Scenariusz lekcji wychowania fizycznego
(Praktyka studencka w gimnazjum SPSK w Częstochowie)
Prowadzący: Tomasz Barański
Kierunek i rok studiów: Wychowanie Fizyczne,
II rok - studia stacjonarne
Temat : Kształtowanie szybkości, zwinności i wytrzymałości z przekazaniem pałeczki sztafetowej- wyścigi.
CELE LEKCJI :
- Umiejętności : Uczeń potrafi dokonać prawidłowej zmiany pałeczki na trasie w wyznaczonych miejscach. Uczeń potrafi reagować na sygnały akustyczne.
- Sprawność motoryczna : Uczeń rozwija wytrzymałość biegową przez bieg ciągły. Uczeń rozwija szybkość, zwinność, koordynacje ruchową. Uczeń kształtuje siłę mięśni kończyn dolnych. Uczeń rozwija koordynacje wzrokowo - słuchową oraz szybkość poprzez starty z różnych pozycji wyjściowych.
- Wiadomości : Uczeń stosuje zasady fair - play .
- Postawy i Motywacje : Uczeń przeżywa radość i satysfakcję z aktywnego uczestnictwa w zajęciach terenowych na świeżym powietrzu oraz rywalizacji. Uczeń współdziała w zespole. Uczeń dba o bezpieczeństwo siebie i innych podczas wykonywania ćwiczeń.
Data: 15.09.2011
Środki dydaktyczne: 2 pałeczki sztafetowe, 2 pachołki, piłka do siatkówki
Liczba uczniów: 10
Klasa: 2d dziewczęta
Miejsce: Boisko szkolne
Tok lekcji ( zadania ogólne) |
Treści lekcji (zadania szczegółowe) |
Realizacja celów |
Uwagi organizacyjno metodyczne |
I Część wstępna (10'- 15') 1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.
2.Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń.
3. Rozgrzewka
b) kształtująca
|
1. Zbiórka 2. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.
3.Podanie tematu lekcji. 4. Zwrócenie uwagi na rolę nauczanego i doskonalonego elementu technicznego.
Zabawa ożywiająca: „Berek z piłką” Uczniowie stoją w rozsypce- jedna osoba posiada piłkę. Wyznaczona osoba jest berkiem. Na sygnał prowadzącego uczestnicy zabawy poruszając się podają między sobą piłkę. Berka można dać osobie, która nie posiada piłki.
- krążenia głowy, tułowia, kolan - krążenia ramion w przód i w tył - głębokie skony do prawej, lewej nogi i środka - stojąc w szerokim rozkroku ,przenoszenie ciężaru ciała na PN następnie na LN - przysiad podparty , przeskoki z prawej nogi na lewą - przysiad podparty wyrzut nóg w tył do wyprostu
Ćwiczenia ze współpartnerem: - twarzą do siebie ramiona na barkach współćwiczących skłon tułowia w przód z pogłębieniem - stoimy bokiem do siebie wykonujemy przeciąganie w parach - stojąc tyłem do siebie trzymamy za dłonie wykonujemy skręty tułowia w prawą i lewą stronę a następnie skłony w bok - tyłem do siebie zaplatając się rękoma wykonujemy równoczesne przysiady
|
|
Dwuszereg. Zwrócenie uwagi na zdjęcie zegarków, biżuterii itp.
Uczniowie poruszają się po całym boisku.
Ćwiczenia w miejscu ( luźna rozsypka)
|
II Część główna (25'-30') 4.Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności. Kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej. |
Wyścigi: Wąż 1.Uczniowie podzielani na zespoły, pierwsza osoba z drużyny wykonuje bieg dookoła pachołka wracając zabiera następną osobę, która chwyta ją za ręce itd. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza ukończy wyścig.
2. Uczniowie wykonują starty z różnych pozycji wyjściowych, które polegają na tym, że każda osoba z drużyny rywalizuje z osobą z przeciwnej drużyny wyłaniając tym samym najlepszego zawodnika w zespole, po każdym starcie odpada ostatnia osoba. Uczniowie ustawieni: - przodem - tyłem - z siadu skrzyżnego - z klęku - z siadu prostego - z leżenia przodem - z leżenia tyłem.
3. Uczniowie podzieleni na 2 zespoły, ustawieni w wyznaczonych miejscach wykonują wyścig z przekazaniem pałeczki sztafetowej. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza ukończy wyścig
4. Wyścig. Zadanie polega na tym, że każda osoba z drużyny stojąc na starcie z pałeczką sztafetową na sygnał nauczyciela wykonują szybki bieg w koło boiska następnie przekazuje pałeczkę następnej osobie z drużyny, która stoi przygotowana na starcie itd. Wygrywa zespół, który jako pierwszy ukończy wyścig.
5. Gra w dwa ognie
|
SM1,2,3 W1, PiM1,2,3
SM1,2,3,4, W1, PiM1,2,3
U1,2 SM1,2,3,4 W1, PiM1,2,3
U1,2 SM1,2,3,4 W1, PiM1,2,3
|
Uczniowie podzieleni na 2 zespoły. Uczniowie wykonują zadania na sygnał nauczyciela.
Uczniowie wykonują bieg na wyznaczonym odcinku.
Uczniowie ustawieni w odległościach około 5-6 metrów od siebie, każdy zespół ma pałeczkę sztafetową.
|
III Część końcowa ( 3'- 5') 5. Uspokojenie organizmu
6. Czynności organizacyjno - porządkowe i podsumowanie lekcji
7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie pozalekcyjnym.
|
Zabawa ,,Odpadany'' Uczniowie stojąc (siedząc) w kole podają sobie piłkę. Osoba wyznaczona stojąc tyłem do uczniów, w dowolnym momencie klaszcze w dłonie. Uczeń, który w momencie klaśnięcia posiadał piłkę odpada i zajmuje miejsce klaszczącego (teraz on klaszcze dając znak do odpadnięcia).
- Wyznaczenie uczniów do zebrania sprzętu.
- Zbiórka. - Omówienie lekcji.
- Wskazanie ćwiczeń do samodzielnego wykonywanie w czasie wolnym.
|
|
Wskazanie osób odpowiedzialnych za sprzątnięcie pomocy dydaktycznych. |