KONSPEKT DO ZAJĘĆ Z TERAPII ZAJĘCIOWEJ
Temat: Ludoterapia seniorów. Gra karciana – „wojna”.
Odbiorcy (podopieczni): mieszkańcy DPS-u Prowadzący: Patrycja Kasperkiewicz
Cel ogólny: zabawa
Cele szczegółowe:
+ Sfera poznawcza:
- omówienie przebiegu gry
- wyjaśnienie zasad gry
- przedstawienie rekwizytów potrzebnych do gry
+ Sfera psychoruchowa:
- tasowanie kart
- podawanie kart
- rozpoznanie liczb w kartach, „wojny”
+ Sfera afektywna:
- cieszenie się z przeprowadzonych zajęć
- współdziałanie w grupie
- okazywanie radości z przeprowadzonych zajęć
- wywołanie uśmiechu na twarzy podopiecznego
- przywrócenie pozytywnych wspomnień
- zapomnienie o bólu
- okazanie serdeczności innym
Czas trwania zajęć: 30 min
Metoda realizacji: ludoterapia
Forma: grupowa
Środki i przybory: karty do gry
Zasady gry:
Zasady gry są bardzo proste. Przetasowaną talię kart dzieli się na dwie części, rozdaje graczom i kładzie koszulkami do góry. Pierwszy i drugi zawodnik równocześnie wykładają po jednej karcie i porównują ich wartości. (względem starszeństwa - kolory nie odgrywają roli) Gracz o wyższej wartości karty odbiera je i kładzie pod spodem swojej talii. Jeśli karty mają taką samą siłę (as na asa, król na króla, itp.), rozpętuje się „wojna”; należy odkryć po jednej karcie, położyć je koszulkami do góry na swoich kartach odkrytych, a następnie
wyciągnąć następną kartę, położyć odkryte na zakrytych kartach i wówczas są one porównywane. Karta o wyższej wartości wygrywa, a zwycięzca wojny odbiera wszystkie karty wykorzystane w wojnie. Proces jest powtarzany, jeśli w okresie wojny znowu nie można wyłonić zwycięzcy.
Wygrywa ten, kto pierwszy zabierze wszystkie karty przeciwnikowi. Gra potrafi być bardzo długa, gdyż zebrane karty są przekładane pod spód talii i mogą one później zostać wykorzystane wielokrotnie; partia może trwać nawet ponad kilka godzin, jednak zwykle znudzeni monotonią gracze rezygnują dużo wcześniej. Z tego względu zyskuje popularność głównie u najmłodszych, niezdolnych do zapamiętania reguł bardziej skomplikowanych rozgrywek.
Tok zajęć
Czynności prowadzącego
Czynności podopiecznych
1. Część wstępna
1. Powitanie i przedstawienie się
1. Obrazowanie aktywności
uczestników
2. Zapoznanie z tematem zajęć,
celami
2. Przypomnienie zasad gry
3. Zachęta do współudziału
3. Dostosowanie się do celów
ogólnego i szczegółowych
4. Wyzwolenie motywacji do pracy
4. Przygotowywanie stołu do gry
5. Krótkie poinformowanie o grze
6. Omówienie zasad gry
„Witam Państwa Serdecznie.
Przypomnijmy sobie, jak się grało w
wojnę. Jest to znana przez Państwa
gra karciana. Proszę o zajęcie
miejsc.”
2. Część właściwa
1. Pomoc w zajęciu miejsca,
1. Tasowanie i rozdanie kart
tasowaniu kart
2. Granie
2. Rozdanie kart
3. Zakończenie rundy i rozpoczęcie
3. Rozpoczęcie gry, czyli pierwsza
kolejnej
runda wojny
4. Powtarzanie kroków 1-3
4. Ogłoszenie zwycięzcy
5. Powtarzanie kroków 1-4
3. Część końcowa
1. Podsumowanie gry, nagradzanie
1. Posprzątanie Sali
uczestników
2. Pożegnanie i przyjęcie
kolejnego terminu spotkania
2. Posprzątanie stołu
3. Podziękowanie za udział
4. Podanie kolejnego terminu
„Myślę, że Państwo się dobrze
bawiło, w nagrodę wszyscy
otrzymują cukierki. Proszę się
poczęstować. Zwycięzca otrzyma
podwójną nagrodę.”