Elżbieta Bowdur
Scenariusz zajęcia nr 20
grupa 0
Obszar VII Wprowadzanie w kulturę życia. Poznawanie wartości
etycznych i estetycznych
Temat: Idzie luty
I. Cele
• Rozwijanie wyobraźni i percepcji słuchowej.
• Utrwalanie nazw instrumentów.
• Kształcenie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych.
• Wspólne muzykowanie.
• Doskonalenie percepcji wzrokowej.
Podstawa programowa (…):
Pkt. 8. „Dziecko śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe, chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu; II. Środki dydaktyczne
kalendarz ścienny
kartoniki z literami: L U T Y
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Klaun”
CD2 audio ABC
wyprawka cz.3 str. 23
instrumenty perkusyjne: trójkąty, kołatki, tamburyna, grzechotki III. Przebieg zajęć
1. Rozmowa wprowadzająca na temat miesiąca lutego
Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczycielka pokazuje kartę z kalendarza, dzieci odczytują nazwę miesiąca. Opowiadanie dzieci na temat pory roku i pogody. Dzieci układają wyraz LUTY z rozsypanych na dywanie liter.
Słuchanie piosenki „Bałwankowa rodzina” i odpowiadanie na pytania: Dlaczego bałwanek jest smutny?
Kogo mu brakuje?
Jakie korale ma żona bałwanka?
1
Elżbieta Bowdur
Dlaczego żona bałwanka jest zmartwiona?
Kto należy do bałwankowej rodziny?
2. Zagadki muzyczne
Nauczyciel ma schowane za zasłonką lub w pudełku instrumenty perkusyjne. Gra na wybranym instrumencie, a dzieci zgadują, który instrument wydaje takie dźwięki.
3. Zabawa muzyczna
Nauczycielka zaprasza do wspólnej zabawy w muzykowanie. Rozdaje dzieciom instrumenty. Dzieci przez chwilę próbują grać na swoich instrumentach.
Następnie dzieci z trójkątami stają w jednej grupie. Nauczycielka demonstruje, w jaki sposób mają grać podczas zwrotki.
Dzieci z grzechotkami, kołatkami i tamburynem w drugiej grupie grają rytmicznie podczas refrenu.
Nauczycielka włącza piosenkę i dyrygując daje sygnały, które instrumenty mają grać.
4. Gra/plansza interaktywna „Klaun”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Kapelusz
→ Klaun
Opis interaktywności
Gra „Klaun” polegająca na dopasowaniu instrumentów do muzyki reprezentowanej przez poszczególne postaci.
Omówienie gry
Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną.
Nauczyciel uruchamia (klika) planszę „Kapelusz”, która przedstawia scenę cyrku.
Wybrane dziecko klika „Klauna”. Dzieci opowiadają, co widzą na obrazku, jak wyglądają postacie, co mają wspólnego (np. czerwone nosy, śmieszne spodnie) i czym się różnią (kapelusze). Należy zwrócić uwagę dzieci na trzymane przez niektórych klaunów elementy instrumentów muzycznych).
Następnie dzieci wymieniają instrumenty, jakie widzą na obrazku.
Wybrane dzieci kolejno klikają na postacie i pasujące do nich instrumenty.
2
Elżbieta Bowdur
Jest 6 instrumentów, więc w grze może wziąć udział 6 dzieci.
5. Zabawa rytmiczna przy piosence „Bałwankowa rodzina” – CD2 audio ABC
Dzieci stoją parami przodem do siebie.
Podczas zwrotki trzymają się za ręce i tańczą w kółeczko w rytmie piosenki.
Podczas refrenu zatrzymują się i na słowa „Oj tak tak, oj, tak tak” kiwają do siebie paluszkami przechylając głowy.
Na słowa „Dobrej żony wciąż mi brak” łapią się wzajemnie pod pachy i podskakują w kółeczko (podobnie jak w tańcu ludowym).
6. Bałwankowa rodzina
Dzieci siadają na do stolików, gdzie mają przygotowane kartki kredki.
Rysowanie kredkami bałwankowej rodziny.
Ocena prac, przyczepienie rysunków na wystawce.
7. Podsumowanie zajęcia
Porządkowanie miejsc pracy.
Powtórzenie zabawy rytmicznej do piosenki „Bałwankowa rodzina”.
3