Scenariusze zabaw, SCENARIUSZ LEKCJI- zabawy Asi P., SCENARIUSZ LEKCJI


SCENARIUSZE ZABAW

Przygotowała: Joanna Piotrzkowska, EE i J.ANG.

  1. „Kukułka”

Grupa wiekowa: 4-6 lat

Ilość dzieci: dowolna

Cele zabawy:

-kształtowanie szybkiego reagowania, orientacji, dostrzegania zmian;

-uspokojenie dzieci.

Przebieg zabawy: Grupa siedzi w dużym półkolu, przed nią w odległości około 10 kroków siedzi jedno z dzieci, które będzie zgadywało, z której strony odzywa się kukułka. Zgadujące dziecko ma zasłonięte oczy. Dziecko wyznaczone na kukułkę siedzieć może wśród innych- w półkolu- lub z boku. Gdy na znak prowadzącej odezwie się kukułka, zgadujący, nie odsłaniając oczu, musi wskazać, z której strony usłyszał głos kukułki. Uwagi: Zgadywanie przez to samo dziecko można przedłużyć do 2-3 razy, gdy kukułka przelatywać będzie z miejsca na miejsce. Można również wyznaczyć jedną kukułkę, a wszystkie pozostałe dzieci z grupy będą wskazywały skąd słyszą kukanie.

  1. „Domino”

Grupa wiekowa: 6-8 lat

Ilość dzieci: dowolna

Cele zabawy:

-kształtowanie umiejętności współdziałania z partnerem i grupą;

-kształtowanie podzielności uwagi.

Przebieg zabawy: W zabawie bierze udział cała grupa dzieci, ale każde ma kontakt tylko z dwoma sąsiadami. Wszyscy stają w dużym kole, w niewielkiej odległości od siebie. Rozpoczyna zabawę jedno dziecko. Wykonuje ono dowolny ruch skierowany do sąsiada znajdującego się po prawej stronie. Ruch ten zostaje zatrzymany, a powstała w jego wyniku pozycja ma zostać dokładnie odtworzona przez sąsiada. Obaj uczestnicy łączą się, sklepiając jak podczas gry w domino. Teraz drugie dziecko musi zaproponować następnemu pozycję prawą stroną ciała (lewa już jest zajęta i unieruchomiona). Stopniowo powstaje łańcuch dzieci w różnych pozycjach, złączonych w identyczny sposób z sąsiadami. Zabawa kończy się w chwili połączenia wszystkich uczestników, a więc w momencie, gdy ostatnie dziecko połączy się z tym, które rozpoczynało zabawę.

  1. „Kolorowa muzyka”

Grupa wiekowa: 7-9 lat

Ilość dzieci: najwyżej czworo w jednej grupie

Materiały dodatkowe: płyta z muzyką (np. z utworem „Lato” Vivaldiego), arkusze papieru, farby, pędzle.

Cele zabawy:

-doskonalenie umiejętności współdziałania.

Przebieg zabawy: Grupa dzieci siedzi przy jednym stole, na którym położony jest duży arkusz papieru. Słuchając muzyki malują wspólny obraz. Instrukcja: Będziecie malowali wspólnie muzykę, którą za chwilę usłyszycie. Nie zastanawiajcie się, niech waszą dłoń prowadzi muzyka; niech muzyka zapełni arkusz. Pamiętajcie, że wszyscy malujecie na jednym kartonie.

  1. „Silny, słaby”

Grupa wiekowa: 6-8 lat

Ilość dzieci: niewiększa niż 15

Materiały dodatkowe: materace.

Cele zabawy:

-uspokojenie i wyciszenie dzieci.

Przebieg zabawy: Dzieci leżą na materacu, nogi wyciągnięte swobodnie. Prowadząca mówi:

