a)

Strumień wymienianego ciepła dla każdej prędkości przepływu wody

Q1= m1 c1 (t 1p - t 1k)

m1 -strumień masy wody gorącej [kg/s]

c1 -ciepło właściwe wody gorącej w temperaturze średniej [kJ/(kg K)]

t 1p- temperatura wody gorącej na wlocie do wymiennika [0x01 graphic
]

t 1k- temperatura wody gorącej na wylocie do wymiennika [0x01 graphic
]

2000ml=2l=2kg

●ciepło właściwe

tśr=(47,7+34,5+48+35,1+47,7+35,8+47,7+36,7+48,5+38,4)/10 = 42[0x01 graphic
]

400x01 graphic
-4,18 kJ/(kg K)

500x01 graphic
-4,18 kJ/(kg K)

Więc ciepło właściwe wynosi =4,18 [kJ/(kg K)]

1.Przepływ nr 1

●strumień masowy

m1=(2kg/42,1s)=0,048 kg/s

●strumień ciepła

Q1=0,048 kg/s ∙4,18 kJ/(kg K) ∙ (47,70x01 graphic
-34,50x01 graphic
)=2,65 k W

2.Przepływ nr 2

●strumień masowy

m2=(2kg/39,1s)=0,051 kg/s

●strumień ciepła

Q2=0,051 kg/s ∙4,18 kJ/(kg K) ∙(480x01 graphic
-35,10x01 graphic
)=2,75 k W

3.Przepływ nr 3

●strumień masowy

m3=(2kg/36,6s) = 0,055kg/s

●strumień ciepła

Q3=0,055 kg/s ∙4,18 kJ/(kg K) ∙ (47,70x01 graphic
-35,80x01 graphic
)=2,74 k W

4.Przepływ nr 4

●strumień masowy

m4=(2kg/34s)=0,059 kg/s

●strumień ciepła

Q4=0,059 kg/s ∙4,18 kJ/(kg K) ∙ (47,60x01 graphic
-36,70x01 graphic
)=2,69 k W

5.Przepływ nr 5

●strumień masowy

m5=(2kg/30,7s)=0,065 kg/s

●strumień ciepła

Q5=0,065 kg/s ∙4,18 kJ/(kg K) ∙ (48,50x01 graphic
-38,40x01 graphic
)=2,74 k W

Powierzchnia wymiany ciepła

dd=10mm=0,010m

dm=6mm=0,006m

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

Zastępcza różnica temperatury dla każdej prędkości przepływu wody

0x01 graphic

I

0x01 graphic

II

0x01 graphic

III

0x01 graphic

IV

0x01 graphic

V

0x01 graphic

Współczynnik przenikania ciepła (k) dla każdej prędkości przepływu wody (ze wzoru (6.1):

Q=k*F*∆tz,

Gdzie: Q- strumień przenikającego ciepła [W]

k- współczynnik przenikania ciepła [W/m2*K]

F- powierzchnia wymiany ciepła [m2]

∆tz- średnia (zastępcza) różnica temperatury między czynnikami [K]

1) F=0,0984 [m2]

∆tz1=19,4 [K]

Q1=2,65 [kW]= 2650[W]

0x01 graphic
[W/ m2*K]

2) ∆tz2=19,61 [K]

Q2= 2,75 [kW]= 2750 [W]

0x01 graphic
[W/ m2*K]

3) ∆tz3 = 19,55[K]

Q3=2,74 [kW]= 2740 [W]

0x01 graphic
[W/ m2*K]

4) ∆tz4= 19,62 [K]

Q4= 2,69 [kW]= 2690 [W]

0x01 graphic
[W/ m2*K]

5) ∆tz5 = 20,32 [K]

Q5= 2,74 [kW]= 2740 [W]

0x01 graphic
[W/ m2*K]

Liniowa prędkość przepływu (u1) wody gorącej ze wzoru:

0x01 graphic
, gdzie:

0x01 graphic
- gęstość wody gorącej w temperaturze średniej [kg/m3]
400x01 graphic
- 992 kg/m3

500x01 graphic
- 988 kg/m3

0x01 graphic
=991,2 [kg/m3]
(odczytane z tablic dla średniej temp tśr=420x01 graphic
)
d1 - średnica wewnętrzna rury środkowej [m]
d1=6mm=0,006m

Wyniki obliczeń dla danych strumieni masy gorącej znajdują się poniżej w tabelce:

 

ustawienie pływaka

m1 [kg/s]

prędkość liniowa u1 [m/s]

Przeciwprąd

1

0,048

1,71

 

2

0,051

1,82

 

3

0,055

1,96

 

4

0,059

2,11

 

5

0,065

2,32

Wykres funkcji k=f(u)

0x01 graphic

Strumień ciepła przejmowanego przez wodę zimną:

Q2= m2 c2 (t2k -t2p)

m2 strumień wody zimnej

masa=v*d=0,002* 995,54=1,99=2kg

d dla temperatury 31,16oC wynosi 995,54 kg/m3

Strumień przepływu 2kg/47,18s=0,0424kg/s

c2 ciepło właściwe wody zimnej w temperaturze średniej 4,19kJ/kg

t2k temperatura wody zimnej na wylocie

t2p temperatura wody zimnej na wlocie

Q2= 0,0424*4,18*(31,16-13,2)=3,18kJ/s=3,18 kW

Straty ciepła

QstrI = Q2 - QI = 3180 - 2650 = 530 W

QstrII = Q2 - QII = 3180 - 2750 = 430 W

QstrIII = Q2 - QIII = 3180 - 2740 = 440 W

QstrIV = Q2 - QIV = 3180 - 2690 = 490 W

QstrV = Q2 - QV = 3180 - 2740 = 440 W