Scenariusz Wszystko sie moze zdarzyc w krainie Basni Z wizyta u Jasia i Malgosi


14 Poznawanie wartości. Pobudzanie wyobrazni
Wszystko się może zdarzyć 
w krainie  Baśni Anna Auzniak
Z wizytą u Jasia i Małgosi
Ciekawie i niebanalnie napisane przez Elżbietę Lekan, zilu-
strowane przez znakomitych polskich rysowników teksty baś-
ni  Królewna Śnieżka ,  Czerwony Kapturek ,  O Rybaku
i Złotej Rybce ,  Jaś i Małgosia stanowią idealną czytankę
dla malucha, który odkrywa świat literatury pięknej. Teksty
Baśnie.
dla dziecka napisane są z użyciem 23 liter. Dodatkowo
Czytanka
rozbudowana opowieść, pełna barwnych szczegółów  do
sześciolatka
czytania przez dorosłego  i wkładka z zestawem ćwiczeń.
CYKL ZAJĆ ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Wszystko się może zdarzyć  w krainie  Baśni arkusz szarego papieru z rozrysowaną grą (ZAACZNIK NR 1),
duża kostka i 2 pionki do gry,
Z wizytą u Jasia i Małgosi plansza z  domem wyrazów (ZAACZNIK NR 2),
Scenariusz II zajęć w cyklu etykiety z profilami wyrazów z przykrywkami (ZAACZNIK
NR 2),
Grupa wiekowa: oznaczenia dla dwóch drużyn
dzieci 5- i 6-letnie. (szarfy, emblematy z folii
samoprzylepnej, chusty, itp.),
Cele ogólne: książka  Baśnie przynajmniej
dotarcie do małego w 2 egzemplarzach,
czytelnika; bardzo duża ilość patycz-
rozbudzenie i podtrzy- ków (mogą być: plastikowe,
mywanie zainteresowań drewniane beleczki, gałązki)
czytelniczych u dziecka; rozłożonych na kilku tac-
poznawanie uniwersal- kach. Doskonale sprawdzają
nych wartości przez pryz- się dębowe klepki parkietowe
mat doświadczeń boha-  nie mają zadziorów, więc
terów baśni; można wykorzystać je w wie-
doskonalenie pamięci, lu zabawach i ćwiczeniach,
zdolności do kojarze- gazety,
nia, umiejętności roz- materiały plastyczne, różne
wiązywania zadań; sku- szmatki i drobiazgi potrzeb-
piania uwagi, segrego- ne do stworzenia portretu
wania, wygrywania,  Baby Jagi oraz  domku
przegrywania. z piernika , dwa arkusze
brystolu,
Zakładane efekty  skopiowane fragmentu ilust-
osiągnięcia: racji z książki  obrazki koń-
dziecko chętnie słucha i czyta, cowe (str. 36 lub 37),
dziecko utożsamia się z bohaterami, artykuły spożywcze niezbędne do wykonania pierników,
dziecko rozwija zainteresowania, dobrze się bawi, odpowiednie naczynia, foremki (potrzebna będzie pomoc
dziecko tworzy, współtworzy, pracuje w grupie, pań kucharek),
dziecko samodzielnie sięga po lekturę. fartuszki, opaski na włosy.
Biuletyn Klubu Nauczyciela
Wychowanie przedszkolne 15
1. SYTUACJA EDUKACYJNA:
Dom inny niż wszystkie
Nauczyciel w milczeniu rozkłada wcześniej przygotowaną
planszę do gry, wyciąga kostki, eksponuje potrzebne do
zabawy przedmioty i przybory, umieszcza na tablicy  dom
wyrazów oraz zakryte profile poszczególnych słów. Stara
się swoim zachowaniem zainteresować dzieci, prowokować
do zadawania pytań, podsycać ich ciekawość.
2. SYTUACJA EDUKACYJNA:
Kto mieszka na skraju lasu?
