno przyrzÄ…dy pomiarowe,
- nauczyciel omawia zastosowanie poszczególnych przyrządów pomiarowych,
- nauczyciel dzieli uczniów na dwuosobowe zespoły,
- każdemu zespołowi rozdaje kartki z ilustracjami przyrządów pomiarowych i nazwami
pomiarów,
- zespoły dopasowują kartki z ilustracjami przyrządów pomiarowych do kartek
z nazwami pomiarów,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
- nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga wybrać najlepsze rozwiązania.
5. Nauczyciel analizuje prace poszczególnych zespołów uczniowskich.
6. Uczniowie prezentują swoje prace na dużych arkuszach papieru w kolejności
wykonywania.
7. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Podaj kilka (przynajmniej 3) zastosowań poszczególnych przyrządów pomiarowych do
konkretnych rodzajów robót. Ćwiczenie wykonaj w notatniku.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Mechanik maszyn i urządzeń drogowych 833[01]
Moduł: Technologia robót pomocniczych 833[01].Z3.
Jednostka modułowa: Wykonywanie deskowań, przygotowywanie i układanie
zbrojenia 833[01].Z3.01.
Temat: Roboty zbrojarskie.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania robót zbrojarskich.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
 zorganizować stanowisko do wykonywania zbrojenia zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy,
 dobrać materiały i narzędzia do wykonania zbrojenia,
 wykonać proste prace zbrojarskie,
 zaprezentować wykonaną pracę,
 zlikwidować stanowisko pracy.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- metoda przewodniego tekstu,
- ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- indywidualna,
- grupowa.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 dokumentacja techniczna,
 pręty zbrojeniowe,
 przymiar liniowy,
 giętarka,
 nożyce mechaniczne,
 drut wiązałkowy.
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Wykonaj zbrojenie fragmentu słupa zgodnie z rysunkiem roboczym.
FAZA WSTPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, wyjaśnienie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów
z pracÄ… metodÄ… przewodniego tekstu.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
FAZA WAAÅšCIWA
INFORMACJE
1. Z jakich gatunków stali wykonuje się zbrojenie?
2. Z jakich rodzajów prętów wykonuje się zbrojenie słupa?
3. Czy potrafisz przygotować stal do wykonania zbrojenia?
4. Czy potrafisz zgromadzić odpowiednie narzędzia do wykonania zbrojenia?
PLANOWANIE
1. Określ miejsce wykonania ćwiczenia.
2. Zaplanuj materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia.
3. Zaplanuj narzędzia i przyrządy potrzebne do wykonania ćwiczenia.
4. Zaplanuj kolejność czynności wykonania fragmentu zbrojenia słupa.
UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. OdnieÅ› siÄ™ do uwag i propozycji nauczyciela.
WYKONANIE
1. Oczyść stal zbrojeniową.
2. Przytnij pręty zgodnie z rysunkiem.
3. Wygnij pręty zgodnie z rysunkiem.
4. Wykonaj montaż zbrojenia zgodnie z rysunkiem.
5. Zwróć uwagę na dokładność i estetykę swojej pracy.
6. Przygotuj się do zaprezentowania efektów swojej pracy.
7. Zlikwiduj stanowisko pracy.
SPRAWDZANIE
1. Czy poprawnie zostały przycięte pręty zbrojeniowe?
2. Czy poprawnie zostały wygięte elementy zbrojenia?
3. Czy prawidłowo zostały połączone elementy?
4. Czy prawidłowo zostało wykonane zbrojenie?
ANALIZA
Uczniowie wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej trudności. Nauczyciel
podsumowuje całe ćwiczenie, określa jakie nowe umiejętności zostały ukształtowane, jakie
wystąpiły nieprawidłowości i proponuje sposoby ich unikania w przyszłości.
