Włodzimierz Marciniak

E-mail: marcinte@o2.pl

Nauczyciel informatyki w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Koziegłowach / k. Poznania KONSPEKT LEKCJI ELEMENTÓW INFORMATYKI DLA KLAS W I ROKU NAUCZANIA Czas trwania: 90 minut

Temat:

Programy multimedialne – encyklopedie, leksykony.

Uaktywnianie płyt oraz napędu CD-ROM.

Cele lekcji:

zastosowanie multimediów jako elektronicznych nośników informacji /encyklopedii, leksykonów/, które operują dźwiękiem, ruchomym obrazem oraz umożliwiają użytkownikowi wpływanie na treść i formę przekazywanej informacji; zapoznanie się z możliwościami i technikami uaktywniania płyt multimedialnych oraz obsługą napędu CD-ROM;

kształcenie umiejętnego poruszania się oraz wyszukiwania określonych informacji w środowisku programów multimedialnych – zaprezentowanie i udostępnienie multimedialnej „Encyklopedii człowieka” na każdym stanowisku pracy; właściwe obchodzenie się z nośnikami informacji jakimi są płyty CD; poznanie pojęć: multimedia, eksploracja, hipertekst; pobudzanie zmysłowej percepcji ucznia.

Osiągnięcia ucznia:

potrafi prawidłowo uruchomić program oraz korzystać z menu; umiejętność samodzielnego wyszukiwania informacji; zna pojęcia: hipertekst, multimedia, eksploracja.

Treści nauczania:

posługiwanie się środkami, czyli urządzeniami technologii informacyjnej; sposób komunikowania się z komputerem np. oferta – menu, ikona, przycisk, wybór opcji, zatwierdzenie wyboru;

wyszukiwanie informacji na różne tematy.

Metody pracy:

pogadanka;

pokaz;

indywidualna praca z encyklopedią multimedialną.

Środki dydaktyczne:

zestaw komputerowy;

zeszyty przedmiotowe;

płyty CD-ROM /encyklopedie, leksykony, słowniki – ekspozycja/;

„Komputery, multimedia, internet, leksykon”, K. Pochwalski, T. Lewandowski, J. Szaniawski, RTW Warszawa 1997.

Przebieg lekcji:

TOK LEKCJI

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIA

Wprowadzenie

Jednym z podstawowych źródeł informacji

do zajęć.

były

od

dawna

i

są

nadal

encyklopedie.

Podstawowym

ograniczeniem

drukowanych

encyklopedii jest brak dźwięku i ruchu filmu i animacji.

Nie można usłyszeć wypowiedzi, głosów zwierząt, dźwięków, utworów muzycznych.

Owszem pojawiły się: internet,

Jak sądzicie – czy obecnie powstały jakieś encyklopedie i słowniki na CD-nowe formy informacji?

ROM-ach.

Mogą być odtwarzane za

Spróbujcie je bliżej określić.

pomocą komputera.

„Jak to działa?”, „Fogra”,

Jakie tytuły są Wam znane?

„Encyklopedia Wszechświata”,

„Historia Świata” i inne.

Przedstawiam Wam kilka encyklopedii – kto odczyta ich tytuły? /ekspozycja encyklopedii, Np. „Multimedialna słowników i leksykonów/.

Encyklopedia Popularna Fogra”,

Elektroniczne

encyklopedie

multimedialne „Omnia”, itd.

łączą elementy audiowizualne, takie jak: tekst, narrację,

obraz,

animacje,

film

i

dźwięk.

Stały się poprzez swoją zawartość bardziej bliskie człowiekowi.

Możemy dzięki nim obejrzeć i usłyszeć głos sławnych ludzi, przywódców, poznać życie, głosy wielu zwierząt, łatwiej zrozumieć pewne zjawiska, procesy. Kiedyś było to niemożliwe.

Uczniowie czytają:

Kto odszuka pojęcie „multimedia”?

„multimedia”

–

metoda

prezentowania

informacji

za

pomocą

komputera,

łącząca

elementy audiowizualne, takie

jak

tekst,

dźwięk,

grafika

/nieruchome obrazy, animacje

komputerowe i zdigitalizowany

obraz wideo/.

Multimedialna

baza

danych

o

instrumentach

muzycznych

umożliwia

użytkownikowi

nie

tylko wyszukanie i odczytanie

opisu instrumentu, ale również

obejrzenie

ilustracji

i wysłuchanie fragmentu utworu

muzycznego.

Aplikacje

multimedialne

wyróżniają

się

wysokim

stopniem

interakcyjności

/dialogu

użytkownika

z komputerem/.

