hiv i aids, konspekt o AIDS, SCENARIUSZ GODZINY WYCHOWAWCZEJ DLA KLASY VI


SCENARIUSZ GODZINY WYCHOWAWCZEJ DLA KLASY VI

Temat lekcji: Co warto wiedzieć o chorobie AIDS i jak się ustrzec przed zakażeniem.

1.Cele główne:

Uczeń:

- rozumie i rozróżnia pojęcia HIV i AIDS

- zna drogi przenoszenia wirusa HIV

- chce być odpowiedzialny za zdrowie swoje i innych

Cele operacyjne:

Uczeń:

- dokonuje autorefleksji

- uczy się postawy tolerancji

Cele wychowawcze: kształtowanie koleżeńskiej postawy, rozwijanie umiejętności pracy

w parach i w grupach

2. Formy pracy: indywidualna, w parach, w grupach

3. Metody pracy: autorefleksja, łańcuch skojarzeń, miniwykład, praca w małych grupach,

dyskusja,

4. Środki dydaktyczne: karteczki z przykładami zachowań bezpiecznych i ryzykownych,

karteczki z pytaniami, arkusze papieru z opowiadaniem,

spinacze

PRZEBIEG LEKCJI

Część wprowadzająca:

- Powitanie uczniów, sprawdzenie obecności

- Nauczyciel rozdaje uczniom spinacze, a następnie prosi ich o wygięcie spinacza, tak, aby powstał z niego prosty drut. Następnie prosi o ponowne zgięcie spinacza, do kształtu jak najbardziej przypominającego pierwotny. Nauczyciel zbiera kilka wybranych, zgiętych w różnoraki sposób spinaczy i na ich przykładzie pokazuje uczniom, iż pewne rzeczy jest bardzo ciężko przywrócić do poprzedniego stanu. Czasami jest to wręcz niemożliwe. Odnosi to do choroby AIDS, która może być w życiu człowieka jednym z takich nieodwracalnych zjawisk. Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji.

Co warto wiedzieć o chorobie AIDS i jak się ustrzec przed zakażeniem?

Część główna:

- Nauczyciel prosi, aby uczniowie w parach spróbowali zdefiniować dwa skróty HIV i AIDS. Po pewnym chętni uczniowie przedstawiają swoje pomysły. Nauczyciel wyjaśnia, co tak naprawdę oznaczają obydwa pojęcia. ( Zał. 1)

- Kolejno nauczyciel prosi jednego z uczniów o odczytanie informacji na temat początków choroby AIDS ( Zał. 2)

- Nauczyciel prosi uczniów o zastanowienie się w grupach nad sposobami zakażenia wirusem HIV oraz zapisanie pomysłów w formie matmapy. Po kilku minutach uczniowie podają swoje propozycje oraz wspólnie z nauczycielem ustalają 3 drogi zakażenia.

Sposoby zarażenia HIV:

a) droga płciowa

b) krew ( transfuzja zakażonej krwi, przeszczepy, zakażone igły i strzykawki)

c) droga okołoporodowa ( w czasie ciąży, porodu, karmienie dziecka)

- Nauczyciel stwierdza, iż istnieje wiele nieprawdziwych mitów na temat możliwości zarażenia się AIDS. Aby mity te rozwiać proponuje następne zadanie. Rozdaje uczniom kartki z różnymi - prawdziwymi i nieprawdziwymi sposobami zarażenia. Uczniowie zastanawiają się w parach, a następnie dzielą różnego rodzaju zachowania na dwie grupy: zachowania ryzykowne, zachowania bezpieczne, wpisując sposoby zachowań do odpowiedniej kolumny na tablicy ( Zał. 3)

- Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z opowiadaniem o chłopcu żyjącym z wirusem HIV ( Zał. 4), następnie prosi dwóch lub więcej uczniów o odczytanie o historii na głos oraz zrobienie ćwiczeń zamieszczonych pod tekstem. Dyskusja na temat opowiadania.

- Zadanie dodatkowe:

Nauczyciel prosi ochotników o wylosowanie dodatkowych pytań dotyczących HIV i AIDS. Uczeń czyta głośno wylosowane pytanie i próbuje udzielić na nie samodzielnej odpowiedzi (może mu tutaj pomagać klasa). Nauczyciel potwierdza lub w przypadku nieprawidłowej odpowiedzi podaje prawdziwą. ( Zał. 5)

Część końcowa

Nauczyciel powtarza z uczniami wiadomości zdobyte podczas lekcji, następnie żegna się z nimi i dziękuje za aktywny udział w lekcji.

ZAŁĄCZNIK 1

AIDS: z j. ang. A- acquired (nabyty) I- immune (układ odpornościowy) D- deficiency ( niedobór) S- syndrom (zespół objawów chorobowych). W języku polskim przyjęto nazwę Zespół Nabytego Niedoboru Odporności. Wywoływany jest przez wirus HIV. Nasz organizm wyposażony jest w mechanizm obronny, który zwalcza atakujące nas infekcje oraz choroby. HIV powoli osłabia ten system, aż do jego ostatecznego zniszczenia i poddania się chorobie, którą określamy skrótem AIDS.