FAZA KOCCOWA
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat zbrojenia słupów. Na podstawie
zgromadzonych informacji wyszukaj nazwy prętów do wykonywania zbrojenia słupa i zapisz je
w notatniku.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas
realizowania zadania i nabytych umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska podczas
wykonywania prac pomocniczych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opisz przyczyny najczęściej występujących zagrożeń na podstawie foliogramów
przedstawiających obsługę maszyn i urządzeń do robót pomocniczych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć foliogramy przedstawiające obsługę maszyn i urządzeń do robót pomocniczych,
2) przeanalizować zagrożenia związane z obsługą maszyn i urządzeń,
3) opisać przyczyny zagrożeń związane z obsługą maszyn i urządzeń,
4) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 foliogramy przedstawiające obsługę maszyn i urządzeń,
 zestaw do prezentowania foliogramów,
 przybory do pisania,
 notatnik,
 literatura z rozdziału 7 dotycząca przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy podczas
wykonywania prac pomocniczych.
Ćwiczenie 2
Obejrzyj film dydaktyczny  Roboty betoniarskie . Wynotuj zagrożenia i sposoby
ich zapobiegania podczas wykonywania robót betoniarskich, które zaobserwowałeś na filmie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć film,
2) wynotować zagrożenia występujące podczas robót betoniarskich,
3) wynotować sposoby zapobiegania zagrożeniom podczas wykonywania robót
betoniarskich,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- film  Roboty betoniarskie ,
- zestaw do wyświetlania filmów,
- przybory do pisania,
- notatnik,
- literatura z rozdziału 7 dotycząca przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy podczas robót
betoniarskich.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. Narzędzia pomiarowe używane podczas prac
pomocniczych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Do przygotowanych na planszy rysunków przedstawiających przyrządy pomiarowe
dopasuj odpowiednie napisy dotyczÄ…ce ich nazw i zastosowania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć planszę z rysunkami,
2) wypisać nazwy rozpoznanych przyrządów i ich zastosowanie na kartkach
samoprzylepnych,
3) przykleić właściwe kartki do rysunków,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 plansza z rysunkami przedstawiajÄ…ca przyrzÄ…dy pomiarowe,
 kartki samoprzylepne,
 przybory do pisania,
 notatnik,
- literatura z rozdziału 7 dotycząca narzędzi pomiarowych.
Ćwiczenie 2
Przyporządkuj nazwy przyrządów pomiarowych zapisane na kartkach, do przyrządów
znajdujÄ…cych siÄ™ na stole w pracowni.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć przyrządy pomiarowe znajdujące się na stole,
2) wybrać spośród przygotowanych kartek te, które dotyczą nazw rozpoznanych przyrządów
pomiarowych,
3) przyporządkować nazwy do rozpoznanych przyrządów, przyklejając kartki we właściwych
miejscach,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 samoprzylepne kartki z wydrukowanymi nazwami przyrządów pomiarowych,
 przyrzÄ…dy pomiarowe,
 przybory do pisania,
 notatnik,
 literatura z rozdziału 7 dotycząca narzędzi pomiarowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.3. Zapotrzebowanie materiałowe do wykonania prac
pomocniczych
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W oparciu o wypełniony druk  Przedmiar robót wykonaj zestawienie materiałów
niezbędnych do wykonania deskowania słupa prostokątnego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować wypełniony druk  Przedmiar robót na wykonanie deskowania słupa
prostokÄ…tnego,
2) określić materiały do wykonania deskowania,
3) obliczyć ilość materiałów do wykonania deskowania,
4) sporządz zestawienie materiałów,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- ćwiczenie praktyczne,
- metoda projektów.
Åšrodki dydaktyczne:
 dokumentacja projektowa,
 wypełniony druk  Przedmiar robot ,
 przybory do pisania,
 kartka do sporządzenia zestawienia materiałów,
- literatura z rozdziału 7 dotycząca zapotrzebowania materiałów do prac pomocniczych.
