Promocja zdrowego stylu życia w Bursie
Międzyszkolnej w Lesznie
(program profilaktyczny)
Spis treści
Program realizacji projektu& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .3
I. Część wstępna& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .4
1. Wizja& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...4
2. Misja& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...4
3. Metody& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & 5
4. Uzasadnienie& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..6
5. Cele ogólne& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .8
6. Kryteria sukcesu i porażki& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...8
II. Przebieg działalności& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ....9
1. Adresaci& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& .9
2. Pracować z młodzieżą będą& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& .9
3. Liczba godzin& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & 9
4. Warunki i pomoce& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & 9
III. Przebieg& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& & & 10
1. Konspekty zajęć& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ...10
2. Koszty& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& ..11
3. Podsumowanie& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & .& ....12
IV. Załączniki& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..& .........12
2
Program projektu profilaktycznego na rok szkolny 2008/2009
promocja zdrowego stylu życia w Bursie
Co? Gdzie? Kiedy?
Zajęcia wprowadzające Świetlica Bursy 10.09.2008 (godz.
integracyjne 17.00)
Zajęcia: Podstawowe składniki Świetlica Bursy 8.10.2008 (godz.
odżywcze i ich rola w organizmie 18.00)
Spotkanie z dietetykiem Åšwietlica Bursy 5.11.2008 (godz.
17.00)
Warsztat: Konformizm rozważania Świetlica Bursy 12.12.2008 (godz.
o wolnym wyborze i presji 17.30)
społecznej
Warsztat: Jak walczyć ze stresem Świetlica Bursy 14.01.2009 (godz.
17.00)
Zajęcia: Palenie papierosów i jego Świetlica Bursy 11.02.2009 (godz.
skutki dla organizmu człowieka 18.00)
Konkurs: Reklama zdrowia Åšwietlica Bursy 25.02.2009 (godz.
16:30)
Spotkanie ze sportowcem Basen Akwawit 04.03.2009 (godz.
17.00)
Warsztat: Najciekawsze formy Åšwietlica Bursy 15.04.2009 (godz.
spędzania czasu wolnego 17.00)
Spotkanie z instruktorem fitness Klub Sportowy 06.05.2009 (godz.
16.30)
Festyn: Żyjmy zdrowo kolorowo Boisko Bursy 20.06.2009 (godz.
10.00)
3
I. CZŚĆ WSTPNA
1. Wizja
Projekt działań środowiskowych powstał w trosce o zdrowie
psychosomatyczne wychowanków Bursy Międzyszkolnej i stał się odpowiedzią na
jej potrzeby. W konsekwencji licznych obserwacji i wnikliwej diagnozie okazało
się, że młodzież ta ma niewystarczającą wiedzę na temat zdrowego stylu życia, co
pociąga za sobą między innymi stosowanie złych nawyków żywieniowych,
palenie papierosów, zażywanie alkoholu lub narkotyków, brak ruchu czy
nieumiejętne radzenie sobie ze stresem. Stąd nasza propozycja realizacji działań
środowiskowych. Główne idee będące fundamentem projektu opierają się na
trzech podstawowych filarach: soma, psyche i polis. Albowiem dla ogólnego
zdrowia człowieka niezwykle istotne jest nie tylko dobre funkcjonowanie
organizmu, ale także zdrowie psychiczne oraz prawidłowe funkcjonowanie w
społeczeństwie. Zatem wszelkie działania skierowane do młodzieży objętej
naszym projektem profilaktycznym będą dotyczyły trzech sfer:
·ð Soma- prawidÅ‚owe funkcjonowanie organizmu
·ð Psyche- pogoda ducha, zdrowie psychiczne,
·ð Polis- wÅ‚aÅ›ciwe funkcjonowanie interpersonalne.
Chcemy ukazać, jak ważne jest spójne (harmonijne) funkcjonowanie trzech sfer w
życiu człowieka. I jakie działania jednostka może podjąć, by żyć w zdrowiu, w
zgodzie ze sobÄ… i otoczeniem.
2. Misja:
·ð UÅ›wiadomienie rangi zdrowego stylu życia,
·ð Ukazanie sposobów osiÄ…gniÄ™cia pożądanych efektów,
·ð Ukazanie korzyÅ›ci pÅ‚ynÄ…cych ze zdrowego stylu życia.
4
Naszym zadaniem jest uświadomić młodzieży istotę zdrowego stylu życia i ukazać
jego wagę. Uzmysłowić, że bezrefleksyjne życie tu i teraz oparte na rozrywce,
używkach, nieprawidłowym odżywianiu itd. niesie ze sobą więcej zagrożeń niż
korzyści oraz, że jedynie przy dobrym zdrowiu istnieje możliwość realizacji
planów i marzeń. Następnie pokazać i nauczyć młodych na czym polega zdrowy
styl życia. W tym zakresie obowiązywać będzie wiedza i umiejętności odnoszące
się do trzech podstawowych filarów, o których wcześniej już była mowa. A zatem:
Sfera: Tematyka zajęć:
Soma - prawidłowe odżywianie,
- ruch to zdrowie,
- używki (tytoń, alkohol, narkotyki),
Psyche - szczepionka na stres,
- potęga snu,
- poczucie własnej wartości,
Polis - umiejętności interpersonalne,
- konformizm/nonkonformizm,
- współdziałanie w grupie,
Realizacja projektu ma pomóc młodzieży odnalezć się w świecie pełnym
sprzecznych informacji dotyczących właściwego stylu życia. Wskazać najlepszą
drogę, a co najważniejsze wyposażyć w wiedzę i umiejętności pozwalające
kroczyć tę drogą.
