higienistka stomatologiczna 322[03] z1 04 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
El\bieta Ambroziak
Witold Kruglak
Prowadzenie dokumentacji stomatologicznej
322[03].Z1.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
lek. med. Konrad Szymczyk
mgr Katarzyna Zarębska
Opracowanie redakcyjne:
mgr El\bieta Ambroziak
Konsultacja:
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[03].Z1.04
 Prowadzenie dokumentacji stomatologicznej , zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu higienistka stomatologiczna.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 4
3. Cele kształcenia 5
4. Przykładowe scenariusze zajęć 6
5. Ćwiczenia 10
5.1. Dokumentacja stomatologiczna  opis, podstawy prawne 10
5.1.1. Ćwiczenia 10
5.2. Zasady prowadzenia, przechowywania i udostępniania dokumentacji
stomatologicznej 14
5.2.1. Ćwiczenia 14
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 18
7. Literatura 32
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie higienistka stomatologiczna.
W poradniku zamieszczono:
 wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć ju\ ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
 cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,
 przykładowe scenariusze zajęć,
 przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,
 ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
 wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone ró\nymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia
kierowanego, metody projektu, metody dramy.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zró\nicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
322[03].Z1
Badania stomatologiczne
322[03].Z1.01
322[03].Z1.02
Prowadzenie wywiadu chorobowego
Wykonywanie badań jamy ustnej
322[03].Z1.03
Opracowywanie planu profilaktyczno-
leczniczego
322[03].Z1.04
Prowadzenie dokumentacji
stomatologicznej
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
 czytać ze zrozumieniem teksty przepisów prawa,
 skrupulatnie i rzetelnie stosować się do instrukcji,
 posługiwać się oprogramowaniem komputerowym w zakresie edycji tekstu i sporządzania
prezentacji multimedialnych,
 korzystać z wyszukiwarek internetowych,
 planować i organizować własną pracę,
 współpracować w zespole.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć:
 wyjaśnić pojęcie dokumentacja medyczna,
 scharakteryzować rodzaje dokumentacji medycznej,
 zinterpretować przepisy prawa dotyczące sporządzania, prowadzenia i udostępniania
dokumentacji medycznej,
 określić zasady sporządzania i prowadzenia dokumentacji stomatologicznej,
 określić zasady prowadzenia indywidualnej dokumentacji stomatologicznej,
 wyjaśnić zasady udostępniania dokumentacji medycznej,
 posłu\yć się indywidualną dokumentacją medyczną pacjenta,
 opracować informacje dotyczące stanu narządu \ucia pacjenta,
 zaplanować terminy badań kontrolnych oraz wizyt pacjentów u lekarza dentysty,
 zało\yć kartę choroby pacjenta poradni stomatologicznej,
 wykonać czynności związane z wypełnianiem indywidualnej dokumentacji pacjenta,
 poprowadzić kartę badań kontrolnych pacjenta,
 poprowadzić dokumentację wykonanych zabiegów stomatologicznych,
 poprowadzić dokumentację sprawozdawczą poradni stomatologicznych,
 posłu\yć się specjalistycznymi programami komputerowymi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Higienistka stomatologiczna 322[03]
Moduł: Badania stomatologiczne 322[03].Z1
Jednostka modułowa: Prowadzenie dokumentacji stomatologicznej 322[03].Z1.04
Temat: Specjalistyczne programy komputerowe w poradni stomatologicznej.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności zastosowania programów komputerowych do
prowadzenia dokumentacji stomatologicznej.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
 wyszukać w Internecie i zainstalować wersje demonstracyjne potrzebnych programów
komputerowych,
 ocenić przydatność poszczególnych programów dla ró\nych poradni i gabinetów
stomatologicznych,
 zastosować opcje programów,
 wykorzystać kompleksowo programy dla prowadzenia dokumentacji stomatologicznej.
Metody nauczania uczenia się:
 metoda projektu.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
 praca indywidualna,
 praca w grupie.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
 stanowiska komputerowe z odpowiednim oprogramowaniem i dostępem do Internetu,
 Poradnik dla ucznia.