Ćwiczenie 2
Sporządz zamówienie na materiały do wykonania deskowania belki na podstawie
przedmiaru robót.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować przedmiar robót,
2) wypisać na podstawie przedmiaru wszystkie materiały niezbędne do wykonania
deskowania belki,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
3) obliczyć ilości materiałów zgodnie z zasadami zawartymi w KNR,
4) sporządzić zamówienie na materiały,
5) dokonać samooceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 przedmiar robót,
 KNR 2-02,
 przybory do pisania,
 kalkulator,
 kartka do sporządzenia zamówienia,
- literatura z rozdziału 7 dotycząca zapotrzebowania materiałów do prac pomocniczych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
5.4. Transport i składowanie materiałów pomocniczych
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Obejrzyj film przedstawiający magazynowanie i składowanie materiałów budowlanych,
a następnie zapisz w punktach zasady obowiązujące podczas magazynowania i składowania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć film o magazynowaniu i składowaniu materiałów i wyrobów budowlanych,
2) napisać w punktach zasady magazynowania i składowania materiałów i wyrobów
budowlanych,
3) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- film o zasadach magazynowania i składowania materiałów i wyrobów budowlanych,
- notatnik,
- zestaw do wyświetlania filmów,
- przybory do pisania,
 literatura z rozdziału 7 dotycząca zasad magazynowania i składowania materiałów
i wyrobów budowlanych.
Ćwiczenie 2
Na kartkach zapisano nazwy materiałów lub wyrobów budowlanych oraz nazwy środków
transportu. Przyporządkuj środek transportu do materiału lub wyrobu budowlanego
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać nazwy materiałów lub wyrobów budowlanych zapisane na kartkach,
2) przeczytać nazwy środków transportu zapisane na kartkach,
3) przyporządkować środek transportu do materiału lub wyrobu budowlanego,
4) zaprezentować efekty swojej pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- kartki samoprzylepne z nazwami wyrobów i materiałów budowlanych,
- kartki samoprzylepne z nazwami środków transportu,
- literatura z rozdziału 7 dotycząca transportu materiałów i wyrobów budowlanych.
Ćwiczenie 3
Zaplanuj transport, składowanie i magazynowanie płyt ze sklejki o różnych grubościach,
a następnie zapisz w notatniku zaplanowane czynności i zasady w punktach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeczytać wiadomości dotyczące zasad transportu, składowania i magazynowania
wyrobów z drewna,
2) zaplanować zasady i kolejność czynności podczas transportu, składowania
i magazynowania sklejki,
3) napisać w notatniku zaplanowane czynności i zasady transportu, składowania
i magazynowania w punktach,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać samooceny.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- notatnik,
- przybory do pisania,
- literatura z rozdziału 7 dotycząca zasad transportu, składowania i magazynowania
wyrobów z drewna.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
5.5. Roboty ciesielskie, betoniarskie i zbrojarskie
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj betonowanie belki o wymiarach 20x20x120 cm w gotowym deskowaniu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy,
2) przygotować narzędzia do wykonania ćwiczenia,
3) przetransportować gotową mieszankę betonową na stanowisko pracy,
4) wykonać betonowanie w deskowaniu,
5) wyrównać powierzchnię zabetonowanego elementu,
6) zaprezentować efekty swojej pracy,
7) zlikwidować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania i uczenia siÄ™:
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- deskowanie belki,
- mieszanka betonowa,
- taczki,
- Å‚opata,
- paca,
- literatura z rozdziału 7 dotycząca robot betoniarskich.
Ćwiczenie 2
Wykonaj zbrojenie belki na podstawie rysunku otrzymanego do nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy,
2) przeanalizować rysunek zbrojenia belki,
3) przygotować pręty do wykonania zbrojenia,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
4) przygotować narzędzia do wykonania ćwiczenia,
5) przygotować strzemiona,
6) wykonać zbrojenie belki zgodnie z rysunkiem,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) zlikwidować stanowisko pracy
Zalecane metody nauczania i uczenia siÄ™:
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- rysunek zbrojenia belki,
- stal zbrojeniowa,
- nożyce do cięcia stali,
- giętarka,
- miarka stalowa,
- literatura z rozdziału 7 dotycząca robot zbrojarskich.