3. Metody:
·ð Warsztatowe,
·ð Festyn,
·ð Konkursy,
·ð Spotkania ze specjalistami.
5
4. Uzasadnienie:
Współczesne społeczeństwo charakteryzuje się niezdrowym sposobem odżywiania,
nieumiejętnym organizowaniem czasu wolnego (bierne) oraz słabą kondycją
psychiczną, zaburzone też są relacje międzyludzkie. Stąd w trosce o prawidłowy
wielowymiarowy rozwój młodzieży potrzeba promocji zdrowego stylu życia
Nasz projekt jest odpowiedzią między innymi na niepokojące statystyki związane z
odżywianiem Polaków. Coraz więcej rodaków zapada na choroby serca, układu
krążenia, problemem jest również miażdżyca, otyłość i nadciśnienie. Schorzenia te
wiążą się najczęściej ze sobą, a ich wspólnym mianownikiem jest zły styl życia.
Aby zmieniać taki stan rzeczy należy przyjąć założenie myśl globalnie- działaj
lokalnie . Najlepszym sposobem osiągnięcia tego celu jest promocja zdrowego stylu
życia wśród młodzieży szkolnej, co w przyszłości zaowocuje poprawą stanu zdrowia
Polaków.
Niech dopełnieniem tego krótkiego uzasadnienia projektowanych działań
środowiskowych będą poniższe badania statystyczne:
Stan zdrowia Polaków (na podstawie ogólnopolskich badań GUS):
·ð niespeÅ‚na 39 proc. ludnoÅ›ci ocenia swoje zdrowie jako zÅ‚e lub niezadowalajÄ…ce,
·ð co trzeci mieszkaniec Polski uskarża siÄ™ na dÅ‚ugotrwaÅ‚e problemy zdrowotne,
a częstość ich występowania rośnie wraz z wiekiem. Na choroby przewlekłe cierpi
ok. 15 proc. ludzi poniżej 30 roku życia i aż 64 proc. osób po pięćdziesiątce,
·ð zbyt wysoki wskaznik masy ciaÅ‚a (BMI) wystÄ™puje u 32,4 proc. mężczyzn
i 26,7 proc. kobiet, Co trzeci dorosły Polak waży bowiem zbyt dużo, a co ósmy
jest wyraznie otyły.
6
Centrum Badania Opinii Społecznej, Czy dobrze się odżywiamy?
7
5. Cele ogólne:
·ð Ukazanie mÅ‚odzieży efektów konsumpcyjnego stylu życia,
·ð UÅ›wiadomienie mÅ‚odzieży potrzeby prowadzenia zdrowego stylu życia,
·ð Wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych,
·ð Wprowadzenie aktywnych form spÄ™dzania czasu wolnego,
·ð Zapoznanie siÄ™ z efektami/ korzyÅ›ciami zdrowego stylu życia,
·ð Wprowadzenie umiejÄ™tnoÅ›ci interpersonalnych.
6. Kryteria sukcesu:
·ð MÅ‚odzież rozumie sens prowadzenia zdrowego stylu życia (potrafi
wymienić konsekwencje prowadzenia zdrowego jak i konsumpcyjnego
stylu życia).
·ð MÅ‚odzież wie na czym polega prawidÅ‚owe odżywianie / mÅ‚odzież zdrowo
się odżywia.
·ð MÅ‚odzież aktywnie spÄ™dza swój czas wolny.
·ð MÅ‚odzież nawiÄ…zuje pozytywne relacje w grupie.
Kryteria porażki:
·ð MÅ‚odzież nie dostrzega wartoÅ›ci zdrowego stylu życia.
·ð MÅ‚odzież nie potrafi zrezygnować z biernych form spÄ™dzania czas
(oglądanie tv) na rzecz aktywnych i uspołeczniających.
·ð MÅ‚odzież nie potrafi współpracować w grupie.
Niezwykle trudno jest wyznaczyć kryteria sukcesu realizowanego projektu. Co
prawda bez wątpienia można wskazać kryterium pełnego sukcesu i pełnej porażki
czyli najbardziej skrajne style życia. Jednakże coś kryje się jeszcze pomiędzy... I
nie musi to wcale oznaczać porażki. Nawet jeśli młodzież po zakończeniu projektu
nie będzie uzewnętrzniała tych najbardziej pożądanych sposobów spędzania czasu
wolnego czy odżywiania, to nie znaczy, że nie zinternalizowała ona wiedzy na
temat zdrowego stylu życia. Stąd należy podkreślić, że ogromnym sukcesem dla
nas będzie zainicjowanie w umysłach wychowanków bursy czym jest zdrowy styl
8
życia. Wtedy to, nawet jeśli młodzi nie będą żyć w zgodzie z proponowanym
stylem, spełniliśmy ważne zadanie, a mianowicie ukazaliśmy jego wagę i sposoby
realizacji. Niestety to, co istnieje w umyśle drugiego człowieka nie jest
zewnętrznie sprawdzalne. Stąd trudno wskazać realne kryteria sukcesu.
II. PRZEBIEG DZIAAALNOÅšCI
1. Adresaci:
Młodzież szkół średnich przebywająca w bursie (wiek 14- 18 lat).
Młodzi ludzie u progu dorosłości często nie wiedzą jak postępować, by czerpać z
życia jak najwięcej dla siebie. W związku z tym, iż w adolescencji kształtują
jeszcze swoje poglądy i postawy, są otwarci na świat, warto pokazać im
alternatywne sposoby na życie. Poza tym są elastyczni i podatni na nową wiedzę.
Warto więc, przed całkowitym usamodzielnieniem wyposażyć ich w niezbędną
wiedzę i umiejętności tak, by w zakładanych przez siebie rodzinach mieli solidne
podstawy do prowadzenia zdrowego stylu życia.