Zadanie dla ucznia:
Wyszukaj w Internecie, zainstaluj i dokonaj analizy przydatności wybranego programu
komputerowego.
Przebieg zajęć:
Faza pierwsza
1. Nauczyciel omawia temat, cel lekcji i zadanie dla uczniów.
2. Uczniowie w grupie ustalają plan pracy, dzielą się na pary i losują typy poradni, dla
których będą szukać odpowiednich programów komputerowych.
3. Uczniowie w parach przeszukują Internet, pobierają i instalują wersje demonstracyjne
wybranych programów.
Faza druga
1. Uczniowie sporządzają spis specjalistycznych programów komputerowych, które
wyszukali w Internecie, notują ich szczegółowe przeznaczenie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
2. Uczniowie analizują programy wyjaśniając ich zastosowanie, wskazując wady i zalety.
3. Grupa dyskutuje nad przydatnością i specyfiką stosowania programów komputerowych
w pracy poradni stomatologicznej.
Zakończenie zajęć
1. Uczniowie dokonują wyboru najlepszych programów dla poszczególnych typów poradni,
argumentując wybór.
2. Uczniowie w wypowiedziach oceniają przydatność zadania i jego atrakcyjność.
Praca domowa
Sprawdz w wybranym programie komputerowym mo\liwość dostosowania opcji do
wymagań małego gabinetu stomatologicznego.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
 anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Higienistka stomatologiczna 322[03]
Moduł: Badania stomatologiczne 322[03].Z1
Jednostka modułowa: Prowadzenie dokumentacji stomatologicznej 322[03].Z1.04
Temat: Wypełnianie standardowych druków Mz/St na podstawie kart pacjentów.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wypełniania dokumentacji stomatologicznej.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
 rozró\nić poszczególne druki Mz/St,
 zastosować druki Mz/St w poszczególnych typach poradni stomatologicznych,
 prawidłowo wypełnić formularze.
Metody nauczania uczenia się:
 pogadanka,
 ćwiczenie,
 dyskusja dydaktyczna.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
 praca indywidualna,
 praca w grupie.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
 wzory standardowych druków Mz/St,
 przykłady niepoprawnie i poprawnie wypełnionych dokumentów,
 rzutnik pisma,
 kartki z danymi przykładowych pacjentów,
 Poradnik dla ucznia.
Zadanie dla ucznia:
Wypełnij ró\norodne druki Mz/St na podstawie przypadków chorobowych.
Przebieg zajęć:
Faza pierwsza
1. Nauczyciel omawia temat, cel lekcji i zadanie dla uczniów.
2. Nauczyciel prowadzi wykład na temat zasad ogólnych i szczegółowych prowadzenia
dokumentacji stomatologicznej, ilustrując wykład przykładami dokumentów.
3. Uczniowie w grupach analizują przykłady poprawnych druków i wypełnionych
dokumentów oraz ich zgodność z poznanymi zasadami.
4. Uczniowie sporządzają notatkę, w której zawierają wnioski dotyczące zasad prowadzenia
dokumentacji stomatologicznej.
Faza druga
1. Uczniowie w parach analizują przykłady niepoprawnie sporządzonych dokumentów,
poprawiają błędy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
2. Uczniowie indywidualnie wypełniają druki Mz/St stosowane w ró\nych poradniach
stomatologicznych na podstawie danych przykładowych pacjentów.
Zakończenie zajęć
1. Nauczyciel podsumowuje zajęcia, ocenia wykonanie zadania. Omawia błędy popełnione
przez uczniów, ewentualnie indywidualnie zadaje ćwiczenia.