Ćwiczenie 3
Opisz zasady wykonywania konstrukcji żelbetowej na podstawie makiety.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć makietę przedstawiającą element konstrukcyjny żelbetowy w deskowaniu,
2) przeanalizować literaturę dotyczącą wykonywania elementów monolitycznych
żelbetowych,
3) zapisać na kartce w punktach kolejność czynności technologicznych podczas
wykonywania elementu żelbetowego,
4) opisać w notatniku czynności technologiczne według powyżej zapisanych punktów,
5) zaprezentować efekty swojej pracy.
Zalecane metody nauczania i uczenia siÄ™:
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- makieta przedstawiająca konstrukcję żelbetową,
- notatnik,
- kartka papieru,
- przybory do pisania,
- literatura z rozdziału 7 dotycząca wykonywania konstrukcji żelbetowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
5.6. Deskowania
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj i pogrupuj wszystkie rodzaje deskowań przedstawione na filmie.
Odszukaj na przygotowanych kartkach nazwy deskowań i przyporządkuj je do
przedstawionych na filmie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć film instruktażowy o stosowanych rodzajach deskowań,
2) odszukać na przygotowanych wcześniej kartkach nazwy deskowań, które obejrzałeś na
filmie,
3) przyporządkować wybrane kartki z nazwami do rodzaju deskowań,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania i uczenia siÄ™:
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 film instruktażowy o stosowanych rodzajach deskowań,
 zestaw do wyświetlania filmów,
 kartki samoprzylepne z nazwami deskowań,
 przybory do pisania,
 notatnik,
 literatura z rozdziału 7 dotycząca deskowań.
Ćwiczenie 2
Wykonaj deskowanie słupa prostokątnego z gotowych tarcz przy zastosowaniu jarzm
drewnianych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) przygotować jarzma prostokątne,
3) przygotować tarcze z desek,
4) przygotować gwozdzie,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
5) przygotować narzędzia,
6) połączyć tarcze gwozdziami,
7) związać tarcze jarzmami,
8) sprawdzić poprawność wykonanej pracy,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny ćwiczenia.
11) zlikwidować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania i uczenia siÄ™:
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- tarcze z desek,
- jarzma prostokÄ…tne,
- składana miarka drewniana lub stalowa,
- młotek,
- gwozdzie,
 literatura z rozdziału 7 dotycząca deskowań.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
5.7. Zabezpieczanie ścian wykopów
5.7.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj na makietach rodzaje zabezpieczeń ścian wykopów i przyporządkuj nazwy
zabezpieczeń do rozpoznanych na makiecie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć makiety,
2) przeczytać nazwy zabezpieczeń zapisane na kartkach,
3) przyporządkować nazwy zabezpieczeń do makiet,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania i uczenia siÄ™:
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- makiety zabezpieczeń ścian wykopów,
- kartki z nazwami zabezpieczeń,
- notatnik,
- przybory do pisania,
- literature z rozdziału 7 dotycząca sposobów zabezpieczania wykopów.
Ćwiczenie 2
Wykonaj zabezpieczenie wykopu wÄ…skoprzestrzennego obudowÄ… z deskowania
poziomego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować stanowisko do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy,
2) dobrać tarcze deskowania poziomego,
3) dobrać materiały do wykonania zabezpieczenia,
4) dobrać narzędzia do wykonania zadania,
5) wykonać zabezpieczenie ścian wykopu,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny wykonania ćwiczenia.