2. Pracować z młodzieżą będą: studenci pedagogiki oraz wychowawcy Bursy
Międzyszkolnej w Lesznie.
3. Liczba godzin:
Projektujemy, że nasze działanie realizowane będą w trakcie roku szkolnego
2008/2009, przez dziesięć miesięcy. Jak wskazuje program realizacji
poszczególnych przedsięwzięć średnio raz w miesiącu będą odbywać się różnego
rodzaju zajęcia, warsztaty i spotkania. Przewidujemy, że realizacja całego projektu
zajmie około 30 godzin.
4. Warunki i pomoce:
·ð Papier- Bristol,
·ð Papier kolorowy,
·ð Bloki rysunkowe,
·ð Szary papier,
9
·ð BibuÅ‚a,
·ð Balony,
·ð Kartki ksero postaci ,
·ð Markery, pisaki, kredki,
·ð Nożyczki,
·ð Kreda,
·ð DÅ‚ugopisy
·ð Laptop,
·ð Projektor,
·ð Magnesy,
·ð Akcesoria kosmetyczne,
·ð Tablica,
·ð Owoce,
·ð Warzywa,
·ð Worki, lina,
·ð TaÅ›ma klejÄ…ca,
·ð PÅ‚yta z muzykÄ… relaksacyjnÄ…,
·ð Butelka, wata,
·ð Tabele pokarmowe,
·ð Kartki z koÅ‚ami.
Warunki lokalowe:
Åšwietlica Bursy, boisko Bursy.
III. PRZEBIEG
1. Konspekty zajęć:
·ð ZajÄ™cia integracyjne (zaÅ‚Ä…cznik nr 1),
·ð Podstawowe skÅ‚adniki odżywcze i ich rola w organizmie (zaÅ‚Ä…cznik nr
2),
·ð Spotkanie z dietetykiem (zaÅ‚Ä…cznik nr 3)
·ð Warsztat: Konformizm- rozważania o wolnym wyborze i presji
społecznej (załącznik nr 4),
10
·ð Warsztat: Jak walczyć ze stresem (zaÅ‚Ä…cznik nr 5)
·ð Palenie papierosów i jego skutki dla organizmu czÅ‚owieka (zaÅ‚Ä…cznik nr
6),
·ð Konkurs: reklama zdrowia (zaÅ‚Ä…cznik nr 7),
·ð Spotkanie ze sportowcem (zaÅ‚Ä…cznik nr 8),
·ð Warsztat: najciekawsze formy spÄ™dzania czasu wolnego (zaÅ‚Ä…cznik nr
9),
·ð Spotkanie z instruktorem fitness (zaÅ‚Ä…cznik nr 10),
·ð Festyn: Å»yjmy zdrowo- kolorowo (zaÅ‚Ä…cznik nr 11).
2. Koszty:
Produkt Ilość Cena
Markery 30 24 pln
Taśma klejąca 5 5 pln
Taśma dwustronna 5 20 pln
Papier, duże arkusze 10 22 pln
Papier orgiami 10 50 pln
Bibuła 30 60 pln
Bloki rysunkowe 40 160 pln
Akcesoria kosmetyczne 50 50 pln
Owoce i warzywa 250 pln
Kolorowe pisaki lub kredki 10 op. 70 pln
Szary papier, 20 arkuszy 20 pln
DÅ‚ugopisy 100 30 pln
Balony 50 6 pln
PÅ‚yta CD 5 6 pln
Magnesy 15 30 pln
Kreda biała opakowanie 4 pln
Koszty zapasowe 300 pln
RAZEM: 1200 pln
11
3. Podsumowanie:
Mamy nadzieję, że wielość form oddziaływań środowiskowych przyciągnie uwagę
młodzieży i zainteresuje tematem zdrowego stylu życia. Poza tym wnikliwe
zaprezentowanie problematyki zdrowia z uwzględnieniem jego trzech
podstawowych wymiarów pozwoli na pełne zrozumienie tematu oraz
uświadomienie jego rangi. Wierzymy również, że podczas zaprojektowanych
przez nas zajęć młodzież będzie miała możliwość nabyć pożądane umiejętności i
kompetencje. Nadto sądzimy, iż podejmowana tematyka doprowadzi do wielu
refleksji nad życiem i doprowadzi do trwałych zmian w postępowaniu
wychowanków bursy.
ZAACZNIK NR I
ZAJCIA INTEGRACYJNE
CELE:
·ð Wspólne wypracowanie zasad współpracy,
·ð Integracja podopiecznych Bursy,
·ð Poznanie zainteresowaÅ„, potrzeb, pragnieÅ„ koleżanek i kolegów z Bursy.
METODY PRACY:
·ð dyskusja,
·ð praca w grupach,
·ð rysunki,
·ð gry i zabawy.
POMOCE:
·ð szary papier,
·ð mazaki,
·ð ksero postaci (dla każdego ucznia),
12
·ð balony.
PRZEBIEG ZAJĆ:
1. Siedząc w kręgu, wychowankowie wyjaśniają, jakie są ich oczekiwania związane
z tymi zajęciami warsztatowymi. Następnie wspólnie ustalają zasady pracy w
grupie, zapisujÄ… je na szarym papierze.
2. Zabawa ruchowa.
Każdy z wychowanków przywiązuje do nogi balon, w czasie zabawy musi nogą
przebijać balony kolegów i chronić swój balon. Wygrywa ten, kto zachowa
nieprzebity balon.
3. Praca w grupach.
Dzielimy wychowanków na kilka grup (po 5-6 osób).