2. Uczniowie w wypowiedziach oceniają przydatność zadania i jego atrakcyjność.
Praca domowa
Załó\ swoją kartę pacjenta ogólnej poradni stomatologicznej.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
 anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
5. ĆWICZENIA
5.1. Dokumentacja stomatologiczna  opis, podstawy prawne
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przeanalizuj przykładową kartę pacjenta zamieszczoną w Poradniku dla ucznia. Określ,
czy treści w niej zawarte są zgodne z obowiązującymi przepisami. Uzasadnij odpowiedz,
powołując się na konkretne przepisy prawa.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przeanalizować przykładową kartę pacjenta w Poradniku dla ucznia,
3) sformułować notatkę dotyczącą zgodności karty pacjenta z obowiązującymi przepisami,
4) sprawdzić poprawność wykonania zadania przez porównanie i przeanalizować efekt
pracy w grupie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 ćwiczenie,
 dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
 notatnik,
 Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Współpracując z lekarzem (w czasie ćwiczeń w gabinecie stomatologicznym) wypełnij
diagram uzębienia pacjenta. Zwróć uwagę na staranność i czytelność zapisu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przeanalizować instrukcje lekarza,
3) wypełnić diagram uzębienia pacjenta,
4) sprawdzić poprawność zapisu konsultując się z lekarzem,
5) dokonać korekty, jeśli wystąpiły błędy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 ćwiczenie,
 pokaz z wyjaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
 stanowisko pracy zgodne z obowiązującymi w gabinecie zasadami,
 diagramy uzębienia.
Ćwiczenie 3
Załó\ kartę pacjenta dotyczącą profilaktyki chorób przyzębia i jamy ustnej. Zwróć uwagę
na poprawność i staranność zapisu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji. Ćwiczenie nale\y wykonać
w parach.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zało\yć kartę pacjenta,
3) porównać wykonanie zadania z pracami innych uczniów,
4) wykonać korektę swojej pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 ćwiczenie,
 dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
 karty pacjenta,
 Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 4
Wypełnij druki dziennej ewidencji pacjentów zgodnie z poleceniem osoby nadzorującej
ćwiczenie. Zwróć uwagę na poprawność i staranność zapisu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w Poradniku dla ucznia,
3) przeanalizować instrukcję wypełniania druków dziennej ewidencji,
4) sprawdzić poprawność wykonania zadania i przeanalizować efekt pracy w grupie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 pokaz z wyjaśnieniem,
 ćwiczenie,
 dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
 stanowisko pracy zgodne z obowiązującymi w gabinecie zasadami,
 druki dziennej ewidencji pacjentów,
 Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 5
Przeanalizuj dokumentację sprawozdawczą poradni/gabinetu stomatologicznego oraz
zasadami prowadzenia dokumentacji stomatologicznej. Wypełnij odpowiednie druki. Zwróć
uwagę na poprawność i staranność zapisu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w Poradniku dla ucznia,
3) przeanalizować instrukcję wypełnienia druków,
4) wypełnić druki dokumentacji sprawozdawczej,
5) zweryfikować poprawność wykonania zadania poprzez konsultacje z prowadzącym
zajęcia,
6) zaprezentować i przeanalizować efekt pracy w grupie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 ćwiczenie,
 dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
 druki dokumentacji sprawozdawczej poradni,
 Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 6
Korzystając ze skanera i komputerowych programów do konwersji formatu zapisu przenieś
poszczególne formularze wchodzące w skład dokumentacji medycznej na płytę CD i dysk
komputera. Wypełnij formularze w programie Word na podstawie danych z dokumentów
tradycyjnych. Zaproponuj grupie dyskusję na temat zalet i wad prowadzenia dokumentacji
w systemie komputerowym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zeskanować i zapisać elektronicznie formularze,
3) wypełnić i zapisać dokumenty w komputerze,
4) zaprezentować efekt pracy w grupie,
5) porównać swój tekst z pracami innych uczniów,
6) wykonać korektę swojej pracy,
7) wziąć udział w dyskusji na temat zalet i wad prowadzenia dokumentacji w systemie
komputerowym.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 ćwiczenie,
 dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
 komputer z odpowiednim oprogramowaniem,
 skaner,
 tradycyjna dokumentacja stomatologiczna,
 Poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
5.2. Zasady prowadzenia, przechowywania i udostępniania
dokumentacji stomatologicznej
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przeanalizuj wykaz dokumentacji stomatologicznej i określ, w jakiej poradni lub
poradniach mają one zastosowanie.
