Świdnik, 22.11.2004
w Świdniku
SCENARIUSZ
„RODZINNEGO BALU KARNAWAŁOWEGO”
W GRUPIE DZIECI 3-LETNICH
Temat: Dziś w przedszkolu wielki bal.
Cele:
- integracja środowiska rodzinnego z przedszkolnym poprzez wspólną zabawę,
- stworzenie sytuacji sprzyjających chętnemu i aktywnemu udziałowi we wspólnych działaniach,
- zaspokojenie potrzeby tworzenia i współdziałania w grupie,
- zmniejszenie kosztów adaptacyjnych poprzez wspólną zabawę na balu rodzinnym oraz zaspokojenie potrzeby emocjonalnego związku z rodziną.
Metoda: ekspresywna: met. improwizacji, praktyczna: met. zadań i ćwiczeń otwartych Formy pracy: zbiorowa, zespołowa Pomoce dydaktyczne: losy z instrukcjami, kapelusz,, strój Śmieszka (klauna), emblematy w czterech kolorach, muzyka taneczna nagrana na płycie lub kasecie, elementy puzzli Śmieszka, kartki, ołówki.
Przebieg:
Lp. ZADANIA
CELE
OPERACYJNE
Powitanie
1.
Wszyscy uczestnicy stoją w kole, rodziny losują z „ma-9 dzieci potrafią w odpowied-
gicznego kapelusza” los – niespodziankę (z instrukcją wg, ni sposób zinterpretować
której rodzice witają się ze swoimi dziećmi np.: uśmie-instrukcję
chem, potarciem noskami, pogłaskaniem po policzku)
Powitanie Śmieszka
2.
Śmieszek przedstawia się recytując wierszyk: 9 potrafią swobodnie podjąć
„Witam wszystkich gości
spontaniczną zabawę z go-
kłaniam się niziutko
ściem
a na dowód tego
śmieję się wesolutko…”
posłuchajmy jak śmieje się Śmieszek.
2
Konkurs śmiechu
3.
Każda rodzina demonstruje wybrany, wymyślony przez 9 potrafią zaprezentować
siebie sposób śmiania się.
swój charakterystyczny
sposób śmiania się
Wręczenie „Orderu uśmiechu” dla każdej kolorowej 4.
rodzinki.
9 rozpoznają wskazać kolor
Prowadzący rozdają dzieciom i rodzicom emblematy z swojej rodziny
uśmiechem (w czterech kolorach –czerwony, zielony, żółty, niebieski). Wszyscy zebrani dzielą się na cztery grupy wg kolorów uśmiechów; zbierają się kolorowe grupy przy swoich bazach – stanowiskach.
Okrzyki kolorów
5.
Każda z grup wymyśla swój okrzyk.
9 w sposób twórczy reprezen-
tują okrzyk rodziny
Taniec kolorów
6.
rodzina czerwonych – makarena
9 potrafią swoim ruchem
rodzina żółtych – lambada
odzwierciedlać nastrój i
rodzina niebieskich – Bam - boleo
rytm muzyki,
rodzina zielonych – La bamba
9 zaprosić do tańca różne
osoby
Rewia mody karnawałowej
7.
Każda rodzina wybiera swojego lidera – modela, który 9 potrafią stworzyć oryginal-przebiera się, przystraja wg swojej barwy. Modele prezen-ny strój o odpowiedniej
tują swoje kreacje zebranym. Każda z grup wyraża swój barwie i w umiejętny spo-podziw za pomocą samogłosek:
sób zaprezentować się przed
żółci – a
publicznością,
zieloni – o
9 współdziałać w zabawie z
czerwoni – i
dorosłymi
niebiescy – niebiescy
Zabawa w „Magnesy”
8.
Wszyscy w swoich rodzinach tańczą w rytm muzyki, gdy 9 umiejętnie reagują na prze-następuje przerwa w muzyce „spotykają” się ze sobą i rwę w muzyce
dotykają na zasadzie „przyciągania magnetycznego” np.: kolanami, głowami, ramionami, łokciami.
Puzzle „Śmieszek”
9.
Każda grupa kolorowych ma jeden element puzzla postaci 9 doskonalą percepcję wzro-
Śmieszka. Wybrane dziecko podchodzi do środka sali, kową
gdzie następuje złożenie całego obrazka.
Taniec „Labado”
10. Wszyscy zebrani tańczą w kręgu, w środku, którego znaj-9 przedstawiają charaktery-
duje się ułożony „Śmieszek”. Treść zabawy wyrażana jest styczne ruchy w tańcu „la-za pomocą gestów.
bado”,
9 szybko reagować i wyko-
nywać właściwy ruch
„Kolorowe menu”
11. Każda drużyna wymyśla własny jadłospis w swoim kolorze 9 wykazują się pomysłowo-
(śniadanie, obiad, kolacja, deser)
ścią i twórczością słowną
3
Sałatka owocowa
12. Każda kolorowa drużyna reprezentować będzie owoce: 9 właściwe reagują na pole-czerwoni – jabłka, zieloni – kiwi, żółci – banany, niebiescy cenia,
– jagody. Wszyscy uczestnicy w kręgu tańczą w rytm 9 dostosowują ruchy do
muzyki. Prowadzący wydaje instrukcje np.: jabłko do kiwi tempa muzyki
(w tym czasie drużyny te zmieniają się miejscami); banan do jagody itp. Na hasło „sałatka owocowa” wszyscy mie-szają się na zasadzie wymiany miejsc.
Wspólny poczęstunek
13. Dzieci wraz z rodzicami uczestniczą we wspólnie przygo-9 potrafią wspólnie z rodzi-
towanym słodkim przyjęciu
cami uczestniczyć w słod-
kim poczęstunku
9 zastosować znane sobie
formy grzecznościowe
14. Swobodna zabawa przy muzyce
9 doskonalenie umiejętności
kreatywnej zabawy
opracowanie:
Anetta
Czeczko