Konspekt lekcji biologii dla klasy II gimnazjum.
Temat: W świecie kręgowców- lekcja powtórzeniowa.
CELE DYDAKTYCZNE
1. Wiadomości
Uczeń zna:
• cechy charakterystyczne wszystkich gromad kręgowców (pokrycie ciała,
krąŜenie, oddychanie, rozmnaŜanie, środowisko Ŝycia, temperatura ciała,
obecność błon płodowych)
• przedstawicieli wszystkich gromad kręgowców
• podział ssaków na torbacze, łoŜyskowce i stekowce
• róŜnice pomiędzy poszczególnymi gromadami organizmów
2. Umiejętności:
Uczeń potrafi:
• wymienić cechy charakterystyczne wszystkich gromad kręgowców
• przyporządkować gatunek do odpowiedniej gromady
• przedstawić podział ssaków na torbacze, łoŜyskowce i stekowce
• wymienić róŜnice pomiędzy poszczególnymi gromadami organizmów
3. Postawy:
• umiejętność współpracy i komunikacji w grupie
• umiejętność wykorzystania posiadanej wiedzy
• przyjmowanie etycznego zachowania wobec zwierząt
• odczuwanie potrzeby pogłębiania wiedzy biologicznej
4. Strategie:
• organizacyjna
• asocjacyjna
5. Metody:
• gra dydaktyczna
6. Formy pracy:
• zbiorowa
• grupowa
7. Środki dydaktyczne:
• tablica, kreda
• pytania konkursowe (załącznik nr 1.)
• zasady gry
I.
FAZA WSTĘPNA (10 min):
1. Nauczyciel sprawdza listę obecności i zapisuje temat lekcji na tablicy.
2. Nauczyciel prosi o odczytanie zadania domowego kilku uczniów.
3. Nauczyciel przedstawia cel lekcji: powtórzenie i utrwalenie wiadomości z
działu „Kręgowce”.
II.
FAZA REALIZACYJNA ( 30 min):
1. Nauczyciel ogłasza konkurs i dzieli uczniów na czteroosobowe grupy. Kolejno podaje zasady zabawy.
ZASADY:
• Jest 50 pytań. KaŜda grupa wybiera jedno pytanie, po czym stara się na to
pytanie odpowiedzieć. Na odpowiedź grupa ma ok. 1 min.
• Za kaŜdą prawidłową odpowiedź grupa otrzymuje 1 punkt, za brak
odpowiedzi 0 punktów.
• JeŜeli grupa nie odpowiedziała prawidłowo na pytanie, to pozostałe grupy
(poza kolejką) mogą przejąć pytanie i zdobyć dodatkowe punkty.
• Wśród pytań znajdują się trzy BONUSY. Grupa, która dostaje BONUS nie
odpowiada na Ŝadne pytanie, automatycznie otrzymuje 1 punkt.
• Za zakłócanie porządku konkursu np. rozmowy, krzyki grupa otrzymuje od
prowadzącego -1 punkt.
• Grupa, która zbierze najwięcej punktów otrzymuje ocenę bardzo dobrą,
druga grupa - ocenę dobrą+, trzecia grupa ocenę dobrą .
2. Nauczyciel po zapoznaniu uczniów z regułami konkursu, rozpoczyna zabawę.
Lista pytań- załącznik nr 1.
III.
FAZA PODSUMOWUJĄCA (5 min):
1. Nauczyciel podaje zagadnienia do sprawdzianu.
ZAGADNIENIA:
• Cechy charakterystyczne wszystkich gromad kręgowców (pokrycie
ciała, krąŜenie, oddychanie, rozmnaŜanie, środowisko Ŝycia,
temperatura ciała, obecność błon płodowych)
• Przedstawiciele wszystkich gromad kręgowców.
