Elżbieta Bowdur

Scenariusz zajęcia nr 5

grupa 0

Obszar VIII . Rozbudzanie ciekawości poznawczej. Rozwijanie procesów

poznawczych i operacji umysłowych

Temat: Wyprawa do zaginionego świata dinozaurów

I. Cele

• Doskonalenie percepcji wzrokowej.

• Rozwijanie pamięci wzrokowej.

• Doskonalenie koordynacji wzrokowo - ruchowej.

• Kształcenie umiejętności współpracy w grupie.

• Budzenie wyobraźni dzieci.

Podstawa programowa (…):

Pkt 4.1 i 2 „Dziecko przewiduje w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzonych i obserwowanych zmianach)”.

II. Środki dydaktyczne

ilustracje przestawiające dinozaury

komputer z projektorem

gra/plansza interaktywna „Dwa niebieskie dinozaury”

gra/plansza interaktywna „Zielony dinozaur”

plakietki z wizerunkiem dinozaurów w czterech kolorach

obrazki przedstawiające duże sylwetki dinozaurów pocięte na 5- 6 kawałków

Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.1

ołówki – po jednym dla każdego dziecka

III. Przebieg zajęć

1. Świat dinozaurów – wprowadzenie do zajęć

Dzieci siedzą na dywanie. Pytania nauczycielki:

Czy wiecie, co to są dinozaury?

Jak wyglądają dinozaury?

Czy jeszcze żyją?

Gdzie można je spotkać?

1

Elżbieta Bowdur

Dzieci oglądają wspólnie obrazki przedstawiające dinozaury. Rozmawiają na ich temat. Opisują ich wygląd.

2. Praca w grupach

Nauczycielka rozdaje dzieciom plakietki z wizerunkiem dinozaura – dinozaury w czterech kolorach.

Jak myślicie - jakie dźwięki wydawałyby dinozaury, gdyby żyły? Jakby się poruszały? Dzieci dowolnie naśladują ruchy dinozaurów.

W tym czasie nauczycielka rozkłada na dywanie duże koperty. Każda koperta opatrzona jest wizerunkiem dinozaura – cztery koperty – cztery różne dinozaury.

Na sygnał dzieci przerywają zabawę i siadają wokół kopert zgodnie ze swoją plakietką. Dzieci wyjmują z kopert kawałki dinozaura i układają je na dywanie.

Po skończonej pracy wszystkie dzieci oglądają ułożone dinozaury.

3. Gra/plansza interaktywna „Dwa niebieskie dinozaury”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:

→ Paproć

→ Dwa niebieskie dinozaury

Opis interaktywności

Gra „Dwa niebieskie dinozaury” polega na doskonaleniu pamięci wzrokowej, zapamiętywaniu położenia odkrywanych obrazków i odnalezieniu jednakowych.

Omówienie gry

Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną.

Nauczyciel uruchamia (klika) planszę „Paproć”, która przedstawia dawny świat dinozaurów. Dzieci opisują obrazek na ekranie.

Następnie wybrane dziecko klika „Dwa niebieskie dinozaury”.

Wybrane dzieci klikają po dwa obrazki w poszukiwaniu dwóch jednakowych.

4. Zabawa ruchowa

Przy akompaniamencie tamburyna lub innego instrumentu muzycznego, dzieci poruszają się naśladując dinozaury – każde według własnego pomysłu.

Na pauzę dzieci zatrzymują się. Gdy usłyszą hasło NOC kładą się na dywanie i „zasypiają”. Na hasło DESZCZ gromadzą się w kącie Sali, czyli w jaskini.

2

Elżbieta Bowdur

5. Gra/plansza interaktywna „Zielony dinozaur”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:

→ Paproć

→ Zielony dinozaur

Opis interaktywności

Gra „Zielony dinozaur” polega na doskonaleniu percepcji wzrokowej poprzez dobieranie poszczególnych części dinozaura.

Omówienie gry

Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel prosi wybrane dziecko, by wskazało zielonego dinozaura i kliknęło w niego.

Następnie wybierane kolejno dzieci, przeciągają fragmenty dinozaurów w odpowiednie miejsce układanki. Każde dziecko układa jednego dinozaura.

W grze może wziąć udział 3 dzieci.

6. Znajdowanie szczegółów, którymi różnią się obrazki – Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.1, str.23

Dzieci siadają do stolików, gdzie mają przygotowane karty z Wyprawki.

Nauczyciel informuje, że w samochodzie jedzie podróżnik, który wybiera się do krainy dinozaurów. Trzeba zaznaczyć kółkiem co najmniej 5 szczegółów, którymi różnią się obrazki.

7. Podsumowanie zajęcia

Sprawdzenie poprawności wykonania zadania.

Porządkowanie miejsc pracy.

3