Nauczyciel, widząc rosnące zainteresowanie dzieci, sam wy-
biera najlepszy moment na rozpoczęcie zajęć. Wówczas
siada, otwiera książkę  Baśnie na str. 30 (ale tak, by dzieci
nie widziały ilustracji) i czyta tylko pierwsze zdanie, omijając
imiona bohaterów bajki. Wskazuje umieszczony
na tablicy  dom wyrazów  to właśnie jest ten mały
domek& Kto w nim mieszka? Dzieci próbują rozpoznać
profile poszczególnych wyrazów, dopasować je do  okienek
i uzupełnić  domek . Zabawa przypomina układanie puzzli.
Chętni gracze umieszczają etykiety z profilami we właści- 3. SYTUACJA EDUKACYJNA:
wych miejscach. Gdy wszystkie okienka zostają ułożone, Jasie i Małgosie
odkrywamy je. W ten sposób dowiadujemy się, kto mieszka
w domku na skraju lasu. Podział na współpracujące ze sobą dwie drużyny: zespół
dziewczynek  Małgoś oraz zespół chłopców  Jasiów . Rolą
nauczyciela jest eliminowanie rywalizacji między zespołami,
zachęcanie do współpracy i wzajemnej pomocy podczas
przebiegu całej gry. Każda drużyna otrzymuje emblemat
przynależności do danego zespołu.
4. SYTUACJA EDUKACYJNA:
Rzut kostką!
Wspólna gra-zabawa  Z wizytą u Jasia i Małgosi .
Zespoły naprzemiennie rzucają kostką, poruszają się zgod-
nie z liczbą oczek, wspólnie wykonują zadania, których
szczegółowy opis znajduje się w instrukcji. Grę może
rozpocząć zespół, który poprawnie odpowie na pytanie
związane z czytanym fragmentem baśni: W jaki sposób
Jaś i Małgosia pomagali tatusiowi?
Czytają dzieci  str. 30.
Jeśli oba zespoły odpowiedziały prawidłowo, ich pionki stają
na polu z napisem START.
Gra rozpoczęta!
www.wsip.pl
16 Poznawanie wartości. Pobudzanie wyobrazni
Instrukcja wraz
Jaś i Małgosia słyszą w lesie rozmaite dzwięki 
spróbuj za pomocą różnych przedmiotów
z opisem przebiegu gry
stworzyć odgłosy lasu. Każdy znaczek to inny rodzaj
tworzywa:
Możesz pomóc Jasiowi i Małgosi, zbierając gałę- gazety,
zie  gdy pionek zatrzyma się na polu w tym dostępne w sali przedmioty,
kolorze, każde dziecko z danej drużyny dobiera instrumenty perkusyjne,
sobie tyle patyczków z pojemnika, ile narysowa- własne ciało.
nych jest kresek na polu.
A
Aby czas szybciej płynął, Jaś i Małgosia śpiewają Aby nie czuć strachu, Jaś i Małgosia bawią się
swoje ulubione piosenki. Jeśli pionek zatrzyma się w wymyślanie wyrazów. Jeśli gracz stanie na polu
na polu oznaczonym tym kolorem, drużyna B oznaczonym daną literą, zadaniem drużyny jest
śpiewa wspólnie. podanie tylu wyrazów zaczynających się na daną
literę, ilu członków liczy cały zespół.
Polana w lesie  Jaś i Małgosia wspólnie budują
 CHATKA
ognisko typu  studnia *. Dzieci dobierają się pa-
rami  Jaś z Małgosią. Z uzbieranych przez siebie Z PIERNIKA
patyczków budują ognisko, każda para swoje. Jeśli Wasza drużyna pierwsza przekroczyła próg
 Ogrzewają dłonie, nogi, stopy (dzieci wczu- chatki, w nagrodę może czytać dalej  str. 32.
wają się w role). Potem książkę przekażcie Pani.
* schemat budowy ogniska
To jest pyszny pierniczek! Drużyna, której pionek
pierwszy stanął na pierniczku w kształcie serca,
wykonuje domek Baby Jagi  pracę plastyczną
Nauczyciel czyta dalej& z dostępnych w sali materiałów.
To jest pyszny pierniczek w kształcie chmurki!
