SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

DLA KLASY II GIMNAZJUM

Zadanie główne: Kształtujemy sprawność motoryczną na torze przeszkód.

Cele wiodące w zakresie: Umiejętności: Pokonywanie przeszkód za pomocą różnych form ruchu (chód równoważny, bieg, skok, wspinanie, czworakowanie).

Doskonalenie skoku kucznego przez 4 części skrzyni.

Motoryczności: Rozwój siły różnych grup mięśniowych.

Doskonalenie i rozwijanie szybkości, zwinności, skoczności i wytrzymałości.

Wiadomości: Tętno przed wysiłkiem, w czasie wysiłku i po wysiłku.

Wpływ aktywności ruchowej na zdrowie człowieka.

Działań wychowawczych: Motywacja do świadomego uczestnictwa w kształtowaniu sprawności fizycznej.

Cele operacyjne:

Uczeń :

- zmierzy tętno metodą palpacyjną,

- zrozumie przyczyny zmian w rytmie pracy serca,

- wyjaśni, jaki wpływ na zdrowie ma aktywność ruchowa,

- bezpiecznie pokona gimnastyczny tor przeszkód stosując rożne formy ruchu,

- rozwinie zdolności siłowe, szybkościowe i koordynacyjne,

- prawidłowo wykona przeskok kuczny przez 4 części skrzyni.

Metody:

Realizacji zadań ruchowych:

• zabawowa klasyczna

• zadaniowa ścisła

Przekazu informacji:

• opis

• pogadanka

• wykonywanie czynności ruchowych Wychowania:

• instruowanie

• wyrażanie aprobaty

Forma zajęć: strumieniowa (tor przeszkód) Sprzęt i przybory: ławeczki, skrzynia, płotki lekkoatletyczne, drabinki, materace, stojaki, piłka, stoper.

Środki dydaktyczne: plansza z definicją zdrowia (wg WHO), hasło „Zdrowotne aspekty aktywności ruchowej”, karteczki dla uczniów z opisem wpływu ruchu na poszczególne narządy i układy w organizmie człowieka.

2

PRZEBIEG LEKCJI

Uwagi

ęść jikc

Tok lekcji

Treść i przebieg ćwiczeń Metody

organizacyjne

Cz

le

(dozowanie)

1.Zorganizo-

1.Zbiórka.

wanie grupy

i sprawdzenie

2.Sprawdzenie obecności

gotowości do

i przygotowania do zajęć.

zajęć.

U. próbują

zredagować

2.Nastawienie

1.Podanie zadań lekcji.

Pogadanka definicję zdrowia.

uczniów do

Pogadanka nt. definicji zdrowia oraz N. podsumowując

aktywnego udziału znaczenia ruchu dla organizmu człowieka.

zawiesza planszę

w lekcji.

2. Podanie informacji nt. pomiaru tętna.

Opis

z definicją WHO.

3. Pomiar tętna metodą palpacyjną.

U-mierzą puls

w czasie 10s.

3. Zabawa

„Dogoń pierwszego”.

Zabawo-

2 min.

ożywiająca

Trucht dookoła sali, na sygnał ostatnia wa -

uczennica z rzędu biegnie do przodu klasyczna

sprintem i ustawia się na początku in.

kolumny.

15 m

4. Ćw. ramion

Krążenie RR w przód, w tył w truchcie.

Zada-

30 s

niowa

5. Ćw. nóg

Wieloskoki wzdłuż sali.

-ścisła

30 s

tępna –

ws

6. Ćw. tułowia w

Krążenia tułowia w różnych

15 s

ęść

pł. złożonej

płaszczyznach w pozycji wysokiej.

I Cz

7. Ćw. szyi

W postawie wysokiej skłon głowy w 8 razy

lewą, prawą stronę.

8. Ćw. tułowia w

W siadzie o prostych nogach, skłon 4 razy

pł. strzałkowej.

w przód z oparciem rąk o podłoże.

9. Ćw. mm.

Z siadu na ławeczce o nogach ugiętych, 6razy

grzbietu i brzucha

opad T w tył i powrót do siadu, RR w Ć w.

pozycji „skrzydełka”. Współćwiczący profilaktyczne

przytrzymuje za stopy- zmiana ról.

-ś cią ganie łopatek 10.Ćw.

,,Taczki”- jeden z U wykonuje na początku 2 razy

w podporze

ławki podpór leżąc przodem w rozkroku.

Współćwiczący ujmuje go za nogi i przeprowadza na koniec ławki.

11.Ćw.

Postawa zasadnicza przed ławką, wejście 6 razy

skocznościowe

przodem na ławkę, zeskok w przód do półprzysiadu.

3

1.Przygotowanie

Przygotowanie pomocy (przyrządy,

zadań.

przybory) do poszczególnych ćwiczeń (zadań) na torze przeszkód.

2. I stacja

Start z pozycji leżąc przodem.

Zada-

niowa-

3. II stacja

Trzy materace-skoki z materaca na ścisła

materac z odbicia jednonóż

4. III stacja

Ławeczka gimnastyczna, odwrócona -

chód równoważny z omijaniem przeszkód (piłek).

