Marek Biesiada 29. 11. 2006

Konspekt lekcji WOS

w klasie III B

Temat: Cele działania przedsiębiorstw i prawne formy jednostek gospodarczych

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Co to jest rynek?

    • Gdzie można dokonać transakcje kupna-sprzedaży?

    • Czy potrzebny jest rynek jako miejsce sprzedaży aby dokonać transakcji kupna-sprzedaży?

    • Jakie można wymienić etapy kupna-sprzedaży?

    • Jakie są cechy rynku?

    • Na czym polega odpłatność?

    • Na czym polega dobrowolność?

    • Na czym polega ekwiwalntność?

    • Na czym polega konkurencyjność?

    • W jaki sposób przedsiębiorstwa konkurują ze sobą o klientów?

    • Co zyskujemy dzięki konkurencji?

    • Czy konkurencja jest lubiana przez producentów?

    • Jak nazywamy rynki, w których konkurencja jest ograniczona?

    • Co nazywamy gospodarkę rynkową?

    • Jaki jest podział rynku według przedmiotu obrotu?

    • Jaki jest podział rynku ze względu na zasięg geograficzny?

    • Jaki jest podział rynku w zależności od sytuacji rynkowej?

    • Na czym polega rynek nabywcy?

    • Na czym polega rynek sprzedawcy?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Cele działania przedsiębiorstw i prawne formy jednostek gospodarczych.

    1. Pojęcie przedsiębiorstwa

    • Co to jest przedsiębiorstwo?

    2. Cele przedsiębiorstwa

    • Jakie są cele przedsiębiorstwa?

    3. Podział przedsiębiorstw według głównych celów

    • Jaki mamy podział przedsiębiorstw?

    4. Prawne formy jednostek gospodarczych

    • Jakie mamy prawne formy jednostek gospodarczych?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 89-90.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    1. Pojęcie przedsiębiorstwa

    • Przedsiębiorstwem nazywamy podmiot gospodarczy, prowadzący na własny rachunek działalność produkcyjną, handlową lub usługową w celu osiągnięcia korzyści. Podmiot ten jest wyodrębniony ekonomicznie, prawnie, organizacyjno-technicznie i terytorialnie

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 90-91.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    2. Cele przedsiębiorstwa

    a) cele indywidualne (własne przedsiębiorstwa)

    • maksymalizacja zysku do podziału

    • wzrost majątku

    • wzrost wartości rynkowej

    • rozszerzenie rynków zbytu

    • obrona przed konkurentami

    • przodownictwo w swojej dziedzinie

    • wzrost prestiżu kierownictwa

    • uznanie w oczach klientów

    b) cele społeczne

    • zaspokajanie potrzeb konsumenta

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 91.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    3. Podział przedsiębiorstw według głównych celów

    a) przedsiębiorstwa komercyjne - dążenie do osiągnięcia zysku

    b) przedsiębiorstwa spółdzielcze - zaspakajanie potrzeb swoich członków

    c) przedsiębiorstwa publiczne - zaspakajanie potrzeb określonej zbiorowości

    Uczniowie czytają tekst z podręcznika: Wiedza..., Poznań 2002, s. 92-95.

    Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytanie.

    4. Prawne formy jednostek gospodarczych

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Co to jest przedsiębiorstwo?

    • Jakie są cele przedsiębiorstwa?

    • Jaki mamy podział przedsiębiorstw?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    1