Pliki

graficzne

i

dźwiękowe

zajmują

wyjątkowo

dużo

miejsca, dlatego też komputery

Podanie

multimedialne są wyposażone

w

napędy

dysków

tematu lekcji.

Zapisanie w zeszytach tematu lekcji oraz

kompaktowych

/optycznych/

o dużej pojemności CD-ROM”.1

zaznaczenie pojęcia „multimedialne”

/pierwsze zdanie definicji/.

Realizacja

Informacja, iż CD-ROM-y są komputerowymi tematu zajęć.

nośnikami danych.

Na jednym krążku można zapisać 650MB danych.

Na takiej płycie zmieści się około 450 dyskietek o pojemności 1,44 MB lub 150 milionów słów tekstu.

Są także większe nośniki danych.

1 K. Pochwalski, T. Lewandowski, J. Szaniawski: Komputery, multimedia, internet, leksykon, RTW Warszawa, 1997, s. 202 – 204.

Obsługa

1. Wyjaśnienie

oraz

pokazanie

umiejętnego Obserwacja.

napędu i płyt.

obsługiwania

się z płytami CD aby nie

zniszczyć ścieżki zapisu.

2. Instruktaż

obsługi napędu CD-ROM oraz Obserwacja.

postępowania z uaktywnianiem w nim płyt

z

automatycznym

„starterem”

oraz

bez

„startera”.

3. Udostępnienie „Encyklopedii człowieka” na Praktyczne działanie.

jedenaście stanowisk pracy. Nauczyciel poleca uczniom,

aby

otworzyli

stację

CD-ROM

i włożyli umiejętnie /zgodnie z instruktażem/

płytę.

4. Po

uruchomieniu

pojawia

się animowane

wprowadzenie. Na ekranie monitora widzimy

„Gabinet”,

należy

poruszyć

myszką

i obserwować jej wskaźnik. Można zauważyć, Wyjaśnienie

że w pewnych obszarach zmienia on postać

pojęcia

ze strzałki na dłoń z wyciągniętym palcem

„hiperłącza”.

wskazującym.

Są

to

obszary

aktywne,

z którymi związane są hiperłącza (odsyłacze, Obserwacja i praktyczne linki) do dalszych informacji na określony działanie.

temat.

5. Informacja, iż wystarczy raz kliknąć w miejscu hiperłącza, aby otworzyć następną stronę.

Encyklopedia składa się z czterech działów:

„Przegląd układów”, „Przegląd trójwymiarowy”,

„Przegląd

RTG”,

„Quiz”.

Do

wszystkich

wchodzi się z głównego „Gabinetu”, do którego można też w każdej chwili wrócić. W prawym górnym rogu ekranu znajduje się konsola

służąca

do

obsługi

programu.

Przegląd

układów umożliwia dostęp do wielu informacji o ludzkim ciele. Do poruszania się między ekranami tematycznymi służy menu.

Uczniowie odbywają

6. Zastanów się jaki organ wewnętrzny interesuje samodzielną – wirtualną

Ciebie najbardziej?

„podróż” do części ciała, ich

Sprawdź czy w „Encyklopedii człowieka” położenia, budowy i zasad znajdziesz informacje na ten temat.

funkcjonowania.

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, służ y radą i pomocą tym, którzy mają trudnoś ci.

Pojęcie

„eksploracja”.

7. Wyjaśnienie pojęcia „eksploracja” – co znaczy Notatka w zeszytach.

poszukiwanie, odkrywanie.

8. Przykładowy

pokaz

instalacji

innej

Obserwacja.

encyklopedii przez nauczyciela.

9. Polecenie wyboru dowolnej encyklopedii.

Przeprowadzenie indywidualnej

10. Propozycja zaspokojenia ciekawości i przegląd instalacji za pomocą kreatora zainstalowanych encyklopedii.

przez uczniów.

11. Wymiana encyklopedii między stanowiskami Indywidualny, dowolny przegląd komputerowymi.

zawartości danych encyklopedii.

Podsumowanie 1. Wystawienie ocen uczniom najbardziej Uczniowie dokonują

aktywnym i zaangażowanym.

samooceny, określają czego

2. Podanie tematyki następnych zajęć.

i jak się nauczyli.

3. Polecenie właściwego zamknięcia programów Zastanawiają się jak

i zabezpieczenia płyt.

wykorzystać zdobytą wiedzę.

4. Uporządkowanie stanowisk pracy.

Prawidłowe zakończenie pracy

W domu

programu oraz wyjęcie płyt

i zamknięcie napędu CD-ROM.

Zastanów się, czy drukowane encyklopedie za 10 lat będą się bardzo różniły od dzisiejszych?

Jak będzie z encyklopediami elektronicznymi?

Jakie są Twoje ich wizje???