Elżbieta Bowdur

Scenariusz lekcji nr 33

klasa 1

Blok tematyczny: Dobro i piękno świąt wielkanocnych

Temat: Ważymy

I. Cele

• Wprowadzenie pojęcia kilogram.

• Rozwijanie umiejętności szacowania ciężaru.

• Ćwiczenia w ważeniu.

• Ćwiczenia w obliczaniu sum i różnic wyrażeń mianowanych (kg).

Podstawa programowa (…):

Pkt 7.2.b „Uczeń dodaje i odejmuje”

Pkt 7.3.b „Uczeń potrafi ważyć przedmioty; różnicuje przedmioty cięższe, lżejsze”

II. Środki dydaktyczne

podręcznik „Razem w szkole” cz.7

komputer z projektorem

plansza interaktywna/gra „Waga”

waga łazienkowa, waga kuchenna, 1 kg cukru, 1 kg soli

„Zeszyt” cz.7

III. Przebieg zajęć

1. Mierzenie przez szacowanie

Nauczyciel układa zgromadzone przedmioty na stoliku (litrowy karton soku, piórnik, książka itp.). Kilogram soli jest zawinięty w papier, aby nie widać było napisu. Uczniowie biorą przedmioty do ręki i próbują oszacować ich ciężar.

Nauczyciel daje do porównania kilogram cukru. Dzieci używają określeń cięższy od kilograma, lżejszy od kilograma. Następnie uczniowie ważą przedmioty na wadze kuchennej. Nauczyciel wyjaśnia i zapisuje na tablicy:

1 kilogram = 1 kg

Dzieci ważą się na wadze łazienkowej. Porównują swoją wagę.

2. Określanie nazw różnych rodzajów wag – podręcznik cz.7, ćw.1, str.95

Dzieci nazywają poszczególne wagi. Omawiają, do czego służą, gdzie można je spotkać. Dobierają nalepki do obrazków. Słuchają informacji Poli.

1

Elżbieta Bowdur

3. Plansza/gra interaktywna „Waga”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1

wybieramy obrazek naszego konta, a następnie kolejno klikamy:

→ Kram z różnościami (3)

→ Waga (3)

Opis interaktywności

Gra „Waga”. Dodawanie na wadze szalkowej odważników w taki sposób, aby doprowadzić do równowagi lub przechylenia się jednej z szalek w dół.

Omówienie gry:

Gra składa się dwóch zadań. Nauczyciel przed rozpoczęciem zadań ma możliwość poćwiczyć ważenie za pomocą odważników, które można przesuwać.

Nauczyciel pisze działania na tablicy, np.:

2kg + 2kg + 1kg =

5kg + 5kg =

5kg + 2kg + 2kg +1kg =

Wybrany uczeń podchodzi do tablicy i przesuwa odważniki na jedną szalkę, a na drugą dobiera jeden odważnik, tak aby szalki były w równowadze. Uczniowie zapisują działania do zeszytów.

Następnie nauczyciel wybiera zadanie, objaśnia dzieciom polecenie i wybiera ucznia do wykonania zadania przy tablicy.

4. Porównywanie masy towarów – podręcznik cz.7, ćw.2, str.96

Słuchanie informacji Oskara. Krótki komentarz nauczyciela dotyczący

współczesnych wag elektronicznych.

5. Obliczanie całkowitej masy towarów, dodawanie wyrażeń mianowanych (kg) – podręcznik cz.7, ćw.3, str.96

6. Rozkładanie liczb na składniki – podręcznik cz.7, ćw.4, str.96 – podręcznik cz.7, str.80

7. Wykonanie działań, połączenie z właściwymi wynikami

– „Zeszyt” cz.7, ćw.3, str.22

2