• Przegląd ssaków
• Przystosowanie ssaków do Ŝycia w róŜnych środowiskach
PYTANIA KONKURSOWE
1. Jaka to gromada kręgowców? Posiadają zdolność do lotu. Ich płuca połączone są z workami powietrznymi. Naskórek wytwarza pióra. Są stałocieplne.
PTAKI
2. Która cecha budowy jest podstawą podziału zwierząt na bezkręgowce i kręgowce?
OBECNOŚĆ KREGOSŁUPA
3. U której gromady kręgowców występuje linia naboczna?
U RYB
4. Jaką funkcję pełni linia naboczna występująca u ryb? ODBIERA RUCHY WODY
5. Do której gromady kręgowców zalicza się jaszczurka zwinka?
GADY
6. Wyjaśnij, dlaczego płazy nazywamy zwierzętami dwuśrodowiskowymi?
7. Wymień dwa gatunki stekowców.
8. Wymień gruczoły skóry u ssaków.
9. Jaka to gromada kręgowców? Ich skóra jest pokryta stwardniałym naskórkiem, łuskami rogowymi i tarczkami kostnymi. Są owodniowcami.
GADY
10. Wyjaśnij, co to jest kloaka i u kogo występuje.
11. Wyjaśnij, skąd pochodzi nazwa – ssaki.
12. Jak nazywamy czas rozrodu u ryb?
TARŁO
13. Omów budowę układu krwionośnego u ssaków.
14. Jaka to gromada kręgowców? śyją wyłącznie w wodzie, są zmiennocieplne.
Ich narządem wymiany gazowej są skrzela.
RYBY
15. Wymień cztery przystosowania ptaków do lotu.
16. Wymień dwie cechy płazów, które przystosowują te zwierzęta do Ŝycia w wodzie.
17. Ptaki dzieli się na gniazdowniki i zagniazdowniki. Wyjaśnij te pojęcia.
18. BONUS
19. Które płetwy u ryb są parzyste?
PIERSIOWE, BRZUSZNE
20. Wymień nazwy błon płodowych i określ ich funkcje.
21. Wymień gromady kręgowców, które są stałocieplne.
SSAKI, PTAKI
22. Prawda czy fałsz? W czasie zimy płazy polują na owady.
FAŁSZ
23. Jaka to gromada kręgowców? Są stałocieplne, ich skóra pokryta jest sierścią. Są Ŝyworodne., charakteryzuje je troskliwa opieka nad potomstwem.
SSAKI
24. Wymień nazwy kolejnych stadiów rozwojowych Ŝaby.
skrzek, kijanka, Ŝaba
25. Do której gromady kręgowców naleŜy traszka grzebieniasta?
PŁAZY
26. Dokończ zdanie: DuŜe stada ryb to …
ŁAWICE
27. BONUS
28. Wymień dwie cechy płazów, które przystosowują te zwierzęta do Ŝycia na lądzie.
29. Jaką funkcję pełni pęcherz pławny występujący u ryb?
UMOśLIWIA PRZEBYWANIE NA OKREŚLONEJ WYSOKOŚCI
30. Jaka to gromada kręgowców? Prowadzą wodno- lądowy tryb Ŝycia. Przechodzą rozwój złoŜony. Są zmiennocieplne. Ich skóra jest wilgotna.
PŁAZY
31. Prawda czy fałsz? Wszystkie płazy mają przystosowane kończyny do skakania.
Dlaczego?
32. Omów budowę serca u gadów.
33. Co oznacza pojecie układ krwionośny zamknięty?
34. Dokończ zdanie: Wydech i wdech odbywa się u jaszczurki dzięki: …
35. Omów budowę układu krwionośnego u ryb.
36. Które płuca mają większą powierzchnię wymiany gazowej: gada czy ssaka? Dlaczego?
37. Czym róŜni się rozwój złoŜony od prostego?
38. BONUS
39. Czy gady oddychają skórą? Dlaczego tak? Dlaczego nie?
40. Czym róŜni się kijanka od dorosłej Ŝaby. Podaj dwie róŜnice.