Scenariusz zdobył III miejsce w polsko- ukraińskim konkursie materiałów dydaktycznych o współpracy „Poznajmy lepiej swoich sąsiadów”

organizowanym w ramach Programu „Przemiany w Regionie”- RITA Autorka Jolanta Trzebniak

Temat i rodzaj zajęć: Kultura ukraińska – projekt zakończony prezentacją, którą klasa przedstawi na forum szkoły.

1. Poziom kształcenia: klasa 3LO, poziom rozszerzony (27 osób) 2. Cele główne :

• Ukazanie róŜnorodności kultury ukraińskiej

• Ukazanie wielokulturowości społeczeństwa polskiego

• Kształtowanie postawy tolerancji, empatii, zrozumienia, współdziałania.

Cele operacyjne (uczeń)

• korzysta z róŜnych źródeł informacji

• wykorzystuje w praktycznym działaniu wiedzę zdobytą podczas realizacji projektu

• efektywnie współdziała w grupie i bierze odpowiedzialność za wspólne efekty pracy

• prezentuje własne pomysły

• doskonali umiejętności związane z obsługą komputera Uwaga: Wygodniej jest do projektu zaangaŜować jedną klasę. Do części zadań moŜna jednak wybrać chętnych uczniów. Projekt moŜe być realizowany np. w ramach Dni Europy lub Tygodnia dla Tolerancji. MoŜe on być równieŜ wprowadzeniem do rozpoczęcia współpracy polsko-ukraińskiej (MoŜna nawiązać kontakt z Fundacją Współpracy Polsko- Ukraińskiej „PAUCI”).

Uczniowie realizując projekt powinni skorzystać z materiałów wypracowanych na wcześniejszych zajęciach

3. Czas trwania projektu:2 tygodnie 4.Przebieg

l.p

Zadania

Cele szczegółowe

Formy realizacji

Uwagi dla nauczyciela

1.

Podjęcie decyzji o

- Doskonalenie

Decyzję moŜna podjąć

Projekt moŜna potraktować

realizacji projektu

umiejętności

wspólnie z uczniami na

odrębnie albo wprowadzić go

POLSKO – UKRAIŃSKI KONKURS MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH

„POZNAJMY LEPIEJ SWOICH SĄSIADÓW”

argumentowania

zakończenie zajęć

na zakończenie cyklu.

własnego zdania.

„Współczesna Ukraina”

2.

Podział na grupy,

- Kształtowanie

Uczniowie tworzą zespoły

Nauczyciel przygotowuje

wybór liderów i

umiejętności

i wybierają zadania

odpowiednie listy i czuwa nad

przydział zadań

dochodzenia do

sprawnym przebiegiem

Załącznik 1

kompromisu oraz

przedsięwzięcia.

samodzielnego

podejmowania

decyzji

3.

Uczniowie

- Doskonalenie

Samodzielne

Nauczyciel konsultuje z

przystępują do

umiejętności

wyszukiwanie informacji

uczniami stopień realizacji

realizacji zadań

korzystania z

w dostępnych źródłach

zadań. W wyznaczonym

komputera oraz

(biblioteka, Internet)

terminie zbiera sprawozdania

wyszukiwania

od liderów grup.

informacji w

róŜnych źródłach.

4.

Przygotowanie

- Doskonalenie

- Uczniowie przygotowują

Nauczyciel koordynuje

prezentacji

umiejętności

zaproszenia dla

działania. Jest pośrednikiem

projektu

promocji własnych

nauczycieli i dyrekcji

między uczniami i

pomysłów

szkoły oraz plakaty do

nauczycielami.

rozwieszenia w szkole

- Przygotowanie

informacji do

umieszczenia na szkolnej

stronie internetowej i w

radiowęźle szkolnym

-Rozpoczęcie działalności

Blogu.

5.

Prezentacja

- Doskonalenie

- Przed rozpoczęciem

Nauczyciel koordynuje

projektu- czas

umiejętności

imprezy wytypowani

przebieg imprezy i kontroluje

trwania 45 min

autoprezentacji

uczniowie rozdają

czas jej trwania. Zaprasza w

zebranym specjalny numer

charakterze eksperta,

gazetki szkolnej.

przedstawiciela Związku

- Goście zwiedzają

Ukraińców w Polsce . Z tej

wystawę na korytarzu

okazji moŜna zorganizować

szkolnym

koncert zespołu grającego

POLSKO – UKRAIŃSKI KONKURS MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH

„POZNAJMY LEPIEJ SWOICH SĄSIADÓW”

- Podczas trwania imprezy

folklor ukraiński

wybrani uczniowie podają

gościom przygotowaną

potrawę.

-Prezentacja

multimedialna.

-Przedstawienie i pokaz

tańca

5. Kryterium oceniania: Pomysłowość, wkład pracy, aktywność poszczególnych członków grupy, estetyka, terminowe oddanie pracy.

6. Ewaluacja projektu: Uczniowie dokonują ewaluacji pracując w grupie. Wspiera ich nauczyciel.

Oceniają jakość pracy, sprawdzają czy udało się im osiągnąć wszystkie cele wskazane przez nauczyciela. Oceniają, które części projektu zostały wykonane lepiej niŜ zakładano, a nad którymi naleŜałoby jeszcze popracować. Zastanawiają się nad przyczynami sukcesu lub poraŜki w pracy.

Następnie uczniowie samodzielnie oceniają własne działania, określają ich mocne i słabe strony oraz stopień opanowania umiejętności, potrzebnych do wykonania zadań. Wypracowane wnioski powinny zostać wykorzystane podczas realizacji kolejnego projektu POLSKO – UKRAIŃSKI KONKURS MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH

„POZNAJMY LEPIEJ SWOICH SĄSIADÓW”