Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie II

z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej „Królowa polskich rzek”

Temat dnia: Wędrujemy wzdłuż rzeki Wisły

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Metody pracy:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne: karty pracy, prezentacja multimedialna, mapa fizyczna Polski, puzzle, karteczki samoprzylepne, znaczek przewodnika

wycieczek

Przebieg zajęć:

  1. Rozwiązanie układanki matematycznej wprowadzającej w temat zajęć - karta pracy nr 1

Dzieci wykonują obliczenia. Następnie porządkują wyniki wraz z sylabami od największego do najmniejszego i odczytują hasło.

8 * 9 = 72

7 * 8 = 56

7 * 7 = 49

5 * 8 = 40

64 : 8 = 8

30 : 5 = 6

20 : 4 = 5

naj

dłuż

sza

rze

ka

Pols

ki

  1. Zapowiedź wędrówki wzdłuż najdłuższej rzeki Polski

  2. Uruchomienie komputerów i otwarcie umieszczonej na pulpicie prezentacji pt. „Królowa polskich rzek” (16 slajdów)

  3. Indywidualne przeglądanie kolejnych slajdów prezentacji zgodnie z poleceniami nauczyciela:

W trakcie pokazu dzieci dzielą się z rówieśnikami posiadaną wiedzą, wskazują na mapie fizycznej Polski źródło rzeki - góry, miasta przez które przepływa oraz ujście rzeki - morze: odczytują nazwy.

      1. Układanie z puzzli mapy Polski. Wyszukiwanie i zaznaczanie samoprzylepnymi karteczkami nazw geograficznych związanych z biegiem rzeki Wisły: Beskid Śląski, Kraków, Warszawa, Toruń, Gdańsk, Morze Bałtyckie; wklejenie mapki do zeszytu

ilustracja - w pełnej wersji pracy na płycie CD (przyp. red.)

  1. Konkurs - „Przewodnik wycieczek” - nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Każda otrzymuje w kopercie puzzle przedstawiające ważniejszy obiekt jednego z omawianych wcześniej miast. Zadaniem grup jest szybkie ułożenie puzzli i odgadnięcie, co przedstawia ułożone zdjęcie oraz jakiego miasta dotyczy. Grupy prezentują także swoje wiadomości o tym mieście. Na zakończenie konkursu dzieci naklejają ułożone zdjęcia na kolorowy karton i organizują galerię pt. „Królowa polskich rzek”. Grupa, która wygrała konkurs otrzymuje odznakę przewodnika wycieczek „Siedmiomilowe buty”.

ilustracja - w pełnej wersji pracy na płycie CD (przyp. red.)

  1. Uzupełnianie zdań o Wiśle i przepisanie ich do zeszytu - karta pracy nr 2 (praca wielopoziomowa)

--------------------------- to najdłuższa rzeka Polski. Wypływa z ---------------------------- ------------------------. Nad rzeką leży -------------------------, ----------------------------------, -------------------------------- oraz -------------------------. Wisła wpada do ----------------------- ----------------------------------- .

  1. Wysłuchanie umieszczonej w prezentacji piosenki pt. „Płynie Wisła, płynie” i omówienie jej treści; nauka piosenki ze słuchu, śpiewanie piosenki i naśladowanie ruchem czynności wynikających z treści

  2. Posumowanie dnia; dokonanie samooceny pracy przez uczniów

Urszula Strzała

Szkoła Podstawowa w Kraszewicach