Połóż się wygodnie, zamknij oczy, oddychaj głęboko. Zegnij prawe ramię, napręż mięśnie, jesteś siłaczem, naprężaj mocno prawą rękę. Rozluźnij mięśnie. Następnie zegnij lewe ramię, napręż mięśnie, jesteś siłaczem, naprężaj mocno mięśnie lewej ręki. Stajesz się coraz słabszy- rozluźnij mięśnie. Odpocznij chwilę, leż swobodnie i głęboko oddychaj. Teraz ćwiczyć będzie twoja noga. Mocno ściśnij prawą nogę w kolanie i przytrzymaj. Noga słabnie, rozluźniasz mięśnie. To samo ćwiczenie z drugą nogą- mocno ściśnij lewą nogę w kolanie. Stopniowo rozluźnij mięśnie. Teraz napełnij brzuch powietrzem, tak żeby był napięty jak balon, powoli wypuść powietrze i rozluźnij mięśnie. Naciśnij mocno głową w materac, na którym leżysz, głowa jest bardzo silna, naciskasz mocno. Teraz rozluźnij mięśnie, głowa już nie naciska na materac, odpoczywasz, czujesz ulgę. Jesteś niezadowolony i groźny- ktoś zniszczył twoją budowlę z klocków. Marszczysz mocno czoło. Rozluźnij mięśnie, niech odpoczną, czoło jest gładkie. Nie jesteś już niezadowolony i groźny.

  1. „Kubusiu, gdzie jesteś”

Grupa wiekowa: 6-7 lat

Ilość dzieci: 20

Cele zabawy:

-kształtowanie orientacji;

-współdziałanie w grupie.

Przebieg zabawy: Grupa stoi w kole, w środku dwoje dzieci z opaskami na oczach. Jedno z nich to Kubuś- uciekający przed złapaniem, drugie- goniące Kubusia.

Dziecko poszukujące Kubuś, co jakiś czas pyta: „Kubusiu gdzie jesteś?”. Kubuś musi za każdym razem odpowiedzieć „tu” i jednocześnie starać się oddalić od łapiącego. Grupa stojąca na obwodzie koła nie pozwala by dwoje dzieci z zasłoniętymi oczami wyszło poza koło, by nie potknęły się o sprzęty.

  1. „Pułapka na myszy”

Grupa wiekowa: 6-8 lat

Ilość dzieci: 20

Cele zabawy:

-kształtowanie szybkiego reagowania;

-wyrabianie opanowania, a jednocześnie dobra zabawa.

Przebieg zabawy: Połowa grupy stojąc, w kole i trzymając się za ręce, tworzy pułapkę. Druga połowa- znajdująca się wewnątrz koła- to myszki.

Gdy prowadząca zaczyna miarowo uderzać (np. w stół, teczkę lub bębenek) pułapka otwiera się, tzn. dzieci stojące na obwodzie koła unoszą ręce. Myszki mogą wówczas swobodnie wybiegać na zewnątrz koła i wbiegać do niego z powrotem. Na mocniejsze uderzanie pułapka zamyka się- dzieci tworzące pułapkę chwytają się za ręce. Wówczas te myszki, które znalazły się wewnątrz koła zostają złapane w pułapkę. Przechodzą one na obwód koła powiększając pułapkę. Zabawa toczy się dalej, aż zostanie tylko jedna zwinna myszka. Wtedy następuje zmiana ról.

  1. „Pszczółka Miluszka”

Grupa wiekowa: 4-7 lat

Ilość dzieci: niewiększa niż 15

Materiały dodatkowe: materace.

Cele zabawy:

-relaks; uspokojenie dzieci.

Przebieg zabawy: Dzieci leżą wygodnie. Nauczyciel opowiada następującą bajkę relaksacyjną:

Zbliżało się lato. Słońce coraz mocniej grzało. Pszczółka Miluszka od rana zbierała z kwiatów słodki nektar. Nagle poczuła zmęczenie. Ile to jeszcze kwiatów muszę odwiedzić? Zaczęła liczyć: jeden, dwa, trzy…jedenaście, dwanaście (przy liczeniu należy zwolnić tempo). Położyła się wygodnie na dużym liściu, rozluźniła zmęczone nóżki i łapki, zamknęła oczy. Jej brzuszek zaczął spokojnie oddychać.” Jak mi dobrze, słyszę tylko cichy szum drzew”- pomyślała Miluszka. ”Moja prawa łapka staje się coraz cięższa, nie chcę mi się jej podnieść. Moja lewa łapka staje się leniwa, nie chce mi się jej podnieść. Tylko mój brzuch równiutko, spokojnie oddycha. Prawa noga z przyczepionym woreczkiem miodu staje się ciężka, coraz cięższa i cięższa. Nie chcę mi się jej podnieść. Głowa jest tak wygodnie ułożona. Jestem spokojna. Czuję jak słońce ogrzewa moje nogi i łapki. Jest mi coraz cieplej… całe ciało jest przyjemnie ogrzane słońcem. Jestem spokojna, czuje się bezpiecznie. Jeszcze przez chwilę odpocznę słuchając szumu drzew.