8) zlikwidować stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
- ćwiczenie praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- wykop wÄ…skoprzestrzenny,
- tarcze,
- rozpórki i kiny,
- młotek,
- gwozdzie,
- literature z rozdziału 7 dotycząca zabezpieczania ścian wykopów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Wykonywanie deskowań,
przygotowywanie i układanie zbrojenia
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1÷16 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 17 ÷ 20 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. b, 4. b, 5. d, 6. c, 7. d, 8. d, 9. d, 10. d, 11. d,
12. d, 13. d, 14. a, 15. d, 16. d, 17. d, 18. b, 19. b, 20. d.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategori Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) a celu wymagań odpowiedz
Określić miejsce wykonywania konstrukcji
1 C P c
monolitycznych
2 Rozpoznać pręty zbrojenia B P a
Określić sposób układania krawężników
3 C P b
kamiennych na środkach transportowych
4 Rozpoznać narzędzie pomiarowe na rysunku A P b
5 Rozróżnić składniki betonu B P d
6 Rozróżnić rodzaj obróbki skrawaniem B P c
Ustalić termin rozdeskowania elementu
7 C P d
betonowego
Rozróżnić nazwę deskowania wielokrotnego
8 B P d
użytku
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
Ustalić przyrząd służący do wykreślania linii
9 C P d
równoległych
10 Wskazać zastosowanie pionu A P d
Ustalić przyrząd pomiarowy służący do
11 C P d
przenoszenia miary kąta na trasowany materiał
Ustalić niezbędne dane przy sporządzaniu
12 C P d
zapotrzebowania na materiały
Ustalić warunki jakie muszą spełniać składowiska
13 C P d
do przechowywania drewna
Ustalić element zabezpieczenia ścian wykopu
14 C P a
oznaczony na rysunku
15 Określić zastosowanie dłutowania C P d
16 Ustalić okres pielęgnacji betonu C P d
Dobrać jednostkę, w jakiej mierzy się drewno
17 C PP d
do deskowań
Obliczyć ilość mł desek do wykonania deskowania
18 C PP b
ściany słupa kwadratowego
19 Określić miejsce przedłużania stempli C PP b
Obliczyć ilość drutu do wykonania obręczy
20 D PP d
ściskających deskowanie słupa okrągłego
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
8. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym
się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
9. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
10. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
11. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
12. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
13. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedz możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedz jest poprawna; wybierz
jÄ… i zaznacz znakiem X.
7. Staraj się wyraznie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedz, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedz, którą uważasz za poprawną.
8. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
9. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
10. Po rozwiązaniu testu sprawdz czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE
ODPOWIEDZI.
11. Na rozwiÄ…zanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Konstrukcje monolityczne z betonu sÄ… wykonywane
a) na poligonie.
b) w hali przyobiektowej.
c) w miejscu wbudowania.
d) w zakładzie prefabrykacji.
2. Na rysunku poprawnie opisano cyframi pręty zbrojenia
a) 1  pręty główne, 2  pręty montażowe,
3  pręty rozdzielcze, 4  strzemiona.
b) 1  pręty montażowe, 2  pręty rozdzielcze,
3  pręty nośne, 4  strzemiona.
c) 1  pręty główne, 2  pręty montażowe,
3  strzemiona, 4  pręty rozdzielcze.
d) 1  pręty rozdzielcze, 2  pręty nośne,
3  pręty montażowe, 4  strzemiona.
3. Krawężniki kamienne układa się na środkach transportowych w
a) dwóch warstwach.
b) pojedynczych warstwach.
c) stosach o wysokości do 1 m.
d) kilku warstwach na przekładkach.
4. Narzędzie pomiarowe przedstawione na rysunku to
a) liniał.
b) macka.
c) znacznik.
d) wyznacznik.
5. Beton wykonuje się z następujących składników: cementu, wody i
a) piasku.
b) wapna oraz piasku.
c) kruszywa drobnego.
d) kruszywa drobnego oraz kruszywa grubego.
6. Jednym z rodzajów obróbki skrawaniem w robotach ciesielskich jest
a) skręcanie.
b) spawanie.
c) dłutowanie.
d) konserwacja.
