Scenariusz godziny wychowawczej dla klasy 5 szkoły podstawowej
Scenariusz godziny wychowawczej dla klasy 5 szkoÅ‚y podstawowej Temat: Ja i moje zachowanie. Cel ogólny: UczeÅ„ potrafi dokonać oceny swojego zachowania. Cele szczegółowe: UczeÅ„: ·ð wie, czym jest ocena, ·ð potrafi wykazać jej cechy, ·ð rozpoznaje swoje mocne i sÅ‚abe strony, ·ð doskonali umiejÄ™tność wyrażania swoich poglÄ…dów, ·ð wskazuje w jaki sposób powinno siÄ™ zachowywać, ·ð potrafi współpracować w grupie. Metody pracy: dyskusja, praca praktyczna, burza mózgów. Formy pracy: indywidualna, zespoÅ‚owa. Åšrodki dydaktyczne: kartony papieru, instrukcje do poleceÅ„, pisaki, kredki, kartki do rysowania, maÅ‚e karteczki, magnesy, kserokopie. Przebieg lekcji: I) Część wstÄ™pna. 1. Powitanie uczniów. Przedstawienie siÄ™. ProÅ›ba o wpisanie swoich imion na kartonikach. 2. PodziaÅ‚ uczniów na 4-5 osobowe grupy. 3. Podanie tematu lekcji. II) Część główna. 1. Co skÅ‚ada siÄ™ na ocenÄ™? Przypinamy na tablicy duży karton z napisem na Å›rodku ocena . NastÄ™pnie pytamy uczniów z czym siÄ™ kojarzy im to sÅ‚owo, ich propozycje zapisujemy w charakterze promyków odchodzÄ…cych od sÅ‚oneczka. Ewentualne uzupeÅ‚nienie: sÄ…d, opinia, spostrzeżenie, nasze myÅ›lenie o kimÅ›... 2. Cechy oceny- burza mózgów. Uczniowie w grupach wypisujÄ… na karteczkach odpowiedz na pytanie: Jaka powinna być ocena? . NastÄ™pnie przypinamy cechy oceny na kartonie. 3. JabÅ‚ko. Uczniowie na kartce rysujÄ… jabÅ‚ko podzielone na dwie części (można rozdać uczniom wczeÅ›niej przygotowane kopie ), nastÄ™pnie z jednej strony wypisujÄ… cechy które ich zdaniem opisujÄ… jacy sÄ…, a z drugiej te cechy które chcieliby posiadać. 4. ZwierzÄ…tko. Uczniowie rysujÄ… zwierzÄ…tko, które najbardziej lubiÄ…/ najlepiej je charakteryzuje. NastÄ™pnie opowiadajÄ… dlaczego wybrali akurat takie, jakie sÄ… jego cechy. 5. Ludzik. Uczniowie otrzymujÄ… obrazki z wizerunkami dzieci. Ich zadaniem jest uzupeÅ‚nić w odpowiednich miejscach informacje o ich zainteresowaniach, rzeczach które ich zÅ‚oszczÄ… lub cieszÄ… oraz mocnych i sÅ‚abych stronach. 6. Historyjki sytuacyjne. Nauczyciel czyta uczniom krótkie historyjki . Ich zadaniem jest zastanowienie siÄ™ nad tym jak zachowaÅ‚ siÄ™ bohater oraz jak powinien siÄ™ zachować. Po chwili zastanowienia uczniowie zgÅ‚aszajÄ… pomysÅ‚y, które nauczyciel wpisuje w kolumnie: Jak zachowaÅ‚ siÄ™...? lub Co powinien zrobić? . III) Cześć podsumowujÄ…ca. 1. Nauczyciel pyta uczniów, czego nauczyli siÄ™ podczas dzisiejszych zajęć. Po swobodnych wypowiedziach może dodać refleksjÄ™, że Bardzo Å‚atwo oceniamy innych. Jednak ocenianie siebie sprawia nam trudnoÅ›ci. WyglÄ…d zewnÄ™trzny możemy ocenić gdy spojrzymy w lustro. Wystarczy zmienić ubranie, umyć buziÄ™, czy uczesać siÄ™ inaczej. Jednak postÄ™powanie jest trudniejsze do oceny. Choć czasem trudno jest zmienić nam swoje zachowanie, trzeba pracować dÅ‚ugo, ale pamiÄ™tajmy, że z pewnoÅ›ciÄ… efekty tej pracy zostanÄ… docenione. 