Wykaz dokumentacji:
 karta choroby poradni chirurgii stomatologicznej  Mz/St-7,
 dzienna ewidencja przyjętych pacjentów poradni chirurgii stomatologicznej  Mz/St-18a,
 ewidencja pacjentów poradni chirurgii stomatologicznej,
 ksią\ka operacyjna  Mz/Szp-38,
 skorowidz alfabetyczny pacjentów poradni chirurgii stomatologicznej,
 dokumentacja pomocnicza,
 karta informacyjna,
 diagram zębowo-szczękowy z przebiegiem choroby,
 karta znieczulenia ambulatoryjnego,
 karta choroby poradni stomatologicznej  Mz/St-1,
 dzienna ewidencja przyjętych pacjentów w specjalistycznej poradni stomatologii
dziecięcej  Mz/St-18Sb,
 ewidencja i przebieg leczenia pacjentów,
 terminarz wizyt i zaleceń dla pacjentów poradni stomatologicznej wieku rozwojowego
 Mz/St-25,
 dokumentacja profilaktyczna, właściwa dla szkolnych poradni stomatologicznych,
np.: karta fluoryzacji, karta lakowania i lakierowania,
 wykaz pacjentów objętych planowym leczeniem.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w Poradniku dla ucznia,
3) przeanalizować wykaz dokumentacji,
4) określić typ poradni, w której stosuje się dokumentację,
5) sprawdzić poprawność wykonania zadania przez porównanie i przeanalizować efekt
pracy w grupie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 ćwiczenie,
 dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
 wykaz dokumentacji,
 Poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Ćwiczenie 2
Określ i uzasadnij sposób postępowania higienistki stomatologicznej w opisanej sytuacji.
Opis sytuacji
Pod nieobecność lekarzy i kierownika chirurgicznej poradni stomatologicznej zgłosił się
petent z \ądaniem wydania pełnej dokumentacji indywidualnej swojego znajomego, który
obecnie znajduje się w szpitalu i oczekuje na zabieg oraz jest pacjentem poradni. śądanie
wydania dokumentacji znajomego motywuje koniecznością dostarczenia personelowi szpitala
danych medycznych z historii choroby znajomego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w Poradniku dla ucznia,
2) przeanalizować opis sytuacji,
3) wziąć udział w dyskusji,
4) zweryfikować wnioski konsultując się z prowadzącym zajęcia,
5) określić i uzasadnić postępowanie higienistki stomatologicznej.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 metoda analizy przypadku,
 dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
 opis sytuacji,
 Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Określ jak powinna zachować się higienistka stomatologiczna w poradni, w opisanej
sytuacji.
Opis sytuacji
Kole\anka zatrudniona w poradni na równorzędnym stanowisku, uległa wypadkowi
w trakcie pracy i przebywa w szpitalu. W dniu wypadku nie zdą\yła podpisać \adnego
z dokumentów, do podpisania których tylko ona jest upowa\niona. Obawiając się kontroli
dokumentacji w placówce, prosi higienistkę i upowa\nia do podpisania dokumentów w jej
imieniu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w Poradniku dla ucznia,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
2) przeanalizować opis sytuacji,
3) określić sposób postępowania w opisanej sytuacji,
4) wziąć udział w dyskusji,
5) zweryfikować poprawność wniosków poprzez konsultację z prowadzącym zajęcia.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 metoda analizy przypadku,
 dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
 opis sytuacji,
 Poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 4
Przeanalizuj tekst dotyczący zasad prowadzenia dokumentacji medycznej i dokonaj
korekty błędów merytorycznych.
Szczegółowe zasady prowadzenia dokumentacji medycznej
Pełna dokumentacja medyczna indywidualna powinna zawierać:
1. Identyfikatory zakładu opieki zdrowotnej (poradni, gabinetu) w formie nadruku lub
pieczęcie określające:
 nazwisko dyrektora zakładu,
 pełny adres zakładu,
 numer wpisu do rejestru,
 numer PESEL.