7. Element betonowy można rozdeskować po
a) 28 dniach.
b) uzyskaniu wytrzymałości gwarantowanej.
c) uzyskaniu zgody inspektora nadzoru.
d) stwierdzeniu dostatecznej wytrzymałości betonu i uzyskaniu zezwolenia kierownika
budowy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
8. Deskowania do wielokrotnego użytku nazywamy
a) trwałymi.
b) drewnianymi.
c) powtarzalnymi.
d) inwentaryzowanymi.
9. Do wykreślenia linii równoległych do krawędzi elementu stosuje się
a) linijkÄ™.
b) cyrkiel.
c) znacznik.
d) kÄ…townik.
10 Pion służy do wyznaczania linii
a) ukośnych.
b) Å‚ukowych.
c) poziomych.
d) pionowych.
11. Przenosząc miarę kąta na trasowany materiał, posłużymy się
a) cyrklem.
b) poziomnicÄ….
c) miarkÄ… zwijanÄ….
d) kÄ…townikiem nastawnym.
12. Przygotowując zapotrzebowanie na materiały, na druku należy wyszczególnić
a) ilości materiałów i ceny zakupu.
b) rodzaje materiałów i termin płatności.
c) wielkości nakładów rzeczowych z KNR.
d) nazwy materiałów, ich ilości i jednostki miary.
13. Składowiska do przechowywania drewna muszą być
a) zamknięte.
b) otwarte lub zamknięte.
c) zadaszone i zamknięte.
d) suche, zadaszone lecz otwarte.
14. Na rysunku przedstawiającym zabezpieczenie ścian wykopu cyfrą 1 oznaczono rozpórki, a
cyfrÄ… 2
a) kliny.
b) deski.
c) tarcze.
d) kleszcze.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
15. Obróbkę skrawaniem zwaną dłutowaniem wykonuje się w celu
a) usunięcia nierówności i wyrównania powierzchni.
b) uzyskania w drewnie gniazd lub otworów o przekroju kołowym.
c) uzyskania zaciosów, umożliwiających połączenie poszczególnych elementów.
d) uzyskania otworów, wycięć lub gniazd o przekroju prostokątnym lub kołowym.
16. Pielęgnowanie mieszanki betonowej przy użyciu cementów hutniczych polega między
innymi na utrzymaniu stałej wilgotności betonu przez nawilżanie, które wykonujemy przez
a) 3 dni.
b) 7 dni.
c) 10 dni.
d) 14 dni.
17. Drewno do konstrukcji deskowań mierzy się w
a) cm.
b) mb.
c) m².
d) mł.
18. Ilość mł desek, jakie należy przygotować do wykonania deskowania dwóch ścian słupa
kwadratowego o wymiarach: wysokość 3 m i szerokości boku 600 mm, zaś grubość deski
wynosi 25 mm, to
a) 0,045 mł.
b) 0,09 mł.
c) 0,18 mł.
d) 0,45 mł.
19. Przedłużenie stempli w deskowaniu wykonuje się licząc od końca stempla w odległości
około
a) 1/2.
b) 1/3.
c) 1/4.
d) 1/5.
20. Ilość mb drutu, jaki należy przygotować do wykonania obręczy ściskających do
deskowania słupa okrągłego o średnicy 600 mm (1 słup  5 obręczy i naddatek drutu
10 cm na jedną obręcz), to
a) 9,42 mb.
b) 9,92 mb.
c) 18,84 mb.
