KONSPEKT
PPSiR IV rok grupa II
Temat: Socjoterapia jako środek wychowania w trzeźwości.
1.Cel poznawczy: socjoterapeutyczna rola grup wsparcia młodzieży nadużywającej alkoholu.
2.Cel wychowawczy: rozwijanie podstawowych umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami.
3.Cel instrumentalny: kształtowanie postaw abstynenckich, nauka zachowań asertywnych
4. Środki wychowawcze: sala do zajęć socjoterapeutycznych, materace, płyty z muzyką , przybory plastyczne(bloki rysunkowe, flamastry, kredki)
5.Metody wychowawcze: pomoc w odreagowaniu emocji ,skupienie się na niepowodzeniach w środowisku szkolnym i społecznym, poznawania własnego ja, podłoża problemów.
Tok zajęć:
1.Wstęp
Zajęcia socjoterapeutyczne skierowane do młodzieży mającej problem z nadużywaniem alkoholu .Przedstawienie programu zajęć.
2.Rozwinięcie
Wychowankowie znajdują się w sali socjoterapeutycznej. Wszyscy siadają na materacach. W tle słychać muzykę relaksacyjną. Następuje tworzenie grupy, poznawanie członków grupy, ustalenie celów pomocy. Komunikacja werbalna i niewerbalna, aktywne słuchanie. Uczestnicy tworzą bezpieczną atmosferę, zaufania i empatii. Wyrażają swoje emocje poprzez rysunek.
3.Podsumowanie
Prowadzący omawia kolejno wszystkie etapy dalszej pracy z wychowankami. Omówienie wykonanych prac plastycznych.
Końcowe wnioski.
TOK ZAJĘĆ
L.p. |
CZYNNOŚĆ WYCHOWAWCY |
CZYNNOŚĆ WYCHOWANKA |
CZAS |
UWAGI |
|
I
WSTĘP
|
Przedstawienie tematu, program zajęć |
Zapoznanie się z tematem |
15 |
|
|
II
ROZWINIĘCIE
|
Stworzenie przyjaznych warunków do przeprowadzenia zajęć |
Zapoznanie się z innymi członkami zajęć, wyrażanie emocji przez rysunek |
20
|
Zastosowanie środków wych. |
|
III
PODSUMOWANIE
|
Wnioski końcowe, przedstawienie dalszego programu zajęć |
Wnioski końcowe uczniów |
10 |
|
Małgorzata Rasińska
Mariusz Soboniak