2. Identyfikatory osoby, której dokumentacja dotyczy (lub zapis AA, jeśli ustalenie
to\samości osoby jest niemo\liwe):
 nazwisko i imię (imiona),
 miejsce urodzenia,
 płeć,
 adres zweryfikowany na podstawie dokumentu stwierdzającego to\samość,
i uaktualniany numer REGON,
 numer dokumentu uprawniającego do świadczeń zdrowotnych w publicznych
i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, funkcjonującego w systemie
powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych, np. ksią\eczki ubezpieczeniowej,
 ksią\eczki RUM,
 diagram uzębienia pacjenta.
3. Identyfikatory osoby (lekarza, higienistki stomatologicznej, asystentki, rejestratorki)
udzielających świadczeń, określające:
 nazwisko i imię,
 numer rejestru uprawnień zawodowych,
 numer prawa wykonywania zawodu nadany przez okręgową radę lekarską,
 odręczny czytelny podpis,
 miejsce dokonania wpisu.
4. Informacje medyczne dotyczące udzielonych świadczeń zdrowotnych oraz inne
informacje wynikające z odrębnych przepisów są poufne i nie powinny się znalezć
w dokumentacji indywidualnej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać zródła informacji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować odpowiedni fragment materiału nauczania w Poradniku dla ucznia,
2) przeanalizować tekst,
3) dokonać korekty błędów,
4) sprawdzić poprawność wykonania zadania przez porównanie i przeanalizować efekt
pracy w grupie.
Zalecane metody nauczania uczenia się:
 ćwiczenie,
 dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
 tekst do korekty,
 Poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Prowadzenie dokumentacji
stomatologicznej
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
 zadania 1, 2, 4, 5, 6, 8, 9, 12, 14, 16, 17, 18, 19, 20, są z poziomu podstawowego,
 zadania 3, 7, 10, 11, 13, 15 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
 dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
 dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
 dobry  za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,
 bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym, co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. d, 3. d, 4. c, 5. b, 6. d, 7. c, 8. b, 9. d, 10. a, 11. b,
12. d, 13. a 14. b, 15. c, 16. d, 17. a, 18. d, 19. b, 20. c.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Wymienić cechy dokumentacji indywidualnej A P d
2 Określić zawartość dokumentu medycznego B P d
3 Określić cechy dokumentu medycznego D PP d
4 Wskazać zródła przepisów prawa A P c
5 Rozró\nić zakresy odpowiedzialności słu\bowej B P b
6 Rozró\nić rodzaje dokumentacji B P d
7 Określić podmiot dokumentacji zbiorczej C PP c
Zidentyfikować pojęcie  osoba udzielająca
8 A P b
świadczeń medycznych
9 Rozpoznać elementy dokumentacji zewnętrznej B P d
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
10 Określić rodzaj dokumentu medycznego C PP a
11 Zanalizować zasadę gromadzenia dokumentacji D PP b
12 Zidentyfikować symbole formularzy A P d
13 Ocenić zakres stosowania przepisu D PP a
14 Rozró\nić rodzaje dokumentacji B P b
15 Zastosować zasadę porządkowania rejestru C PP c
Określić sposób postępowania, gdy nie mo\na
16 B P d
ustalić to\samości pacjenta
17 Zdefiniować dokumentację sprawozdawczą A P a
Określić celowość prowadzenia dokumentacji
18 B P d
sprawozdawczej
Scharakteryzować formę prowadzenia rejestru
19 A P b
świadczeń zdrowotnych
20 Wyjaśnić zasadę kompletności dokumentacji B P c
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbli\ającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do ka\dego zadania dołączone są 4 mo\liwe odpowiedzi. Tylko
jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki nale\y błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłó\ rozwiązanie
zadania na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Pełna dokumentacja indywidualna musi zawierać
a) identyfikator zakładu i pacjenta.
b) identyfikatory zakładu i pacjenta.
c) historie choroby.
d) identyfikatory zakładu, pacjenta, osoby udzielającej świadczeń oraz informacje
medyczne dotyczące pacjenta.
