Marek Biesiada 21. 02. 2007

Konspekt lekcji WOS

w klasie III B

Temat: Przedsiębiorca i przedsiębiorczość - odkrywanie i rozwijanie aktywnych i twórczych postaw uczniów.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Jak objawia się rozwój gospodarczy?

    • Jakie czynniki składają się na rozwój gospodarczy?

    • Co wpływa na wzrost produkcji?

    • Jak ludzie o wysokich kwalifikacjach wpływają na rozwój gospodarczy?

    • Jak w ostatnich latach zmieniła się jakość zasobów ludzkich?

    • Czym spowodowana była zmiana jakości zasobów ludzkich?

    • Dlaczego ludzie podejmują pracę?

    • Który powód decyduje o podejmowaniu przez ludzi pracy?

    • Jakie są cele pracowników?

    • Jakie są cele pracodawców?

    • Jak mają się do siebie cele pracowników i pracodawców? Czy są zbieżne, czy konkurencyjne? Pod jakimi warunkami można osiągnąć tzw. Konsensus?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Przedsiębiorca i przedsiębiorczość - odkrywanie i rozwijanie aktywnych i twórczych postaw uczniów.

    1. Przedsiębiorca - twórca, innowator;

    • Kim jest przedsiębiorca?

    • Na jaki koszt przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą?

    • Czym musi wykazać się przedsiębiorca?

    2. Przedsiębiorczość

    • Co to jest przedsiębiorczość?

    • Na czym polega przedsiębiorczość?

    3. Cechy przedsiębiorcy

    • Jakie cechy powinien posiadać przedsiębiorca?

    4. Inwestycja

    • Co to jest inwestycja?

    • Dlaczego człowiek inwestuje w przyszłość?

    • Dlaczego inwestując ryzykujemy?

    • Jakie działania podejmujemy przy inwestycji?

    • Na co przeznaczmy inwestycje?

    • Jakie są rodzaje inwestycji?

    5. Inwestowanie wolnych kapitałów

    • Gdzie inwestujemy wolne kapitały?

    • Jaka forma inwestycji przyniesie nam największe korzyści?

    6. Kryteria dotyczące inwestowania

    • Jakie kryteria powinno się uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o inwestycji?

    7. Decyzja o inwestowaniu

    • Jakie decyzję podejmujemy przy inwestowaniu?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 125.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    1. Przedsiębiorca to osoba, która posiada środki produkcji, które nabył w celu prowadzenia działalności gospodarczej, aby w ten sposób przysporzyć sobie korzyści materialnych. Działalność gospodarcza, którą może prowadzić przedsiębiorca, polega na produkcji dóbr, świadczeniu usług, pośrednictwie finansowym i handlowym.

    • Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą na własny rachunek i ponosi ryzyko z nią związane

    • Przedsiębiorcą jest osoba, która podejmuje decyzje w sprawie wykorzystania ograniczonych zasobów czynników wytwórczych. Jednocześnie nieustannie wykazuje inwencję twórczą, która powinna zapewnić mu osiąganie jak najlepszych korzyści

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 125.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    2. Przedsiębiorczość

    • Przedsiębiorczość to rodzaj postawy człowieka, którą charakteryzuje innowacyjne, twórcze i aktywne podejście do umiejętności radzenia sobie w każdych warunkach wewnętrznych i zewnętrznych

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 126.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    3. Cechy przedsiębiorcy

    • być racjonalnym marzycielem, wytyczać sobie ambitne ale realne cele,

    • wierzyć we własne siły, doceniać swoją wartość,

    • nie bać się ryzyka,

    • być optymistą,

    • posiadać zdolność do twórczego myślenia i działania,

    • być wytrwałym w działaniu,

    • umieć przegrywać, nie załamywać się, w porażkach doszukiwać się inspiracji do skuteczniejszego działania,

    • doceniać wiedzę i doświadczenia,

    • umieć cieszyć się ze zwycięstw,

    • posiadać zdolności organizatorskie,

    • umieć analizować otaczającą rzeczywistość i na tej podstawie trafnie przewidywać.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 126-127.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    4. Inwestycja - to bieżące wyrzeczenie dla przyszłych korzyści.

    a) działania podejmowane przy inwestycji

    • zakumulowanie, tj. zgromadzenie i niekonsumowanie środków i oszczędności (dochodów i produktów) przeznaczonych na dalszy rozwój

    • odtwarzanie i przyrost w gospodarce lub przedsiębiorstwie

    • nakłady gospodarcze na środki trwałe

    b) rodzaje inwestycji

    • inwestycje rzeczowe

    • inwestycje finansowe

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 127.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    5. Inwestowanie wolnych kapitałów

    • budowa nowego zakładu produkcyjnego czy usługowego

    • zakup nieruchomości

    • przystąpienie do spółki

    • zakup akcji

    • zakup obligacji

    • lokata w banku

    • zakup walut obcych

    • zakup i gromadzenie biżuterii

    • wykupienie certyfikatu inwestycyjnego w funduszu inwestycyjnym

    • wykupienie jednostek uczestnictwa w funduszu powierniczym

    • inwestycja w siebie

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 128.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    6. Kryteria dotyczące inwestowania

    • wielkość kapitału

    • opłacalność poszczególnych form inwestycji

    • horyzont czasowy przy planowaniu inwestycji

    • stopień ryzyka

    • doświadczenie w zakresie inwestowania

    • stopień osobistego zaangażowania

    • relacja wielkości kapitału

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 129.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    7. Decyzja o inwestowaniu

    a) dla inwestorów ostrożnych

    • lokata bankowa

    • zakup obligacji

    • zakup nieruchomości

    b) dla inwestorów podejmujących ryzyko:

    • zakup akcji

    • przystąpienie do spółki

    • budowa zakładu

    c) dla inwestorów oczekujących szybkich korzyści:

    • gra na giełdzie papierów wartościowych, zwłaszcza dotyczy do akcji

    • zakup i sprzedaż walut obcych

    d) dla inwestorów bez doświadczenia, nie angażujących się w działalność inwestycyjną:

    • zakup certyfikatów inwestycyjnych w funduszach inwestycyjnych

    • zakup jednostek uczestnictwa w funduszach powierniczych

    f) dla inwestorów oczekujących korzyści w długim okresie:

    • inwestycje w siebie (wydatki na kształcenie się),

    • zakup nieruchomości

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Kim jest przedsiębiorca?

    • Na jaki koszt przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą?

    • Czym musi wykazać się przedsiębiorca?

    • Co to jest przedsiębiorczość?

    • Na czym polega przedsiębiorczość?

    • Jakie cechy powinien posiadać przedsiębiorca?

    • Co to jest inwestycja?

    • Dlaczego człowiek inwestuje w przyszłość?

    • Dlaczego inwestując ryzykujemy?

    • Jakie działania podejmujemy przy inwestycji?

    • Na co przeznaczmy inwestycje?

    • Jakie są rodzaje inwestycji?

    • Gdzie inwestujemy wolne kapitały?

    • Jaka forma inwestycji przyniesie nam największe korzyści?

    • Jakie kryteria powinno się uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o inwestycji?

    • Jakie decyzję podejmujemy przy inwestowaniu?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1