Propozycje scenariuszy lekcji

33

Temat: Historia w prywatności na kartach „Lalki”.

(czas realizacji – 2 lekcje)

Cele szczegółowe:

rozumienie roli, jaką odgrywa pamiętnik Rzeckiego w Lalce

rozumienie wartości, jakie wnosi do powieści pamiętnik Rzeckiego

poznanie mieszczańskiego etosu pracy

charakterystyka Rzeckiego jako romantyka wychowanego na legendzie Napo-

leona i ideałach Wiosny Ludów

charakterystyka Rzeckiego jako subiekta starej daty

Materiał:

B. Prus, Lalka

podręcznik: Napoleon Polaków, s. 14–15

Przygotowanie:

Uczniowie czytają w domu dokładnie 3. i 10. rozdział z I tomu Lalki („Pamiętnik starego subiekta”), przypominają sobie legendę Napoleona oraz wydarzenia Wiosny Ludów.

Tok lekcji:

1. Poszukiwanie w „Pamiętniku starego subiekta” opisu wydarzeń historycznych i historii prywatnej, praca indywidualna.

Prosimy uczniów, aby na podstawie 3. i 10. rozdziału Lalki napisali krótki życiorys Ignacego Rzeckiego. Następnie uczniowie decydują o tym, które z opisanych faktów należą do wydarzeń historycznych, a które są prywatną historią Rzeckiego, i uzasadniają swój wybór. W tym miejscu może się wywiązać dyskusja na temat subiektywnej wartości historii zapisanej w pamiętniku, np. czy opis bitwy dokonany przez Rzeckiego ma wartość obiektywną, czy jest jedynie jednostkowym zapisem przeżyć, subiektywną relacją z wydarzeń itp. Uczniowie zapewne zauważą, że Napoleon, Wiosna Ludów są częścią historii Europy, pobyt u Jana Mincla zaś dotyczy życia osobistego Rzeckiego.

Po odczytaniu kilku propozycji prosimy uczniów o wskazanie w życiu Rzeckiego tych wydarzeń i doświadczeń, które go ukształtowały, wpłynęły na jego osobowość, stworzyły jego świat wartości (dzieciństwo Rzeckiego, życie i praca w sklepie Jana Mincla oraz udział w Wiośnie Ludów).

2. Charakterystyka świata wartości Ignacego Rzeckiego, praca w grupach.

Dzielimy uczniów na trzy grupy. Każda analizuje jeden z etapów życia bohatera (dzieciństwo, życie i pracę w sklepie Jana Mincla, udział w Wiośnie Ludów). Prosimy uczniów, aby się skupili przede wszystkim na odszukaniu i wskazaniu wartości, którymi kierował się Rzecki na poszczególnych etapach swojego życia.

3. Wspólna charakterystyka Ignacego Rzeckiego.

Przedstawiciele poszczególnych grup odczytują efekty swojej pracy. Nauczyciel po-maga formułować wnioski. Wskazuje też na związek między historią a osobowością bohatera, np.

Dokument pochodzi ze strony www.gwo.pl

34

Propozycje scenariuszy lekcji

wpływ złotej legendy Napoleona, która towarzyszyła Rzeckiemu od dziecka, na dokonywane przez niego wybory życiowe, dużą naiwność polityczną, wiarę w nieco spiskową teorię świata i nadawanie politycznego znaczenia działaniom Wokulskiego,

wpływ historii rodzinnej na udział Rzeckiego w Wiośnie Ludów, wpływ ideałów Wiosny Ludów na poglądy Rzeckiego,

wpływ pobytu Rzeckiego w mieszczańskiej rodzinie Minclów na jego stosunek do pracy i osobowość.

Zwracamy uczniom uwagę na to, że:

Rzecki w poglądach i ideałach, które wyznaje, jest romantykiem.

4. Podsumowanie.

Prosimy uczniów, aby na koniec spróbowali wskazać rolę, jaką odgrywały w powie-

ści omówione fragmenty pamiętnika.

Dzięki pamiętnikowi powieść zyskuje tło historyczne i obyczajowe. Pamiętnik zawiera informacje, które nadają sens późniejszym wydarzeniom. Dzięki pamiętnikowi historia i teraźniejszość tworzą ciągłość.

Zwracamy uczniom uwagę na to, że pewne wydarzenia przedstawione w Lalce poznajemy przez pryzmat spojrzenia Rzeckiego. Powrócimy do tego, omawiając zagadnienie narracji w powieści.

5. Praca domowa.

Porównaj trzy fragmenty Lalki:

tom I, rozdział 2.

Od słów: „Pan Ignacy od dwudziestu pięciu lat mieszkał w pokoiku przy

sklepie”* do słów: „Jeżeli dzień udał się dobrze, pan Ignacy był kontent”.

tom I, rozdział 3.

Od słów: „Właścicielem sklepu był Jan Mincel” do słów: „Zasada robienia

oszczędności stała się już u niego chorobliwym dziwactwem”.

tom II, rozdział 19.

Od słów: „W sobotę, po rozejściu się subiektów” do słów: „po co pan darmo pracuje?”.

i na ich podstawie scharakteryzuj mieszczański etos pracy, na którym się wychował

Ignacy Rzecki. Wskaż zmiany, jakim podlegał etos pracy wraz z upływem czasu.

Dokument pochodzi ze strony www.gwo.pl

Temat: Kim jest Wokulski?

(czas realizacji – 2 lekcje)

Cele szczegółowe:

próba charakterystyki Wokulskiego

zrozumienie złożoności psychologicznej postaci Wokulskiego

* Wszystkie cytaty pochodzą z: B. Prus, Lalka, Wrocław 1998.