III.WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE, 18.ID.Funkcje rodziny, Marek Biesiada


Marek Biesiada 20. 03. 2007

Konspekt lekcji WOS

w klasie I D

Temat: Funkcje rodziny.

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Funkcje rodziny.

    1. Rodzina -pojęcie

    • Co to jest rodzina?

    2. Funkcje rodziny

    • Jakie funkcje pełni rodzina?

    3. Funkcja prokreacyjna

    • Na czym polega funkcja prokreacyjna?

    • Jaki muszą być spełnione warunki aby powstała rodzina?

    • Dlaczego stworzenie rodziny jest ważne dla społeczeństwa?

    4. Funkcja socjalizacyjna

    • Na czym polega funkcja socjalizacyjna?

    • Dlaczego rodzina jest najlepszym środowiskiem do przekazywania norm i wartości społecznych?

    • Czego uczy się dziecko od swoich rodziców?

    • Co się dzieje gdy dziecko rodzice nie przyswoją normy i zachowania obowiązujące w społeczeństwie?

    5. Wspomaganie rozwoju osobowości

    • Co to jest osobowość?

    • Jakie czynniki mają wpływ na osobowość?

    • Dlaczego trzeba pomagać dziecku w rozwoju osobowości i jak to należy robić?

    6. Funkcja kulturotwórcza

    • Na czym polega funkcja kulturotwórcza?

    • Jak dom rodzinny wpływa na rozwój kulturalny dziecka?

    • Jakie znaczenie ma funkcja kulturotwórcza?

    7. Funkcja opiekuńczo-wychowawcza

    • Na czym polega funkcja opiekuńczo-wychowawcza?

    • W jaki sposób objawia się miłość rodziców do dziecka?

    • Na czym opierają się zasady miłości w życiu ludzi?

    8. Funkcja ekonomiczna

    • Na czym polega funkcja ekonomiczna rodziny?

    • W jaki sposób można zaspokoić potrzeby materialne członków rodziny?

    9. Funkcja profilaktyczna

    • Na czym polega funkcja profilaktyczna rodziny?

    • Przed czym ma chronić i osłaniać rodzina?

    • W jaki sposób można ochraniać dziecko przed zgubnymi działaniami otoczenia?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 107.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    1. Rodzina -pojęcie

    • rodzina jest najmniejszą i podstawową komórką społeczną

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 107.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    2. Funkcje rodziny

    a) prokreacyjna

    b) socjalizacyjna

    c) wspomagająca rozwój osobowości

    d) kulturotwórcza

    e) opiekuńczo-wychowawcza i wspierająca rozwój moralno-religijny

    f) ekonomiczna

    g) profilaktyczna

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 108-109.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    3. Funkcja prokreacyjna

    • rodzina powstaje w wyniku małżeństwa

    • warunkiem stworzenia rodziny jest miłość

    • istnienie i trwanie każdej społeczności - poczynając od rodziny, a kończąc na ludzkości - jest uzależnione od rodzenia się nowych dzieci

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 109.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    4. Funkcja socjalizacyjna

    • uczenie się zachowań, norm i wartości uznawanych w danym społeczeństwie, które najlepiej są przekazywane w rodzinie

    • dziecko naśladuje zachowania i sposoby postępowania rodziców

    • dziecko, któremu rodzice nie przyswoili norm i zachowań społecznych mają trudności z przystosowaniem się do życia wśród innych ludzi

    • z czasem dziecko samo ocenia co jest dobre i złe, a także samo ocenia i koryguje swoje zachowanie, nie trzeba mu już z zewnątrz nakazywać i zabraniać

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 110.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    5. Wspomaganie rozwoju osobowości

    • osobowość jest to indywidualne właściwości psychiczne i duchowe danej osoby, kształtowane w ciągu całego jej życia

    • na osobowość ma wpływ wiedza o sobie i świecie, którą dziecko czerpie na początku z najbliższego otoczenia

    • dostrzeganie zachowań dziecka jego sukcesów i porażek oraz wspieranie go we wszystkich staraniach

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 111.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    6. Funkcja kulturotwórcza

    • dziecko poprzez rodzinę styka się pierwszy raz z tym co piękne: kwiaty w wazonie, obraz, haftowany obrus, kołysanka śpiewana przez mamę

    • pomaga rozwijać własne zainteresowania i talenty oraz aktywnie włącza się w dziedzictwo kultury, które stanowi dorobek całego społeczeństwa

    • uczy się kultury życia osobistego

    • ubogaca duchowo rodziny i wzmacnia więzi jej członków

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 112.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    6. Funkcja kulturotwórcza

    • rodzina zapewnia poczucie przynależności i bezpieczeństwa

    • bezinteresowna miłość

    • miłość wymagająca

    • zasady oparte na podstawach religijnych zawarte w Dekalogu

    • wolna wola, czyli odpowiedzialność za swoje czyny

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 112-113.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    8. Funkcja ekonomiczna

    • zaspokojenie potrzeb materialnych

    • posiada swoje dochody

    • nauka jako inwestycja w przyszłość

    • poprzez pracę i płacenie podatków rodzina przyczynia się do wzrostu ekonomicznego państwa

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 113.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    9. Funkcja profilaktyczna

    • rodzina chroni dziecko przed złymi i zgubnymi działaniami otoczenia

    • im większa harmonia w domu, tym dziecko mocniejsze, a tym samym mniej podatne na negatywne wpływy

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Co to jest rodzina?

    • Jakie funkcje pełni rodzina?

    • Na czym polega funkcja prokreacyjna?

    • Jaki muszą być spełnione warunki aby powstała rodzina?

    • Dlaczego stworzenie rodziny jest ważne dla społeczeństwa?

    • Na czym polega funkcja socjalizacyjna?

    • Dlaczego rodzina jest najlepszym środowiskiem do przekazywania norm i wartości społecznych?

    • Czego uczy się dziecko od swoich rodziców?

    • Co się dzieje gdy dziecko rodzice nie przyswoją normy i zachowania obowiązujące w społeczeństwie?

    • Co to jest osobowość?

    • Jakie czynniki mają wpływ na osobowość?

    • Dlaczego trzeba pomagać dziecku w rozwoju osobowości i jak to należy robić?

    • Na czym polega funkcja kulturotwórcza?

    • Jak dom rodzinny wpływa na rozwój kulturalny dziecka?

    • Jakie znaczenie ma funkcja kulturotwórcza?

    • Na czym polega funkcja opiekuńczo-wychowawcza?

    • W jaki sposób objawia się miłość rodziców do dziecka?

    • Na czym opierają się zasady miłości w życiu ludzi?

    • Na czym polega funkcja ekonomiczna rodziny?

    • W jaki sposób można zaspokoić potrzeby materialne członków rodziny?

    • Na czym polega funkcja profilaktyczna rodziny?

    • Przed czym ma chronić i osłaniać rodzina?

    • W jaki sposób można ochraniać dziecko przed zgubnymi działaniami otoczenia?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    4