Jaś i Małgosia błądzą w lesie  cofasz się lub Drużyna, której pionek pierwszy stanął na pier-
przeskakujesz, zgodnie z kierunkiem strzałki. niczku w kształcie chmurki, wykonuje portret
Baby Jagi  pracę plastyczną z dostępnych w sali
Jaś i Małgosia wciąż wędrują przez las. Są prze- materiałów.
straszeni, wyobrażają sobie różne rzeczy i słyszą
rozmaite odgłosy& Poczuj to razem z nimi. Drużyna, która pierwsza zakończy pracę i posprząta,
Zabawa teatralna  W lesie . Za każdym czyta dalej  str. 34.
razem, gdy gracz trafi na pole oznaczone tym
znaczkiem, zabawa przybiera inny wariant  oto  POCZEKALNIA
warianty: Baby Jagi już nie ma, ale nie tak łatwo wydostać
 Zagubieni . Jedna grupa graczy to gęsto ros- się z jej chatki! Będziecie mogli ruszyć w dalszą
nące drzewa, druga grupa  to zagubieni, sta- drogę dopiero wtedy, kiedy liczba oczek wyrzu-
rający się przedrzeć się przez las. Zmiana ról. conych przez obie drużyny będzie się równała
 Drzewa i leśny potok . Potok, wijąc się, płynie 6, 3, 5, 7,10 lub 12  możecie rzucać do skutku.
pomiędzy drzewami, nawet między ich korze-
niami. Zmiana ról. Odszukaj właściwy klucz.
 Kamienie i olbrzymy . Jedna grupa graczy, Każda drużyna otrzymuje jeden egzemplarz
leżąc na podłodze, tworzy kamienie, grupa książki  Baśnie i skopiowany fragment obrazka
olbrzymów ostrożnie przez nie przechodzi. z bajki  Jaś i Małgosia . Zadaniem zespołu jest
Zmiana ról. odszukanie, z której ilustracji pochodzi fragment.
 Mrowisko . Jedna grupa buduje mrowisko,
druga grupa to mrówki, starające się wejść do Jeśli dotarliście pierwsi na pole oznaczone tym
okrągłego mrowiska. Zmiana ról. kolorem, Wasza drużyna w nagrodę czyta dalej 
 Polowanie na leśnego zwierza . Przebieg str. 36. Następnie książkę przekażcie Pani.
identyczny, jak w zabawie  Uciekaj myszko .
Jedna osoba to leśne zwierzę, druga   META
z drużyny przeciwnej  to myśliwy. Reszta Jaś i Małgosia cali i zdrowi powrócili do domu!
graczy  las. I to właśnie Wy im w tym pomogliście!
/

Biuletyn Klubu Nauczyciela
Wychowanie przedszkolne 17
ZAACZNIK NR 1
www.wsip.pl
18 Poznawanie wartości. Pobudzanie wyobrazni
ZAACZNIK NR 2
Skoro byliście tacy dzielni, zapraszam Was
do wspólnego pieczenia pysznych pierniczków.
as i Małgosia
5. SYTUACJA EDUKACYJNA:
Pierniczkowa uczta
drwal
Pieczemy pierniczki. Dzieci z pomocą nauczyciela zarabiają
ciasto, wykrawają foremkami kształty. Wypieczone pierniki
można przyozdobić.
A teraz kulminacyjny punkt zajęć  DEGUSTACJA!
Smacznego.
Przepis
na pyszne pierniczki
1. Masło z cukrem zmiksować, dodać jajka, miód, wanilię
Składniki:
i skórkę cytryny.
200 g masła,
200 g cukru,
2. Wymieszać mąkę z proszkiem i przyprawami, dodać do
2 jajka,
masy maślanej i wymieszać.
0,5 szklanki płynnego miodu,
3. Włożyć ciasto do lodówki na 1 godzinę.
1 łyżeczka cukru waniliowego
(lub olejku),
4. Stwardniałą masę podzielić na części i rozwałkować na
starta skórka cytryny,
grubość około 3 mm. Z pomocą foremek wycinać ciastka,
500-700 g mąki,
a potem układać na wysmarowanej i posypanej mąką
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia,
blaszce.
2 łyżeczki przyprawy do pierników,
5. Wstawić do piekarnika, temperatura 180 stopni C, piec
2 duże łyżki kakao.
około 15 min, aż się zarumienią.
J