Każda grupa rysuje kwiat, następnie wpisuje w płatkach, łodydze itp. wspólne dla
członków grupy cechy, zainteresowania itd.
Następnie grupy prezentują efekty pracy.
4. Zabawa ruchowa, np. maszyna.
Dzielimy wychowanków na nowe grupy, każda ma stworzyć jakąś maszynę, w
której każdy jest określoną częścią.
5. Zabawa ruchowa, np. supeł.
Wychowankowie stoją bez uporządkowania, zamykają oczy, lewą ręką chwytają
sąsiada, otwierają oczy i próbują "rozwiązać supeł".
Zabawy te mają uświadomić, że jako mieszkańcy Bursy są całością i wspólnie
muszą rozwiązywać problemy.
6. Każdy otrzymuje skserowaną sylwetkę postaci, wpisuje tam własne oczekiwania
wobec kolegi. Jaki ma być dobry kolega? Czego oczekuję od niego?
Następnie zbieramy kartki, odczytujemy zapisy.
Wychowankowie dyskutujÄ… na temat cech dobrego kolegi.
7. Podsumowanie zajęć - Co dało mi to spotkanie?
13
ZAACZNIK NR II
PODSTWOWE SKAADNIKI ODŻYWCZE I ICH ROLA W ORGANIZMIE
CELE:
uczeń
·ð potrafi wymienić skÅ‚adniki pokarmowe,
·ð potrafi omówić rolÄ™ podstawowych skÅ‚adników pokarmowych w organizmie
człowieka,
·ð potrafi podać przykÅ‚ady pokarmów w których znajdujÄ… siÄ™ poszczególne skÅ‚adniki,
·ð potrafi ocenić które produkty sÄ… najważniejsze dla prawidÅ‚owego funkcjonowania
organizmu,
·ð potrafi objaÅ›nić zasady prawidÅ‚owego żywienia,
METODY:
·ð pogadanka, praktyczna(ćwiczenia uczniowskie), gra dydaktyczna - puzzle, kosz i
walizeczka,
FORMY PRACY:
·ð praca w grupach, praca indywidualna,
PRZEBIEG ZAJĆ:
1.Wprowdzenie:
Przed rozpoczęciem zajęć uczniowie losują wycięte z papieru owoce(kiwi, banan, jabłko,
truskawka), które posłużą do podziału uczniów na 4 grupy 5-cio osobowe. Uczniowie
zajmujÄ… miejsca przy stolikach gdzie widnieje ich owoc.
Przypomnienie wiadomości na temat grup związków pokarmowych podczas gry
dydaktycznej(puzzle)
Wyjaśnienie reguł gry i rozdanie zestawów pomocy(koperta z zadaniami - puzzle i dwa
arkusze papieru). Ułóż puzzle na jednym arkuszu papieru, tak by powstał diagram
kołowy przedstawiający schemat z udziałem % głównych składników pokarmowych,
przykryj go drugim arkuszem papieru i przewróć tak przykrytą układankę na spodnią
stronę, zdejmij z niej arkusz i odczytaj hasło umieszczone na odwrocie układanki, zapisz
14
je na tablicy w porzÄ…dku zgodnym z numeracjÄ… grup.
W ten sposób uczniowie zapisują temat zajęć. Prowadzący przedstawia cele zajęć i formy
pracy.
2. Część właściwa zajęć:
Na podstawie tekstów zródłowych każda grupa uzupełnia tabele (praca w grupach)-
tabela zawiera-podstawowy składnik żywności, funkcję danego składnika w organizmie,
produkt spożywczy który zawiera dany składnik żywności.
Uczniowie na podstawie tekstów zródłowych uzupełniają kolumnie 1 i 2.Każda grupa
zajmuje się innym składnikiem Omówienie wyników pracy poszczególnych grup.
Uczniowie otrzymujÄ… zestaw etykiet i ich zadaniem jest analiza etykiet i
przyporządkowanie do tabeli-kolumna3.Sprawdzenie poprawności wykonania ćwiczenia.
Na podstawie tabeli uczniowie dokonują podziału składników żywności na organiczne i
nieorganiczne, wyłonienie problemu jakie składniki pokarmowe powinien obfitować
posiłek dzienny nastolatka-co należy jeść a czego unikać każda grupa otrzymuje kosz i
walizeczkę oraz zestaw produktów - omówienie wyników pracy grup.
ZAACZNIK NR III
SPOTKANIE Z DIETETYKIEM
Sposób odżywiania ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka, dlatego
też na pierwsze spotkanie postanowiliśmy zaprosić dietetyka dr Katarzynę Kot.
Tematy spotkania:
·ð Jak ważna jest odpowiednia dieta, która wpÅ‚ywa na naszÄ… masÄ™ ciaÅ‚a,
·ð Na ile prawidÅ‚owa dieta zapobiega różnym chorobom i opóznia efekty starzenia,
·ð Jak dieta w sposób terapeutyczny może wpÅ‚ywać na czÅ‚owieka,
·ð Choroby XXI wieku i ich destrukcyjny wpÅ‚yw na życie czÅ‚owieka.
15
Dr Katarzyna Kot udzieli odpowiedzi na zadane pytania oraz rozda uczestnikom
spotkania tabele kaloryczne.
ZAACZNIK NR IV
KONFORMIZM- ROZWAŻANIA O WOLNYM WYBORZE I PRESJI
SPOAECZNEJ
CELE:
·ð uczestnicy uÅ›wiadamiajÄ… sobie zÅ‚ożoność zjawiska konformizmu,
·ð dokonujÄ… wÅ‚asnych wyborów,
·ð potrafiÄ… pracować w zespole,
·ð ćwiczÄ… umiejÄ™tność selektywnego czytania,
·ð uczestniczÄ… w dyskusji na trudny temat.