5. IV stacja

Skrzynia – skok kuczny przez 4 części Asekuracja

skrzyni.

nauczyciela

20 min

6. V stacja

Ławeczka gimnastyczna zaczepiona

o szczebel drabinki na wysokości 1m –

główna –

wejście po ławce na drabinkę, przejście ęść

bokiem przez dwie drabinki i zeskok w bok.

II Cz

7. VI stacja

Bieg od drabinki do materaca i przewrót w przód ponad przeszkodą - piłką lekarską.

8. VII stacja

Płotki lekkoatletyczne – przejście pod płotkami na czworakach lub pełzaniem.

.

9. VIII stacja

Ławeczka wzdłuż - przeskoki zawrotne.

10. IX stacja

Piłka do siatkówki - rzuty o ścianę i chwyty (5 razy).

11. X stacja

Marsz do mety w podporze tyłem

Uczniowie

pokonują tor

Pomiar tętna (po trzykrotnym pokonaniu trzykrotnie.

toru)

4

1. Uspokojenie

1. Losowanie karteczek z opisem wpływu Każda uczennica

organizmu

ruchu na poszczególne narządy.

ma inną

informację.

2. Leżenie przodem- ciche odczytywanie wylosowanych informacji, a następnie N. uzupełnia

głośne przekazanie ich pozostałym wypowiedzi,

uczennicom.

wyjaśnia

niezrozumiałe

3. Leżenie tyłem o nogach ugiętych w pojęcia.

stawach kolanowych – wznos RR w górę wdech nosem, opust RR - wydech ustami.

1. Po trzykrotnym pokonaniu toru, 2. Czynności

losowanie karteczek z opisem wpływu organizacyjno-ruchu na poszczególne narządy.

ńcowa - 8 min

porządkowe.

Omówienie lekcji. 2. Leżenie przodem- ciche odczytywanie ko

wylosowanych informacji, a następnie ęść

głośne przekazanie ich pozostałym uczennicom.

III Cz

3. Leżenie tyłem o nogach ugiętych w stawach kolanowych – wznos RR w górę 4 razy

wdech nosem, opust RR - wydech ustami.

4.Pomiar tętna (+5 do +15 tętna

początkowego).

U. próbują

uzasadnić

5.Sprzątanie przyrządów i przyborów.

dlaczego tętno

znów jest niższe.

6. Ocena uczniów, podsumowanie lekcji.

7. Pożegnanie

Załączniki:

1. Napis dużego formatu

DEFINICJA ZDROWIA WG WHO:

ZDROWIE to nie tylko niewystępowanie choroby lub niedomagania, ale stan pełnej sprawności fizycznej, psychicznej i społecznej.

5

2. Karteczki z napisami do odczytywania przez uczniów:

ZDROWOTNE EFEKTY AKTYWNOŚCI

RUCHOWEJ

MÓZG

• Poprawa ukrwienia.

• Poprawa procesów koncentracji, uwagi i funkcji intelektualnych.

PRZEWÓD POKARMOWY

• Lepsze trawienie.

• Normalizacja apetytu...

• Mniej problemów z zaparciem.

KOŚCI

• Elastyczniejsze

• Mniej podatne na odwapnienie.

• Bardziej odporne na złamania.

MIĘŚNIE

• Lepsza wytrzymałość i większa siła..

• Możliwość dłuższej pracy bez zmęczenia.

• Prawidłowy stan napięcia - lepsza, sprężysta sylwetka.

KREW

• Dostarcza więcej tlenu do tkanek.

• Lepsza eliminacja zbędnych produktów przemiany materii.

• Poprawa składu lipidów- mniej „złego”, więcej „dobrego” cholesterolu.

• Lepsza regulacja poziomu cukru we krwi.

SERCE

• Wytrenowane serce przy tym samym wysiłku mniej się męczy i...

• ...pracuje bardziej ekonomiczne.

• Wytrenowane serce ma znacznie większe możliwości rezerwowe.

NACZYNIA KRWIONOŚNE I LIMFATYCZNE

• Poprawa krążenia krwi i limfy.

• Przeciwdziałanie powstaniu zmian miażdżycowych.

• Normalizacja ciśnienia krwi.

6

PŁUCA

• Lepsze wykorzystanie pojemności płuc.

• Wzmocnienie mięśni oddechowych.

• Sprawniejsze oczyszczanie oskrzeli.

SYSTEM NERWOWY

• Lepsza koordynacja ruchowa.

• Szybszy refleks.

SKÓRA

• Lepsze ukrwienie

• Opóźnienie procesów starzenia skóry.

• Młodszy wygląd.

TKANKA TŁUSZCZOWA

• Długotrwały, umiarkowany wysiłek fizyczny sprzyja pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

STAWY

• Większy zakres ruchów.

• Większa odporność na urazy.

PSYCHIKA

• Poprawa obrazu własnego JA.

• Satysfakcja z własnej sprawności.

• Odwaga i optymizm.

• Chęć do czynu.

Łatwiejsze radzenie sobie ze stresem.

Literatura:

Kołodziejowie M.,J.: Wybrane lekcje wychowania fizycznego. FOSZE –Rzeszów 1999.

Gomułka S., Rewerski W.(red.): Encyklopedia zdrowia. PWN – Warszawa 1992.

Opracowała mgr Barbara Knop