Wioletta Pruska, konspekt o kompozytorze
Temat:Życie i twórczość Karola Szymanowskiego
Cel główny: Przyswojenie wiadomości na temat kompozytora Karola Szymanowskiego
Cele operacyjne:
-uczeń opowiada ciekawostki z życia Karola Szymanowskiego
-uczeń interpretuje wysłuchane utwory i opowiada o nich
-uczeń dyskutuje na temat muzyki ludowej w dzisiejszej twórczości
Metody:
-problemowa
-problemowo-analityczna
-aktywizująca: dyskusja panelowa
-podająca
Formy aktywności muzycznej:
-słuchanie muzyki
Pomoce dydaktyczne:
-portret Karola Szymanowskiego
-odtwarzacz CD
-Nagranie Karol Szymanowski Stabat Mater „Spraw niech płaczę”
-Nagranie pieśni „Uwoz mamo roz” w wykonaniu na głos sopran
Część wstępna |
|
Tok lekcji |
Realizacja |
1.Powitanie 2,Sprawy organizacyjne 3.Sprawdzenie wiadomości z ostatniej lekcji 3a.Ocena uczniów |
Dzień dobry! Sprawdzenie listy obecności. Uczniowie wypełniają kartę pracy. Wpisanie ocen do dziennika, po sprawdzeniu kart pracy. |
Część właściwa |
|
4.Wprowadzenie do lekcji: zaprezentowanie portretu Karola Szymanowskiego
5.Przedstawienie sylwetki i twórczości Karola Szymanowskiego
6.Słuchamy „Spraw niech płaczę ze „Stabat Mater”
7.Słuchanie: Pieśń „Uwoz mamo roz”
8.Dyskusja panelowa na temat: „Czy często spotykamy się z wplataniem motywów ludowych do współczesnej sztuki?” |
Nauczyciel prezentuje portret Karola Szymanowskiego: Pytania: -Czy znacie tego kompozytora widocznego na zdjęciu? -Czy ktoś już spotkał się z jego muzyką? -Czy ktoś z Was pamięta w jakim okresie żył kompozytor?
Najważniejsze informacje o kompozytorze, które należy przekazać: -data urodzenia i śmierci: 1882 - 1937 -żył 55 lat -był kompozytorem, pedagogiem, krytykiem muzycznym -reprezentował nurt muzyki „Młodej Polski” -pochodził z polskiej rodziny, która mieszkała na Ukrainie we wsi Tymoszówka -pochodził z umuzykalnionej rodziny: ojciec grał na fortepianie i wiolonczeli, matka uczyła Karola gry na fortepianie, a siostra Stanisława była śpiewaczką -pierwszy nauczyciel lokalny kompozytora to Gustaw Nahaus -W wieku 20 lat poznał Ryszarda Straussa, który stał się jego mistrzem i natchnieniem do napisania pierwszych symfonii -w czasie rewolucji bolszewickiej rodzina Szymanowskich straciła swój cały majatek -w 1920 Karol Szymanowski zamieszkuje w willi w Bydgoszczy -dostał nagrodę „Złoty Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury” za powieść „Efebos” -Napisał operę „Król Roger” -Wzorował się twórczością na Chopinie i Debussy oraz Strausie -został pierwszym rektorem Warszawskiego Konserwatorium Muzycznego -Szymanowski zachorował na gróźlicę i przebywał w willi Atma w Zakompanem skąd kierował zdalnie Akademią. -Został pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce w Krakowie -Został uhonorowany pośmiertnie przez Ignacego Mościckiego Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski -2007 okrzyknięty był rokiem Karola Szymanowskiego
Na koniec kilka anegdot na temat kompozytora: o rozmowie ze znajomym oraz cytaty jego wypowiedzi na temat muzyki.
Polecenie: wysłuchaj utworu i zastanów się jaki jest ten utwór, opowiedz o swoich wrażeniach związanych ze słuchaniem go, jakie emocje uczestniczyły w tymże utworze.
Szymanowski również czerpał inspiracje w muzyce ludowej. Wysłuchaj utworu i wskaż cechy muzyki ludowej jakie ujawniły się w utworze.
Wybieramy spośród klasy ekspertów: -krytyka muzycznego -śpiewaka estradowego -historyka sztuki -członka kapeli ludowej -kompozytora Uczniowie mają za zadanie wcielić się w rolę i odpowiedzieć na pytanie ze swojego punktu widzenia,
Na koniec cała klasa wyciąga wnioski z przeprowadzonej dyskusji |
Podsumowanie |
|
9.Podsumowanie wiadomości o kompozytorze 10. Praca domowa 11.Pożegnanie |
Uczniowie opowiadają co zapamiętali Wymień kilka utworów K. Szymanowskiego Do widzenia! |