METODY:
·ð szybkie czytanie, metoda tekstu przewodniego, dyskusja, niemy dialog.
ÅšRODKI DYDAKTYCZNE:
·ð plakat do ewaluacji zajęć, mazaki, duże arkusze papieru.
PRZEBIEG ZAJĆ:
1. Porozmawiaj z uczniami na temat znanych im przykładów zachowań
konformistycznych i nonkonformistycznych. Niech przez chwilÄ™, indywidualnie,
zastanowią się nad przeżytymi sytuacjami, w których dało się zauważyć postawy, o
których mowa w artykule. Niech pointą wypowiedzi będzie wyraznie określony osobisty
stosunek uczniów do opisywanej sytuacji i postaw osób w niej występujących.
2. Przygotuj na plakacie zestaw problemów z życia klasy lub szkoły, zmuszających do
zajęcia stanowiska (np. usunięcie ze szkoły ciężarnej uczennicy, przymusowa składka na
remont klasy etc.).
3. Poproś uczniów, aby wyłonili najciekawszy temat poprzez oznaczenie go mazakiem.
W przypadku wyłonienia dwóch tematów przeprowadz powtórne wybory.
16
4. Podziel losowo klasę na grupy uczniów, nauczycieli, dyrekcji szkoły, rodziców.
PoproÅ› o przygotowanie siÄ™ do dyskusji na wybrany temat w studiu telewizyjnym. Na
zebranie argumentów z perspektywy społeczności, którą będą reprezentować podczas
debaty, majÄ… 10 minut.
5. Wybierz moderatora dyskusji i pomóż mu przygotować się do roli.
6. Dyskusja (nie powinna trwać dłużej niż 20 minut).
7. Poproś uczniów, aby sformułowali temat lekcji.
8. Na zakończenie poproś wszystkich o wypełnienie plakatów ewaluacyjnych (metoda:
niemy dialog).
ZAACZNIK NR V
JAK WALCZYĆ ZE STRESEM
CELE:
·ð poznanie przez wychowanków definicji sÅ‚owa stres i sytuacji stresowych,
·ð poznanie zródeÅ‚ stresu,
·ð ksztaÅ‚towanie postawy otwartoÅ›ci, ksztaÅ‚towanie umiejÄ™tnoÅ›ci swobodnego mówienia
o swoich stanach psychicznych oraz radzenie sobie ze stresem, kształcenie
umiejętności współpracy w grupie,
·ð zaspokojenie potrzeb akceptacji, kontaktu z innymi, bezpieczeÅ„stwo.
ÅšRODKI:
·ð materiaÅ‚y piÅ›miennicze (kartki papieru, kolorowe pisaki),
17
·ð karta Walka ze stresem (zaÅ‚Ä…cznik nr 1)
METODY:
·ð praca w grupach, praca indywidualna, prezentacja pracy, dyskusja.
PRZEBIEG ZAJĆ:
1. Wprowadzenie.
Witamy uczestników i przedstawiamy temat zajęć.
2. Co to jest stres?
Prosimy, aby każdy z uczestników napisał własną definicję słowa STRES.
3. Prezentacja.
Uczestnicy prezentujÄ… definicjÄ™ i przyklejajÄ… je do tablicy.
4. SÅ‚ownikowa definicja.
W celu poszerzenia wiedzy dotyczącej definicji słowa STRES, przeczytamy definicję
zamieszczoną w Małym Słowniku Języka Polskiego: STRES to stan mobilizacji sił
organizmu będący reakcją na negatywne bodzce fizyczne i psychiczne, mogące
doprowadzić do zaburzeń czynnościowych
5. Ćwiczenie I Ulice i ścieżki.
·ð Uczestnicy stajÄ… w rzÄ™dach, po kilka osób w każdym, przy dwudziestu
uczestnikach może powstać pięć czteroosobowych rzędów:
·ð Na hasÅ‚o ulice uczestnicy wyciÄ…gajÄ… rÄ™ce i dotykajÄ… osób stojÄ…cych obok,
tworząc w ten sposób ulice:
·ð Na hasÅ‚o Å›cieżki uczestnicy robiÄ… obrót w prawo i wyciÄ…gniÄ™tymi rÄ™koma
dotykają osób stojących obok:
Ćwiczymy kilkakrotnie oba ustawienia.
18
·ð Wybieramy (albo prosimy o zgÅ‚oszenie siÄ™) dwie osoby, które bÄ™dÄ… gonić siÄ™ po
ulicach i ścieżkach. Na hasło ulice lub ścieżki uczestnicy odpowiednio się
ustawiają. Ćwiczenie powtarzamy z udziałem innych uciekinierów i
goniÄ…cych .
Na zakończenie ćwiczenia można zadać uczestnikom m.in. następujące pytania:
·ð Jak czuliÅ›cie siÄ™ jako osoby Å›cigane?
·ð Jak czuliÅ›cie siÄ™ jako osoby Å›cigajÄ…ce?
·ð Jakie myÅ›li towarzyszyÅ‚y osobom Å›ciganym?
·ð Jakie myÅ›li towarzyszyÅ‚y osobom Å›cigajÄ…cym?
6. Ćwiczenie II yródła stresu.
Proponujemy uczniom, aby poszukali zródła niepokoju, zastanowili się, co tak naprawdę
jest przyczyną ich stresu. Następnie nauczyciel poleca, aby każdy uczeń zapisał swój
problem na kartce i postarał się dopisać trzy rozwiązania nawet takie, które na
pierwszy rzut oka wydają się trudne do zastosowania. Pomoże im to uzmysłowić sobie,
co tak naprawdÄ™ ich niepokoi.