HIV: z j. ang. H- human (ludzki) I- immunodeficiency (niedobór odporności) V- wirus (wirus) W języku polskim przyjęto nazwę Ludzki wirus niedoboru odporności.

ZAŁĄCZNIK 2

Pierwsze informacje o nieznanej chorobie zaczęły się pojawiać w 1978r. w USA. U zgłaszających się do lekarza młodych mężczyzn stwierdzono bardzo niską odporność immunologiczną, ich organizmy były prawie zupełnie bezbronne wobec atakujących drobnoustrojów. Pierwszą znaną ofiarą był młody nauczyciel z Nowego Yorku, który zmarł w 1980r. W 1983r. zespół badaczy francuskich odkrył wirusa HIV wywołującego AIDS. Większość badaczy uważa, iż HIV lub wirusy zbliżone do niego istniały już bardzo dawno w Afryce. Być może zakażone nim były małpy.

AIDS szerzy się bardzo szybko na całym świecie, objął już wszystkie kontynenty, regularnie wzrasta liczba chorych i umierających na tę chorobę. Największa śmiertelność występuje w krajach afrykańskich, natomiast w Polsce jest w tej chwili około 30 tysięcy nosicieli wirusa HIV.

ZAŁĄCZNIK 3

Możliwość zarażenia:

- droga płciowa

- niejednorazowe wykorzystywanie igieł i strzykawek

- transfuzja krwi

- w czasie ciąży, porodu lub karmienia dziecka

- w czasie udzielania pomocy osobie krwawiącej

- korzystanie ze wspólnej maszynki do golenia lub szczoteczki do zębów

Brak ryzyka zarażenia:

- wspólne zabawy dzieci na podwórku

- uścisk dłoni, dotyk, przytulenie

- pocałunek

- korzystanie ze wspólnej toalety

- wspólne korzystanie ze sztućców, naczyń, ręczników, książek

- codzienne kontakty w pracy lub w szkole

- ukąszenie komara bądź innych owadów

ZAŁĄCZNIK 4

Przeczytaj o tym, co czuł Roman (mężczyzna będący nosicielem wirusa HIV)mieszkający w pewnej społeczności. Na opisanych poniżej przykładach spróbuj sobie wyobrazic, co czuł Roman i jak postawa otoczenia wpływała na jego życie. Odpowiedź na następujące pytania.

  1. Wybierz trzy objawy dyskryminacji, które były najbardziej krzywdzące dla Romana.

  2. Co sądzisz o ludziach reprezentujących tą społecznośc?

  3. Jak myślisz, skąd biorą się takie, a nie inne sposoby zachowań ludzi wobec Romana?

1)Zawsze, gdy kaszlałem ludzie odsuwali się ode mnie. W drodze do kościoła słyszałem

jak rodzice mówili dzieciom, aby nie zbliżały się do mnie.

2)Pewnego dnia umówiłem się ze swoją dziewczyną. Widzac jej smuną minę spytałęm: „Co się stało?” „ Moi rodzice uważają, że nie powinnam się z Tobą spotykac”, powiedziała cicho.

3)Kiedy jedliśmy obiad w restauracji, poprosiłem właściciela o szklankę wody. Właściciel poznał mnie i zamiast wody przyniósł mi puszkę Coca- Coli. Zaraz po tym, jak skończyliśmy obiad, wyrzucił do śmieci naczynia, z których jadłem.

4) Kolega powiedział moim rodzicom, że jeden z nauczycieli uważa, że nie powinienem chodzic do szkoły. Nie mogłem w to uwierzyc - był moim ulubionym nauczycielem.

5)Najgorsze rzeczy spotykały moją mamę. Jej koleżanki z pracy przestały z nią rozmawiac. Nie pozwolono jej niczego dotknąc w sklepie spozywczym. W niektórych sklepach obawiano się nawet przyjmowac od niej pieniądze.

6) Inni uczniowie, ostrzeżeni przez rodziców, trzymali się z dala ode mnie. Powiedzieli mi, ze powinienem przynosic do stołówki jednorazowe sztucce i naczynia. Ich zdaniem nie powinienem korzystac ze szkolnej ubikacji i umywalki.

7) Pewnego dnia ktoś napisał na tablicy okropne rzeczy na mój temat. Potem, dwaj koledzy ukradli mi podręczniki, porzucili je na ulicy i uciekli, śmiejąc się ze mnie.

ZAŁĄCZNIK 5

1)Czy HIV przenosi się poprzez kaszel i kichanie? NIE

2)Czy HIV można zarazić się od psów, kotów oraz innych zwierząt? NIE

3) Czy każdy może zarazić się HIV? TAK

4) Czy istnieje szczepionka chroniąca przed zakażeniem HIV? NIE

5) Czy wizyta u dentysty niesie ryzyko zakażenia? NIE (pod warunkiem, że wszystkie

narzędzia są sterylizowane przed każdorazowym użyciem)


