I.JESTEM ŚWIADOMYM DEMOKRATĄ, 7.Współczesny kanon praw człowieka, Marek Biesiada


Marek Biesiada 23. 10. 2006

Konspekt lekcji WOS

w klasie II A

Temat: Współczesny kanon praw człowieka

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Co to są prawa naturalne?

    • Co to są prawa powszechne?

    • Co to są prawa niezbywalne?

    • Co to są prawa nienaruszalne?

    • Jakie mamy historyczne i współczesne dokumenty ochrony praw człowieka?

    • Które prawa człowieka uważane są za fundamentalne?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Współczesny kanon praw człowieka

    1. Kanon podstawowych praw człowieka

    • Jakie prawa człowieka uważane są za kanon?

    • Jaką treść zawierają prawa człowieka?

    2. Trzy generacje praw człowieka

    • Co to są prawa „pierwszej generacji”?

    • Jakie mamy prawa i wolności osobiste?

    • Jakie mamy prawa i wolności polityczne?

    • Co to są prawa drugiej generacji”?

    • Jakie mamy prawa ekonomiczne?

    • Jakie mamy prawa społeczne?

    • Jakie mamy prawa kulturalne?

    • Co to są prawa trzeciej generacji”?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 30-31.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie przepisują notatkę do zeszytu.

    1. Kanon podstawowych praw człowieka

    a) Powszechna Deklaracja Praw Człowieka wydana przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ)

    b) Europejska Karta Społeczna

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 31-32.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    Uczniowie przepisują notatkę do zeszytu.

    2. Trzy generacje praw człowieka

    a) prawa pierwszej generacji

    • prawa i wolności osobiste (np. prawo do życia, wolności, godności, bezpieczeństwa).

    • prawa i wolności polityczne (np. równość wobec prawa, prawo do udziału w życiu politycznym, zwłaszcza prawo wyborcze).

    • prawa wyborcze - bierne i czynne

    b) prawa drugiej generacji

    • prawa ekonomiczne (gospodarcze), np. prawo do pracy, płacy, posiadania własności

    • prawa społeczne (socjalne), np. prawo do opieki społecznej, urlopu i wypoczynku

    • prawa kulturalne, np. prawo do uczestniczenia w życiu kulturalnym

    c) prawa trzeciej generacji

    • prawo do czystego środowiska naturalnego, prawo do demokracji

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jakie prawa człowieka uważane są za kanon?

    • Jaką treść zawierają prawa człowieka?

    • Co to są prawa „pierwszej generacji”?

    • Jakie mamy prawa i wolności osobiste?

    • Jakie mamy prawa i wolności polityczne?

    • Co to są prawa drugiej generacji”?

    • Jakie mamy prawa ekonomiczne?

    • Jakie mamy prawa społeczne?

    • Jakie mamy prawa kulturalne?

    • Co to są prawa trzeciej generacji”?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.