Następnie nauczyciel omawia odpowiedzi uczniów i podaje możliwe zródła stresu.
7. Ćwiczenie III Radzenie sobie ze stresem
Każdy uczestnik otrzymuje egzemplarz karty ćwiczeń WALKA ZE STRESEM.
Uczestnicy kolorują te z prostokątów, w których wpisane są najbardziej typowe dla nich
sposoby radzenia sobie ze stresem. Maksymalnie można pokolorować cztery prostokąty.
Następnie prowadzący odczytuje po kolei sposoby opisane w prostokątach. Uczestnicy,
którzy pokolorowali dany prostokąt, wstają i przyłączają się do osób o takim samym
wyborze. W odpowiednim prostokącie wpisują swoje imiona, a następnie wracają na
miejsca. ProwadzÄ…cy czyta kolejne sposoby do momentu, kiedy we wszystkich
prostokątach znajdą się imiona osób z grupy.
19
Wypełnione karty mogą przydać się w dyskusji na temat sposobów radzenia sobie ze
stresem.
Na zakończenie ćwiczenia można zadać uczestnikom m.in. następujące pytania:
·ð Wszystkie czynnoÅ›ci opisane w prostokÄ…tach można zaliczyć do pozytywnych
sposobów zwalczania stresu. Dlaczego?
·ð Czy czynnoÅ›ci te lubicie wykonywać sami czy w towarzystwie innych osób?
Można też przeprowadzić dyskusje w zespołach na temat różnych sposobów radzenia
sobie ze stresem.
Podsumowanie zajęć:
Na zakończenie zajęć uczniowie siadają w kręgu i dzielą się swoimi refleksjami na temat
zajęć. Odpowiadają na pytania, np.:
·ð Czy podobaÅ‚y siÄ™ wam zajÄ™cia?
·ð Co byÅ‚o najciekawsze?
·ð Co, waszym zdaniem, byÅ‚o najważniejsze?
Załącznik nr 1
WALKA ZE STRESEM
Wśród poniższych prostokątów znajdz te, w których wpisane są typowe dla ciebie
sposoby radzenia sobie ze stresem i pokoloruj je.
Chodzę na długie spacery. Maluję lub rysuję. Pracuję w ogródku.
Słucham muzyki. Biegam. Czytam książki.
Jam zdrową żywność. Uprawiam gry zespołowe. Medytuję.
20
Gram na instrumencie Chodzę na masaże lub je robię. Zajmuję się zwierzątkami
Chodzę do teatru, kina lub na Ćwiczę jogę lub wykonuję Mam praktyczne hobby
koncerty. inne ćwiczenia relaksujące. majsterkuję itd.
Chodzę na wycieczki do lasu, Uprawiam aerobik, pływam lub Piszę opowiadanie, wiersze,
spaceruję& . jeżdżę na rowerze. prowadzę pamiętnik.
ZAACZNIK NR VI
PALENIE PAPIEROSÓW I JEGO SKUTKI DLA ORGANIZMU CZAOWIEKA
CELE:
- Zapoznanie ucznia z przejściowymi i trwałymi skutkami palenia papierosów,
- Poznanie substancji chemicznych zawartych w papierosie i ich wpływu na organizm
człowieka.
PRZEBIEG ZAJĆ:
1. Rundka wstępna
Wszyscy siedzą w kręgu. Każdy kończy zdanie: Lubię zapach .........
2. Burza mózgów
21
Uczestnicy podają swoje skojarzenia do słowa PAPIEROS
Prowadzący zapisuje wszystkie podane odpowiedzi na tablicy. Następnie wspólnie
z uczestnikami próbuje je pogrupować w taki sposób, aby oddzielić negatywne
skojarzenia zwiÄ…zane z papierosem.
4. Doświadczenie - Paląca maszyna
Nauczyciel przeprowadza doświadczenie w celu pokazania uczniom wpływu nikotyny na
organizm człowieka.
Przebieg doświadczenia:
ProwadzÄ…cy:
- płucze butelkę, na dno wkłada zwitek waty, robi w korku od butelki otwór o rozmiarze
rurki, osadza rurkę w otworze i uszczelnia ja plastelina, umieszcza papierosa na końcu
rurki, zakręca korek od butelki, przepycha powietrze, naciskając na plastikową butelkę,
zapala papierosa i zaczyna uciskać butelkę tak, jak pompkę, pompuje wolno, wypalając
papierosa.
Omówienie doświadczenia
Pytania do uczniów:
- Jak wygląda zwitek waty po doświadczeniu ?
- Co mogłoby się stać z rośliną, gdybyśmy przetarli jej łodygi i liście takim zwitkiem
waty?
- Jak wyglÄ…da butelka ?
- Jakie są skutki działania dymu papierosowego na płuca człowieka ?
6. Praca w grupach przejściowe i trwałe skutki palenia tytoniu
Uczniowie dzielą się na dwie grupy. Obydwie drużyny mają określone zadanie wypisać
na arkuszach papieru przydzielona im przez nauczyciela kategorię trwałych bądz
przejściowych skutków palenia tytoniu.
Po wykonaniu pracy liderzy grup czytają odpowiedzi, zaś pozostałe osoby uzupełniają
ich wypowiedzi swoimi pomysłami.
