I.JESTEM ŚWIADOMYM DEMOKRATĄ, 12.Prawa i obowiązki ucznia, Marek Biesiada


Marek Biesiada 28. 11. 2006

Konspekt lekcji WOS

w klasie II A

Temat: Prawa i obowiązki ucznia

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Które dokumenty gwarantują ochronę praw dziecka?

    • Jakie prawa gwarantują międzynarodowego dokumenty?

    • Jaki dokument gwarantuje prawa dziecka?

    • Kto objęty jest prawami dziecka?

    • Jakie prawa ma każde dziecko?

    • Co należy do praw osobistych dziecka?

    • Co należy do praw socjalnych dziecka?

    • Co należy do praw kulturalnych dziecka?

    • Co należy do praw politycznych dziecka?

    • Jakie zasady gwarantują dzieciom ich prawa?

    • Jaka organizacja zajmuję się kontrolą, ochroną praw dziecka oraz udzielaniem pomocy dzieciom?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Prawa i obowiązki ucznia

    1. Prawa ucznia

    • Jakie prawo reguluje system oświaty?

    • Jak wybierany jest samorząd uczniowski?

    • Jakie prawa ma uczeń?

    2. Obowiązki ucznia gimnazjum

    • Jakie obowiązki ma uczeń?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 46-48.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    1. Prawa ucznia

    a) Uczeń ma prawo do:

    • zapoznania się z treścią i celami programu nauczania,

    • jawnych i umotywowanych ocen z postępów w nauce i zachowaniu,

    • organizowania życia szkoły (np. organizacji imprez kulturalnych, sportowych, rozrywkowych, ale zawsze w porozumieniu i za zgodą dyrektora szkoły),

    • rozwijania i zaspakajanie własnych zainteresowań,

    • redagowania i wydawania gazety szkolnej,

    • swobodnego wyboru nauczyciela-opiekuna samorządu szkolnego.

    b) Statut ramowy szkół publicznych

    • poświęca wiele uwagi pracy nad rozwojem i pomocą dla dzieci niepełnosprawnych, z wadami wrodzonymi i zaburzeniami ruchu, wzroku, słuchu;

    • określa zakres wpływu dzieci i rodziców na dobór nauczycieli;

    • określa podstawowe prawa ucznia w szkole, a więc przede wszystkim:

    1. poszanowanie jego godności,

    2. prawo do opieki wychowawczej, pomocy psychologicznej, pedagogicznej i zawodowej,

    3. obronę przed przemocą fizyczną lub psychiczną,

    4. zapewnienie bezpieczeństwa, życzliwości, pomocy w przypadku kłopotów w nauce,

    5. swobodę rozwijania zainteresowań, zdolności i talentów,

    6. swobodę rozwijania zainteresowań, zdolności i talentów,

    7. swobodę myśli, przekonań, religii,

    8. prawo do pomocy socjalnej i stypendialnej,

    9. możliwość swobodnego korzystania ze sprzętu i pomocy szkolnych,

    10. swobodę organizowania samorządu i innych organizacji szkolnych,

    11. system nagród oraz kar stosowanych wobec ucznia

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 49.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    2. Obowiązki ucznia gimnazjum

    • systematycznie i aktywnie uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych i w życiu szkoły;

    • regularnie i punktualnie uczęszczać na lekcje i inne zajęcia szkolne;

    • zachowywać podczas trwania lekcji ciszę na korytarzach i w otoczeniu szkoły, sprzyjającą nauce;

    • przestrzegać prawidłowego używania sprzętów i pomocy dydaktycznych;

    • utrzymywać czystość w sali lekcyjnej, na korytarzach, w szatni oraz w otoczeniu szkoły;

    • dbać o bezpieczeństwo własne oraz osób przebywających w szkole;

    • w przypadku zauważenia sytuacji zagrażających życiu lub zdrowiu, powiadomić natychmiast nauczyciela lub dyrektora;

    • przestrzegać zasad kultury savoir-vivree'a

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jakie prawo reguluje system oświaty?

    • Jak wybierany jest samorząd uczniowski?

    • Jakie prawa ma uczeń?

    • Jakie obowiązki ma uczeń?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1


