scenariusz zajęć bezdomnośc przeciwko stereotypom


 Bezdomność- przeciwko stereotypom
Scenariusz zajęć z zakresu przełamywania stereotypów dotyczących
osoby bezdomnej.
Autor: Barbara Ruksztełło- Kowalewska
Scenariusz przygotowany w ramach projektu Agenda Bezdomności 
Standard Aktywnego powrotu na Rynek Pracy.
1. Główne zagadnienia zajęć:
- pojęcie  osoba bezdomna
- stereotyp osoby bezdomnej
- przyczyny bezdomności
- sposób funkcjonowania stereotypów
2. Cele zajęć:
a) operacyjne:
- definiowanie pojęcia  osoba bezdomna ,  bezdomność
- kształcenie umiejętności argumentowania i wyciągania wniosków
- określanie stereotypu osoby bezdomnej, przyczyn bezdomności
- doskonalenie umiejętności obserwacji środowiska uczniów
- poznanie metod działania stereotypu
- kształcenie umiejętności kulturalnej dyskusji
- poszerzenie perspektywy spojrzenia na osobę bezdomną
b) wychowawcze:
- uczenie empatii poprzez wczucie się w sytuację osoby bezdomnej
( określanie jej listy potrzeb nie tylko w sferze fizycznej)
- głębsze zastanowienie się nad problemem bezdomności
- kształtowanie krytycznej postawy wobec stosowania stereotypów
- zastanowienie się nad osobistym wkładem na rzecz poprawienia
sytuacji osób bezdomnych
- rozbudzanie wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka
3. Metody pracy:
-  burza mózgów
- emocjonalna
- problemowa
- heurystyczna
- dyskusji
4. Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
- zbiorowa
5. Środki dydaktyczne:
- załącznik nr 1 ( stereotyp osoby bezdomnej)
- załącznik nr 2 ( katalog praw osoby bezdomnej)
- załącznik nr 3 ( lista potrzeb osoby bezdomnej)
- Słownik języka polskiego- definicja  bezdomności
6. Literatura:
- Hańska M., Gorycz bezdomności,  Problemy Opiekuńczo-
Wychowawcze
1997 (5)
- Markiewicz W., Ciepło, ciepło,  Polityka 2001(6)
- Moczuk E., Bezdomność jako problem społeczny w świadomości osób
bezdomnych,  Polityka Społeczna 2000 (10)
- Przymeński A., Zjawisko bezdomności w Polsce współczesnej,
 Polityka Społeczna 1998 ( 4)
- Socha N., Ludzie bezdomni,  Wprost 1997 (45)
- Kowalski M., Krasnowska V., Dom bezdomnych,  Wprost 2001 (49)
7. Plan zajęć:
a) część wstępna:
- zapoznanie z tematem i celami lekcji
- określenie listy osób, których dotyczy problem bezdomności
b) część właściwa:
- określanie stereotypu osoby bezdomnej
- sposób funkcjonowania stereotypów
- definicja pojęć  bezdomność ,  osoba bezdomna
- ustalanie przyczyn bezdomności
- stworzenie listy praw i potrzeb osoby bezdomnej
c) część końcowa:
- porównanie oczekiwań osoby bezdomnej z tym, co otrzymuje 
od innych ludzi
- autorefleksja uczestników zajęć- co każdy z nich może uczynić
na rzecz przełamywania stereotypu osoby bezdomnej
- praca domowa: Kodeks niestereotypowego spojrzenia
na człowieka
8. Schemat lekcji:
Część lekcji Czas Przewidywane czynności Uwagi
prowadzącego oraz młodzieży
1 min Powitanie młodzieży. Zapoznanie
z tematem i celami lekcji :
 Bezdomność- przeciwko
stereotypom
3 min  Burza mózgów - na tablicy Powrócimy do tego
zapisujemy wszystkie podane zadania w końcowej
przez młodzież próby odpowiedzi fazie zajęć i
na pytanie, kogo dotyczy problem uzupełnimy listę.
bezdomności. Kończymy w Miejmy nadzieję, że,
momencie, gdy brak jest nowych jeśli do tej pory nie
pomysłów. Prosimy o głośne byli tam wpisani
przeczytanie wszystkich biorący udział w
skojarzeń. W tym momencie nie zajęciach, również się
komentujemy wyników pracy. tam znajdą.