2. Dokumentem medycznym jest dokument, który co najmniej zawiera
a) oznaczenie pacjenta i datę sporządzenia.
b) oznaczenie zakładu i pacjenta.
c) datę i miejsce sporządzenia.
d) oznaczenia pacjenta i zakładu, dane medyczne i datę sporządzenia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
3. Dokument medyczny
a) pozbawiony daty nie jest uznawany za wa\ny.
b) pozbawiony identyfikatora zakładu nie jest uznawany za wa\ny.
c) zawierający łącznie wszystkie wymagane dane jest wa\ny.
d) zawierający tylko datę i historię choroby pacjenta jest wa\ny.
4. Pełne teksty ustaw i rozporządzeń są publikowane w
a) gazetach codziennych.
b) dziennikach lokalnych
c) Dziennikach Ustaw.
d) Dziennikach Sejmowych.
5. Do zakresu czynności słu\bowych higienistki stomatologicznej nale\y
a) prowadzenie dokumentacji medycznej na wyłączną odpowiedzialność.
b) prowadzenie dokumentacji medycznej na zlecenie i pod nadzorem lekarza.
c) podpisywanie dokumentacji medycznej w imieniu lekarza.
d) sporządzanie dokumentacji medycznej w imieniu lekarza.
6. Dokumentacja prowadzona dla poszczególnych osób to dokumentacja
a) pomocnicza.
b) zewnętrzna.
c) sprawozdawcza.
d) indywidualna.
7. Dokumentacja medyczna zbiorcza odnosi się do
a) zakładu leczniczego.
b) ogółu personelu zakładu.
c) ogółu pacjentów korzystających ze świadczeń.
d) wszystkich osób zamieszkujących daną jednostkę administracyjną.
8. Podpis osoby udzielającej świadczeń w poradni stomatologicznej to podpis
a) kierownika zakładu.
b) lekarza, higienistki lub asystentki stomatologicznej.
c) pracownika rejestracji.
d) osoby zatrudnionej w poradni.
9. Skierowania, opinie, recepty, zlecenia na zabiegi są częścią dokumentacji medycznej
a) pomocniczej.
b) wewnętrznej.
c) Mz/ST.
d) zewnętrznej.
10. Dla pacjenta zgłaszającego się do poradni po raz pierwszy zakłada się kartę
a) pacjenta.
b) zdrowia.
c) pomocniczą.
d) sprawozdawczą.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
11. Dokumenty włączone do dokumentacji wewnętrznej
a) są usuwane po roku od dnia sporządzenia.
b) nie mogą być usunięte.
c) są usuwane, gdy przestaną być potrzebne.
d) mogą być usunięte przy porządkowaniu kartotek.
12. Formularze dokumentów medycznych stomatologicznych mają symbol
a) St./lek.
b) M/stom.
c) Mz/Dent.
d) Mz/S.t.
13. Zgoda pacjenta na proponowane leczenie jest
a) koniecznym wpisem w karcie choroby.
b) czasami przydatna.
c) niekonieczna.
d) potrzebna dla celów statystycznych.
14. Ewidencja pacjentów i skorowidz to
a) te same dokumenty.
b) dokumenty ze sobą powiązane.
c) nazwy kopert w kartotekach.
d) ró\ne nazwy kart pacjentów.
15. Prowadząc ewidencję pacjentów w szkolnym gabinecie stomatologicznym najwygodniej
jest zastosować porządek rejestru
a) cyfrowy.
b) terytorialny.
c) alfabetyczny.
d) środowiskowy.
16. Pacjent, którego to\samości nie mo\na ustalić
a) nie mo\e być leczony.
b) ma zało\oną kartę z oznaczeniem pacjenta NN.
c) nie ma zało\onej karty, jest leczony.
d) jest kierowany do NFZ.
17. Statystyczne opracowanie danych związanych z udzielanymi świadczeniami to
a) dokumentacja sprawozdawcza.
b) dokumentacja indywidualna.
c) ewidencja świadczeń.
d) ewidencja materiałowa.