Przejściowe skutki palenia to:
- przyspieszony rytm serca
22
- podwyższone ciśnienie krwi
- podrażnienie błony śluzowej gardła, języka, podniebienia
- pojawienie się tlenku węgla we krwi
- podrażnienie oczu
- suchy kaszel
- nieprzyjemny zapach z ust
- stany zapalne jamy ustnej
- zaburzenia smaku, węchu
- zmarszczki
- żółty nalot na zębach
- zaburzenia w oddychaniu
- większa podatność na choroby
Długotrwałe skutki palenia
- rak płuc, jamy ustnej, przełyku, krtani, trzustki i pęcherza
- choroby serca
- owrzodzenia
- choroby układu krążenia
- rozedma płuc
- chroniczne zapalenie oskrzeli
- niskorosłość
7. Zakończenie zajęć
Każdy uczeń kończy zdanie:
Dzisiaj na zajęciach najbardziej mi się podobało ....................
23
ZAACZNIK NR VII
KONKURS: REKLAMA ZDROWIA
Konkurs ma na celu wyeksponowanie zalet zdrowego żywienia.
METODY:
·ð Dowolna
FORMY:
·ð Zbiorowa,
·ð Indywidualna jednolita,
·ð Indywidualna i zbiorowa.
CELE OGÓLNE:
·ð Rozbudzenie zainteresowania zdrowym stylem życia,
·ð KsztaÅ‚towanie kreatywnoÅ›ci,
·ð KsztaÅ‚towanie wyobrazni,
·ð KsztaÅ‚towanie doznaÅ„ estetycznych.
PRZEBIEG:
1. Przedstawienie zaproszonych gości- jury dietetyka, marketingowca,
plastyka, grafika,
2. Rozmowa na temat zdrowego stylu życia ? ( Co może zrobić każdy z nas,
aby być zdrowym? Po co dbamy o zdrowie? Jakie są skutki nie dbania o
zdrowie),
3. Prezentacja tematu Zareklamuj zdrowe życie ,
4. Przedstawienie zasad konkursu oraz nagród,
5. Rozwiązanie konkursu oraz rozdanie nagród.
REGULAMIN KONKURSU:
1. W grupach sześcioosobowych wymyśl i zrealizuj reklamę Jak żyć zdrowo ,
2. Forma jest dowolna,
24
3. Czas prezentacji każdej z grup wynosi 15 minut,
4. Zaangażowani powinni być wszyscy,
5. Konkurs będzie oceniany przez niezależne jury zaproszonych,
6. Przedstawienie zasad oceny oraz nagród (wśród nagród będą, sfinansowanie
tygodniowego kursu grafiki komputerowej, mp4, dzienny pobyt w firmie
reklamowej).
ZAACZNIK NR VIII
SPOTKANIE ZE SPORTOWCEM
Aktywność jest niezbędnym elementem zdrowego stylu życia, dlatego też kolejne
spotkanie odbywa się z Otylią Jędrzejczak, która poruszy następujące kwestie:
·ð Pozytywny wpÅ‚yw wysiÅ‚ku fizycznego,
·ð W jakim stopniu sport pomaga w rozwijaniu aktywnoÅ›ci życiowej,
·ð Sport jako alternatywa na nudÄ™.
Utalentowana pływaczka na zakończenie spotkania przeprowadzi godzinne zajęcia na
basenie, w celu udoskonalania nauki pływania.
ZAACZNIK NR IX
WARSZTAT: NAJCIEKAWSZE FORMY SPDZANIA WOLNEGO CZASU
CEL GAÓWNY:
ukazanie czasu wolnego w kontekście wartości, lepsze poznanie siebie.
CELE SZCZEGÓAOWE:
uczeń:
·ð wybiera sposoby konstruktywnego wykorzystywania czasu wolnego,
25
·ð wskazuje potrzebÄ™ reklamy ciekawych form spÄ™dzania czasu wolnego,
·ð zachÄ™ca innych do czynnego spÄ™dzania czasu wolnego,
·ð pobudza innych do aktywnoÅ›ci i rozwijania zainteresowaÅ„,
·ð ustala hierarchiÄ™ ważnoÅ›ci wykonywanych czynnoÅ›ci,
·ð ilustruje sposoby wÅ‚aÅ›ciwego wykorzystania czasu,
·ð proponuje sposoby pozytywnego spÄ™dzania czasu wolnego,
·ð przewiduje skutki braku aktywnoÅ›ci,
·ð okreÅ›la rolÄ™ rodziny w sposobie organizowania czasu wolnego.
W czasie spotkania będą kształtowane następujące umiejętności:
·ð UmiejÄ™tność pracy w grupie,
·ð RozwiÄ…zywania problemów w sposób twórczy,
·ð Planowania, organizowania i oceniania wÅ‚asnego uczenia siÄ™.
METODY:
praca w grupach, metoda targu, dyskusja
Należy przygotować wcześniej salę do pracy w 4 grupach. Grupa wybiera swojego
lidera. Prowadzący wyjaśnia, jakimi metodami opracujemy to zagadnienie i na czym
polega metoda nauczania targ , rozdaje materiały do pracy,
ÅšRODKI DYDAKTYCZNE:
kilka zestawów puzzli (4-7 elementów), kartki z kołami podzielonymi na 24 części
(doba) - załącznik nr 1, kartki z pionowo wypisanymi literami alfabetu - załącznik nr 2,
kolorowe karteczki w dwóch kolorach.
26
PRZEBIEG ZAJĆ:
·ð Rozgrzewka: Uczniowie witajÄ… siÄ™ ze sobÄ… poprzez wykonanie okreÅ›lonego przez
nauczyciela gestu np. zetknięcie tylko małych palców lewej ręki.
·ð Pogadanka na temat: co to jest czas wolny, jakie jest jego znaczenie w życiu
człowieka i jak można spędzać czas wolny?
