1. Obliczyć stęŜenie procentowe roztworu otrzymanego ze zmieszania 30 g soli kuchennej i 170g wody.

Odpowiedź: W 100g roztworu znajduje się 15g soli, a więc roztwór jest 15%-owy.

2. Ile gramów substancji znajduje się w 420g 20%-owego roztworu?

Odpowiedź: W 420g 20% roztworu znajduje się 84g substancji rozpuszczonej.

3. Ile gramów

znajduje się w 200 cm3 0,1 molowego roztworu ?

Odpowiedź: W 200 cm3 0,1M roztworu

znajduje się 1,96g czystego kwasu.

4. 250 ml roztworu zawiera 3,659g chlorku sodowego. Oblicz stęŜenie molowe NaCl w tym roztworze.

Odpowiedź: Zgodnie z definicją molowości roztwór jest 0,25 M.

5. 50g wodorotlenku potasu rozpuszczono w 160g wody. Wyrazić w ułamkach molowych stęŜenie

i

w otrzymanym roztworze.

Odpowiedź: W podanym roztworze ułamek molowy KOH wynosi 0,091, a wody 0,909.

6. StęŜony kwas solny o gęstości 1,2g/cm3 zawiera 39,11% wag.

Obliczyć ułamki molowe

i

w tym roztworze.

Odpowiedź: Ułamek molowy kwasu w podanym roztworze wynosi 0,24, a wody 0,76.

7. Jakie jest stęŜenie procentowe 2 molowego roztworu kwasu siarkowego (VI) o gęstości

?

Odpowiedź: StęŜenie procentowe roztworu

wynosi 17,19 %

8. W

wody rozpuszczono 20 g KOH. Obliczyć stęŜenie molarne roztworu oraz wyrazić w ułamkach molowych stęŜenia składników tego roztworu.

Odpowiedź : StęŜenie molarne wynosi 1,78, a ułamki molowe składników roztworu odpowiednio 0,031 i 0,969.

9. Do 10 dm3 wody dodano 0,1 kg NaCl. Obliczyć stęŜenie otrzymanego roztworu w procentach (gęstość wody ρ= 1g/cm3 ).

Odpowiedź : StęŜenie procentowe roztworu soli wynosi 1.

10. Do 200 g dwuprocentowego roztworu H2SO4 o gęstości ρ= 1g/cm3 dodano 1 dm3 wody.

Jakie jest stęŜenie molowe, a jakie stęŜenie normalne otrzymanego roztworu?

Odpowiedź: cm = 0,034 mol/dm3 , a cn = 0,068 wal/dm3 .

11. Jakie jest stęŜenie molalne roztworu gipsu budowlanego, jeŜeli w 2 dm3 wody rozpuszczono 0,005 kg gipsu (CaSO4• ½ H2O) ? Jaki ułamek molowy stanowi w roztworze gips (gęstość wody ρ= 1g/cm3 ).?

Odpowiedź : x CaSO4• ½ H2O = 0,0003, m CaSO4• ½ H2O = 0,0173 mol/kg.

12. Ile 55% roztworu kwasu octowego naleŜy dodać do 100 g 2% roztworu, aby otrzymać roztwór 25-procentowy?

Odpowiedź : NaleŜy dodać 76,7 g 55% roztworu CH3COOH.