2. PodziÄ™kowanie za aktywny udziaÅ‚ w zajÄ™ciach. ZaÅ‚Ä…cznik 1 możliwe odpowiedzi do pytaÅ„: Co to jest ocena: ·ð opinia ·ð stopieÅ„, ·ð uwaga, ·ð spostrzeżenie, ·ð sÄ…d, ·ð myÅ›lenie o kimÅ› Jaka powinna być ocena? ·ð sprawiedliwa ·ð zasÅ‚użona, ·ð taka na jakÄ… zasÅ‚ugujemy, ·ð przemyÅ›lana, ·ð obiektywna. ZaÅ‚Ä…cznik 2 JabÅ‚ko ZaÅ‚Ä…cznik 3 ZaÅ‚Ä…cznik 4 Historyjki sytuacyjne. Franek po raz kolejny nie przyniósÅ‚ zeszytu na lekcjÄ™ matematyki. ZabrakÅ‚o mu pomysłów na kÅ‚amstwo, wiÄ™c tym razem przyznaÅ‚ siÄ™, że od kilku dni nie odrabiaÅ‚ pracy domowej. Powód jeden- graÅ‚ na komputerze. OtrzymaÅ‚ ocenÄ™ niedostatecznÄ…. W drodze do domu rozmyÅ›laÅ‚: Co powiem mamie?, Może że pani siÄ™ na mnie uwzięła lub miaÅ‚a zÅ‚y humor? (plansza) Jak zachowaÅ‚ siÄ™ Franek? Co powinien zrobić? KrzyÅ› znalazÅ‚ na korytarzu szkolnym pieniÄ…dze. ByÅ‚o to przed lekcjÄ… wychowania fizycznego, gdy dzieci biegÅ‚y siÄ™ przebrać do szatni. RozglÄ…dnÄ…Å‚ siÄ™ dookoÅ‚a, nikogo nie byÅ‚o w pobliżu. ChÅ‚opiec schowaÅ‚ pieniÄ…dze do kieszeni. (plansza) Jak zachowaÅ‚ siÄ™ KrzyÅ›? Co powinien zrobić? Konspekt godziny wychowawczej dla klasy 5szkoÅ‚y podstawowej Temat: Ja i szkoÅ‚a mój stosunek do zdobywania wiedzy. Cel ogólny: UczeÅ„ zna swój stosunek do szkoÅ‚y. Cele szczegółowe: UczeÅ„: ·ð doskonali myÅ›lenie twórcze, ·ð nazywa swoje uczucia zwiÄ…zane ze szkoÅ‚Ä…, ·ð zmienia negatywne myÅ›lenie o szkole, ·ð dokonuje wÅ‚asnej samooceny, ·ð doskonali umiejÄ™tność wyrażania swoich poglÄ…dów, ·ð uczy siÄ™ tolerancji dla innych poglÄ…dów, ·ð potrafi współpracować w grupie. Metody pracy: dyskusja, praca praktyczna, burza mózgów. Formy pracy: indywidualna, zespoÅ‚owa. Åšrodki dydaktyczne: kartony papieru, instrukcje do poleceÅ„, pisaki, kredki, kartki do rysowania, maÅ‚e karteczki, magnesy, kserokopie. Przebieg lekcji: I) Część wstÄ™pna. 1. Przywitanie uczniów, podanie tematu zajęć. 2. Zapoznanie klasy z kontraktem pracy na lekcji. 3. Ja koÅ„czÄ™, ty zaczynasz. Uczniowie siedzÄ…c w krÄ™gu w szybkim tempie podajÄ… sÅ‚owa, które zaczynajÄ… siÄ™ na literÄ™ koÅ„czÄ…cÄ… sÅ‚owo poprzednika, np.: szkoda-abażur-rak-krawat... II) Część główna. 1. Praca w grupach. Klasa zostaje podzielona na 2 grupy (ewentualnie 3 lub 4)przez odliczanie. Uczniowie zapoznajÄ… siÄ™ z zasadami pracy w grupach. Grupy wykonujÄ… plakat: a) zachÄ™cajÄ…cy do nauki, pracy nad wÅ‚asnym doskonaleniem siÄ™ oraz wskazujÄ…cy, iż wiedza pozwala na realizacjÄ™ marzeÅ„ i planów na przyszÅ‚ość. b) pokazujÄ…cy powody niechÄ™ci do nauki. c) ukazujÄ…cy cechy idealnego ucznia w oczach nauczyciela. 