Załącznik 4 – Aktualny rynek pracy – scenariusz zajęć


AKTUALNY RYNEK PRACY  SCENARIUSZ ZAJĆ
Rynek pracy  relacja pracownika i pracodawcy
Cel:
" Uświadomienie mechanizmów poszukiwania pracy oraz ważności świadomości własnych moc-
nych stron.
Materiały:
" artykuły plastyczne, na przykład farby, pędzel, blok itp. , które będą przedmiotem transakcji
" monety lub banknoty (nie muszą być prawdziwe) do płacenia za artykuły
" tablica lub flipchart
Przebieg:
Nauczyciel zaprasza dwóch ochotników do wzięcia udziału w scence. Wyjaśnia, że odegrane zosta-
ną dwie role: sprzedawcy i kupującego. Rolą sprzedawcy jest dokonanie sprzedaży. Kupujący przy-
chodzi do sprzedawcy, ponieważ musi kupić materiały na zajęcia plastyczne. Ma określoną kwotę
pieniędzy. Sprzedawca powinien zachęcić do zakupu na jak najlepszych warunkach dla siebie. Scen-
ka powinna trwać około 3 5 minut, niezależnie od tego, czy udało się dokonać transakcji czy nie.
Pozostali uczniowie w klasie powinni obserwować scenkę w milczeniu. Na zakończenie nauczyciel
zachęca do pogratulowania odwagi ochotnikom i oklasków.
Po scence nauczyciel koncentruje swoją uwagę na sprzedawcy. Jemu jako pierwszemu zadaje na-
stępujące pytania:
" Jak się czułeś w tej roli?
" Jaki był twój cel w tej scence?
" Na ile w skali 0-10 osiągnąłeś ten cel?
" Jakie twoje zachowania, stwierdzenia przybliżały cię do osiągnięcia tego celu?
Następnie zadaje pytania kupującemu:
" Jakie zachowania, stwierdzenia, pytania sprzedawcy powodowały, że chciałeś dokonać zakupu?
Następnie zadaje pytania obserwatorom (klasie):
" Jakie zachowania, stwierdzenia, pytania sprzedawcy powodowały, że kupujący był zainteresowa-
ny zakupem? W których momentach kupujący chciał się wycofać?
Na koniec nauczyciel na tablicy wypisuje obserwacje wszystkich uczestników. Wybiera zwłaszcza
te, które odnoszą się do skutecznych zachowań sprzedawcy, na przykład:
" Zna dobrze swój towar.
" Potrafi mówić o wadach i zaletach towaru.
" Daje możliwość obejrzenia i sprawdzenia towaru.
" Jest miły i uprzejmy.
" Nawiązuje kontakt z klientem i miło się z nim rozmawia.
" Jest profesjonalnie przygotowany do swojej pracy.
" Negocjuje cenę.
Akademia
1 Vademecum doradztwa edukacyjno-zawodowego
Po wypisaniu wszystkich haseł nauczyciel przenosi uwagę uczniów na sytuację na rynku pracy. Ry-
nek pracy jest jak sklep czy giełda, na której spotykają się pracownik i pracodawca jak sprzedający
i kupujący. Osoba, która poszukuje pracy jak sprzedawca powinna dobrze znać swój towar, by móc
o nim przekonywująco opowiedzieć i trafić z nim do właściwych potencjalnych odbiorców. Tym to-
warem są umiejętności, wiedza, cechy danej osoby. Kupującym jest pracodawca, który potrzebuje
danego towaru, by w jego firmie praca została wykonana. Poszukuje więc osoby o danych umiejęt-
nościach, wiedzy i cechach. Transakcja zakupu sprzedaży to decyzja, że dany pracodawca zatrud-
ni pracownika.
Następnie nauczyciel zadaje uczniom pytania, które mają wprowadzić w zagadnienia związane
z funkcjonowaniem rynku pracy.
1. Co się dzieje, kiedy sprzedawca ma taki towar, który już stracił wartość, jest przestarzały i nie-
użyteczny?
2. Co się dzieje, kiedy sprzedawca zamawia towary zgodnie tylko ze swoimi zainteresowaniami, a nie
potrzebami klientów?
