KONSPEKT LEKCJI: 10
DATA: 27.09.2007
DYSCYPLINA: KOSZYKÓWKA
TEMAT: Nauka postawy i poruszania się w obronie.
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Ilość uczestników: 16
Klasa/ Płeć: IID / K
Czas trwania zajęć: 45 min.
Przybory: piłki do koszykówki, chorągiewki.
CELE GŁÓWNE LEKCJI :
1.Umiejętności: nauka postawy i poruszania się w obronie.
2.Wiadomości. : uczeń zna celowość odpowiedniego poruszania się w obronie.
3.Sprawność motoryczna. : koordynacja, siła nóg.
4.Akcent wychowawczy: systematyczność, dokładność.
Imię i nazwisko prowadzącego: Łukasz Biliński
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozow. |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
1.Część organizacyjna |
1.Zbiórka 2.Powitanie 3.Sprawdzenie liczby ćwiczących. |
2 min. |
- w dwuszeregu wzdłuż linii bocznej - nie ćwiczący siadają na ławce - kontrola obuwia i ubioru |
2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji |
1.Podanie tematu. 2.Motywacja do aktywnego udziału w lekcji. |
1 min. |
|
3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka |
1. „Berek naśladowca”- ćwiczący dobierają się w pary. Każdy z ćwiczących posiada piłkę. Pierwszy z pary na sygnał prowadzącego zaczyna wykonywać różne ćwiczenia z piłką(kozłowanie, zatrzymanie, obroty itp.), natomiast drugi z pary ma go naśladować. 1.W truchcie kozłowanie piłki lewą , a następnie prawą ręką. 2.W truchcie wyrzut piłki w górę i złapanie jej za plecami. 3.j.w. piłka ułożona na dłoniach jak do rzutu wyrzut piłki w górę i chwyt. 4.Pozycja zwarta podrzut piłki w górę wykonanie siadu prostego powstanie i złapanie piłki. 5.Pozycja rozkroczna chwyt piłki nad głową skłon tułowia w przód , pogłębienie skłonu. 6.Unoszenie ugiętych kolan i przekładanie piłki pod kolanami. 7.Leżenie przodem ramiona proste chwyt piłki wznos ramion z piłką skłon tułowia w tył. 8.Siad skrzyżny toczenie piłki dookoła bioder. 9.Kozłowanie piłki lewą ręką z jednoczesnym wykonaniem przysiadu. 10.Pozycja rozkroczna skrętoskłony z piłką do nogi lewej i prawej. 11.Leżenie tyłem w oparciu na przedramionach piłka między kostkami na sygnał wznos nóg i opust. 12.Piłka między kolanami podskoki z piłką. |
2 min.
11 min.
|
- w rozsypce na sali na liniach boiska - rozpoczęcie i zakończenie na sygnał prowadzącego -później następuje zmiana w parach Ćwiczący ustawieni w szeregu wzdłuż linii końcowej poruszają się z jednego na drugi koniec boiska.
Ćwiczący ustawieni w rozsypce na połowie boiska do koszykówki.
|
4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności |
1„Sztafeta z rzutem na kosz”- z pośród uczestników wybieramy dwie drużyny. Jedna piłka na drużynę. Pierwszy z rzędu kozłuje dowolną ręką w stronę tyczek( trzech),następnie omija je kozłując, gdzie następnie chwyta piłkę i wykonuje rzut po kozłowaniu( dwutakt), zbiera piłkę(czy trafi do kosz, czy nie trafi) i wraca do drużyny kozłując piłkę. Gdzie przekazuje piłkę drugiemu w rzędzie, który wykonuje dokładnie to samo. Wygrywa ta drużyna, która zdobędzie 10 punktów. Nauczyciel dokładnie opisuje i pokazuje technikę wykonania postawy i poruszania się w obronie. 2.Wyścigi do wyznaczonych punktów z ustawienia w rzędach i szeregach krokiem odstawno-dostawnym 3.Ćw. ustawieni w szeregu na sygnał prowadzącego przyjmują postawę obronną 4.Ćw. ustawieni w rozsypce twarzą do prowadzącego, wykonują step w miejscu na hasło „postawa” powtarzają głośno podane hasło i uderzając dłońmi o podłoże przyjmują postawę obronną, po czym znowu wykonują step 5.Zabawa-ćw. parami, przodem do siebie przyjmują postawę obronną, na sygnał każdy z nich stara się uderzyć partnera w udo. Za każde uderzenie 1 pkt. 6.Ćw. ustawieni (tyłem do kierunku poruszania się) na linii boiska do siatkówki, rozpoczynają poruszanie się krokiem odstawno-dostawnym w postawie do końca linii, następnie biegną tyłem do wyznaczonej linii i kontynuują poruszanie się w obronie 7.Ćw. ustawieni w rozsypce twarzą do prowadzącego na hasło „postawa” powtarzają głośno hasło i uderzając dłońmi o podłoże przyjmują postawę obronną. Po przyjęciu postawy przesuwają się krokiem odstawno-dostawnym w kierunku wskazanym przez prowadzącego. Podczas ćw. głośno powtarzają kierunek poruszania np. „prawo, lewo, przód, tył” 8.Ustawienie j.w. - prowadzący porusza się po boisku a ćw. naśladują jego ruchy-porusza się krokiem odstawnym na boki, w przód i tył, wykonuje siady i stepy oraz głośno krzyczy kierunek 9.Gra właściwa( na połowie boiska) |
25 min.
|
-ustawienie w rzędach na linii bocznej boiska do koszykówki -przegrani wykonują 10 żołnierzyków
-zwracamy uwagę na poprawne wykonanie techniki
-nauczyciel koryguje błędy -nauczyciel obserwuje i koryguje błędy
-przegrany z pary wykonuje 5 pompek -korekcja błędnego ustawienia i poruszania się
|
5.Uspokojenie organizmu |
1.Ćwiczący siad skrzyżny kręcą piłkę na palcu lewej i prawej ręki. |
1 min. |
Ustawienie w rozsypce, |
6.Część organizacyjno-porządkowa |
1.Zbiórka i sprawdzenie stanu liczebnego. 2.Omówienie lekcji, zwrócenie uwagi na błędy. 3.Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenie. |
2 min. |
- w szeregu na linii bocznej boiska |
7.Nastawienie do aktywności ruchowej w czasie wolnym |
1. Zachęcenie uczniów do samodzielnych ćwiczeń w czasie wolnym. |
1 min. |
|