KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEO

TEMAT: OBWÓD ĆWICZEBNY- WZMACNIANIE MIĘŚNI POSTURALNYCH.

CELE:- WZMACNIANIE MIĘŚNI TUŁOWIA,

- WDRAŻANIE DO WSPÓŁPRACY W ZESPOLE DWÓJKOWYM,

- ZAPROPONOWANIE PRZEZ UCZNIA JEDNEGO ĆWICZENIA ROZLUŹNIAJĄCEGO.

PRZYBORY: PIŁKA LEKARSKA, LASKA GIMNASTYCZNA, PLATFORMA RUCHOMA, 2 MATERACE, ŁAWECZKI.

KLASA: I GIMNAZJUM, DZIEWCZĘTA.

MIEJSCE ZAJĘĆ: SALA GIMNASTYCZNA.

Tok lekcji Organizacja zajęć Czas Uwagi

trwania

I część Czynności organizacyjne: zbiórka, 5'

Inną odmiana:

wstępna

powitanie, podanie zadań lekcji,

Jedna z

sprawdzenie gotowości do lekcji.

ćwiczących goni

koleżankę z pary,

Zabawa ożywiająca ”Berek w parach”.

po złapaniu

Uczniowie dobierają się w pary. Jedna z zmiana ról.

par jest „berkiem”. Po złapaniu, zmiana ról.

II część Ćwiczenia w parach:

10'

Nauczyciel

główna A Przemieszczanie się po sali w parach, kontroluje pracę

- trzymając się za rękę,

uczniów.

- jedna osoba za drugą,

Poprawia błędy.

- krokiem odstawno- dostawnym,

- twarzą do siebie,

- przechodząc na zmianę pod

nogami partnera.

Przysiady w parach:

- jednocześnie,

- na zmianę.

Obroty w parach trzymając się za rękę,

w jedna i drugą stronę.

Przechodzenie w dwójkach pod

splecionymi rękami, przenosząc

jednocześnie ręce partnera i swoje do

góry.

W staniu tyłem do siebie, skręty z

klaśnięciem w dłonie partnera.

Skłony w staniu tyłem do siebie,

klaśnięcie miedzy nogami partnera i nad głową.

Przeciąganie partnera w ustawieniu

bokiem na linii. Wytrącanie go z

równowagi.

Podskoki jednonóż z chwytem za nogę

prawą partnera lewą dłonią i podaniem

sobie dłoni prawych po skosie.

W przysiadzie „walka kogutów”.

II część Uczennice otrzymują od nauczyciela 20'

W zależności od

główna B zadanie rozstawić przybory do obwodu ilości uczniów na

stacyjnego.

stanowisko może

I Przeciąganie się po ławeczce na

przypadać jedna

brzuchu.

osoba lub dwie

II Przenoszenie piłki lekarskiej (1kg) za głowę w leżeniu tyłem na ławeczce.

III Wzmacnianie mm brzucha- z leżenia

Nogi ugięte, stopy

tyłem unoszenie tułowia do nóg.

zaczepione o

IV Wzmacnianie mm grzbietu-

drabinkę.

unoszenie w leżeniu przodem laski

gimnastycznej.

Nauczyciel

V Przejście po grabinkach.

koordynuje pracę.

VI Przejście równoważne po ławeczce

Zwraca uwagę na

przodem, bokiem z zachowaniem

oddech,

prawidłowej postawy.

dokładność

VII Przemieszczanie się na ruchomej

ćwiczeń.

platformie.

III część Czynności organizacyjno- porządkowe: 5'

końcowa posprzątanie, omówienie lekcji. Podanie przez ucznia jednego ćwiczenia

rozciągającego. Zabawa rozluźniające:

„Minutka”. W pozycji leżącej, uczeń

ma za zadanie odliczyć 60s.Nauczyciel

na koniec zajęć wyróżnia osobę, która

najdokładniej odliczyła czas.

Joanna Maciesza