3. Co się dzieje, kiedy sprzedawca ma dobry nos do interesów i zamawia do swojego sklepu takie to-
wary, których dziś klienci jeszcze nie kupują, ale wie, że niedługo będą ich potrzebować (na przy-
kład deszczową wiosną, kiedy ogląda prognozę pogody i słyszy, że nadchodzą upalne dni i lato
zacznie się szybciej, swój asortyment powiększa o kremy do opalania, stroje kąpielowe i zabaw-
ki plażowe)?
4. Co się dzieje, kiedy w okolicy wszyscy sprzedawcy sprzedają tylko warzywa? jest dużo sklepów
warzywnych, ale nie ma ani jednego sklepu z pieczywem, brakuje też składników, by samemu
upiec chleb?
Kiedy uczniowie podają odpowiedzi, nauczyciel zapisuje główne hasła na tablicy.
Ad. 1 Nikt nie chce kupić towaru. Nikt nie jest zainteresowany tym sklepem i nikt tam nawet nie za-
gląda.
Ad. 2 Klienci przestają przychodzić. Sprzedawca wydaje pieniądze na zakup towaru zgodnie ze swo-
imi zainteresowaniami i rozwija swoje zainteresowania, ale nie ma z tego zysku finansowego.
Ad. 3 Klienci zawsze znajdują to, czego potrzebują, a sprzedawca ma zysk.
Ad. 4 Jest duża konkurencja i trzeba zdobywać klientów. Klienci nie są zadowoleni, bo nie mają gdzie
kupić pozostałych potrzebnych towarów.
Nauczyciel znowu przenosi uwagę uczniów na rynek pracy i wprowadza w zagadnienia związane
z zawodami wymierającymi i przyszłościowymi, deficytowymi i nadwyżkowymi oraz trendami na
rynku pracy.
Zawody wymierające i przyszłościowe
Cel:
" Skazanie zmienności rynku pracy oraz wzbudzenie świadomości konieczności obserwacji tych
przemian.
Akademia
2 Vademecum doradztwa edukacyjno-zawodowego
Przebieg:
a) Nauczyciel nawiązuje do pierwszej sytuacji, w której sprzedawca ma niepotrzebne, przestarzałe
towary. Niektóre starsze osoby posiadają umiejętności, które kiedyś były im potrzebne w pracy. Dzię-
ki tym umiejętnościom mieli pracę i zarabiali pieniądze. Na przykład zdun (osoba, która potrafiła
budować piece kaflowe w domach) kiedyś był bardzo potrzebny, ponieważ piece ogrzewały domy.
Jednak wraz ze zmianą sposobu ogrzewania domów i mieszkań, zmieniło się zapotrzebowanie na
takich pracowników. W tej chwili bardziej potrzebne są osoby zajmujące się instalacją ogrzewania
różnego typu (gazowego czy elektrycznego). Zawód zduna jest jeszcze wykonywany (niektórzy lu-
bią mieć piece kaflowe nawet dla samej ozdoby), ale już przez małą liczbę osób.
Innym przykładem jest zawód bednarza. Zajmuje się on wytwarzaniem naczyń drewnianych, takich
jak: beczki, wiadra ,konewki. Obecnie większość takich rzeczy jest wykonywana jest z innych two-
rzyw, na przykład z plastiku i jest mniejsze zapotrzebowanie na wytwory bednarza.
Zegarmistrzów kiedyś też było więcej, ponieważ do naprawy zegarów i zegarków mechanicznych
potrzebne były odpowiednie umiejętności. Obecnie godzinę pokazuje nam telefon komórkowy lub
zegary na baterie. Oczywiście nadal zegarmistrze są potrzebni, ale już nie w takiej ilości, jak kiedyś
i zajmują się już głównie naprawą.