Część wstępna
6 Dzielimy klasę na grupy 6- 7
min. osobowe. Każda z nich ma za
zadanie zapisać na karcie
pracy (załącznik nr 1)
stereotypowe stwierdzenia,
którymi ludzie określają osoby
bezdomne. Czytamy na głos
wyniki pracy. Jako podsumowanie
tego ćwiczenia, prosimy o
odpowiedz na pytanie:  Jakie
szanse na powrót do
społeczeństwa ma osoba, której
przypina się taką  etykietkę ?
Słuchamy wszystkich wypowiedzi.
4 Dyskusja. Rozmawiamy na
min. temat przyczyn posługiwania się
przez ludzi takimi
stwierdzeniami. Prosimy o
podanie innych, znanych uczniom
stereotypów (np.
w odniesieniu do grup
społecznych czy etnicznych).
4 Prosimy o zdefiniowanie przez Chwalimy uczniów za
min. młodzież pojęć  bezdomność i wyniki pracy-definicje
 osoba bezdomna bez pozbawione
odwoływania się do uprzedzeń.
utrwalonych stereotypów.
Rezultaty pracy porównujemy
z definicją słownikową.
Część właściwa
8 Dyskusja o przyczynach Jeżeli uczniowie nie
min. bezdomności. Zadajemy pytania: będą w stanie
 Kto może stać się osobą samodzielnie
bezdomną? Jakie okoliczności przytoczyć
życiowe, losowe sprzyjają przykładów, należy
zagrożeniu bezdomnością? zadawać pytania
Prosimy, by uczniowie podali naprowadzające.
znane im z mediów ( bądz z W kwestii ustalenia
innych zródeł) przykłady przyczyn
wkraczania na drogę bezdomności warto
bezdomności. Zachęcamy sięgnąć po artykuł
młodzież do zastanowienia się, co E. Moczuka ( adres w
może stanowić przeszkodę, by bibliografii)
wyjść z bezdomności.
10 Ćwiczenie w grupach. Połowę grup Zadajemy pytania
min. prosimy, by na karcie pracy ( naprowadzające, gdy
załącznik nr 2) wypisały prawa brak jest nowych
osoby bezdomnej. Pozostałe pomysłów np.: Czy te
grupy prosimy o osoby mają prawa/
stworzenie listy potrzeb osoby potrzeby tylko
bezdomnej ( załącznik nr fizyczne? A co z
3). Rzecznicy grup prezentują ich uczuciami, życiem
wyniki pracy na forum klasy. wewnętrznym?
Prosimy
o wnikliwszą analizę
praw
i potrzeb osoby
bezdomnej.
4 Porównanie informacji z kart Możemy poprosić
min. pracy uczniów: stereotyp osoby uczniów, by zastanowili
bezdomnej oraz lista praw/ się, co należy zrobić
potrzeb osoby bezdomnej. z kartami pracy nr 1.
Zachęcamy do wyrażenia opinii Można im
na temat tego porównania. podpowiedzieć, iż
Zadajemy pytanie: Jakich uczuć należało by je wyrzucić
ze strony innych ludzi potrzebują do kosza na śmieci,
bezdomni, a z jakimi się gdyż tam jest miejsce
najczęściej spotykają? na wszelkie
stereotypy.
2 Podsumowanie. Jeżeli planujemy
min. Pytamy uczniów o refleksje z jeszcze inne zajęcia z
zajęć (czy dowiedzieli się czegoś tego tematu, warto by
nowego o problemie bezdomności, spisać
o czym jeszcze chcieliby oczekiwania uczniów.
porozmawiać w przyszłości).
2 Autorefleksja. Uzupełniamy listę o
min. Każdy z uczestników zastanawia nowe pomysły.
się, co może zrobić na rzecz
przełamywania stereotypu osoby
bezdomnej. Zachęcamy do
wyrażenia tych myśli na forum
klasy. Dopytujemy się także, czy
do stworzonej na początku zajęć
listy osób, których dotyczy
problem bezdomności, nie trzeba
kogoś dodać.
Część
końcowa
1 min. Praca domowa.
Prosimy, by uczniowie stworzyli
kodeks
niestereotypowego spojrzenia na
człowieka.
Dziękujemy za pracę na lekcji
i żegnamy się.
9. Spis załączników:
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Załącznik nr 3
Załącznik nr 1
Stereotyp osoby bezdomnej
osoba
bezdomna
Załącznik nr 2
Katalog praw człowieka bezdomnego
Załącznik nr 3
Lista potrzeb osoby bezdomnej