·ð PodziaÅ‚ klasy na grupy za pomocÄ… pociÄ™tych obrazków - puzzli. Każda grupa
otrzymuje kartkę z kołem podzielonym na 24 części (każda z części to 1 godz.
doby) - załącznik nr 1. Uczniowie mają za zadanie wypełnić koło swoimi
codziennymi zajęciami. Zaznaczają również czas wolny. Po zakończonej pracy
grupy przedstawiają swój przybliżony rozkład dnia.
·ð Każda grupa otrzymuje kartkÄ™ z pionowo wypisanymi literami alfabetu -
załącznik nr 2. Odpowiada na pytanie: Jak spędzamy czas wolny? Do każdej
literki grupa podaje kilka propozycji rozpoczynajÄ…cych siÄ™ na danÄ… literÄ™.
Po zakończonej pracy liderzy przedstawiają propozycje grup, które prowadzący zapisuje
na tablicy. Następuje dyskusja, w której należy określić, jakie z wymienionych form są
propozycjÄ… konstruktywnego wykorzystania czasu wolnego, a jakie nie. W trakcie
dyskusji należy zwracać uwagę na formy spędzania czasu wolnego z rodziną, wspólne
zainteresowania i hobby.
27
Załącznik nr 1 - Mój dzień.
28
Załącznik nr 2 - Jak spędzamy czas wolny?
A -
B -
C -
D -
E -
F -
G -
H -
I -
J -
K -
L -
M -
N -
O -
P -
R -
S -
Åš -
T -
U -
W -
Z -
Å»
29
ZAACZNIK NR X
SPOTKANIE Z INSTRUKTOREM FITNESS
Zdrowy styl życia jest bardzo ważny dla naszego organizmu, daje nam zdrowie i lepsze
samopoczucie- taką dewizą życiową kieruje się instruktorka fitness Marta Lizak.
Aktywność fizyczna w różny sposób poprawia stan naszego zdrowia, a także
samopoczucia, przyspiesza metabolizm, prowadzi do lepszego spalania zbędnych kalorii,
co prowadzi do utrzymania stałej, właściwej wagi.
Zaproszony gość poruszy następujące tematy:
·ð Co to jest fitness,
·ð Czy sport może być lekarstwem na depresje,
·ð Co to jest bieg Nordic Walking
ZAACZNIK NR XI
FESTYN: ŻYJMY ZDROWO- KOLOROWO
CEL GAÓWNY:
Promocja zdrowego stylu życia wśród młodzieży, czyli promowanie zdrowia
fizycznego, psychicznego oraz pozytywnych relacji z innymi ludzmi. Ponadto
celem festynu jest również współpraca Bursy z instytucjami lokalnymi oraz z
rodzinami wychowanków.
CELE SZCZEGÓAOWE:
·ð Rozwijanie zainteresowaÅ„ prozdrowotnych,
·ð KsztaÅ‚towanie poczucia odpowiedzialnoÅ›ci za wÅ‚asne zdrowie,
·ð Rozbudzanie zainteresowaÅ„ rekreacyjno sportowych,
30
·ð Zapoznanie mÅ‚odzieży z głównymi zasadami prawidÅ‚owego odżywiania,
·ð Propagowanie wiedzy o zdrowym żywieniu.
METODY:
·ð Konkursy i zabawy,
·ð Stoiska edukacyjne,
·ð Metoda wizualna.
FORMY:
·ð Konkurs Dekalog zdrowego stylu życia , UkÅ‚adanie zdrowego jadÅ‚ospisu
·ð Konkurencje sportowe (wyÅ›cig kangurów, skoki w worku, skoki przez linÄ™),
·ð Stoiska na których prezentowana jest zdrowa żywność (warzywa, owoce itd.),
·ð Prezentacja filmu Super size Me .
·ð Ulotki oraz materiaÅ‚y opisujÄ…ce choroby cywilizacyjne, sposoby walki z tymi
chorobami,
REALIZACJA:
·ð Termin realizacji:
Festyn odbywa siÄ™ w ciÄ…gu jednego dnia, w godzinach od 10- 20.
·ð Miejsce realizacji:
Boisko Bursy Międzyszkolnej w Lesznie
·ð Osoby odpowiedzialne:
Wychowawcy Bursy, uczniowie, rodziny.
·ð Podmioty współpracujÄ…ce:
WÅ‚adze lokalne, media lokalne,
·ð yródÅ‚o finansowania:
Starostwo Powiatowe w Lesznie- Wydział ds. Oświaty, sponsorzy.
31
Program festynu Żyjmy zdrowo- kolorowo
1. Przywitanie uczestników festynu: (godz. 10:00)
·ð Prezentacja celów festynu,
·ð Przedstawienie atrakcji,
·ð Przedstawienie sponsorów,
·ð Powitanie przedstawicieli wÅ‚adz lokalnych, nauczycieli i rodzin.
2. Prezentacja filmu Super size Me (sala kinowa Bursy, godz. 11:00)
3. Stoiska ze zdrową żywnością- Zasmakuj zdrowia (godz. 12:30- 14:00)
·ð Stoisko Owocowy zawrót gÅ‚owy
·ð Stoisko Warzywny salon piÄ™knoÅ›ci
·ð Stoisko Domowe przetwory na niedobory i zÅ‚e humory
·ð Stoisko Domowe obiadki mojej prababki
4. Konkursy i gry (godz. 14:00- 17)
·ð WyÅ›cig kangurów,
·ð Skoki w worku,
·ð Skoki przez linÄ™,
·ð Konkurs Dekalog zdrowego stylu życia
·ð Konkurs JadÅ‚ospis na 5
5. Zabawa taneczna (godz. 17- 20)
·ð Nauka taÅ„ca przesz zawodowych tancerzy
·ð RozwiÄ…zanie konkursów i wrÄ™czenie nagród.
6. Zakończenie.
32