Nauczyciel robi miniquiz, zadając pytania dotyczące kolejnych przykładów:
Kto wie, czym zajmuje się:
" szewc (uczniowie opowiedzą oczywiście, że naprawą butów, ale kiedyś szewc zajmował się także
wykonywanie butów na zamówienie. W tej chwili jest to bardzo rzadkie, ponieważ buty produku-
je się na masową skalę w halach produkcyjnych przy użyciu maszyn);
" repasatorka  osoba zajmująca się ręczną naprawą uszkodzonych pończoch, skarpet i rajstop, po-
przez dorabianie ich zniszczonych części. Używała do tego specjalnych igieł zakończonych haczy-
kiem i zapadką, które umożliwiały przewlekanie bardzo cienkich nici;
" stelmach to rzemieślnik zajmujący się konserwacją kół i części do wozów i bryczek. Obecnie zawód
całkowicie zapomniany. W Polsce zakłady stelmaskie istniały do połowy XX wieku.
b) Na niektóre zawody zmniejsza się zapotrzebowanie na rynku pracy i trudno jest znalezć pracę,
mając dany zawód. Z kolei wraz ze zmianami technologicznymi i zmianami stylu życia pojawiają się
zupełnie nowe zawody. Nauczyciel nawiązuje do sytuacji trzeciej, kiedy sprzedawca wybiega myślą
w przyszłość i przygotowuje się do zmian sezonowych. Pracownik, obserwując zapotrzebowanie na
różne umiejętności, może się przygotować do sytuacji zmian.
Puzzle  nauczyciel rozdaje w kopertach nazwy nowych zawodów oraz ich definicje do połączenia.
Akademia
3 Vademecum doradztwa edukacyjno-zawodowego
ślubny konsultant, zajmuje się organizacją uroczy-
stości ślubnych i przyjęć weselnych, dbając zgod-
nie z zapotrzebowaniem klienta o różne szczegóły,
Wedding planer np. projekt i wydruk zaproszeń na ślub, tworzenie
listy gości, przygotowanie menu, przygotowanie
kwiatów, ustawienia stołów, przygotowanie całej
oprawy muzycznej
osoba zajmująca się  łowieniem trendów przez
obserwację zachowań i zwyczajów ludzi na róż-
nych imprezach, w klubach, koncertach po to, by
znalezć pewne niuanse modnego stylu życia
Coolhunter
osoba, która zajmuje się rehabilitacją dzieci z wy-
korzystaniem koni, na których uczą się jezdzić
Hipoterapeuta
jego obowiązkiem jest zapewnienie rozrywki
uczestnikom spotkania, zabawy
Animator imprez
dba o właściwe ostrzyżenie i stylizację psich fryzur
Groomer
przeprowadza badania i analizuje dane dotyczą-
ce warunków atmosferycznych
Klimatolog
Akademia
4 Vademecum doradztwa edukacyjno-zawodowego
Zawody deficytowe i nadwyżkowe
Nauczyciel nawiązuje do sytuacji trzeciej i czwartej.
Kiedy sprzedawca zna zapotrzebowanie klientów, łatwiej mu zaspokoić ich życzenia, nie zamawia
niepotrzebnych towarów, które potem długo leżą na półkach i ma większy zysk. Tak samo jest z pra-
cownikiem, który wie, na jakie zawody jest zapotrzebowanie w jego regionie. Dla przykładu, jeśli
w naszej miejscowości będą mieszkać sami spawacze, ale nie będzie ani jednego piekarza, to w pie-
karni będzie brakować pracowników, a większość spawaczy będzie bez pracy. Dla określenia zapo-
trzebowania na poszczególne zawody wykonuje się badania. Zajmują się tym między innymi wo-
jewódzkie urzędy pracy.
Nauczyciel posiłkuje się raportami, najlepiej jeśli wykona uproszczone zestawienie na bazie aktu-
alnych danych publikowanych na stronach wojewódzkich urzędów pracy w poszczególnych woje-
wództwach. Rozdaje je uczniom i zachęca do wspólnej analizy:
W jakich zawodach w ostatnim czasie było najwięcej pracy?
W jakich zawodach najtrudniej było znalezć pracę?
Czy pasja i zainteresowania wystarczą?
Bardzo ważne jest, by wykonywać pracę, którą się lubi. Jednak jeśli w wyborze zawodu kierujemy
się tylko zainteresowaniami, nawet jeśli posiadamy dużą wiedzę na ten temat i potrafimy cieka-
wie o tym opowiadać, ale nie bierzemy pod uwagę tego, czy ktoś oprócz nas się tym zainteresuje,
to może dojść do sytuacji z punktu drugiego. Trzeba zatem przyglądać się różnym zawodom i ob-
serwować, na jakie stanowiska firmy najchętniej zatrudniają.
Akademia
5 Vademecum doradztwa edukacyjno-zawodowego