18. Stomatologiczna dokumentacja sprawozdawcza
a) nie ma związku z profilaktyką.
b) jest wyłącznie dla potrzeb GUS.
c) jest wyłącznie dla potrzeb NFZ.
d) mo\e słu\yć do celów profilaktycznych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
19. Rejestr świadczeń zdrowotnych
a) mo\e być prowadzony w formie elektronicznej.
b) musi być prowadzony w formie elektronicznej.
c) jest prowadzony na dowolnym nośniku.
d) nie musi być prowadzony.
20. Wymóg kompletności dokumentacji odnosi się do
a) liczby stron.
b) liczby wpisów dziennych.
c) treści i liczby zapisów.
d) liczby kartotek.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko...............................................................................
Prowadzenie dokumentacji stomatologicznej
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Prowadzenie dokumentacji
stomatologicznej .
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
 zadania 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, są z poziomu podstawowego,
 zadania 1, 2, 7, 9, 11, są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
 dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
 dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
 dobry  za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
 bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. a, 4. b, 5. d, 6. a, 7.c, 8. b, 9. a, 10. b, 11. a,
12. b, 13. a, 14. d, 15. a, 16. c, 17. b, 18. a, 19. b, 20. d.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Sklasyfikować dokumentację medyczną C PP b
2 Zastosować przepisy prawne C PP b
3 Rozró\nić identyfikatory B P a
4 Zdefiniować zasadę selektywności dostępu A P b
Scharakteryzować sposób zabezpieczania
5 B P d
dokumentacji elektronicznej
6 Podać zastosowanie podpisu elektronicznego A P a
7 Określić sposób zakładania karty pacjenta NN C PP c
8 Zidentyfikować zródło zasady poufności A P b
Określić czas przechowywania dokumentacji
9 D PP a
pacjenta
Podać zasadę postępowania z dokumentacją
10 A P b
indywidualną
Zastosować przepis prawa dotyczący karty
11 C PP a
pacjenta
12 Podać zasadę udostępniania dokumentacji A P b
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
13 Rozpoznać typy formularzy B P a
14 Określić zastosowanie formularza A P d
15 Zdefiniować pojęcie dokumentacja medyczna A P a
16 Zastosować ustawę B P c
Określić zródło przepisów dla placówek
17 A P b
medycznych MON
18 Określić zródła informacji prawnych A P a
19 Określić rodzaje dokumentacji B P b
20 Wskazać rodzaje dokumentacji B P d
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbli\ającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do ka\dego zadania dołączone są 4 mo\liwe odpowiedzi. Tylko
jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki nale\y błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłó\ rozwiązanie
zadania na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Zbiór dokumentów dotyczących 4 pacjentów nale\y do
a) dokumentacji indywidualnej.
b) dokumentacji zbiorczej.
c) karty choroby.
d) dokumentacji pomocniczej.
2. Dokumentacja wewnętrzna poradni
a) jest udostępniana wszystkim na \ądanie.
b) mo\e być udostępniona pacjentowi lub osobie upowa\nionej.
c) nigdy nie mo\e być udostępniona.
d) mo\e być udostępniona tylko Urzędowi Statystycznemu.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
3. Numer REGON jest częścią identyfikatora
a) zakładu opieki zdrowotnej.
b) pacjenta.
c) osoby udzielajacej swiadczeń leczniczych.
d) kierownika zakładu opieki zdrowotnej.
4. Zasada selektywności dostępu do dokumentacji medycznej wyra\a się w dostępności dla
a) lekarzy.
b) ściśle określonych osób.
c) całego personelu medycznego placówki.
d) osoby rejestrującej pacjentów.
5. Zabezpieczenie elektronicznej dokumentacji medycznej wymaga stosowania
a) płyt CD dobrej jakości.
b) znacznika czasu.
c) certyfikatu.
d) podpisu elektronicznego, certyfikatu i znacznika czasu.
6. Bezpieczny podpis elektroniczny i certyfikat kwalifikowany mo\e zastąpić
a) podpis własnoręczny.
b) pieczęć.
c) identyfikatory.
d) datę.
7. Karta pacjenta NN, któremu udzielono pomocy doraznej nale\y do kartoteki
a) zewnętrznej.
b) biernej.
c) rejonów obcych.
d) archiwum.