2. Burza mózgów- Co zrobić, aby szkoÅ‚a daÅ‚a siÄ™ lubić? Nauczyciel zapisuje pytanie na tablicy. Uczniowie maja kilka minut na zastanowienie siÄ™ nad możliwymi odpowiedziami. Przed zgÅ‚aszaniem pomysłów należy powiedzieć, iż każdy ma prawo zgÅ‚osić pomysÅ‚ o ile zawiera on w sobie odpowiedz na pytanie, nie wolno nikogo krytykować ani oceniać propozycji kolegi. Nauczyciel zapisuje propozycje na tablicy. Po wyczerpaniu propozycji caÅ‚a klasa przystÄ™puje do wyÅ‚onienia realnych rozwiÄ…zaÅ„. 3. Twoje nastawienie do szkoÅ‚y, nauki, siebie. Uczniowie otrzymujÄ… do wypeÅ‚nienia tabele. Ćwiczenie mogÄ… wykonywać indywidualnie lub w grupach. Po skoÅ„czeniu pracy nastÄ™puje omówienie i ewentualne uzupeÅ‚nienie przez kolejne grupy. 4. NaprawdÄ™ jaki jestem, nie wie nikt. Uczniowie otrzymujÄ… schemat ludzika. Ich zadaniem jest zastanowienie siÄ™ nad sowimi zainteresowaniami, uczuciami, mocnymi i sÅ‚abymi stronami... NastÄ™pnie omawiajÄ… swoje prace. III) Cześć podsumowujÄ…ca. 1. UkÅ‚adanie puzzli wyrazowych (rozsypanek). Uczniowie losujÄ… puzzle, Na znak czas start rozpoczynajÄ… pracÄ™, wygrywajÄ… najlepsi. 2. PodziÄ™kowanie za pracÄ™ podczas zajęć. ZaÅ‚Ä…cznik 1 Kontrakt 1. Mówimy do siebie po imieniu. 2. SÅ‚uchamy siÄ™ nawzajem. 3. Bierzemy aktyny udziaÅ‚ w zajÄ™ciach. 4. JesteÅ›my wobec siebie szczerzy. 5. Nie oceniamy innych. 6. Nie mówimy o nieobecnych. 7. JesteÅ›my dyskretni. 8. JesteÅ›my otwarci i sÅ‚użymy innym pomocÄ…. ZaÅ‚Ä…cznik 2 ZASADY PRACY W GRUPIE 1. Przygotujcie swoje stanowiska pracy. 2. Wybierzcie spoÅ›ród siebie: a. pisarza, b. strażnika czasu c. prezentera/prezenterów. 3. PamiÄ™tajcie, że pomysÅ‚ każdego jest ważny. 4. Nie zapominajcie na czym polega zadanie, w razie wÄ…tpliwoÅ›ci pytajcie. ZASADY PRACY W GRUPIE 1. Przygotujcie swoje stanowiska pracy. 2. Wybierzcie spoÅ›ród siebie: a. pisarza, b. strażnika czasu c. prezentera/prezenterów. 3. PamiÄ™tajcie, że pomysÅ‚ każdego jest ważny. 4. Nie zapominajcie na czym polega zadanie, w razie wÄ…tpliwoÅ›ci pytajcie. ZaÅ‚Ä…cznik 3 ZaÅ‚Ä…cznik 4 TWOJE NASTAWIENIE DO SZKOAY, NAUKI, SIEBIE JAKO UCZNIA. 1. Wypisz pod każdym tytuÅ‚em wszystkie sÅ‚owa, skojarzenia, które przychodzÄ… ci do gÅ‚owy. SZKOAA NAUKA NAUCZYCIE(E) JA JAKO UCZEC 2. W moim idealnym Å›wiecie. A teraz wykonaj to samo ćwiczenie, wypisujÄ…c idealne wyobrażenia. SZKOAA NAUKA NAUCZYCIE(E) JA JAKO UCZEC ZapamiÄ™taj! MyÅ›lenie o sobie jako o osobie skutecznej i kompetentnej, to już poÅ‚owa sukcesu.