KONSPEKT LEKCJI HISTORII
PROWADZĄCY: Andrzej Gebel
DATA:
KLASA: I a gimnazjum
TEMAT: W Egipcie faraonów.
CELE:
Po lekcji uczeń:
potrafi określić położenie geograficzne starożytnego Egiptu
umie wymienić nazwy bogów czczonych przez starożytnych Egipcjan.
potrafi powiedzieć, dlaczego Egipcjanie uznawali nieograniczoną władzę faraona.
rozumie rolę, jaką w starożytnym Egipcie pełnili kapłani.
potrafi wyjaśnić dlaczego w Egipcie balsamowano zwłoki oraz budowano piramidy i grobowce.
potrafi umiejętnie i sprawnie korzystać z informacji w Internecie
umie analizować ilustracje, obrazy, strony internetowe jako źródło wiedzy
utrwali i umie stosować pojęcia i terminy historyczne
METODY:
praca w grupach roboczych i prezentacyjnych
praca z komputerem
metoda czynnościowo- aktywizująca
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
stanowiska komputerowe podłączone do Internetu
encyklopedie multimedialne : Historia Świata i Starożytny Egipt
koperty z pytaniami
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności, włączenie komputerów).
Podanie tematu lekcji i określenie celów oraz metod pracy.
Przypomnienie zasad pracy z przeglądarką i wyszukiwarką internetową.
Podział klasy na grupy 2- osobowe i przydział zadań. Każda grupa otrzymuje na kartce zagadnienie do opracowania na podstawie informacji znalezionych w Internecie i encyklopedii multimedialnej oraz własnych wiadomości.
I GRUPA
Określ położenie geograficzne Zinterpretuj stwierdzenie, że Egipt był darem Nilu.
II GRUPA
Jak nazywają się największe budowle starożytnego Egiptu? Dla kogo i w jakim celu je budowano?
III GRUPA
Jaki charakter miała religia starożytnych Egipcjan? Jak wyobrażali sobie oni bogów?
IV GRUPA
Jaką rolę w starożytnym Egipcie pełnili kapłani?
V GRUPA
Jak starożytni Egipcjanie wyobrażali sobie życie pozagrobowe, co w związku z tym robili?
VI GRUPA
Dlaczego Egipcjanie uznawali nieograniczoną władzę faraona?
VII GRUPA
Przedstaw strukturę społeczną starożytnego Egiptu.
Uczniowie przygotowują się korzystając z Internetu..
Prezentacja. Uczniowie prezentują efekty swojej pracy przed całą klasą.
Podsumowanie. Nauczyciel wraz z uczniami wspólnie wyciąga wnioski na temat Egiptu faraonów..
Ocena najbardziej zaangażowanych uczniów.