8. Poufność danych w dokumentacji medycznej
a) zale\y od etyki zawodowej personelu.
b) jest wymogiem prawnym.
c) nie jest obowiązkowa.
d) zale\y od regulaminu zakładu.
9. W roku 2010 dokumentacja pacjenta, który ostatni raz zgłosił się w roku 2002, będzie
a) archiwizowana.
b) zniszczona.
c) uzupełniona.
d) przekazana do NFZ.
10. Indywidualna dokumentacja medyczna zewnętrzna jest
a) archiwizowana.
b) wydawana pacjentowi.
c) niszczona.
d) udostepniana.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
11. Karta pacjenta leczonego na chorobę zakazną powinna być
a) udostępniona SANEPID.
b) udostępniona ka\dej osobie na \ądanie.
c) zdezynfekowana.
d) zniszczona.
12. Pacjentowi udostępnia się jego dokumentację
a) zawsze w oryginale.
b) w oryginale w określonej sytuacji.
c) nigdy w oryginale.
d) zawsze w postaci kopii i odpisów.
13. Karty Mz/St-10 i lOa są typowe dla
a) poradni ortodontycznej.
b) poradni stomatologicznej ogólnej.
c) indywidualnego gabinetu stomatologicznego.
d) du\ej poradni ogólnej.
14. Terminarz wizyt i zaleceń dla pacjentów poradni stomatologicznej wieku rozwojowego
 Mz/St-25, jest typowy dla
a) oddziału chirurgii szczękowej.
b) poradni profilaktyki chorób przyzębia.
c) poradni stomatologicznej ogólnej.
d) poradni stomatologii dziecięcej.
15. Dokumentem medycznym jest ka\dy
a) wyodrębniony nośnik informacji zawierający określone dane.
b) sporządzony przez lekarza.
c) sporządzony przez higienistkę stomatologiczną.
d) zawierający dane pacjenta.
16. Przepisy zawarte w Ustawie o zawodzie lekarza
a) nie mają związku z prowadzeniem dokumentacji medycznej.
b) mówią o prawie lekarza do prowadzenia dokumentacji.
c) wskazują obowiązek i zakres prowadzenia dokumentacji medycznej.
d) określają obowiązki słu\bowe higienistek i asystentek stomatologicznych.
17. Zakłady opieki zdrowotnej nale\ące do MON prowadzą dokumentację
a) na zasadach określonych przez Ministra Zdrowia.
b) na zasadach określonych przez Ministra Obrony Narodowej.
c) dowolnie.
d) zale\nie od typu jednostki wojskowej.
18. Pełne teksty aktualnych przepisów dotyczących dokumentacji medycznej mo\na
znalezć w
a) Dziennikach Ustaw i internetowych stronach gov.pl.
b) archiwach zakładów opieki zdrowotnej.
c) dokumentacji zewnętrznej poradni.
d) regulaminie udzielania świadczeń zdrowotnych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
19. Księgi, rejestry i kartoteki tworzą
a) dokumentację indywidualną.
b) dokumentację zbiorczą.
c) dokumentację sprawozdawczą.
d) dokumentację zewnętrzną .
20. Dokumenty medyczne dostarczone przez pacjenta włącza się do
a) ewidencji pacjentów.
b) zbiorczej dokumentacji.
c) rejestru usług medycznych.
d) indywidualnej dokumentacji.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko...............................................................................
Prowadzenie dokumentacji stomatologicznej
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
7. LITERATURA
1. Jańczuk Z.: Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych. PZWL, 2006
yródła internetowe
2. www.cokprm.gov.pl
3. www.mz.gov.pl
Literatura metodyczna
1. Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym.
Wydawnictwo ITeE, Radom 2001
2. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999
3. Okoń W.: Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej. Wydawnictwo Akademickie  śak ,
Warszawa 2003
4. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE , Radom 2000
5. Plewka Cz.: Metodyka nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych. Cz. I i II.
Wydawnictwo ITeE, Radom 1999
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32