d) 19,34 mb.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Wykonywanie deskowań, przygotowywanie i układanie zbrojenia
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Wykonywanie deskowań,
przygotowywanie i układanie zbrojenia
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1÷16 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 17 ÷ 20 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. c, 4. a, 5. b, 6. a, 7. c, 8. b, 9. d, 10. d, 11. b,
12. d, 13. c, 14. b, 15. b, 16. c, 17. a, 18. b, 19. b, 20. a.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
Określić wysokość deskowań od której stosuje się
1 C P d
dodatkowe zabezpieczenia
2 Rozpoznać narzędzie pomiarowe A P c
Określić maksymalną wysokość stosu na
3 C P c
otwartych składowiskach drewna
4 Zdefiniować żelbet A P a
Rozróżnić element zbrojenia oznaczony na
5 B P b
rysunku
6 Rozróżnić rodzaj obróbki skrawaniem B P a
Rozróżnić krotność zużycia deskowania
7 B P c
inwentaryzowanego
8 Rozpoznać przyrząd zamieszczony na rysunku A P b
9 Rozróżnić przeznaczenie poziomnicy B P d
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
10 Określić, do czego służy wyznacznik ciesielski C P d
11 Określić, do czego służą macki C P b
Ustalić niezbędne dane przy składaniu
12 C P d
zapotrzebowania na materiały
Ustalić element zabezpieczenia ścian wykopu
13 C P c
oznaczony na rysunku
14 Określić zastosowanie wiercenia C P b
15 Ustalić okres pielęgnacji betonu C P b
Ustalić czas pozostawienia w betoniarce mieszanki
16 C P c
betonowej
Dobrać jednostkę, w jakiej mierzy się drewno
17 C PP a
opałowe
Obliczyć ilość desek potrzebną do wykonania
18 C PP b
deskowania stopni schodów
19 Określić pierwszy etap wykonania ściany szczelnej C PP b
Obliczyć zużycie desek do wykonania deskowania
20 D PP a
ściany słupa
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
8. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedz możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedz jest poprawna; wybierz
jÄ… i zaznacz kratkÄ™ z odpowiadajÄ…cÄ… jej literÄ… znakiem X.
7. Staraj się wyraznie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedz, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedz, którą uważasz za poprawną.
8. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
9. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
10. Po rozwiązaniu testu sprawdz, czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE
ODPOWIEDZI.
11. Na rozwiÄ…zanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Pracownicy powinni być ubezpieczeni dodatkowymi pomostami o szerokości 70 cm
z poręczami i krawężnikami, jeśli wykonują deskowania o wyskości
a) 1,0 m.
b) 2,0 m.
c) 3,0 m.
d) ponad 3,0 m.
2. Narzędzie pomiarowe przedstawione na rysunku to
a) liniał.
b) macka.
c) znacznik.
d) wyznacznik.
3. Wysokość stosu na otwartych składowiskach drewna powinna wynosić maksymalnie
a) 1 m.
b) 2 m.
c) 4 m.
d) 6 m.
4. Żelbetem nazywamy połączenie stali i
a) betonu.
b) zaczynu.
c) zaprawy.
d) cementu.
5. Na rysunku zbrojenia konstrukcji cyfrÄ… 4 oznaczono
a) strzemiona.
b) pręty główne.
b) pręty rozdzielcze.
c) pręty montażowe.
6. Jednym z rodzajów obróbki skrawaniem w robotach ciesielskich jest
a) ciosanie.
b) spawanie.
c) skręcanie.
d) wyginanie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
7. Deskowania inwentaryzowane nadajÄ… siÄ™ do
a) jednokrotnego użycia.
b) dwukrotnego użycia.
c) wielokrotnego użycia.
d) wykonywania deskowań nietypowych.
8. Na rysunku przedstawiono
a) Å‚atÄ™.
b) pion.
c) listwÄ™.
d) poziomnicÄ™.
9. Poziomnica służy do
a) równania elementów budowlanych.
b) wygładzania elementów budowlanych.
c) ustawiania pod kątem elementów budowlanych.
d) pionowania i poziomowania elementów budowlanych.
10. Wyznacznik ciesielski służy do
a) wyznaczania łuków w elemencie.
b) wyznaczania otworów w elemencie.
c) odczytywania pola powierzchni elementu.
d) odczytywania długości elementów pochyłych.
