Mariola Sokołowska-Pontek wieliszewsp@poczta.onet.pl
nauczanie zintegrowane
terapia pedagogiczna
Szk. Podst. w Wieliszewie
SCENARIUSZ ZAJĆ KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNYCH
Temat: Ćwiczenia usprawniające technikę czytania wierszyk pt. ,,Dziwny stwór .
Cele: - usprawnianie analizy i syntezy słuchowo-ruchowej i koordynacji wzrokowo
ruchowej
- kształcenie słuchu fonematycznego
- ćwiczenia koncentracji uwagi.
Metoda: - praca z komputerem
Forma: - praca w dwuosobowych grupach, ćwiczenia ruchowe, ćwiczenia ruchowo-słuchowo-
wzrokowe.
Pomoce: - komputer z programem Microsoft Word
- Mini Pus klocki, książeczka ,,Od gwiazdki do bajki
- kartki, długopis
Przebieg zajęć:
1. Ćwiczenie wprowadzające:
zabawa ruchowa - ,,Wszystko zwierze, co ma pierze lata
Prowadzący rozpoczyna zabawę słowami ,,Wszystko zwierze, co ma pierze lata ,
po których wymienia nazwy różnych zwierząt. Każdorazowo wypowiadając
nazwę rozpościera ręce niczym ptak skrzydła. Dzieci wsłuchują się uważnie w
słowa prowadzącego i rozpościerają ręce tylko wtedy, gdy padnie nazwa ptaka.
Kto jednak ulegnie sugestii i uniesie ręce w nieodpowiednim momencie, daje fant,
który po zakończeniu musi wykupić spełniając określone zadanie.
2. Rozsypanka przestawianka.
Z liter wyrazu np. KRASNOLUDEK dzieci tworzą dowolną ilość wyrazów.
Zasada zabawy dopuszcza zmianę liczby i kolejności liter, wyklucza natomiast
wielokrotne powtórzenie tych samych. Wygrywa grupa, która wymyśli najwięcej
wyrazów.
3. Klocki Mini Pus - ,,Od gwiazdki do bajki .
Połącz wyrazy kończące się tą samą sylabą.
4. Praca z komputerem. Zamaluj odpowiednim kolorem wyrazy w prostokątach.
ff
& da& da&
& da
daleko padalec
dary
moda
rodacy
buda
komoda broda dachówka
dama
podaje
parada
1
5. ,,Dziwny stwór . Uczniowie czytają wierszyk po jednym wersie i uzupełniają luki
odpowiednimi wyrazami.
Idzie drogą dziwny stwór,
A na plecach dzwiga & ..
Pierwsze oko ma & & & .,
Drugie oko ma & & & & ,
Trzecie oko & & & & & .,
& & & oko ma brązowe.
Piąte & .. żółte ma,
W szóstym błyszczy wielka & ..,
Bo zapomniał dziwny stwór
Komu miał dostarczyć & & .
6. Uczniowie pojedynczo czytają wiersz. Starają się go zapamiętać.
*pomysł wierszyka i rysunku został wykorzystany z ćwiczeń prowadzonych przez p. Joannę Zakrzewską na Kursie
Reedukacji na Uniwersytecie Warszawskim.
2