Zakład przemysłowy dysponuje trzema źródłami ciepła: 1. kotłownią o sprawności η1=0,84 i mocy od Qmin=10 MW do Qmax= 15 MW zasilaną węglem o wartości opałowej 22 GJ/t, kupowanym i dostarczonym po kosztach 8,4 zł/GJ. Kotłownia jest obsługiwana przez 10 pracowników, których średnie wynagrodzenie wynosi 2500 zł/m-c. Zakład ponosi koszty odpisów obowiązkowych od wynagrodzeń w wysokości 0,4 wartości wynagrodzeń brutto. Amortyzacja kotłowni wynosi 540 tys. zł rocznie, a koszty remontów 300 tys. zł rocznie.

2. układ kogeneracyjny z turbiną przeciwpręŜną, o mocy ciepłowniczej od Qmin=5 MW

do Qmax=12 MW. Stosunek Pel netto/Q wynosi 0,5. Sprawność ogólna układu wynosi 0,72. Układ jest zasilany tym samym węglem co kotłownia 1. Produkowana energia elektryczna netto moŜe być w całości zuŜyta na potrzeby własne, co skutkuje redukcją kosztów zakupu o 120 zł/MWh (e) (opata zmienna za zakup energii) – przyjąć, Ŝe obniŜa to koszty zasilania w ciepło. Amortyzacja układu wynosi 3 mln zł rocznie.

Układ jest obsługiwany przez 7 pracowników o średnich płacach 2900 zł/m-c. Koszty remontów wynoszą 800 tys. zł rocznie.

3. Kotłownię olejową o sprawności η3=0,9 i mocy Qmin=2 MW do Qmax= 6 MW zasilaną olejem o wartości opałowej 42 GJ/t, kupowanym i dostarczonym po kosztach 45 zł/GJ. Kotłownia jest obsługiwana przez pracowników zatrudnionych w kotłowni 1. Amortyzacja kotłowni wynosi 140 tys. zł rocznie, a koszty remontów 70 tys. zł

rocznie.

Zakład ponosi koszty odpisów obowiązkowych od wynagrodzeń w wysokości 0,4 wartości wynagrodzeń brutto. Pominąć wszelkie inne koszty operacyjne i finansowe.

Jak powinny być eksploatowane poszczególne źródła ciepła, jakie jest ogólne zuŜycie ciepła i jego roczny koszt (po odjęciu kosztów unikniętych z tytułu produkcji energii elektrycznej), jeśli zapotrzebowanie na ciepło w ciągu doby zmienia się jak na wykresie i występuje przez 300 dni w ciągu roku.

35

30

25

] 20

W

[M 15

10

5

0

0

1

2

3

4

5 6

7

8

9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

godziny

Rozwiązanie Uporządkowany wykres dobowy: 35

30

25

] 20

W

[M 15

5 godz,.

10

5

14 godz..

0

0

1

2

3

4

5 6

7

8

9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

godziny

zuŜycie dobowe: 6*24 + ½ * 9 * 6 + ½ * 24 *8 = 267 MWh = 961,2 GJ

stąd:

35

30

25

] 20

W

[M 15

10

5

0

0

1

2

3

4

5 6

7

8

9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

godz.

roczny:

35

30

25

] 20

W

[M 15

10

5

0

0

600

1200

1800

2400

3000

3600

4200

4800

5400

6000

6600

7200

godz.

zuŜycie roczne: 267*300 = 80100 MWh = 288360 GJ

koszty stałe i zmienne

kotłownia 1

EC 2

kotłownia 3

paliwo

= 9 zł/GJ / 0,84 =

= 9 zł/GJ / 0,72 /

= 45 zł/GJ / 0,9 =

10 zł/GJ

[1/(1+0,6)] GJ/GJt= 20

50 zł/GJ

zł/GJt

wynagrodzenia

= 12 m-cy * 10 *

= 12 m-cy * 7 * 2900

-

2500 zł/m-c *(1+0,4) zł/m-c *(1+0,4) =

= 420 000 zł/a

341 040 zł/a

remonty

300 000 zł/a

800 000 zł/a

70 000 zł/a

amortyzacja

540 000 zł/a

3 000 000 zł/a

140 000 zł/a

koszty uniknięte

-

- 0,6 GJe/GJt /3,6

-

energii elektrycznej

GJe/MW *120 zł/MWh

= - 20 zł/GJt

koszty zmienne

10 zł/GJ

20 zł/GJt

50 zł/GJ

koszty zmienne

10 zł/GJ

poniesione – uniknięte

50 zł/GJ

pomniejszone o

= -0 zł/GJt

koszty unikniete

koszty stałe

1 260 000 zł/a

4 141 040 zł/a

210 000 zł/a

35 3 MW

30

2 MW

3 MW

25

K3

] 20

W

2 MW

[M 15

10

5

K1

EC2

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

3

6

9

2

5

8

1

4

7

0

3

6

9

2

5

8

1

4

7

0

3

6

9

2

1

1

1

2

2

2

3

3

3

3

4

4

4

5

5

5

6

6

6

6

7

godz.

produkcja ciepła:

Łącznie

288360 GJ/a

K1:

112860 GJ/a

EC2:

158760 GJ/a

K3:

16740 GJ/a

Produkcja energii elektrycznej: =158760/3,6*0,6 = 26460 MWh Koszty uniknięte = 26460 *210 = 5,5566 mln zł

K zmienne (pomniejszone o koszty uniknięte)

=112860*10 + 158760*0+ 16740*50 = 1,1286+0+0,837= 1,9656 mln zł

K stałe = 5,61104 mln zł

Koszty łączne pomniejszone o kosztu uniknięte z tytułu własnej produkcji energii elektrycznej

K = 7,57664 mln zł/a