11. Macki służą do
a) przenoszenia elementów.
b) pomiaru średnic elementów.
c) podtrzymywania elementów.
d) pomiaru długości elementów.
12. Aby sporządzić zapotrzebowanie na materiały należy
a) podać ich ilości i jednostki miary.
b) wymienić materiały i podać termin dostawy.
c) napisać ich nazwy i podać wielkości nakładów.
d) pogrupować je asortymentami oraz określić ich ilości.
13. Na rysunku przedstawiającym zabezpieczenie ścian wykopu cyfrą 2 oznaczono kliny,
a cyfrÄ… 1
a) deski.
b) tarcze.
c) rozpórki.
d) kleszcze.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36
14. Obróbkę skrawaniem zwaną wierceniem wykonuje się w celu
a) usunięcia nierówności i wyrównania powierzchni.
b) uzyskania gniazd lub otworów o przekroju kołowym.
c) uzyskania zaciosów, umożliwiających połączenie poszczególnych elementów.
d) uzyskania otworów, wycięć lub gniazd o przekroju prostokątnym lub kołowym.
15. Pielęgnowanie mieszanki betonowej przy użyciu cementów portlandzkich polega między
innymi na utrzymaniu stałej wilgotności betonu przez nawilżanie, które wykonujemy
w okresie
a) 3 dni.
b) 7 dni.
c) 10 dni.
d) 14 dni.
16. Mieszankę betonową można pozostawić w betoniarce jeśli przerwa w pracy betonowni
będzie wynosić maksymalnie
a) 10 minut.
b) 20 minut.
c) 30 minut.
d) 40 minut.
17. Drewno opałowe mierzy się w
a) kg.
b) mb.
c) m².
d) mł.
18. Według KNR na wykonanie deskowania stopni schodów jest potrzebne 0,069 mł desek
grubości 25 mm na 1mł betonu. Ilość desek grubości 25 mm potrzebna na wykonanie
deskowania schodów na 10 mł betonu to ilość
a) 0,069 mł.
b) 0,690 mł.
c) 1,725 mł.
d) 6,900 mł.
19. Wykonanie drewnianej ściany szczelnej rozpoczyna się od
a) wwiercenia w grunt rury.
b) wbijania pali kierujÄ…cych.
c) zgłębienia w gruncie rury i jej oracaniu.
d) formowania odcinkami w gruncie konstrukcji oporowej.
20. Do wykonania ściany słupa kwadratowego o szerokości 1 m i wysokości 3 m
w deskowaniu z deskami wsuwanymi należy przygotować deski grubości 25 mm. Ilość
młdesek jaką należy przygotować do wykonania deskowania jednej ściany to
a) 0,075 mł.
b) 0,75 mł.
c) 7,5 mł.
d) 75 mł.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
37
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Wykonywanie deskowań, przygotowywanie i układanie zbrojenia
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
38
7. LITERATURA
1. Bajkowski J.: Maszyny i urządzenia do obróbki drewna. cz. 1.WSiP, Warszawa 1997
2. Lenkiewicz W., Kuczyński A.: Zarys budownictwa ogólnego. WSiP, Warszawa 1998
3. Lenkiewicz W.: Ciesielstwo. PWSZ, Warszawa 1961
4. Lenkiewicz W.: Zdziarska-Wis I.: Technologia. Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998
5. Mirski J.: Organizacja budowy. WSiP, Warszawa 1999
6. Praca zbiorowa: Technologia budownictwa. WSiP, Warszawa 1991
7. Rolla S.: Technologia robót w budownictwie drogowym. cz. 2. WSiP, Warszawa 1997
8. Szymański E.: Materiałoznawstwo budowlane. WSiP, Warszawa 1999
9. Tauszyński K.: Budownictwo z technologią. cz. 1. WSiP, Warszawa 1994
10. www.calnarzędzia.com.
11. www.laserliner.home.pl
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
39

