Scenariusz zajęć prowadzonych w klasie II „a” w dniu 24.09.2007
Osoba prowadząca: Kornelia Witkowska
Osoby wspomagające: Aleksandra Wnuk, Iwona Zarzycka
Czas trwania: 4 godziny
Temat ośrodka tygodniowego: Najbliższa okolica szkoły. Bezpieczeństwo na ulicy.
Cele ogólne:
Utrwalanie poznanych wiadomości o zasadach ruchu drogowego
Umiejętność rozróżniania pojazdów na ulicy.
Świadome postrzeganie części swojego ciała i ciała kolegów
Posługiwanie się klejem
Rozpoznawanie kształtów geometrycznych- koło i umiejętność malowania
Poprawne posługiwanie się farbami
Rozpoznawanie kolorów
Doskonalenie orientacji w schemacie własnego ciała
Przygotowywanie do pisania
Metody:
Metoda Knilla
Stymulacji polisensorycznej
Metoda Weroniki Sherbourne
Asymilacji wiedzy
Waloryzacyjna
Formy:
Indywidualna
Zbiorowa
Środki dydaktyczne:
olejek zapachowy
plansze ulicy
wycięte obrazki uczestników ruchu ulicznego
farby plakatowe
klej
szablony pojazdów bez kół
samochody zabawki
tablica obecności
ścienny kalendarz pogody
płyta z podkładem muzycznym dla metody Knilla
Przebieg zajęć:
Przywitanie: dzieci stoją w kręgu, prowadzący naciera swoje ręce olejkiem zapachowym i na zasadzie „iskierki”, pocierając ręce kolejnej osoby przekazuje zapach po kręgu, śpiewając przy tym piosenkę na powitanie: „Witaj....”
Ćwiczenia programem Knilla
Sprawdzenie listy obecności - dzieci umieszczają słoneczka przy swoim zdjęciu
Wyznaczenie dyżurnego i przyczepienie plakietki przy odpowiednim zdjęciu
Określenie nazwy dnia tygodnia i zmiana na tablicy
Wyznaczenia pogody- dzieci podchodzą do okna i sprawdzają, i przypinają na kalendarzu odpowiedni znaczek
Prowadząca pokazuje dzieciom planszę z rysunkiem ulicy omawiając gdzie jest ulica, przejście dla pieszych, chodnik, sygnalizacja, znaki drogowe itp. Pokazuje nazywając je. Następnie każde dziecko dostaje swoją planszę i obrazki jego zadaniem jest przyklejenie odpowiednich obrazków na odpowiednim miejscu na planszy. Po zakończeniu pracy prowadząca podsumowuje.
Prowadząca pokazuje dzieciom samochodziki zabawki, dzieci mają nazwać dany samochód (karetka, wóz straży pożarnej, ciężarówka, samochód osobowy, koparka)
Przygotowanie do śniadanie: mycie rąk, rozkładanie talerzy, wyjmowanie śniadania.
Śniadanie
Sprzątanie po śniadaniu.
Ćwiczenie dotyczące świadomości własnego ciała:
siedząc w kręgu, na moją komendę wykonujemy następujące ćwiczenia
Łapiemy się za uszy
Mrugamy oczyma
Wydymamy policzki
Tupiemy w podłogę
Pokazujemy język
Klaszczemy
- wszyscy się kładą na brzuchu, z głowami skierowanymi do środka koła i wykonują następujące polecenia:
Machamy nogami
Dotykamy policzkami podłogi- raz jednym, raz drugim
Przewracamy się na plecy
Podnosimy ręce i wkręcamy żarówki
Robimy „rowerek”
- siadamy w parach naprzeciwko siebie i wykonujemy ćwiczenia:
Kładziemy rękę na swojej głowie, potem na głowie partnera
Łapiemy się rękoma za uszy, potem za uszy partnera
Łapiemy się za nos, potem za nos partnera
Masujemy swój brzuch, potem brzuch partnera
Łapiemy się za swoje kolana, potem za kolana partnera
- relaksacja- kładziemy się i głęboko oddychamy a
Instrukcja dotycząca właściwego użycia farb
Pokaz obrazka z pojazdem bez kół i pytanie dzieci czego brakuje
Przygotowanie do pracy z farbami
Domalowywanie kół do pojazdów palcem umoczonym w farbie plakatowej <pociąg lub samochód w zależności od umiejętności>, i kolorowanie farbami całego pojazdu
Sprzątanie
Pożegnanie